Wilt (Wilt 1.) 53 csillagozás

Tom Sharpe: Wilt

Henry Wilt jelentéktelen figura. Főnökei átnéznek rajta, diákjai megvetik, felesége pipogyának tartja és pokollá teszi az életét. A boldogtalan irodalomtanár egyetlen öröme az esti kutyasétáltatás alatti ábrándozás: Mi lenne, ha meggyilkolná az elviselhetetlen asszonyt? Amikor Wiltné egy napon valóban eltűnik, a gyanú természetesen a férjre terelődik. Hősünk azonban szellemi erejével őrületbe kergeti a város rendőri erőit, és tizenkét év minden megaláztatásáért méltó bosszút áll feljebbvalóin. Az angol Tom Sharpe a fekete humor utolérhetetlen mestere immár három évtizede. Csak az 1990-as években vált ismertté Magyarországon, de akik olvasták legalább a Kisvárosi gyilkosságok című regényét, feltétlen hívéül szegődtek. A nagy nevettető diadalútja magyar nyelven némi szünet után most a Wilt-tetralógia első darabjával folytatódik.

Eredeti megjelenés éve: 1976

Partvonal, Budapest, 2005
302 oldal · puhatáblás · ISBN: 9638678291 · Fordította: Mészáros Viktor

Tom Sharpe: Wilt

Az ember tényleg megpróbál viselkedni. Összeszorított fogak, szigorúan semmibe dermedő tekintet. Gyomorszájat présgépen sem lehetne szorosabbra zárni.
Aztán tessék…
Már megint kirobban az emberből a frenetikus röhögés. Nem kacaj, nem is egyszerű nevetés, hanem őserejű, primitív röhögés. Mennydörgésszerű jókedv, mely egykor egész dinoszauruszcsordákat taglózott le.
Pedig milyen finoman, cizelláltan vezeti föl Tom Sharpe ezt a történetet. Aki netalán csak az elejébe olvas bele, az joggal érezheti úgy, hogy a fülszöveg írójának ismét jó hangulatfokozó termése volt. Aztán, mintha csak működésbe lépett volna egy varázspálca, az olvasó fulladozik a nevetéstől, aztán nyüszíteni kezd, hogy ezt azért már mégse…
De késő! A guminő mennybemenetele visszavonhatatlanul megkezdődött. Nem akadálytalanul ugyan, de minden nehézség csak még abszurdabb folytatásra ad lehetőséget Tom Sharpe-nak, aki azt kíméletlenül ki is használja.
Ha jól számolom harmadik olvasásom a szerzőtől, s bízvást állíthatom, hogy ritka elmebajt lehet tőle elkapni. Legfeljebb Rejtő Jenőt, és Christopher Moore-t találom hozzá hasonlóan elszállt szerzőnek.
Kezdők jó, ha csak éjfél után a puszta kellős közepén kezdik el olvasni, minimum 21 km távolságra az első emberi lénytől. Akkor talán senkit sem zavarnak a nyerítésükkel. Garanciát azért nem vállalok rá.

tgorsy>!
Tom Sharpe: Wilt

hangosan röhögtem, rázkódtam a nevetéstől, potyogott a könnyem. Karinthy Monty Pythonba oltva.

Morpheus>!
Tom Sharpe: Wilt

Azt tudtam, hogy egy humoros könyv, és így is fogtam bele. Bizony az elején alig-alig találtam benne vicceset, majdnem abba is hagytam, de a hosszú előkészítés után belecsapott a lecsóba… vagy betonba a spoiler. Innentől tényleg viccesnek bizonyult, márpedig engem nem könnyű megnevettetni. De ez egyszerre bizonyult intelligensnek és teljesen abszurdnak. Jöhet a következő rész.

Rushka>!
Tom Sharpe: Wilt

Ha bárkinek valamiért kétsége lenne, hogy a legbátrabb és legelpusztíthatatlanabb emberek az évtizedek óta szakmunkásképzőben tanító irodalomtanárok, az kezdjen bele most azonnal a Wiltbe, nehogy gyanútlanul összeakadjon eggyel, ne vegye komolyan és ne tartsa veszélyesnek, majd úgy járjon, mint a könyv szereplői.
Itt ez a Wilt, a munkahelyén nem léptetik elő (mert olyan békés, jó neki így is), a felesége uralkodik rajta, még amikor sétálni viszi a kutyát, akkor is a kutya vezeti, ő meg megy utána fogva a póráz végét. Még az erősségeit (hogy kezelni tudja a gyerekeket az iskolában) is gyengeségnek veszik, mert hát ki az a hülye, aki képes magát rávenni erre a munkára.
Wilt azonban gyilkossági ügybe keveredik, eltűnik a felesége, és innentől különösebb nehézség nélkül száll szembe a rendőrséggel, a sajtóval, a főnökeivel és a barátaival. Ő csak önmaga, követi a számára értelmes dolgokat (mint ahogy ezelőtt is tette), és kiderül, hogy nincs ember, akit ezzel ne szorítana sarokba és ne kergetne őrületbe.
A nyomozás tele van fekete és abszurd humorral, a gyanúsított még életében nem szórakozott ilyen jól, a nyomozó pedig összeroppan – ez tényleg az a könyv, amin hangosan lehet nevetni.
Emellett pedig a kellő mértékben gonosz és benne van az a fajta finom, jellemzően angol társadalomkritika, aminél kevés szórakoztatóbb dolog van.

