Információ ​és az univerzum belső szerkezete 1 csillagozás

Tom Stonier: Információ és az univerzum belső szerkezete

Mi ​az információ? Független mennyiség, mint tömeg, az impulzus vagy az elektromos töltés? Tom Stonier professzor meg van győződve erről. Az információ létezik, függetlenül attól, hogy valaki is megérti-e. Az egyiptomi hieroglifákat több mint 2000 évig nem sikerült megfejteni, az információtartalmuk azonban megmaradt. Senki sem vonja kétségbe, hogy egy DNS-kristály több információt hordoz, mint egy ugyanakkora sókristály. Az a döntő, hogy a DNS-kristály több energia felhasználásával képződött. Az információ létrehozásához energiára van szükség; ennek során a rendszer rendezettsége növekszik, entrópiája pedig csökken.
Tom Stonier az információ fogalmát új nézőpontból tárgyalja; műve tulajdonképpen vitairat, amelynek célja konstruktív viták provokálása.
Ezt a könyvet az információval foglalkozó és a természettudományok iránt érdeklődő olvasóknak ajánljuk. Stonier a tételeit világos példákkal támasztja alá, amelyek a könyv olvasását a nem fizikus számára is logikussá és… (tovább)

Springer Hungarica, Budapest, 1993

Klodette>!
Tom Stonier: Információ és az univerzum belső szerkezete

Egy újabb egyetemi kötelező, amit nem mindig értettem, mert sokszor tele volt fizikai képletekkel, tőlem meg kimondottan távol áll az ilyesmi. :(
Azért ezt a könyvet választottam, mert az elméleti fizika felől közelíti meg az információs társadalmat, ami gondoltam jól hangzik, hisz az Agymenőkben is olyan menő.
Inkább ne tettem volna…

Tom Stonier: Információ és az univerzum belső szerkezete

Érdekes könyv. A benne foglalt tudásanyag szinkronban van – (nem a Bibliával, hanem) – az ősi indiai bölcselettel.

abraxa>!

1. A Világegyetem szerkezete legalább három összetevőt tartalmaz: anyagot, energiát és információt; az információ éppen úgy elválaszthatatlanul a Világegyetem szerkezetének a része, mint az anyag vagy az energia.

abraxa>!

6. A hő olyan energiaforma, amely egyáltalán nem tartalmaz információt.

abraxa>!

Az intelligencia minden magasabb formája emlékezetében a Világegyetem képét – modelljét – hordozza.

abraxa>!

Az anyag és az energia határozza meg a Világegyetem külső szerkezetét, amely érzékszerveink számára könnyen hozzáférhető.
A belső szerkezet kevéssé ismert. Szerveződési módja érzékszerveink számára hozzáférhetetlen. Nem csak anyagból és energiából áll, hanem információt is tartalmaz.

abraxa>!

Ez a könyv elsősorban az információval és a Világegyetem fizikai szerkezetével foglalkozik. Az információt ebben a munkában a Világegyetem egyik tulajdonságának – „belső” szerkezete részének – tekintjük.

abraxa>!

Még egyszer megismételjük: az információ létezik. Létezéséhez nem szükséges, hogy valaki észlelje és megértse. Nincs szüksége intelligenciára, ami értelmezni tudja, és nem kell jelentésének lennie ahhoz, hogy létezzen. Egyszerűen csak létezik.

abraxa>!

Az információ és a rendezettség belső összefüggésben áll.

Ebből az axiómából a következő tételeket vezetjük le:

1. Minden rendezett struktúra információt tartalmaz. Ebből következően nem létezhet olyan rendezett struktúra, amely az információ valamilyen formáját ne tartalmazná.

2. Ha egy rendszerrel információt közlünk, a rendszer magasabb vagy más formájú rendezettségi szintre kerül.

3. Egy rendezett rendszer információt képes felszabadítani vagy átadni.

abraxa>!

Az entrópia valójában egy matematikai kifejezés a rendezetlenség leírására.

Kapcsolódó szócikkek: entrópia
abraxa>!

Egy rendszer információtartalma az általa kitöltött térrel egyenesen arányos.