A ​hazug katona 8 csillagozás

Török Sándor: A hazug katona Török Sándor: A hazug katona Török Sándor: A hazug katona

A hazavágyás hajtja, űzi a katonát, akit a háború mérhetetlen szenvedései tanítottak „hazudni”. Széppé hazudja az otromba cédát, jóvá és szelíddé a pékné fiát, aki kenyérvágó késsel sebesítette meg az édesanyját, hőssé, nemessé hazudja az örömlány kitartottját – mindazokat, akiket megemésztett a háború. Megtanítja az élőket együtt élni a holtakkal, a múltat a jövendővel együtt látni.
Azt a különös történetet a hazug katonáról 1947-ben írta Török Sándor, s azoknak ajánlotta, „akik majdani háborúkból hazafelé mennek”.

Eredeti megjelenés éve: 1957

GABO, Budapest, 2015
Magvető, Budapest, 1981
270 oldal · keménytáblás · ISBN: 963271508x
Magvető, Budapest, 1957
264 oldal · keménytáblás · Illusztrálta: Bartha László

Kozmikus_Tahó>!
Török Sándor: A hazug katona

Dallamos, önmagába visszatérő, kitekintve betekintő.
Ha kifehéredik a hajam, újra elolvasom…hogy segítsen az életemet számba venni és a halálomra felkészülni. Őszintén és szépen. Mosolyogva, hangtalanul zokogva. Énekelve.

Idő,
tér, színek,
hangulatok, érzelmek, emberek,
bűnök, szerelmek, halál, gyász,
Időtlenség.

Amrita I>!
Török Sándor: A hazug katona

Ha csak egyetlen „kedvenc könyvet” mondhatnék, ez lenne az.

Update 2019: ez már nincsen így! De ez valami igen jó cucc, arra emlékszem, viszont nem tervezem újraolvasni mert nem egy vidám valami.

Atestan>!
Török Sándor: A hazug katona

Nehezen tudom értékelni. Szerintem ehhez a könyvhöz kamasznak kell lenni. Török Sándor a besszarábiai novellákkal felkeltette az érdeklődésemet, mert az a „kelet-európai végvidék” hangulat egyedi, hiteles és „új” (mármint nekem új) hang volt a magyar irodalomban. Ebben a könyvben azonban pont ez a kulturális térélmény veszik el, „A hazug katonában” tudatosan nincs semmilyen konkrét földrajzi vagy emberi név, konkrétak csak az élmények, a természet, a pillanatok (sokszor ezek se). Értem én, hogy univerzálisat akart ezzel mondani, értem én, hogy ez szívbemarkoló és ezoterikus akar lenni, és tudom, hogy kamaszkorban ez nagyon tetszett volna; de most csak annyit éreztem, hogy nagyon szép, impresszionista szöveg, jó olvasni, jó egy pillanatra átérezni ezeket a hangulatokat; de hetek múlva már igazából szinte semmire sem emlékszem az egészből. Csak egy kellemes érzetre. Mint reggel, felébredve, egy szép álom után. Sebaj, talán akadok még valahol besszarábiai mesékre is.