A ​gonosz erdő meséi 116 csillagozás

Török Ábel: A gonosz erdő meséi

Róka, az erdő rettegett gyilkosa bosszúra szomjazik. Egykori barátai elárulták, megcsonkították, és elkergették a trónról. Miközben ő tervet sző ellenük, a birodalomban lázadás készülődik, mert az uralkodót őrület kerítette hatalmába, a nép pedig megelégelte a zsarnokságot. Vajon ki lesz az, akin mindannyiuk sorsa megfordul? Farkas, a királyi gárda iszákos parancsnoka? Disznó, akinek a trónra és a királynéra fáj a foga? Menyét, a sarlatán? Kajmán, a tébolyult király? Vagy Borz, a kegyetlen nagyherceg? Egy biztos: Róka első vonításával kezdetét veszi a játszma, amely hamarosan vérbe borítja az egész erdőt.
A gonosz erdő meséi véres fantasy, felnőtteknek szóló állatmese, ugyanakkor igazi irodalmi élmény. Ajánljuk mindenkinek, aki nem riad meg, ha a háta mögött összecsattan egy állkapocs…

Eredeti megjelenés éve: 2022

Animus, Budapest, 2023

Róka · Nyúl

Suba_Csaba P>!
Török Ábel: A gonosz erdő meséi

Ahogy a címből is egyértelművé válik, ez egy mese. Mégpedig egy vértől tocsogó felnőtteknek szóló állatmese, egy dark fantasy. Soha korábban hasonlót sem olvastam, így kívácsisággal vegyes izgalommal fogtam kézbe Török Ábel első kötetét.
A cselekmény helyszíne egy erdő, ahol valamikor a medvék vigyáztak a népekre, ők irányítottak mindent és mindenkit. Amióta őket leváltották és gyakorlatilag teljesen kiírtották, azóta csak zsarnokok követték egymást a trónon. Először jött a hős Bivaly, majd utána Kajmán és Róka vette át az irányítást. A félreállított és halottnak hitt Róka azonban bosszút forral. A történet ugynis ott indul, hogy Vörös visszatér, hogy elégtételt vegyen azokon, akik elárulták. A király, Kajmán helyzete megingott, ezért többen is a trónt követelik vagy egy király nélküli erdőt szeretnének megvalósítani. Menyét, a kuruzsló, Farkas, a királyi gárda parancsnoka, Disznó, a kancellár, Borz, a nagyherceg mind azon vannak, hogy pozitív változást hozzanak az erdőnek. Az eszközökben viszont egyikük sem válogat és mindannyiukat csak a saját érdekük vezérli. Szövetségeket kötnek, a múlt sérelmeit torolják meg és kegyetlenül elbánnak azokkal, akik az útjukba állnak. Egy izgalmas, fordulatos, erőszaktól sem mentes sötét történet ez, mely az utolsó lapokig fenntartja a feszültséget és az érdeklődést. Nyelvezete és humora pedig egyedi ízt kölcsönöz ennek a váltott szemszögű horror sztorinak.

Regina_Elek>!

Természet törvénye

Az emberi mivolttal felruházott állatok, a kapzsiság, a kegyetlenség, az önzés és a tébolyultság fertőjében élve, egy vonítással az eddig sem békés kicsinyke erdőben bekopogott a csontig hatoló rettegés. Míg a nép elnyomásban, addig a kiváltságosoknak ugyanazért az egy dologért fáj a foga, a korlátlan és abszolút hatalomra. Ennek érdekében kezdetét is veszi a harc, hogy megdöntsék a zsarnokságot és a szenvedést, de ugyebár tudjuk, hogy a hatalom soha nem hal meg, csak gazdát cserél.

Egy rendkívül sötét és véres mese, ahol nem a klasszikus jó és rossz harca zajlik, hanem a rossz a még rosszabb ellen. Az állati ösztön találkozik a leghitványabb emberi tulajdonságokkal, így létrehozva e felejthetetlen rémtörténetet.

