Nietzsche 22 csillagozás

Az emberfeletti ember és a hatalom akarása
Toni Llácer: Nietzsche

A világ legvitatottabb filozófusának gondolkodását megközelíteni – nem könnyű. Nietzsche egész munkássága egy pokolgép, egy olyan szerkezet, amelynek célja a világra és önmagunkra irányuló addigi megértési módok felrobbantása. Ez a kötet valójában egy kezelési útmutató, amely segít megtanulni, hogy használhatunk biztonságosan egy ilyen gépezetet.
A kötet lapjain körutazást teszünk Nietzsche életében és filozófiájában, a görög filozófia iránti fiatalkori elköteleződéstől egészen a keresztény erkölcs elleni végső támadásig, meg-megállva az örök visszatérés tanánál és az emberfeletti ember próféciáinál. Olyan útitársak csatlakoznak hozzánk, akik intellektusukkal Nietzsche számára is kijelölték a haladási irányt: Dionüszosz, Zarathusztra és az Antikrisztus. Miközben ennek a könyvnek a végső célja mégiscsak az, hogy közösen fedezzük fel azt a mérhetetlen erőt, energiát, amely minden nietzschei gondolatot átjár – az élet feltétel nélküli szeretetét.
(Manuel Cruz, filozófus)

Róla szól: Friedrich Nietzsche

A következő kiadói sorozatban jelent meg: A világ filozófusai Líra, EMSE

EMSE / Líra, Barcelona, Budapest, 2022
144 oldal · keménytáblás · ISBN: 9788413544472 · Fordította: Mester Yvonne

Blaise Pascal · Friedrich Nietzsche

Cukormalac P>!

Toni Llácer: Nietzsche Az emberfeletti ember és a hatalom akarása

A sorozat két másik kötetével (Wittgenstein, valamint Hérakleitosz és Parmenidész) való ismerkedés hagyott bennem kérdőjeleket és visszavett a lendületemből is, de ez most bizonyította, mennyire nagy előny, hogy mindet valaki más írta. Találkozhattam egy másfajta nézőponttal, a sorrendben második kötet pedig egy jól felépített, világosan szerkesztett, gördülékenyen olvasható és érthető összefoglalónak bizonyult számomra Nietzsche életéről és munkásságáról, Mester Yvonne kiváló fordításában.

A rövid bevezetőt és átfogó életrajzi áttekintést követően a máig vegyes megítélésű gondolkodó három nagy korszakának jelentős állomásai kerülnek tárgyalásra és szerencsére csak az utolsó blokkban, a vége felé lesz cseppet bonyolultabb és elvetemültebb a gondolatmenetek értelmezése. (Különösen Az antikrisztus kapcsán.) Így, mint laikusnak ezeket a bekezdéseket többször is elolvasva, megrágva kellett olvasnom, de ezt a kis megbicsaklást leszámítva jó kapaszkodónak tartom: emészthető, színvonalas, érdekes és értékes, kifejezetten informatív. Ráadásul még a kiegészítő, kis információs “ablakocskák” is nagyon tetszettek.

EMSE / Líra, Barcelona, Budapest, 2022
144 oldal · keménytáblás · ISBN: 9788413544472 · Fordította: Mester Yvonne

Toni Llácer: Nietzsche Az emberfeletti ember és a hatalom akarása

A világ filozófusai következő részében nagyot ugrunk az időben és az ókori görög világból a 19. századi német filozófia világába repülünk. Mivel a részek nem egymásra épülnek, így előző olvasása híján is érthető, hasonló tematikájú művet kapunk.

A könyv már az elején tisztázza a következőt: „Az olvasónak kíváncsisággal vegyes iróniával kell behatolnia a szerző műveibe, mindenekelőtt azonban osztoznia kell vele a szellemi nyitottságban és kalandvágyban…” Ugyanis tényleg egyfajta provokációt vált ki Nietzsche és nézetei, ami főleg az elmére érvényes, hiszen rendesen gondolkodásra kényszerít, miközben az egyéni lelkivilág harcba száll, hogy ő másképp gondolja/gondolta – vagy egyszerűen nem érti.

Miről esik szó? Nietzsche nagyon magányos, depresszív életrajzát alaposan megismerhetjük, ami hol érdekes, hol szomorú, de mégis valamelyest életközeli (gondolok itt az elszigetelt életmódra, a sodródásra, a pszichés betegségekre). Fontosnak tartottam megismerni ezt, mert így érthetőbbé váltak számomra a meglátásai. Aztán filozófiai (nihilizmus, perspektivizmus, individualizmus), valláskritikai (szélsőséges ateizmus) és művészeti munkásságába kaphatunk betekintést, melyek nézeteiben sokszor összemosódtak. Közben egyre mélyebben beleássuk magunkat a Dionüszosz, a Zarathusztra és az Antikrisztus-féle periódusaiba. Természetesen szó esik még emellett a rá nagyhatást keltő személyekről is (például Schopenhauer, Wagner).

Nekem kevésbé tetszett ez a könyv, mint az előző. Közrejátszott az, hogy más írta, ezáltal számomra sokkal „szárazabban” volt kidolgozva és bár voltak érdekes részek, mégis kicsit szenvedtem míg olvastam. Nekem hiányozott a E. A. Dal Maschio: Platón-nál megszokott „most átlag embernek is elmagyarázom, enyhén gyerekesen, hogy megértse miről is van itt szó” leírások.

