Török Dalma (szerk.)

A ​valóság valószínűtlen lett 2 csillagozás

Szemelvények a magyar Holokauszt-irodalomból I.
Török Dalma (szerk.): A valóság valószínűtlen lett

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

Eredeti cím: szemelvények a magyar Holokauszt-irodalomból I.

Tevan Alapítvány, Budapest, 2015

Radnóti Miklós · Wass Albert

Pest

Rejtő Jenő: Sír (a) felirat

Ki itt nyugtalankodik csendesen,
Író volt és elköltözött az élők sorába.
Halt harminchat évig, élt néhány napot,
S ha gondolkozott, csak álmodott
Néhány lapot. S mikor kinevették:
Azt hitte, hogy kacagtatott.
Most itt fekszik e nehéz
Temetői hant alatt,
Zöld koponyáján kiüt a csira
És azt álmodja, hogy él.
Szegény. Béke hangjaira!

(1941)

73. oldal, Tanúskodó irodalom (Tevan, 2015)

Török Dalma (szerk.): A valóság valószínűtlen lett Szemelvények a magyar Holokauszt-irodalomból I.

Carmilla

(…) Ami Karácsony Benő hagyatékát illeti: még a gettóban történt, hogy egy nap hívták Karácsonyt a szögesdrótkerítéshez, ahol már várt reá Wass Albert. „Hol vannak a kézirataid?” – kérdezte. Erre Karácsony Benő keserű tekintettel végigmérte őt, és válasz nélkül otthagyta…

115. oldal, Salamon Lászlóné emélkezése Karácsony Benőre (1973) (Tevan, 2015)

Kapcsolódó szócikkek: Wass Albert
Carmilla

Mivelhogy az ember attól a pillanattól fogva felnőtt, amikor szembenéz a saját halálával, tizenegy éves korom óta felnőtt vagyok. Van, akivel ez még korábban megtörténik, van, akivel későbben, és olyan is van, akivel sohasem.

201. oldal, Konrád György: Elutazás és hazatérés (Tevan, 2015)

Kapcsolódó szócikkek: felnőtt · halál
Carmilla

Az én történetemnek egy baja van, mint minden történetnek, amelyik a háborúról szól, és amit a túlélők mondanak el. Az a baja, hogy szerencsés történet, és happy enddel zárul. Ezzel a háborúról alkotott képet meghamisítja. Ha a halottak is tudnának beszélni, és elmondanák a történeteiket, és azt mondanák zárásként: akkor éhen haltam, lelőttek, felakasztottak, akkor reálisabb képet kapnánk, mert ezek a néma történetek szinte többen vannak, mint a happy endesek.

131. oldal, Lengyel Balázs beszélgetése Kabdebó Lóránttal (1982) (Tevan, 2015)

Kapcsolódó szócikkek: háború
Carmilla

A légkör bizony elég ronda errefelé. A fiamat már kétszer lezsidózták a játszótéren, és tegnap azt ordították neki, hogy „betöröm a szádat, te zsidó”. Hát most gondolkodom, hogy minek is szültem őket tulajdonképpen.

13. oldal, Sárközi Márta Erdei Ferencnek, Bp., 1938 (Tevan, 2015)

Kapcsolódó szócikkek: zsidók, zsidóság

ZALAEGERSZEGI MEGYEI VÁROS KÖZKÓRHÁZA

Mélyen tisztelt Uram!
özv. Karinthy Frigyesnét július első napjaiban 1944-ben zalaegerszegi és környékbeli deportáltakkal együtt, elszállították Birkenauba. Dr. Gulyás Lívia, és Dr. Mike Gézáné együtt voltak Vele e táborban. Rajta, az elmondás szerint, mániás elmeháborodottság tört ki, úgy hogy július 20-25-ike között külön cellába tették majd Auschwitzba szállították. További sorsáról előbb említettek nem tudnak. Bőröndjeit, ruháit deportálás után a kórházból a rendőrség elvitte, hogy ezen holmikkal mi történt, azt nem tudom. Valószínűleg ugyanarra a sorsra került, mint a deportáltak ingóságai általában.
    Sajnálom, hogy bővebb felvilágosításokkal nem tudok szolgálni és maradtam teljes tisztelettel:
                                                        Jancsó Benedek
    Zalaegerszeg, 1945. július 28.

47. oldal (Tevan, 2015)

Kapcsolódó szócikkek: Auschwitz
Carmilla

„Ki fogsz halni – mondtam ma reggel egy idegen farkaskutyának, mely szembe jött velem a körúton –, ki fogsz halni, mert megbízhatatlan vagy, és veszélyezteted a Nagykörút vadállományát. Ki fogsz halni, mert vidéken esetleg az erdők és mezők vadállományát is veszélyezteted, konkrét formában. Esetleg megölnél egy-egy őzet vagy nyulat, nem sejtve, hogy ezeket csak embereknek szabad megenniük, lehetőleg úriembereknek, akiknek erre engedélyük van, és akiket ez mulattat. (…)”

74. oldal, Bálint György: Farkaskutyák (Tevan, 2015)

Kapcsolódó szócikkek: farkaskutya
Carmilla

Nehéz olvasni olyankor, amikor a valóság sohasem észlelt erővel nehezedik az öntudatra.

87. oldal, Bálint György: A toronyőr visszapillant (Tevan, 2015)

Carmilla

Az az igazi hatalom, amely bebizonyítja a helytelenről, hogy helyes, a saját javunkra elkövetett igazságtalanságról, hogy igazságos és egyféle híg, de nagyon fűszeres nedűvel átitatott Eszme nevében látszólag következetes, és természetes közérdekű cselekedetté hígítja önző erőszakosságainkat.

91. oldal, Rejtő Jenő: Az utolsó szó jogán (Tevan, 2015)

Kapcsolódó szócikkek: eszme · hatalom
Carmilla

A háború tudniillik nemcsak vér és halál, az mocsok, kérem, mocsok: a trágya, a piszok, a tetű korszaka, az emberi funkcióknak az állandó piszka, az összezártságé, a rothadt élelemé, ha van egyáltalán élelem, a félelem, a riadalom piszka.

136. oldal, Nemes Nagy Ágnes beszélgetése Kabdebó Lóránttal (1980) (Tevan, 2015)

Kapcsolódó szócikkek: háború · tetű