Szellemlány 322 csillagozás

Torey Hayden: Szellemlány

Jadie ​sohasem beszélt. Nem nevetett, nem sírt, és nem adott ki semmilyen hangot. Akárhogy próbáltak közeledni hozzá, bezárva maradt saját zavaros világába, ahol a szellemek beszéd nélkül is megértik egymást. Az osztályba érkező energikus új tanárnak végre sikerül megtörnie a hallgatást. Ő tudja, hogy szóra bírni egy sérült lelkű gyermeket sokszor könnyebb, mint szembenézni azzal, ami elől a némaságba menekült. Jadie történetei mégis megdöbbentik. Feldolgozásukhoz minden korábbi tapasztalata kevés. Amiről a kislány mesél, túl borzasztó ahhoz, hogy bárki komolyan vegye – az elmondottak csak egy zavart elme víziói lehetnek. Vagy talán mégsem…

A könyv szerzője gyermekpszichológus, aki pályáját fejlesztő pedagógusként kezdte. Dolgozott általános iskolák speciális osztályaiban, kutatóintézetekben és magánklinikákon. Tanácsadója és együttműködője több gyermekbántalmazás ellen küzdő szervezetnek. 1979 óta írja visszaemlékezéseit az osztálytermekben, illetve terápiás csoportokban… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1991

Göncöl, Budapest, 2008
348 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789639183612 · Fordította: Abody Rita

Jadie Ekdahl · Torey Hayden

_Eriii
Torey Hayden: Szellemlány

Torey Hayden: Szellemlány Igaz történet egy veszélybe került kislányról, és a tanárnőről, aki kivezette a szellemek világából

Már harmadjára járom meg, hogy egy igaz történet annyira felzaklat, annyira fáj, hogy hihetetlen. Annyira naiv vagyok, hogy amíg nem olvasok ilyeneket, addig csak azt hiszem, hogy ezek a dolgok csakis filmekben léteznek. Ékes bizonyítéka ez a könyv is, egy gyönyörű kislányról, aki hihetetlen dolgokon megy keresztül, egy tanítónőről, aki nem adja fel és segít ennek a kislánynak. Bárcsak több ilyen ember létezne a földön, mint ez a tanítónő. Nehéz meg csak csillagozni is az ilyen könyvet, mert ez nem tetszik, ez nem olyan könyv amire szívesen gondolsz. Az ilyen igaz történetek, mindig elrabolnak egy darabkát a szívemből, és az emberekbe vetett hitemből. Az ilyen emberek, remélem a pokol tüzében égnek, de megszámlálhatatlan fokon. Én hiszek abba, hogy ott fognak égni.

brena
Torey Hayden: Szellemlány

Imádtam a stílusát,ahogy meg van írva,letehetetlen. Elképesztő,hogy igaz történet,hátborzongató. Kár,hogy nem kaptam mindenre választ.
spoiler Azért vannak durva dolgok a nagy szabad Amerikában is:)
És minden tiszteletem a beteg gyerekekkel foglalkozó pedagógusoké!

Roszka
Torey Hayden: Szellemlány

Ez a könyv, attól a legborzasztóbb, hogy igaz! Valami szörnyű és döbbenetes, hogy vannak gyerekek, akik ilyen borzalmakon mennek át. Zaklatás, pedofília, sátánizmus. Leírni is gyomorforgató. Minden elismerésem azoké a felnőtt embereké, akik ezt végig is tudják hallgatni, mindenféle érzelemnyilvánítás nélkül, csak azért, hogy segíthessenek a gyerekeken. A gyereknek sem lehet könnyű elmondani ilyen borzalmakat, tudva, hogy nem igazán hisznek nekik. Szegények még nem is tudják, mi az ami történik. Egyszerűen borzalmas lehet mind az elszenvedőnek, mind azoknak, aki ezzel foglalkoznak..

tmezo P
Torey Hayden: Szellemlány

Eszelős és hátborzongató ez a történet. Egyáltalán nem bántam meg, hogy elolvastam, annak ellenére sem, hogy gyermekbántalmazásról szól. Jól megírt könyv, részletes és abszolút érthető. Bár a történtek brutálisak, felháborítóak…és még sorolhatnám a jelzőket…mégis azt mondom, hogy néha ilyet is kell olvasni, hogy tudjunk róla. Mert sajnos létezik ilyen.