Noro P>!
Török Ábel: A gonosz erdő meséi

Az erdő lakói félig emberek és félig állatok. Nem tudjuk, eredetileg kiktől-miktől származnak, sem azt, vajon átok ül-e rajtuk, vagy e kettős állapot valamiképp a természet rendje. Bár a sorok között olvasva úgy tűnik, néhányuknak mintha lenne elképzelése, de ezek is ellentmondanak egymásnak – a legegyszerűbb hát, ha követjük a példájukat, és elfogadjuk, hogy ilyen a világ. A „tiszta vérű” emberek csak a legendákban élnek, emléküket pedig legalább akkora félelem veszi körül, mint a legállatiasabb vérvonalat, a Medvéket. Akkor hát melyik a rosszabb: embernek lenni vagy állatnak? Mi a gonoszság forrása: a vad ösztön, vagy az átgondolt rosszakarat?

„Az erdő örökre megváltozott. A lakói elkorcsosultak. Elemberiesedtek.”

Nem azt mondom, hogy feltétlenül el kell fogadni a fenti idézet igazságát, elvégre aki kimondja, az sem éppen példás jellem. De elgondolkodtató. A regény lapjain tulajdonképpen csak szadistákkal, önmaguknak is hazudó szélhámosokkal, önsorsrontó szenvedélybetegekkel és sorozatgyilkosokkal találkozunk, akik többnyire kicsinyes okból feszülnek egymásnak, mégis eldönthetik az erdő sorsát. Ennyi aljasságot, vért és kegyetlenséget ritkán látni ilyen tömény mennyiségben papírra vetve. Éppen ezért a könyv bizony meg tudja feküdni az ember gyomrát, pedig izgalmas, fordulatos és igényes nyelvezetű, vagyis minden más szempontból nagyon olvasmányos. Csak épp levegőhöz sem hagyja jutni az olvasót két groteszk rémtett között.

Olyan könyv ez, amit egyszer mindenképpen el kell olvasni, de én másodszor nem venném kézbe: ahhoz túlságosan is intenzíven, emlékezetesen hátborzongató.

pat P>!
Török Ábel: A gonosz erdő meséi

Az emberiség állatörténeteinek evolúciója a különféle népmeséktől Aiszóposz meg La Fontaine történetein (no meg a Róka fűnyíróján) át vezet a kortárs magyar irodalom olyan megkerülhetetlen mérföldköveiig, mint Moskát Anita Irhája és bőre, meg Török Ábel Gonosz erdeje.

Az Irha és bőr mára ugye etalon ebben a műfajban (bármi legyen is az pontosan – az alapértelmezett zsánerirodalom, pláne a fantasy bevett határait bőségesen kitolja), és ugyan A gonosz erdő távolról sem epigonja, párdarabja (témájában, eszközeiben, világépítésében kifejezetten különbözik is tőle), a közös gyökerek és a mondanivaló átadásának módja mégis egy asszociációs mezőbe rendezi a kettőt.

És ha már asszociációs mező: nekem még a Kill Bill jutott eszembe olvasás közben. Pontosabban, abban volt olyan érzés hentelést nézni, mint itt olvasni. Olyan jó vigyorgós, relaxálós.

No, és az elején pont azt gondoltam róla, hogy hát azért kicsit modoros meg túlírt, meg amúgy mi ez a marhaság, de tisztelettel jelentem, ez nem marhaság, hanem marhajó! Kerek, átgondolt, a maga módján nagyon vicces, és hát sajnos nagyon sok mindent elmond a világunkban zajló bizonyos jelenségek mibenlétéről. Nem érted az aktuálpolitikát? Se a magyart, se a szomszédosat? A gazdasági életet se? A lakógyűléssel meg végképp meggyűlt a bajod? Legszívesebben harcművészetileg helyezkednél hozzá a négyeshatos utazóközönségéhez? A főnököd meg hátmégaztán? Jó olvasást kívánok!

