Hollókő 0 csillagozás

Egy palóc falu lélekrajza
Tomori Viola: Hollókő

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

Akadémiai, Budapest, 1992
72 oldal · keménytáblás · ISBN: 9630562448 · Illusztrálta: Barcsik Géza

MissWenut

Olvasásra, tanulásra pl. az egyik gazda ezt mondta: „Nem vehetek én abból nemhogy hat, de még egy ökröt sem.” Egy asszony meg azt felelte: „Attól éppúgy meghalok éhen, mint így. ” Ismeretterjesztő előadásokról pedig így vélekedtek: „Az én pénzemből ugyan nem iszik senki bort.”

20. oldal (Akadémiai, 1992)

Kapcsolódó szócikkek: olvasás · tanulás
MissWenut

Hasonló értékelés nyilatkozik meg a házasság és szerelem viszonylatában is, melyek a legtöbb esetben nem esnek egybe. „Házasság és szerelem különböző dolgok – mondják –, a szerelmet a fiatalok csinálják, a házasságot az öregasszonyok kötik.” Szerintük „fertály házasodik a fertállyal, házhely a házhellyel”.

21. oldal (Akadémiai, 1992)

Kapcsolódó szócikkek: házasság · szerelem
MissWenut

Ha vasaltba öltöznek (keményített alsószoknyákat vesznek fel), akkor 18-24 szoknyát is magukra vesznek. Ez pedig olyan terhet jelent, s a szoknyákat, hogy le ne csússzanak, olyan szorosra kell kötni, hogy városi asszonynak a dereka fél óráig sem bírna ilyen kínzást. Ők viszont már lánykakoruktól edzik magukat, s a szépen rengő szoknyacsomót feszes derékkal viselik. Még így is gyakran megesik, hogy rosszul lesznek, de legközelebb ismét csak így öltözködnek, mert a látszat fontosabb, mint a kényelem.

34. oldal (Akadémiai, 1992)

MissWenut

A hiedelmeknek nagy része is a szerelmi varázslást szolgálja. Ilyen például az a hiedelem, mely szerint ha a szerelmes leány a legény hajából nyír egy fürtöt és csizmája talpa alá teszi, akkor a legény viszonozni fogja szerelmét.

40. oldal (Akadémiai, 1992)

Kapcsolódó szócikkek: hiedelem
MissWenut

Ugyancsak karácsony este lehet azt is megtudakolni, hogy mikor megy férjhez egy leány. Éjféli misére menet meg kell rúgnia a disznóólat és azt mondani: „Kusi te, először.” Ha erre röffen a disznó, akkor még abban az évben férjhez megy a leány. Ha nem, akkor ismét meg kell rúgnia: „Kusi te, másodszor.” Ha még erre sem röffen, s a leány a jóslat szerint még két év múlva sem megy férjhez, akkor már rendszerint nem is folytatják, hanem bizony éktelen káromkodással szidják az engedetlen jóst.

41. oldal (Akadémiai, 1992)

MissWenut

Minden kollektív összejövetelnek bizonyos formái vannak, melyek íratlan törvényekként kötelezők.

67. oldal (Akadémiai, 1992)