Török Petra (szerk.)

Sorsával ​tetováltan önmaga 1 csillagozás

Válogatás Lesznai Anna naplójegyzeteiből
Török Petra (szerk.): Sorsával tetováltan önmaga

Lesznai ​Anna (1885-1966) költő, regényíró, képző- és iparművész, művészetpedagógus naplójegyzeteinek válogatása a Petőfi Irodalmi Múzeum és a Hatvany Lajos Múzeum (Heves Megyei Múzeumi Szervezet) közös kiadásában jelenik meg. A Petőfi Irodalmi Múzeum Kézirattárában őrzött 1912 és 1945 között íródott 1200 oldalas, 20 füzetbe lejegyzett – eddig publikálatlan – naplófeljegyzések Lesznai Annának a köztudatban mindezidáig dominánsan élő portréját és személyiségképét nagymértékben módosítják. A mesék írójáról, a kellemes, finom szecessziós illusztrációk és hímzések mesteréről egyértelműen kiderül e gondolkozó-füzetekből, hogy rendkívül szisztematikus művészetpedagógiai-, etikai-, kritikai-, elméleti érdeklődésű alkotóművész volt, aki méltó szellemi partnere volt a rendkívül sok irányból és különböző körökből verbuválódott baráti társasága tagjainak. Az 1910-es években, majd bécsi emigrációja alatt (1919-1931) aktívan részt vett a művészeti-intellektuális közéletben, feljegyzéseiben… (tovább)

Róla szól: Lesznai Anna

Török Petra (szerk.): Sorsával tetováltan önmaga

Török Petra (szerk.): Sorsával tetováltan önmaga Válogatás Lesznai Anna naplójegyzeteiből

Nagyon összetett kötet: Lesznai Anna Naplójának (1912-1945) részletei, Török Petra tanulmányai az írónő életéről és Naplójáról. „A napló kavicsok, melyek a partra vetődnek.” Naplói 1973-ban kerültek a PIM állományába, 13 önálló kötetet, illusztrációkat és borítóterveket, képzőművészeti alkotásokat, pedagógiai és közművelődési tevékenységet tár elénk a kiadvány. A kötetben jelentős számú illusztráció található, képeiről, párnáiról, illusztrációiról. Megismerhetjük véleményét a hitről, erkölcsről, meséről, ornamentikáról, a festészet alapjairól, mesterségről, alkotásról. „ Ma kristálytiszta könnyű kedvem,/ Ma színekkel rakott napom.” A szokásostól eltérően naplóiban nem életének mindennapjairól számol be, hanem azokról a dolgokról, melyek művészként foglalkoztatják. Részletes vázlatokat találhatunk műveihez, pl. a mese elméletéhez, mesetípusokhoz „a legmesébb mese, a keleti mese.” Tartalmazza a kötet az elemi iskolák számára kidolgozott művészetpedagógiai tanmenetének tartalomjegyzékét is. Ír a szeretetről, szerelemről, gyermekekről: „Fiókák bújtak ölembe/ örömem morzsákra törtem/ tátott kis csőrük betömtem.” Az alkotásról:„Van egy csudálatos világ, melybe én silány is belezuhanok az alkotás percében.” Ott minden van”—tudom csak mondani, mint gyerek a játékos bolt előtt. Csudálatos ütemre megy ott minden: triviálisan zenés ringlispíl világnak mondanám, de egy hallhatatlan magas értelemben.”

olvasóbarát>!

Van egy csudálatos világ, melybe én silány is belezuhanok az alkotás percében.”

olvasóbarát>!

Rájöttem, hogy egy férfi és egy hivatás nem férnek el egymás mellett. Egy férfi hivatás, ha szerelmileg meg akarjuk tartani, még akkor is, ha évenkint 1 szer látná az ember.
Körtvélyes jún. 1912

olvasóbarát>!

Tevékenysége, életművének minden aspektusa a valahová tartozás, a valódi és spirituális otthon- és közösségteremtés, a „saját szoba”, egy intim, meghitt szféra létrehozásának jegyében fogant.Lakhatóvá, élhetővé kívánta tenni e világot, igyekezett berendezkedni itt a legkülönbözőbb formákban, például az otthon kellékeinek létrehozásával, azaz iparművészeti tervezőtevékenységével és képzőművészetével.

Török Petra: „Mindenképpen úgy érzem, ez lenne a fő könyv” Lesznai Anna naplójegyzeteiről

olvasóbarát>!

Vajon az ideális művészet az, amely tényleg megválthatna, létezik-e, vagy csak a szeretet válthat meg, és a művészet mindig csak pihenő, kell hogy maradjon.