A könyveknek gyakran a vége a leggyengébb, legkritikusabb része – mondhatnám, jól elkezdeni a hülye is el tud egy történetet, no de befejezni? Azt bizony kevesen. Török Ábelnek itt éppen parádésan sikerült. Figyelni fogok rá a továbbiakban.

ViraMors P>!
Török Ábel: A gonosz erdő meséi

Egy jó felkoncolás mindig megnyugtatja a lelket.

Elérkezett a nagy nap, komáim. Gyötrelmeitek napja. A Vörös ideje.

Mind meg fogunk halni.

* * *

Nem egyszerűen gonosz, szabályosan brutális, kegyetlen hely az erdő. Elállatiasadott emberek, vagy elemberiesedett állatok hajtják őrült vágyaikat, kényszerzubbony-pozitív karakterek szemén keresztül követhetjük nyomon a vér, a vérengzés és a halál sötét meséjét. Bosszúvágy, árulás, irigység, téboly és paranoia ölelkezik a lapokon, lángok és vér vörösébe borítva az erdőt. A borító remekül visszaadja a hangulatot, a szinte állandóan bíborban fürdő eget és a mindenhova bekúszó, folyamatosan lesben álló, vérre szomjazó árnyékokat.
Sok tekintetben taszító a történet, tele gyomorforgató jelenetekkel, mégsem sűrűn sikerült félretenni a könyvet. Túlságosan logikus, túlságosan érthető, hogy az önző út, amin az egyes szereplők mindenki másra való tekintet nélkül járnak, hogyan vezetett ezekhez a tragédiákhoz. Kicsit furcsa ugyan, hogy nem lehet eldönteni, hogy részben emberré vált állatok, vagy állati jegyeket felöltő emberek a szereplők, de a lényeget tekintve nem számít. Az viszont többször is zavart – leginkább megzavart –, hogy az idő elég képlékenyen telt. Ugyanaz az esemény egyszer alig száz éve, másszor évezredekkel korábban zajlott, sokszor nem lehetett eldönteni, hogy napok, hetek, vagy órák teltek el két esemény között, néha az volt az érzésem, hogy az egyes karakterek számára mintha nem egyformán telne az idő. Ez elég furcsa volt, de ezen kívül nem volt problémám a könyvvel. Mocskos, vad történet, széplelkek kerüljék, de akik nem rettennek vissza a mocskosabb történetektől, azoknak csak ajánlani tudom.

Mónika_T P>!
Török Ábel: A gonosz erdő meséi

Török Ábel fordításait nagyon szerettem, így kíváncsi voltam az első könyvére, annak ellenére is, hogy nem igazán olvasok ilyen stílusú műveket.
Merész húzás volt ez tőlem, de nagyon megérte!

Állati… aranyos volt. Már ha lehet ilyet mondani egy ízig-vérig gonosz, mészárlásos, vérben tocsogós, brutális rémmesére.

Mindenki igazán érdekes, de talán Farkas volt a leginkább kedvelhető katakter. Én szurkoltam azért Rókának is.

KrisztinaToth >!
Török Ábel: A gonosz erdő meséi

„Kiáltás szól az erdőben.
Jön.
Visszatért.
Most is vonít, és hangjába
belereszketnek a levelek.”

Uhh de jó volt. Végre sikerült befejeznem, és minden egyes oldalát imádtam. Szerintem még életemben nem olvastam még hasonlót sem.

Ahogy a címe is említi, ez egy igazán gonosz mese felnőtteknek. Mégpedig egy olyan, ami egy velejéig romlott erdőben játszódik.
Lakói elemberiesedett állatok, emberi mivolttal felruházva. Róka, Farkas, Disznó, Menyét, Kajmán és Borz. Eleinte még a Medvék uralták az egész erdőt, ők voltak a királyok, de szinte teljesen elpusztították őket. Onnantól kezdve, zsarnok kézben volt a trón, akárki is foglalta el. Kajmán és Róka markában van a hatalom ebben a sötét erdőben, de Rókát egy nap félreállítják. Most visszatérve bosszút forral, és mindenkit holtan akar látni. Kajmán uralma közben veszélyben van, többen is maguknak követelik a trónt. Itt kezdődik a sok ármány, és szövetségek alakulnak. Viszont mindenkit csak a saját célja hajt, ennek pedig sok áldozat a következménye. Véres leszámolások, és annál is véresebb harcok keletkeznek, melyben szinte mindenki odavész. A végére egy elfeledett nép utolsó tagja, Rókával együtt sikeresen bosszút áll, azokon akik ártottak nekik.