Valószínűleg az is közrejátszott a nem tetszésemben, hogy nekem Nietzsche nézetei, „kritikái” sokszor negatívak és pesszimisták voltak, – még ha nem is szánta őket annak – de én nehezebben fogadtam be. Nem tudtam vele azonosulni, még ha voltak is érdekfeszítő gondolatmenetek. Vártam volna sokkal több leírást az állami, jogi, politikai nézeteiről, illetve magyarázatot arról is, hogy később miért tették Nietzschét a nácizmus ideológusává, műveit egyfajta fasiszta tanná, holott ő nagyon a nacionalizmus ellen volt.

Összegezve: Történelmi és politikai szempontból nagyon keveset nyújtott. Filozófiaiból enyhén nyomasztó és átlagembernek nehezen befogadható mű lett.

Huntress>!

Toni Llácer: Nietzsche Az emberfeletti ember és a hatalom akarása

Hihetetlenül informatív és olvasmányos. Szerintem mindenképpen hasznos olvasmány annak, aki még csak most ismerkedik Nietzsche írásaival, filozófiájával.
Összeszedett és könnyen nyomonkövethető.

Nagy_Barna>!

Toni Llácer: Nietzsche Az emberfeletti ember és a hatalom akarása

Nos, ennél a második kötetnél már tökéletesen látszott, milyennek álmodták meg a sorozatot: Nietzsche életrajzáért már nem kellett visszamenni az ókorig, és a műveinek valódiságával kapcsolatban sincsenek kérdőjelek. Nekem, mint filozófiáért lelkesedő laikusnak egészen nagyszerű idegenvezetés volt ez: én tényleg imádtam az elejétől a végéig. Kicsit nehéz a nyelvezete, bonyolultak és elvontak a gondolatmenetek – de ezzel együtt is ez nekem teljesen követhető volt. Ilyen alappal sokkal érhetőbb lesz bármi, amit Nietzschétől olvasok. Akiről egyébként a könyv után is nehéz megmondani, hogy zseni vagy őrült volt, netán mindkettő.

MrDatalogin>!

Toni Llácer: Nietzsche Az emberfeletti ember és a hatalom akarása

Eleinte nagyon tetszett, aztán megint azt éreztem, amit általában Nietzschéről szóló könyvek olvasása közben: ismét olvashatok valamilyen önsegítő könyvet, mielőtt nyakon szúrom magam. Az életrajzi rész sikerült a legjobban, a filozófiai magyarázat hármas tagolása is nagyon jó ötlet volt, aztán a vége felé a szerző elcsúszott Fritzl mentegetésébe. A kronológia töredelése furcsának tűnik, sokkal jobb lenne, ha a történelmi és kulturális események párhuzamosan kerülnének a filozófus életrajza mellé, nem utána. Nietzsche esetében elég sok volt, így szétesett hatása lett a kronológiának. Nem is praktikus, keresgélni kell, mikor mi történt. Ráadásul néha felesleges dolgok is fel vannak tüntetve, pl. nem értem, hogy Nietzsche 1888-as termékeny évének mi köze van ahhoz a tényhez, hogy Van Gogh ugyanezen évben megfesti a Napraforgók című képét…

GPoze>!

Toni Llácer: Nietzsche Az emberfeletti ember és a hatalom akarása

A XIX. században elég izgalmas korszellem uralkodhatott. Dosztojevszkij, Madách, Nietzsche, három ország, három gondolkodásmód, és mégis nagyon hasonló következtetésekre jutottak számos dologban. Talán ez lehet a fokmérője annak, hogy valami nagyon emberire akadtak, váteszek mindannyian. (És még mennyi mindenkit fel lehetne sorolni ebből a korszakból!)
Sajnos a kiadvány minőségéről már nehéz ilyen szuperlatívuszokban beszélni, mert bár a könyv felépítése most is remek, de rengeteg az elütés.

R4ms3s P>!

„Semmibe venni a filozófiát azt jelenti, hogy igazán filozofálunk.”

Kapcsolódó szócikkek: Blaise Pascal · filozófia
Proud_Cody_Crybaby P>!

Bennünket az egyház undorít, nem a mérge.

R4ms3s P>!

„Én nem ember vagyok, én dinamit vagyok.”

Kapcsolódó szócikkek: dinamit · Friedrich Nietzsche
Proud_Cody_Crybaby P>!

Nem hallunk-e még Semmit a sírásók zajából, akik Istent eltemetik? Nem érzünk-e még Semmit az isteni rothadás szagából? – az istenek elrothadnak! Isten halott! S mi öltük meg!

Proud_Cody_Crybaby P>!

Ha el akarsz jutni a lelki béke és a boldogság állapotába, hinned kell, ha azonban inkább az igazság tanítványa óhajtasz lenni, akkor kutass tovább.

19.-20. oldal

Medin>!

A lét örök homokóráját mindig újra megfordítják – s téged is vele együtt, porból való porszemecske!

Zarathustra maszkja

Medin>!

Ha szeretsz valamit, úgy szeresd, hogy örök visszatérése is kedvedre való legyen.

Zarathustra maszkja

Medin>!

…az alázatos magatartás kedvezhet bizonyos embereknek, amint a giliszta számára is hasznosnak bizonyul, ha becsavarodik, hogy agyon ne tapossák… Az alázat egyetemes értékéről prédikáló keresztény olyan, mint a giliszta, aki az összes állatot rá akarja bírni a becsavarodásra, azokat is beleértve, amelyek – mint az elefánt – egyáltalán nincsenek rászorulva efféle túlélési stratégiára.

Az Antikrisztus maszkja