vargarockzsolt>!
Tom Sharpe: Wilt

Vicces könyv, amit @Rushka értékelése (http://moly.hu/ertekelesek/1564486) miatt olvastam el, ami nagyon jó, jobb, mint a könyv, szerintem.
A szatíra öt csillagos, a humora négy, a mögöttes tartalom, szemlélet miatt rontottam le három és félre.
Tom Sharpe szerint az önmegvalósító nők szánalmasak, jobban teszik, ha maradnak a konyhában, meg a seprű és a tisztító szerek mellett. A melós kölykökkel meg nem érdemes irodalmat olvastatni, elég nekik, ha a gyakorlati ismeretekkel tisztában vannak.
Na jó, általánosítva nem mondja, de a konkrét helyzetben ezt tartja megoldásnak. stb.
Viszont a könyv érdeme, hogy két nap alatt el lehetett olvasni, és kikapcsolt.

entropic P>!

Nagyon vicces.
Majd még kitalálom, hogy miért meg hogyan.

hunny>!
Tom Sharpe: Wilt

Bejött, és nem csak mert a blőd humoron, az ostoba véletlenekből szőtt rongyszőnyeg rendkívül logikus nyomozói kibontásán néha hangosan fel kellett nevetni, hanem azért is, mert ahogy Wilt az iparis tanulóktól a húsgyártásról, mi mellékesen a szabadság paradox mivoltáról, a korlátoltak világában való túlélésről tudhatunk meg ezt-azt a könyvből. Nem volt rossz, mégsincs kedvem a folytatását is elolvasni (legalábbis egyelőre), talán ezért is a négy csillag.

ciemat P>!
Tom Sharpe: Wilt

Az egyik legpihentebb humorral megáldott könyv. Abszurd szatíra, tele társadalomkritikával, mindez nagyon szórakoztató angol humorral fűszerezve. Nagyon élveztem az olvasását, sőt a folytatása is egész jóra sikerül, bár nem múlja felül az első részt.

hajo>!
Tom Sharpe: Wilt

Könnyű kis könyv, viszont tényleg elég vicces. Strandra való olvasmány :)

sztimi53>!

Wilt befejezte ebédjét, s felballagott a könyvtárba, hogy a gyógyszerkönyvben megnézze az inzulint. Úgy sejtette, az az egyetlen kimutathatatlan méreg.

14. oldal, Partvonal, 2005.

SteelCurtain>!

Flint felügyelő lassan, elgyötörtén talpra kecmergett. Most már tudja, miért nyomta le Wilt azt a kurva babát abba a kurva lyukba, és miért ülte végig olyan magabiztos nyugalommal az éjjel-nappal folyó kihallgatásokat! Az Éva Wilt mellett házasságban töltött tizenkét esztendő után leküzdhetetlen kell, hogy legyen az emberölés vágya, akár így, játékból is. És hogy miért bírta ilyen jól Wilt a keresztkérdéseket… hát az is egyértelmű! A felügyelő azonban pontosan tudta, hogy soha nem tudja senkinek sem érthetően elmagyarázni, amit most megértett. Vannak az emberi kapcsolatoknak olyan rejtélyei, amelyek egyszerűen nem elemezhetők. Ez a Wilt nyugodtan odaáll, és azt mondja a megvadult tehénnek, öltözzön fel! Flint a Wilt iránti vonakodó csodálattal telten ment ki az előszobába. Nem egy beszari fickó ez a kis féreg, bármit is mondjanak róla!

hunny>!

Amint mondja, mind diplomás. Képzett tanárok, ám a rájuk gyakorolt folyamatos stresszhatás rajtuk hagyja a bélyegét. Hadd fogalmazzak úgy, hogy ha kegyed egy szívátültetésekre képzett sebészt arra kér, hogy élete végéig kutyák farkát trimmelje, aligha várhatná az illetőtől, hogy tíz évnyi ilyen munka után cseppet se legyen bogaras, se bolhás!

SteelCurtain>!

– Miért mindig én? Te miért nem találsz ki valamit?
– Ha olyan férfi lennél…
– Egy szart! – vágott közbe Gaskell. – Most jön az emancipált duma! Szarban vagyunk, hát most hirtelen legyek férfi! Mi van veled, férfiasszony? Azt akarod, hogy lejussunk a zátonyról, hát juttass le minket! Vészhelyzetben ne engem kérj fel arra, hogy férfi legyek, csupa nagybetűvel! Már elfelejtettem, hogyan kell!

SteelCurtain>!