Azt el kell mondanom, hogy ez valóban egy véres, durva, csonttöréses, kaszabolós mese lett. Tele önző, kapzsi és irigy személyekkel, akiknek csak a saját mivoltjuk számít. Az uralkodónak is a korona, a hatalom a mindene. A nép sanyarú sorsa pedig egyáltalán nem foglalkoztatja. Már megtébolyulva éli mindennapi életet, aki mindenkiben a rosszat látja, azt keresi, hogy mikor fogják elárulni.
Sötét történet volt ez, tele a rosszal. Senkit sem tudtam megkedvelni, mindenkiben ott bújkált legbelül a romlottság. Mégis teljesen olvastatta magát, és kíváncsivá tett, hogy az erdő lakóival mi fog történni a végére.
Ami még külön jót tett neki, hogy váltott nézőponton láthattuk mindenki fejezetét. Jó volt belelátni a gondolataikba.

Aki szereti a gonosz meséket, annak bátran ajánlom! Nem fog csalódni! :)

Ivenn P>!
Török Ábel: A gonosz erdő meséi

Ami a legdurvább az egészben, hogy körülbelül ez az egyik legbrutálisabb grimdark történet, amihez szerencsém volt mostanában, de valahogy mégis alig tudott megmozgatni engem érzelmileg. Kegyetlen trancsírozásokkal, vérfürdőkkel, kínzásokkal, csonkításokkal és hasonló finomságokkal van tele a könyv, de egy idő után igazából csak untatott az egész és túl akartam rajta esni. Amit sajnálok, mert nagyon ígéretesen indult nálam a sztori, de az érzelmek nélküli öldöklés annyira nem az én asztalom, itt pedig nekem annyira nem jöttek át az érzelmek – annak ellenére, hogy amúgy tele volt különféle nézőpontokkal a történet és mindenkit alaposan megismertünk. Valami mégsem működött.

Ennek az okát leginkább abban látom, hogy a szereplők állatok, jobban mondva „elemberiesedett” állatok, amolyan hibrid lények, akik a legtöbb ösztönlényszerű tulajdonságukat megőrizték. Emiatt azonban szinte minden karakter olyan, mint egy zártosztályról szabadult elmebeteg, amivel őszintén annyira nem is lett volna bajom, HA ehhez nem egy maximum 80-as IQ társult volna. És igazából itt jogosan jöhet a felcsattanás, hogy „Dehát mit vártál, Ivenn, a szereplők ÁLLATOK!” és igen, azok, de mégis… nem ezt vártam.
Érdekes az egész, mert George Orwell egy teljesen hasonló alapkoncepcióval indult az Állatfarmban (és azt a történetet imádom!), de az ott működő elemek és állatias tulajdonságok itt valamiért kifejezetten irritáltak. Amíg talán Orwellnél éreztem, hogy az egész történet egy groteszk görbetükör akar lenni a saját társadalmunkra, itt nem jött át ez a mondanivaló (már ha ez volt a szerző mondanivalója), sokszor csak egy öncélú vérengzésnek és szándékolt polgárpukkasztásnak tűnt az egész. Ahhoz pedig, hogy ez igazi „sötétmese” legyen én nagyon hiányoltam a népmesei elemekre való erősebb reflektálást. Habár a szereplők beszédstílusában megvolt az állatmesék jellegzetes hangulata, de nekem ennyiben kimerült az egész.
Amit szintén egy szerencsétlen döntésnek tartok, hogy a történet többnézőpontos, de a legizgalmasabb karakter – egyben a főszereplő – szerepel a legkevesebbet a könyvben és emiatt én még kevésbé tudtam hozzá kapcsolódni, ez pedig megölte kissé az izgalmat.

