Értékelések 151

Pandino>!
Torey Hayden: Szellemlány

Torey Hayden: Szellemlány Igaz történet egy veszélybe került kislányról, és a tanárnőről, aki kivezette a szellemek világából

JUTKA71>!

Kati12>!

ggizi P>!

B_Lilla>!

Kosa P>!

Vanille_F P>!
Torey Hayden: Szellemlány

Ez a könyv teljesen letaglózott, sokkoló volt, amikor Jadie először kezdett el arról beszélni, hogy szexuálisan bántalmazzák, és ahogy haladt előre a történet, voltak részek, ahol azon kaptam magam, hogy kiráz a hideg, és egyszerűen muszáj fölnéznem a kötetből, máshova fókuszálnom, hogy lehiggadva folytatni tudjam. Rettenetes, hogy ilyesmi megtörténhet egy kisgyermekkel, ahogy abba is szörnyű belegondolni, hogy hány olyan eset van a világon, amire talán sosem derül fény. Nincs mindenkinek ott egy Torey Hayden-je. Sajnos nagyon sokszor hallottam már gyermekként bántalmazott felnőttek szájából azt a mondatot, hogy senki sem hitt neki, még a saját anyjuk sem, függetlenül attól, hogy családon belül történt-e az erőszak, vagy sem.

Az ember az ép elméje megőrzése érdekében nyilván nem gondol bele abba, hogy mennyi gyomorforgató dolog történik a világban, hogy hány gyermek van kitéve ennek csak azért, mert kicsi, és mert nem feltétlenül tudja racionálisan elmagyarázni azt, ami történt vele, és ettől az egész néha csak egy túlfűtött, szörnyekkel teli fantazmagóriának tűnik.

Ez a könyv viszont fájdalmasan az arcomba tolta ezt a tényt, ami ugyanakkor egy csomó gondolkodnivalót adott. Az biztos, hogy ezt minél több embernek kéne elolvasnia, hogy ne maradjanak illúziók, hogy ha a környezetünkben van egy kisgyermek, aki hasonlóan magába zárkózott, vagy ha nem is ilyen szélsőséges tüneteket produkál, de egyszerűen vegyük észre, és merjünk kérdezni, akkor is, ha nem feltétlenül vagyunk felkészülve arra, amit hallani fogunk.

Az író stílusa pedig nagyon likvid, átgondolt, pár óra leforgása alatt el is fogytak a lapok. Bár olyan témát dolgoz fel, amelyet nagyon nehéz olvasni is, nemhogy átélni, biztos, hogy nem ez volt az utolsó könyv, amit Torey Haydentől olvastam.

B_Nikolett>!

Negative_Singularity>!
Torey Hayden: Szellemlány

Olvastam már Torey Hayden-től az Egy gyerek című könyvét, és az sokkalta jobban megrázott, mint ez. Ott a konkrét, nyers valóság ömlött az olvasó arcába, a döbbenet, a borzalom, a tehetetlen düh, és a hála az olyanok iránt, mint Torey. Abban a könyvben minden apró részlet úgy állt össze, mint egy precízen összeollózott kirakós, nem hagyott fehér foltokat, míg itt Torey is bevallja, hogy fogalma sincs, mi történt pontosan (a szexuális abúzus és a pszichológiai terror nyilvánvaló ténye mellett).
Bár szépen levezette az epilógusban a lehetséges dolgokat, nekem mégis befejezetlennek tűnik; mintha elengedte volna a sztorit, amit el akart mesélni, amikor elköszönt a Jade-től. Ennyi.
Persze épp ez a lényeg, tudom, hogy ezek a szekták (már, ha erről volt szó, és nem egy brutálisan megfélemlített gyerek képzelgéseiről egy esetleges pornófilm-forgatás után [igen, minden lehetséges verzió szörnyű]) nagyon magas látenciával rendelkeznek, tehát gyakorlatilag, ha valami ki is kerül a szemünk elé, ugyanolyan hitetlenkedve fogadjuk, mint ezen könyv szereplői, sőt, bevallom, én, mint olvasó is… egészen az epilógusig, amit nem győzök dicsérni az összeszedettsége és szakszerűsége miatt.
Összességében persze egy nagyon megrázó könyv ez, de az Egy gyerek még mindig itt van bennem, pedig már nagyon régen olvastam.
Az fájt. Nagyon.

matka>!