Minden elismerésem Torey Hayden-nek, amiért ilyen munkát végez/végzett és van türelme, kitartása a beteg gyerekekhez. Elképzeltem ezeket a gyerekeket, akikről a könyv szól, és azt kell mondjam én tuti nem lennék erre képes. Szégyen, nem szégyen…

Tiger174
Torey Hayden: Szellemlány

Torey Hayden remek munkát alkotott ezzel a regénnyel, amelyben részletesen leírja a gyermekbántalmazást egy kislány szemszögéből. Remekül megírt könyv, aprólékos és hátborzongató. El sem tudnánk képzelni, hogy mennyi ilyen történet létezik
még napjainkban, nehéz róla beszélni, de kell, hogy olvassunk róla, mert nagyon sok embernek ez a történet felnyitja a szemét. Nagyon felkavartak az események, sajnáltam szegény Jadie-t, hogy ilyen szörnyűségeken kell keresztülmenni. A könyv tanulságos és elgondolkodtató.

Szédültnapraforgó
Torey Hayden: Szellemlány

Ez a könyv….nem találok rá szavakat. Az írónő remekül ír, nagyon tetszik a stílusa (második könyvét olvastam el) de a történet, amiről szól, mondhatni félelmetes, de mondhatnánk azt is, hogy furcsa. Az emberi lélek kifürkészhetetlen. Itt van a másik téma, a vallási fanatizmus. Amire Torey gyanakodott, a pedofília, a sátánizmus… mind megér egy egész estébe nyúló beszélgetést! Rám nem jellemző semmiféle szélsőségesség (legalábbis úgy gondolom). Mindenkit elfogadok és nem nézem le, azért mert MÁS. (akár vallási, akár szexuális v. egyéb értelemben) Viszont a történet megdöbbentett, én is elgondolkodtam, vajon valóban megtörténtek Jadie-vel „azok” a dolgok, amiket elmesélt. Mert számomra nem derült ki. Igaz így, hogy kikerült a megszokott környezetéből egy kiegyensúlyozott, értelmes felnőtt nő lett belőle. De sokuknak ez nem adatik meg – egy jó segítő, egy EMBER (aki jelen esetben mindenféle előítélet nélkül szóra bírta őt). Sokszor a körülmények is jócskán hozzájárulnak ahhoz, hogy kivé/mivé válunk.
Maradtak bennem kérdőjelek és nem tudom valaha választ kapok-e rájuk…

Neelah P
Torey Hayden: Szellemlány

Ritkán olvasok olyan könyveket, amik valós történeteket mesélnek el, mivel nem szeretek azzal szembesülni, hogy milyen romlott világban élünk. Ha tudtam volna, hogy ez a könyv igaz történeten alapul, biztosan soha nem veszem a kezembe. De nem tudtam, beleolvastam – és azonnal elborzadtam. És a néma iszonyat aztán a kezemben is tartotta a könyvet, amíg a végére nem értem. Őszintén szólva nincsenek rá szavaim – és nem is szeretném semmilyen formában értékelni.
Csak azt szeretném, ha ilyen soha, de soha, de soha nem történhetne meg.

icu79 P
Torey Hayden: Szellemlány

Döbbenetes, hátborzongató és elképesztő könyv, amivel nem is volna semmi gond, kivéve, hogy ez igaz történet. Ettől aztán az ember hátán oda-vissza futkározik a hideg, és a végén csak ül néma, dermedt csendben. Minden tiszteletem Torey Hayden-é, amiért nem adta fel és a gyermek, a tanítványa érdekében harcolt.

