A ​jó és a rossz közgazdaságtana 6 csillagozás

A Gilgames-eposztól a Wall Streetig
Tomas Sedlacek: A jó és a rossz közgazdaságtana

Tomáš ​Sedláček gyökeresen új megközelítést alkalmaz, és számos területen megkérdőjelezi világlátásunkat. Napjaink mainstream közgazdaságtana magát értékmentes szaktudománynak, matematikai apparátusával a valóságot modellező kutatási területnek tartja. Sedláček számára azonban a közgazdaságtan kulturális jelenség, civilizációnk terméke. Hogy bemutassa a közgazdaságtan alapjául szolgáló hitet és hiedelmeket, túlmegy a szűken értelmezett szakterület határain, és felkutatja a gazdasági gondolatokat a mítoszokban, a vallásokban, a teológiában, a filozófiában, a pszichológiában, az irodalomban és a filmek világában. Áttörést jelentő munkájával nem kevesebbet ígér:

„Ezentúl másként gondolkodunk majd a közgazdaságtanról, gazdaságról, és értékekről.”

Provokatív könyve szülőhazájában igazi bestseller lett, hatására a közgazdaságtan soha nem tapasztalt, széles körű népszerűségre tett szert a Cseh Köztársaságban. Hogyan érte ezt el? Úgy, hogy átlépte a közgazdaságtan uralkodó… (tovább)

Eredeti cím: Economics of God and Evil: The Quest for Economic Meaning from Gilgamesh To Wall Street

Eredeti megjelenés éve: 2012

HVG Könyvek, Budapest, 2012
464 oldal · ISBN: 9789633040997 · Fordította: Garamvölgyi Andrea

Tomas Sedlacek: A jó és a rossz közgazdaságtana

Tomas Sedlacek: A jó és a rossz közgazdaságtana A Gilgames-eposztól a Wall Streetig

Laikusként nem közgazdász szempontból, hanem sokkal inkább filozófiai szempontból volt rettenetesen tömény ez a könyv. Helyenként volt egy-egy megmosolyogtató mondat, néhány bekezdésnyi koncentráció nélkül is felfogható dolog, de összességébe véve ezt azért tényleg azok élvezik a leginkább, akik értenek a közgazdaságtanhoz (is) és a filozófiához (is).
Be kell, hogy valljam, hogy bár IQ pontjaim száma tuti emelkedett, az agyam elfáradt, és nem is teljesen azt kaptam, amit a fülszöveg ígért…

AsesinaReina
Tomas Sedlacek: A jó és a rossz közgazdaságtana

Sulihoz kötelező olvasmányként olvastam. Meglepően emberbarát a stílus, és érdekes a mondanivaló, hogy néhány például hozott könyvet/filmet ne is említsünk (harcosok klubja, mátrix, galaxis útikalauz stopposoknak stb.). nekem személy szerint egy kicsit sok volt a vallásból, de kibírtam :)

Davidinak
Tomas Sedlacek: A jó és a rossz közgazdaságtana

Nagyon jó köny! A közgazdaságtan mint tudományág kialakulásának történetét nagyon olvasámányosan és tanulságosan írja le!

Attila_Unyi
Tomas Sedlacek: A jó és a rossz közgazdaságtana

A könyvet ajándékba kaptam a családomtól, mivel úgy gondolták jó olvasmány lehet egy közgázos hallgatónak, nem tévedtek! A szerző valóban részletes betekintést nyújt a közgazdasági gondolkodás kialakulásába és az olvasó (főként, ha a tanulmányai is ilyen témájúak) rengeteg hasznos ismeretre tehet szert, olyanokra, amelyekről az egyetemen még csak utalás szintjén sem esik szó. A könyv nyelvezete rendkívül barátságos, nagyon tetszettek a mátrixból, harcosok klubjából vett példák, azonban a sok lábjegyzet néha nehézkessé teszi az olvasást. Ettől függetlenül viszont mindenkinek ajánlom a könyvet, aki csak egy kicsit is érdeklődik a gazdaság működése iránt!

AsesinaReina

A nagy vezetők elsősorban történetek kitalálói.

B_Niki P

Prokop történetében csakis a szentnek állt hatalmában átformálni és munkára fogni a gonoszt, és arra kényszeríteni, hogy a közjót szolgálja. Korunkban ezt a hatalmat a láthatatlan kéznek tulajdonítják. Gilgames történetében az örömlány képes volt a társadalom hasznos tagjává tenni a vad gonoszt. Úgy tűnik, a láthatatlan kéz történelmi öröksége ez az ingázás a két szélsőség – a szent és a kurva – között.

