Bethsabé 9 csillagozás

Torgny Lindgren: Bethsabé

A ​könyv egy bibliai történetet mesél el újra, Dávid király és Bethsabé szerelmének s életének históriáját, a tények szempontjából híven követve az ószövetségi elbeszélést. Az uralkodó a királyi ház tetejéről a fürdő után törülköző gyönyörűséges fiatalasszonyt itt is ugyanúgy pillantja meg, mint Sámuel második könyvében, ugyanúgy hívatja magához és teszi magáévá, elorozva őt férjétől, Úriástól. De utána Dávidnak ez az új hitvese az író tollán lassacskán önálló életre kel: ő az, aki a Biblia látszólag motiválatlan eseménysorában logikus rendet teremt – finom cselszövényeivel, fondorlatos intrikáival ő áll mindennek a hátterében; ő az, aki a vadsággal és kegyetlenséggel, árulásokkal és hitszegésekkel zsúfolt komor történetet bevonja az élet arany derűjével; és ő az, aki – mint utolsó és mégis legelső felesége a királynak – Dávid akaratát és szellemét is leigázza. Az ereje teljében uralkodó király ugyanis még azt vallotta: „Az Úr olyan, mint én”, de amikor aggastyánként Bethsabé… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1984

Európa, Budapest, 1989
374 oldal · ISBN: 9630748983 · Fordította: Csatlós János · Illusztrálta: Árkossy István

b_edina>!
Torgny Lindgren: Bethsabé

Fura, hogy egyetlen értékelőnek se igazán tetszett eddig rajtam kívül; engem úgy beszívott, hogy alig bírtam letenni, és a helyetekben nem sajnálnám rá azt az ötszázast az aktikvárium.hu-n. Egyszer talán egy normális értékelést is írok róla

berg>!
Torgny Lindgren: Bethsabé

Utólag olvastam hozzá a Bibliát, sajnos az érdekes részek mind onnan valók. A fölösleges erőszak az ifjú író találmánya. Az ismétlődésre alapozott nyelvezete nem ér el semmilyen hatást, az unalmon kívül. Csalódást keltő az öregkori A Norrlandi Akvavit után.

Koncz_Judit>!
Torgny Lindgren: Bethsabé

Nem tetszett az az igazság, egyszer átlehet rajta evickélni, de nem nagyon ragadott meg.

senely>!
Torgny Lindgren: Bethsabé

A Nagy olvasási kihívás szépirodalmi pontjához találomra betévedtem a szépirodalom szekció egyik sorába és ott akadt meg a könyvön a szemem, pontosabban a címén.
A bibliai téma ellenére vagy pont azért nekem tetszett. Nem lett nagy kedvenc, de az Ószövetség tele van ehhez hasonló mesékkel, mint amit az író is feldolgozott. Igen valóban 2 oldalanként megkérdezik egymást a szereplők,hogy „Milyen az Isten?”, de egy vallási mesét feldolgozó regénynek ez nem róható fel.Valóban nem fog mindenkinek tetszeni a könyv, de ha alapszinten ismered az Ószövetséget és nem rettenenek el vallási filozofálások akkor egy kellemes olvasási élményben lehet részed.részed

lone_digger P>!

Az íródeák jelenlétében a király kénytelen volt lassan beszélni, minden szó egy döntés gyümölcse kellett hogy legyen, és talán ez volt az írnok tulajdonképpeni feladata: megzabolázni és féken tartani a gondolatok áradását: egyenként nyitni fel a szavakat, hogy a beszélő kénytelen legyen beléjük nézni, úgy, ahogy a kagylóhalász néz a kagyló nyitott héjába.