De hogy pozitívumot is írjak, maga a könyv nagyon szépen meg van írva, és jólesett ismét magyar szerző tollából olvasni, a kritizálásom ellenére pedig nagyon olvastatta magát az egész és viszonylag gyorsan haladtam vele.
A lezárás pedig, avagy az utolsó két oldal szerintem tökéletes befejezése volt a történetnek, az ottani párbeszéd és tanulság adott egy elégtételt és némely kritikámat fel is oldotta.
Összességében azt tudom mondani, hogy annak ellenére, hogy nekem nem igazán tetszett a könyv cselekménye, Török Ábel egy ígéretes szerző. Ha lesz más típusú története, akkor szívesen elolvasom, de bízom benne, hogy legközelebb már igazi ember antihősöket fog nekünk hozni. Indulásnak ez sem volt rossz, de szeretnék kicsit jobban kiakadni és meghatódni a következő alkalommal!

Török Ábel: A gonosz erdő meséi

A borító nagyon tetszik a mai napig és nagyon sok jót hallottam róla, így örömmel és kíváncsisággal fogtam neki az olvasásnak.

Szokatlan olvasmány, hiszen a főszereplők állatok voltak. Az ő történetüket követhettem nyomon.

Bevallom őszintén nekem nem tetszett, néhol túlontúl szókimondó és véres volt, kissé soknak találtam benne a csúnya beszédet. Örülök, hogy olvastam, mert ez volt az első grimdark történetem, viszont számomra kissé unalmas volt. Gyorsan el tudta vonni bármi más a figyelmem a könyvről, ezért is tartott olyan sokáig az olvasása. Ettől függetlenül tanulságos is volt, hiszen sokat olvashattunk a fizikai bántalmazásról is. Tetszett, hogy váltott szemszögben íródott, így több nézőpontból megismerhettem a történetet. Sajnálom, hogy nem tetszett, mert akartam szeretni

Örülök, hogy a végére értem, és hogy nem tartott még tovább a történet. Ajánlom mindenkinek, aki szereti a műfajt és már olvasott is benne. Úgy gondolom, hogy kezdő grimdark történetnek nem volt a legjobb választás részemről.

Zama>!
Török Ábel: A gonosz erdő meséi

Hatalomvágy, árulás, hazugságok és bosszú. Rengeteg párhuzamot éreztem napjainkkal. Ezt látom a hírekben, a világban nap, mint nap. Mit tesznek az emberek hatalmuk megszilárdítása érdekében, hogyan válik valaki felsőbbrendűvé, hogyan lesz a befolyásolás napi rutin. Rájöttem, a szereplők állatok, de mi sem vagyunk különbek tőlük. Az olvasás során két könyv nagyon sokszor eszembe jutott. Az Állatfarm és Rowling Ickabog-ja. Az, hogy ez a két kötet jutott eszembe az olvasás során, talán sokat elárul. https://zama.hu/torok-abel-a-gonosz-erdo-mesei/

KrisztinaToth>!

Ma éjjel a véredben mosom tisztára a lelkemet.

SzemreValó_könyvek >!

– Fel kell ismerni azt a pontot, ahonnan nem érdemes tovább játszani.

Kapcsolódó szócikkek: Nyúl
ViraMors P>!

– A jövendőt megtudni veszedelmes dolog – rázta meg aszott mutatóujját az asszonyság. – Bánatot és tébolyt szül.

KrisztinaToth>!

Meztelen vagyok, mert ez a valóság. Legalább én igaz vagyok ebben a hazug világban.

KrisztinaToth>!

Vajon lassan leszek majd az enyészeté, vagy gyorsan, megváltásként ölel magához a sötétség?

SzemreValó_könyvek >!

[…] biztosan megértés: ha valami nem működik, nem szabad erőltetni.

SzemreValó_könyvek >!

Nem értette, hogyan veheti át fölötte az irányítást ilyen könnyen a harag.