Röfipingvin MP

E tekintetben a valóban „gazdag” ember az, aki semmit (semmi többet) sem akar, míg a szegény embernek oly sok mindenre van szüksége. Így, szigorúan véve, egy elégedetlen milliomos szegényebb lehet, mint egy alacsony keresetű munkás.

Cata15

Kis túlzással azt mondhatjuk, hogy a pénz valami olyasmire képes, mint az alkohol, amelynek egy hasonlóan sajátos képessége van. Nem tud javítani a hangulatunkon vagy az energiaszintünkön, inkább olyan, mintha elhozná az energiát a következő napról. Más szóval, a hétvége „energiaértéke” állandó. Csak az energia egy részét elhozzuk a jövőből (a szombat reggelből) a jelenbe (a péntek estébe). Akárcsak az adósság, az alkohol is fogja a szombat reggeli energiát, és befekteti a péntek estébe. És ilyenkor hirtelen annyira túlárad bennünk, hogy a normálistól eltérően kezdünk viselkedni. Merészebbek leszünk, többet fogyasztunk. Egyszerűen jól érezzük magunkat. Csak a „pénzenergia” hatása tovább tart egy hétvégénél.

Röfipingvin MP

Tanuljunk meg hálásak lenni mindazért, amink van, mert igen sok mindenünk van.

Röfipingvin MP

Túlságosan is könnyedén hagytuk hátra azokat az erkölcsi elveket, amelyek a közgazdaságtan alapját kellene, hogy adják. A gazdaságpolitika szabadjára lett engedve, és ennek meg is lett az eredménye: deficitpszichózis alakult ki, méghozzá egy szép, nagy adósságállomány formájában.

Röfipingvin MP

Ez az, ami igazán érdekes: az idő és a pénz közötti kapcsolat. Mert a pénz olyan, mint az energia, ami képes utazni az időben. Ez egy nagyon hasznos energia, ugyanakkor viszont nagyon veszélyes is. Bárhová is tesszük, bárhol is fektetjük be ezt az energiát a tér-idő kontinuumban, ott történik valami. Energia formájában a pénz három dimenzióban tud utazni: vertikálisan (azok, akiknek van tőkéjük, kölcsönöznek azoknak, akiknek nincs) és horizontálisan (a horizontális vagy földrajzi mozgás gyorsasága és szabadsága lett a globalizáció mellékterméke.Vagy hajtóereje?). És a pénz (ellentétben az emberrel) az időben is tud utazni. A pénz időutazását pontosan a kamat teszi lehetővé. Hiszen a pénz absztrakt fogalom, nem köti sem anyag, sem tér, de még az idő sem. (…) Másrészt viszont, a megtakarítással felhalmozhatjuk a múlt energiáját, és el tudjuk küldeni a jelenbe. A fiskális és monetáris politika nem más, mint energiagazdálkodás.

Röfipingvin MP

A kölcsönös vagy viszonzott ajándékozás egy sokkal mélyebben gyökerező és ősibb tranzakciós metódus, mint a szabott áron történő vásárlás és eladás. Az emberiség történetében generációkon keresztül a dolgoknak egyszerűen nem volt ára; az emberek elboldogultak árak nélkül is: kölcsönösen adtak és kaptak, vagy olyan közösségekben éltek, ahol a dolgokat cserélték (az előbbi azért jellemzőbb volt). (…) Az ajándékozás jelensége a mai napig sokat elemzett és igen vitás téma a közgazdászok között. Miért adnak az emberek ajándékot egymásnak? A pincérnek vagy a taxisnak például önként adunk borravalót. De miért adunk borravalót egy külföldi szállóban, ahová sosem térünk vissza?

Röfipingvin MP

David G. Myers arra jutott, hogy „ami a boldogságot illeti, aligha számít, hogy az ember BMW-vel jár, vagy – mint a skótok többsége – gyalog, esetleg busszal.” A világ leggazdagabb embereinek körében végzett felmérés (amelyet az Illinois Egyetem pszichológusa, Ed Diener végzett el a Forbes magazinnak „a 100 leggazdagabb amerikai” listája alapján) kimutatta, hogy ezek az emberek „csak egy kicsit boldogabbak, mint az átlag”. Myers foglalkozott még a gazdagság mulandó örömével is: „Úgy tűnik, hogy a lottónyertesek öröme csupán átmenetei. Az eufória nem tart sokáig. Sőt a korábban élvezetet nyújtó tevékenységek, például az olvasás, veszítenek élvezeti értékükből. A hétköznapi örömök elhalványulnak ahhoz a mámorhoz képest, ami egymillió dollár megnyerésével jár.”

Röfipingvin MP

Csak mert mi, közgazdászok sokat használjuk a matematikát, az még nem jelenti azt, hogy a közgazdaságtan egzakt tudomány. (A számmisztika is sokat használja a matematikát.)