Afrikai ​hajnal 8 csillagozás

Tony Park: Afrikai hajnal

Natalie tízéves, amikor a gerillák elrabolják a nagy­apja rhodesiai birtokáról. A megmentésére érkező ­fiatal katonának köszönheti az életét.

Évek múlva Natalie visszatér a szülőföldjére, amelyet már Zimbabwének neveznek. Beszippantja az orrszarvúk kipusztulása elleni küzdelem veszedelmes világa, melyben a családjával együtt harcolnia kell – nem csak a szeretett állatok megmenté­séért, de az őket minden irányból körülvevő ellenséggel is.

Eredeti megjelenés éve: 2011

>!
Gold Book, Debrecen, 2018
456 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634264866 · Fordította: Kiss Tamás
>!
Gold Book, Debrecen, 2018
456 oldal · ISBN: 9789634264941 · Fordította: Kiss Tamás

Enciklopédia 3


Kedvencelte 1

Várólistára tette 13

Kívánságlistára tette 9


Kiemelt értékelések

Barbár >!
Tony Park: Afrikai hajnal

Igazi jó kalandregény, ami többet nyújt, mint csupán izgalmat. Zimbabwe jelenlegi szomorú állapotáról egy ENSZ-tanulmány sem adhatna pontosabb képet. Fehér és fekete családok szétbomlását, és a gazdag vadállomány, főleg az orrszarvúk pusztulását kísérhetjük figyelemmel ebben a történetben. Ha minden romlik is, legalább az orrszarvúkat mentsük meg! – mondja Paul a fehér telepes, és Tate, az elkötelezett állatvédő. Nehéz a dolguk, mert a természet kirablása állami szinten folyik, és a faji ellentétek szintén ellenük dolgoznak. Az ország új urai hergelik a földfoglalókat, akik elűzik a telepeseket, ők meg elhagyják az országot. Az új tulajdonosok nem értenek a gazdálkodáshoz, a földek pedig hamarosan füves, bozótos területekké válnak. Így lehetséges az, hogy egyesek piszkosul meggazdagodnak, a tömegek pedig, akik a fehérek uralma alatt nyomorogtak, új uraik országlása alatt továbbra is nyomorognak. Akinek ez nem tetszik, azt rövid úton elintézik, ha kell, akkor akár fegyverrel is. Függetlenül attól, hogy milyen a bőre színe.
A helyzet mégsem reménytelen, mert a szerelem győzhet, az orrszarvúk szaporodhatnak, és egyszer a zsarnok is megbukik. Az első kettőre akad példa a történet végén.

padamak>!
Tony Park: Afrikai hajnal

Izgalmas regény volt, érzelmeket is megmozgató. Az utolsó harmadrészében különösen sodort a történet. A végére spoiler.
A többi Park-regény körül ez számomra kiemelkedik. Jólesett.

judyt05>!
Tony Park: Afrikai hajnal

Zimbabwe korábbi és jelenlegi történetét fedi fel az író főként 3 család család szemén keresztül. Az író valóban él és korábban is élt Afrikában, így hiteles a történet is. Az elnyomott feketék majd a politikai átrendezés következtében az elüldözött fehérek és feketék története tárul elénk. Az orrszarvúk levadászása és a szarvak iránti feketekereskedelem szintén fontos témája a könyvnek. Van itt minden kaland, politika, szerelem, háború ami egy jó könyvhöz kell. Ami viszont engem megragad a mellett, hogy ez egy nagyon jó könyv, az az, hogy Dél- Afrikába azaz Zimbabwébe valósághű betekintést kapunk.
Dicsérem még a könyv elején található térképet, családfát, történelmi idővonalat is. Jól kidolgozott mű.
Jó tanács: Olvasson mindenki több Tony Park könyvet.


Népszerű idézetek

padamak>!

Lesújtó depresszióját ugyanúgy győzte le, mint máskor: egy könyvvel. Megnyugvást talált a kopott, vörös bőrbe kötött, törvényesen engedélyezett bibliai szöveggyűjteményben. A penészes lapokon feketén-fehéren ott állt a különbség jó és rossz között.

91. oldal – 7. fejezet (Gold Book, 2018)

Kapcsolódó szócikkek: Biblia
Barbár >!

A földfoglalók elüldözték a fehéreket, kifosztották az udvarházat. Elvitték a bútorokat, szőnyegeket, lámpákat, még a rézvezetékeket, a csöveket és a szivattyúkat is, amelyek öntözővízzel látták el a termőföldet. Mindent eladtak, és a pénzt már rég elköltötték. A „háborús veteránok”, mármint aki nem állt tovább, abból éltek, hogy ültettek néhány girbegurba sor kukoricát és sovány teheneket tereltek a szomjhalállal küzdő birtokon. A kövér teheneket már évekkel korábban levágták.

256. oldal

padamak>!

– …Hogyan képes egy hely ilyen sok, ellentmondásos érzelmet kiváltani az emberben ilyen rövid idő alatt?
Tate vállat vont.
– Szerintem ez tart még mindig itt. A kiszámíthatatlanság. Nem hiszem, hogy képes lennék a kiszámítható, normális életre. Beleőrülnék.
Natalie elnevette magát.
– Vicces, de pont az ellenkezőjét gondolnám rólad. Hogy rendszerre és normális életre vágysz.
A férfi összevonta a szemöldökét.
– Tudod, egészen mostanáig talán egyetértettem volna veled, mégis itt vagyunk.

322. oldal – 27. fejezet (Gold Book, 2018)

padamak>!

Olyan ez, mint egy sakkparti, gondolta. A játék, amelyet idő és türelem hiányában sohasem tanult meg. Pedig emlékezett rá, hogy hatéves korában az apja egy táblával a kezében próbálta elmagyarázni neki a szabályokat; csakhogy Emmerson egyetlen mozdulattal lesöpörte a figurákat. Így kell megnyerni egy játszmát. Erővel.

272. oldal – 23. fejezet (Gold Book, 2018)

Kapcsolódó szócikkek: erő · sakkjáték
Barbár >!

Most újabb utazás küszöbén áll, ezúttal egy olyan férfi társaságában, akivel éppen olyan kellemes beszélgetni, mint elmenni a fogorvoshoz.

258. oldal

padamak>!

A megfelelő helyen kezelte a viszonyukat, és csakis a jelennek élt.

358. oldal – 30. fejezet (Gold Book, 2018)

judyt05>!

Az elmúlt években egyre gyakrabban fordult elő, hogy szünetelt az áram- és vízszolgáltatás, és az ország alapvető infrastruktúrája olyannyira leromlott, hogy ez már az élet részévé vált. Amennyire tudta, Harare volt az egyetlen hely a világon, ahol az emberek vacsora közbeni beszédtémává emelték a fürdési szokásaikat, és ahol a villanykapcsoló átkattintását követő fénysugár akár tapsvihart is kiválthatott. A legrosszabb időszakban az sem számított szokatlannak, ha az emberek a medencéjükből vettek fürdő- és ivóvizet.

215. oldal


Említett könyvek


Hasonló könyvek címkék alapján

Michael Robotham: Hajszál híján
Jane Harper: Az elveszett férfi
Sally Hepworth: A férjem anyja
Kate Morton: Titkok őrzője
Michael Robotham: Dédelgetett titkok
Jane Harper: Aszály
Ken Follett: Soha
Liane Moriarty: A férjem valamit titkol
Agatha Christie: És eljő a halál…
Frei Tamás: A megmentő