A ​keresztyén gondolkodás rövid története 5 csillagozás

Teológusok és eszméik az apostoli atyáktól napjainkig
Tony Lane: A keresztyén gondolkodás rövid története

Tony Lane végigkalauzolja olvasóit a keresztyén gondolkodás történetén a kezdetektől napjainkig. Megismertet azokkal a keresztyén gondolkodókkal és írókkal, akik az európai kultúra arculatát formálták, és kitekintést ad a világ keresztyénségében jelenleg ható eszmékre és áramlatokra. Ízelítőt kapunk a legjelentősebb írásokból, dokumentumokból és hitvallásokból. A mű kiegyensúlyozott, több tradíciót magában foglaló szemléletének és lényeglátásának köszönhetően kiváló bevezetés a keresztyén gondolkodás történetébe. A könyv tömören, egyszerűen és olvasmányosan tájékoztatja az olvasót a legjelentősebb keresztyén gondolkodók életéről és főbb eszméiről. Dr. Turay Alfréd, Szegedi Hittudományi Főiskola Tony Lane műve ismeretterjesztő szándékkal íródott, fontos teológiatörténeti munka. Folyamatában mutatja be az egyes teológiai irányzatokat, tanításokat és bőséges idézeteken keresztül az egyes teológusokat.

Dr. Ladányi Sándor, Károli Gáspár Református Egyetem

Harmat, Budapest, 2016
Harmat / Kálvin, Budapest, 2003
282 oldal · ISBN: 9639148431 · Fordította: Pásztor Péter
Harmat / Kálvin, Budapest, 2001
278 oldal · ISBN: 9639148431 · Fordította: Pásztor Péter

MrDatalogin>!
Tony Lane: A keresztyén gondolkodás rövid története

Tony Lane: A keresztyén gondolkodás rövid története Teológusok és eszméik az apostoli atyáktól napjainkig

Informatìv könyv, másodszorra olvasom, első olvasásra túl töménynek éreztem a szöveget, nem is bìrtam sokat megjegyezni belőle, érdemes vázlatot ìrni vagy jegyzetelni belőle, ha későbbi használatra kell. A két oszlopos „Biblia szerű” szövegtördelés egy oldalon számomra zavarónak hatott olvasás közben.

stegerdavid>!
Tony Lane: A keresztyén gondolkodás rövid története

Nagyon tömény és száraz, de benne van minden.

BarbyMalik0112 P>!

Éppúgy nem lehet az ember keresztyén elszigetelt magányban, ahogyan nem tud lejátszani egy futballmérkőzést egymagában.

BarbyMalik0112 P>!

Olyan eszméket hívtak segítségül [a kappadókiai atyák], mint a három tökéletes összhangja és közös cselekvése. De a futballcsapat, mely „egy emberként játszik”, megmarad tizenegy embernek.

BarbyMalik0112 P>!

Isten erkölcsi törvénye azt mondja, hogy szeressük egymást, de a tömegvonzás törvényével ellentétben, ennek szabad engedelmeskednünk vagy nem engedelmeskednünk.

Fatma>!

A keresztény hit tartalmát a kijelentés, nem pedig a filozófia adja. De a hívő teológus az ész segítségével törekedhet hite jobb megértésére.

93. oldal (III.rész A középkori Nyugat)

Kapcsolódó szócikkek: keresztség
Fatma>!

[Origenész] Hite szerint nemcsak az Ige vagy az értelem (logosz), hanem minden értelmes lény (logikon) örökkévalón létezik. Bizonyos időben elbuktak, nem elmélkedtek Istenről, és ezért angyalokká, emberekké, vagy démonokká lettek, annak megfelelően, hogy mennyire buktak el. A fizikai világmindenség azért teremtetett, hogy e bukott lényeknek otthont adjon. […] A megváltas folyamata megfordítja a bűnbeesést, hogy végül minden értelmes lény Istenen elmélkedjen.

25. oldal (I. rész Az egyházatyák (Kr.u. 500-ig))