julcseee P
Torey Hayden: Szellemlány

Így, hogy eltelt két nap az elolvasása után, kicsit leülepedett bennem az a sok(k) minden, amit a könyv elolvasása után éreztem.
Mindig nehéz gyermekbántalmazásról olvasni (akár mentális, akár fizikai értelemben), de hogyha ráadásul ez egy igaz történet is, akkor pláne.
Jadieről szól a történet, valamint az ő tanárnőjéről. Jadie mentális problémákkal küzd egy eldugott kis városkában, aki nem beszél, és a tanárnő próbál rajta segíteni. Aztán belekeveredik az ügybe már a sátánizmus, a szellemek, a gyilkosság, szexuális bántalmazás, és a végére nagyon nehéz rájönni hogy mi is történt pontosan. És igen, az a legrosszabb az egészben, hogy spoiler.
Ez is egy olyan könyv volt, ami régóta áll a polcomon érintetlenül, és nem értem miért vártam vele eddig.

KATARYNA
Torey Hayden: Szellemlány

Olyan dolgokat írt le az írónő, amit el sem hiszek. spoiler
El kellett ezt nekem olvasni? Nem volt elég 4 nyomorult, és szétbőgött nap az életemből, még ezzel is kínozni kellett magamat. Hát normális vagyok?

Viszont csalódtam, mert nem kapjuk meg sok kérdésre a válaszokat. spoiler Ezeket miért nem ìrta le az író? Igaz történet alapján, de több volt benne az elemzés mint a részletes történet bemutatása. Ha már megír egy ilyen gyomorforgató és nyomasztó történetet, akkor miért nem adja át velősen az egészet, még ha ennél brutálisabb is?
És ezek a Dallasos nevek… melyik szülő ilyen retardált egy nyomorék, hogy ilyenekkel eteti a gyereket? Brutális…

És a könyv végére érve annyi marad bennünk, hogy tőből vágnánk le a f.szát minden ilyen férfinak, és hogy száradjon el a méhe minden nőnek, anyának, aki ezt hagyja, nézi. Tehát a hatásvadászat célba ér.

Szédültnapraforgó

Könnyebb hinni abban, hogy az emberek jók, ha nem tudsz róluk biztosan semmi rosszat.

Molnár_Sarolta

Ugye ijesztő, amikor az ember egyedül van, és nem képes elmondani senkinek, hogy mit érez?

cassiesdream

… az embereknek meg kell legyen a joguk hozzá, hogy abban higgyenek, amiről a szívük azt súgja, hogy nekik való.

gwyneira

Mert tudja, a test nem számít. A test meghal. Nem számít, mi történik vele, mert a végén úgyis lemállik a hús a csontokról, de az emberben lévő szellem élve marad. Csak akkor vagyunk valódiak, amikor szellemek vagyunk.

Kapcsolódó szócikkek: emberi test
szendi04

Néha előfordul, mondtam neki, hogy valaki annyira szorong attól, hogy hibázik, hogy végül aztán pont emiatt nem képes elvégezni egy feladatot. Olykor pedig mindennek az az eredménye, hogy az illető dühbe gurul, mert frusztrálja a tehetetlenség érzése, mert muszáj valahogy előtörni az indulatainak, és mert dühösnek lenni még mindig nem olyan rossz érzés, mint félni.

Brigi007

… nincs értelme beszélni, ha egyszer az emberek úgyse hallanak meg.

mandarina

Csak akkor vagyunk valódiak, amikor szellemek vagyunk

zakkant

Abban sajnos hiszek, hogy létezik gonoszság. Abban viszont nemigen, hogy létezne valamilyen fölöttünk álló, emberfeletti hatalom.

Nilla I

… ha valamit megtanultam az évek alatt, az az volt, hogy milyen keveset tudok.

csillagka P

A gyermekbántalmazás olyan alávaló gonoszság, amelynek feltárása és az igazságtétel csakis tökéletes, fekete-fehér egyértelműséggel történhetne – a bántalmazás napvilágra kerül, a gyerek szerencsésen megmenekül, a tettes megkapja a neki járó büntetést. Szomorú, de jól tudtam, hogy ez sosincs így. A valóságban az igazság győzedelmeskedése mindig kicsiny életek összezúzott romjait, tönkretett kapcsolatokat, összetört szíveket hagyott maga után. A jó és a gonosz nem abszolút, hanem relatív.

247