Tömörkény elbeszélései helyi és országos lapokban elvétve hetilapokban jelentek meg. Belőlük az író fél évszázadot alig meghaladó életében és három évtizednél valamivel hosszabb írói tevékenysége idején tizenhét kötetre valót gyűjtött egybe.
Jelen kötet 31, egytől-egyig szórakoztató elbeszélést tartalmaz.
Egyszerű emberek 5 csillagozás
Enciklopédia 31
Szereplők népszerűség szerint
Várólistára tette 2
Kölcsönkérné 1

Kiemelt értékelések


https://moly.hu/kihivasok/ismerjuk-meg-tomorkeny-istvan-sajatos-stilusat
Ennek a kihívásnak köszönhetően került szemeim elé ez a kötet, és milyen jó, hogy így történt! A fülszöveg azt mondja, egytől-egyig szórakoztató elbeszéléseket tartalmaz. Ebben nem vagyok teljesen biztos. Az viszont igaz, hogy nagyon erősen indít, egy pillanatra elgondolkodtam, nem Rejtőt olvasok-e. Később eszembe jutott, hogy nem Krúdyt olvasok-e.
Nagyon tetszik a nyelvezete. Többször kerültek elém olyan szavak, kifejezések, amelyeket még (és csak) nagyszüleim szájából hallottam. Ez nagyon megható volt.
Örülök,hogy megismertem az írót, és remélem még sokan gondolják majd hasonlóan.


Egyszerű emberek, ó igen, egyszerűek, gondatlanok, értetlenek az emberek!
A legtöbb elbeszélés egy kisebb anekdotával, általános igazságok elmondásával, vagy helyi jellegzetességek bemutatásával kezdődik, majd jön a szűkebb értelemben vett történet, és a végén a csattanó.
Külön kiemelném azokat a nyelvi és kulturális különbségeket, amikre vannak is utalások a szövegekben (pl. város >< falu, „külső nyelv” >< „belső nyelv”), ezeket nagyon szerettem olvasni. Maguk az elbeszélések hol jobban tetszettek, hol kevésbé.
És miiiiintha lenne egy laza kapcsolat is egyes elbeszélések között, hasonlóan A jó palócokhoz (Tömörkényt az ismertebbek közül amúgy is Mikszáthoz meg Móriczhoz tudnám kötni.). De ez lehet akár véletlen is. Vagy „véletlen”.
Népszerű idézetek




Azt mondja a régi kinvaló mondás, hogy elpusztul az a tanya, amelynek jegenyenyárfája meg pávája van. Értvén alatta azt, hogy nem a mai szigorú életben való a fölösleges cifrálkodás s nem olyan a világ, hogy haszontalanságokat termesszen az ember.
Irás a jegenyenyáron




De másfelől is: mennyi balga kísérlet történt már a macskának zsákban való elvitelével. Mert tudvalevő, hogy a megvásárolt, vagy ajándékba kapott macskát zsákban szokás elvinni az új helyre, mert máskülönben hazaszökik onnan. Ha módjában van látni az utat, mikor viszik, akkor ő azon vissza tud jönni akár a negyedik faluból is s egyszer csak ott nyávog az ablak alatt, hogy eresszék be.
Kutyák dolga
Hasonló könyvek címkék alapján
- Gárdonyi Géza: Mai csodák 96% ·
Összehasonlítás - Kosztolányi Dezső: Kínai kancsó 96% ·
Összehasonlítás - Gárdonyi Géza: Kék pille 95% ·
Összehasonlítás - Kosztolányi Dezső: Esti Kornél kalandjai 92% ·
Összehasonlítás - Örkény István: „Rózsakiállítás” 91% ·
Összehasonlítás - Lázár Ervin: Hét szeretőm 91% ·
Összehasonlítás - Benedek Szabolcs: Haláldekameron ·
Összehasonlítás - Ambrus Zoltán: Ninive pusztulása ·
Összehasonlítás - Benedek Elek: Kismama könyve ·
Összehasonlítás - Szomaházy István: Mindennapi problémák ·
Összehasonlítás