– Terapeuta voltam – mondta Sally.
– Terapeuta?
– Az olyasmi, mint a szexuális tanácsadó – mondta Sally. – Dr. Freeborn klienseket küldött hozzám, én pedig segítettem rajtuk.
– Azt hiszem, nem szeretnék ilyen állást vállalni – mondta Éva. – Nem tudnám elviselni, hogy szexről beszélgessek idegen férfiakkal! Nem voltál zavarban?
– Hozzá lehet szokni, és kellemetlenebb módja is van a megélhetésnek. Szóval, Gé eljött hozzám a kis problémájával, és én kiegyenesítettem a hapsit, de szó szerint, és aztán összeházasodtunk. Üzleti alapon. Készpénzért.
– Úgy érted, hogy…
– Úgy értem, hogy nekem megvan Gaskell, Gaskellnek pedig megvan a plasztik. Elasztikus a kapcsolatunk. Kétfelé nyújtható sztreccsházasság!

SteelCurtain>!

Wilt nem volt hajlandó hazudni, Mr. Gosdyke pedig nem tudott mit kezdeni egy olyan ügyféllel, aki ragaszkodik ahhoz, hogy az igazat mondja.

JamiC>!

Ami tulajdonságod csak van, az mind válóok.

SteelCurtain>!

A jövőben a GÁZ1 és a HÚS2 a dolgoknak nem a miértjét, hanem a hogyanját fogja tanulni! Hogyan kell írni és olvasni. Hogyan kell otthon sört főzni. Hogyan kell ügyeskedni a személyi jövedelemadó-bevallással. Hogyan kell bánni a rendőrséggel, amikor letartóztatnak. Hogyan kell jól üzemeltetni egy rossz házasságot. Az utóbbi két témában maga Wilt lesz az előadó. A tanszemélyzet részéről várható ugyan némi ellenállás, lesz olyan is, aki felmondással fenyegetőzik majd, de ez cseppet sem változtat a lényegen. Akár többen is felmondhatnak majd neki azok közül, akik makacsul szembeszegülnek az elképzeléseivel! Elvégre nem szükséges éppen irodalomszakos diplomával rendelkezni ahhoz, hogy a gázszerelő tanoncoknak a dolgok hogyanját tanítsuk! Jobban belegondolva, a tanoncok többet tanítottak őneki, mint amennyit nekik ő.

SteelCurtain>!

Már megint ott vannak azok a szörnyűségek! Most már kétség sem fér hozzájuk! Megragadta a távcsövet, és dühösen belenézett. Így már sokkal jobban látta őket, mint először, és sokkal baljóslatúbbnak. A nap magasan állt az égen, s pára szállt az Eel Stretch fölé, amitől a gumióvszerek fényesebbekké és testetlenebbekké, burkolt célzásaikkal pedig szinte spirituálissá váltak. De ez nem volt elég: mintha valami írás is lenne rajtuk! Az üzenet világos volt, viszont érthetetlen. így szólt: SOSSEG. St John Froude tiszteletes leeresztette szeme elől a távcsövet, felemelte a whiskysüveget, és fontolóra vette az ég hátterére ektoplazmikusan felvésett SOSSEG jelentőségét. Mire túl volt a harmadik sietősen leküldött pohár whiskyn, s eldöntötte magában, hogy mégiscsak lehet valami a spiritualizmusban, bár az rejtély marad, miért soha nem magával a nénikéjével, hanem mindig egy őt képviselő rézbőrű indiánnal érintkezik az ember, ami viszont esetleg magyarázatot adhat a „sós segg” téves helyesírására, addigra a szél megváltoztatta a betűsorrendet. Amikor a látcső újra előkerült, az üzenet már így szólt: SOSEÉG. A tiszteletes megborzongott. Mi nem ég sohasem?

SteelCurtain>!

A cellájába zárva Wilt szabad volt, hogy önmaga legyen. Bármi is történik vele, többé nem fog hallgatni az önkorlátozás és árnyékba húzódás szirénhangjaira! A Flint felügyelő által iránta tanúsított látványos megvetés és düh után, az egy álló héten át lapátszám rászórt szitkok és szemrehányások után kinek kell már ezeknek a jó véleménye róla? Feldughatják maguknak a véleményüket! ö majd a maga útján jár tovább, és kihasználja a jelentéktelenségben megnyilvánuló nem kis tehetségét. Adjanak csak neki életfogytiglani, és dugják olyan börtönbe, ahol progresszív hajlamú az igazgató, egy hónapon belül meg fogja őrjíteni a pasast, olyan édesen logikus érvekkel fogja megtagadni a börtönszabályok betartását! Tartsák magánzárkában, kenyéren és vízen, ha ugyan létezik még ilyen büntetés, az sem tántorítja el. Adják vissza a szabadságát, és akkor a most talált képességeit az Előkészítőben fogja bevetni! Örömmel ül majd mindenféle bizottságban, amiket egytől egyig darabokra szaggat azzal, hogy fáradhatatlanul a konszenzussal legmeredekebben szemben álló véleményt fogja képviselni. A versenyt elvégre nem a leggyorsabb nyeri meg, hanem a legfáradhatatlanabbul jelentéktelen, hiszen az élet véletlenszerű, anarchiába hajló és kaotikus! A szabályok arra valók, hogy megszegjék őket, s a szöcskeagyú ember mindig egy lépéssel a többi előtt jár!

Wilt sorozat · Összehasonlítás