Mindenki ​szereti a bálnákat 18 csillagozás

Tom Rose: Mindenki szereti a bálnákat

Alaszka ​partjai mellett, ha túl korán jön a tél, szinte minden évben a jégtakaró alatt marad néhány szürke bálna. Mivel a jég miatt nem képesek a felszínre jutni, hogy levegőt vegyenek, a biztos halál vár rájuk. 1988 őszének végén is ez történt: három fiatal bálna nem mert, vagy nem tudott délre vonulni a többiekkel, és hirtelen azon kapták magukat, hogy már csupán néhány apró léken keresztül vehetnek levegőt.
Az esemény érdekes módon magára vonta a médiumok figyelmét, és ennek köszönhetően a világ minden lakója folyamatosan értesülhetett a három bálnával kapcsolatos fejleményekről. Addig példátlan összefogásra került sor az állatok megmentése érdekében; olyan személyek és csoportok álltak egymás mellé a közös ügyért, amelyek között máskor élesek az ellentétek. Környezetvédők fogtak össze az olajtársaságok vezetőivel, eszkimók az amerikai haditengerészettel, hétköznapi emberek és politikusok – még az amerikai elnök, Ronald Reagan, és a szovjet főtitkár, Mihail Gorbacsov is… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2011

I.P.C., Budapest, 2012
486 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789636354213 · Fordította: Habony Gábor, Szántai Zsolt

Alaszka · Barrow, Alaszka

nicosia P>!
Tom Rose: Mindenki szereti a bálnákat

A könyv egy 1988-as valós eseményen alapul, ha úgy tetszik dokumentum regény. A történetet csak most, 2011-ben fedezték fel, olyannyira, hogy film is készült belőle. A moziról nem tudok nyilatkozni, nem láttam. Természetesen a könyvet elolvastam.
Érdekes, talán ez jut eszembe legelőször róla. Kissé talán száraz is, vagy legalábbis töménytelen információt szolgáltat az eszkimók társadalmi viszonyairól Alaszka politikai helyzetéről, továbbá a bálnavadászatról. Elég keskeny mezsgyén egyensúlyoz a kalandregény és a tényfeltáró irodalom közt, hiszen igyekszik minden okot és körülményt pontosan feltárni, de nem érzelemmentes, és nem elfogulatlan. Időt igénylő könyv. Rámutat egy sor környezetvédelmi, társadalmi, gazdasági és politikai szempontra mintegy érintőlegesen, nemcsak a bálnákkal és a bálnavadászattal, de az olajkitermeléssel, a közművesítéssel, vagy épp Alaszka őslakosainak kultúrájával, hagyományaival kapcsolatban.
Gondolkodásra késztet, épp ezért, nem gyors és laza olvasmány, ugyanakkor megéri végigrágni, mert van mondanivalója, és mert érzelmileg sem hagy hidegen. És a végére: mindenki szereti a bálnákat.

Tom Rose: Mindenki szereti a bálnákat

Mindenki szereti a bálnákat – én is. :) Ez a könyv azonban csak kisebb részben szól a bálnákról és nagyobb részben az emberekről és az emberiségről.
Az 1988 szeptemberében és októberében lezajlott eseményekhez a szerző, mint újságíró utazott el, majd megírta a történetet, kiegészítve az inuit nép történelmének és szokásainak, Alaszka sajátosságainak, az olajiparnak, a környezetvédőknek és még inkább a média működésének bemutatásával. A szövegből úgy tűnt, hogy a szerző alaposan utánajárt a dolgoknak és igyekezett minden oldalt bemutatni. Az alaposság és az ismétlések miatt helyenként vontatottá, unalmassá vált, de azt hiszem, hogy többnyire pártatlan tudott maradni, nem beszélt egyik fél érdekében sem. Megtudtam néhány eszkimókról általánosan ismert tényről is, hogy tévhit.
Összességében nagyon sokat tanultam belőle az ottani (amerikai) világ működéséről és arról, hogy a bálnák mennyire képesek megérinteni olyan embereket is, akiket egyébként nem érdekelnek az állatok. Kár, hogy csak kivételes esetekben vagyunk képesek ennyire összefogni, pedig a világban rengeteg jó ügyet lehetne szolgálni.

Jucush84 P>!
Tom Rose: Mindenki szereti a bálnákat

A filmnek csak az előzetesét láttam, de felkeltette az érdeklődésemet. Mivel szeretem az igaz történet alapján készült könyveket és filmeket, nagy lelkesen álltam neki elolvasni.
De kicsit csalódtam. Ez inkább egy dokumentum regény, kicsit száraz, sok az információ és az ismétlés. Nem is igazán a bálnákról, inkább az emberekről szól. Az író azt a látszatot kelt, hogy felkészült a témáról, mégis átesett a ló túloldalára, túl sok információt próbál átadni, ettől kicsit unalmas volt. Igyekezett mindkét oldal álláspontját megfogalmazni, mégsem éreztem pártatlannak. Igaz, a fentiek alapján legfeljebb egy NG vagy Discovery film lehetett volna, de hamarosan beiktatom a filmet is.

Maate>!
Tom Rose: Mindenki szereti a bálnákat

Hát-hát. Ez sem az, aminek ígéri magát. A filmhez semmi köze, ezt látatlanban elmondom, mert már az előzetesben is úszkáltak a bálnák közt búvárok meg love story meg ilyesmi.
Ebben nincs love story. Vagyis egy mellékszálon van, kb. említés szintjén, de nem a filmben ábrázolt karakterekkel, hanem sokkal távolabbi szinteken.
Ez egy dokumentumkönyv, semmi regényes. Mindenkinek szánták, szóval nagyon alap minden, ha végbambulod is az oldalakat, akkor sem vesztesz semmit, mert utánna úgyis még 40x elismétli ugyanazt.
Történet nincs, lévén 88-ban sem volt ez egy történet. Ráköltöttek 5 millió dollárt két selejtes bálnára, hogy kihozzák, akik utána jobb esetben elpusztultak 2 hét múlva, rosszabb esetben továbbadták a selejtes génjeiket. Mindeközben gyerekek pusztultak el tűzben a bálnáktól pár kilóméterre, károsították a környezetet a bevetett gépekkel és hát máshol meg éheznek. De reklámidőt adott a híradókba, merchendise termékek születtek, szóval valahol visszajött azzal, hogy több sört adtak el a reklámok hatására, de ez akkor is csak egy csinált sztori, nincs mögötte semmi.
Ettől még rengeteg adatot megtudhatunk Alaszkáról, a bálnavadászatról, erről a pár napról és az előtte-utána lévő évek eseményeiről. Akit érdekel a téma, Alaszka, vagy a bálnák, az nyugodtan olvassa.

Tom Rose: Mindenki szereti a bálnákat

Én nagyon szeretem a filmet, úgyhogy tök lelkesen vetettem rá magamat a könyvre, amikor brutál olcsón utamba sodorta a viharos tavaszi szél. Oké, anyunak vettem, mert ő is nagyon szereti a filmet, és egyszerre olvastuk, de szerintem ő se lesz oda érte.
Az író stílusa egyáltalán nem jött be, rettentően untam, ahogy mindent háromszor elismételt, és teljese kizökkentett, amikor a mindentudó narrátorból hirtelen átváltott E/1-be. Nem is beszélve arról, amikor 2011-es infókat csepegtetett, ami szerintem egyáltalán nem volt szükséges, sőt. Magukat a bálnákat nagyon sajnáltam, én teljesen megértettem Cindy-t. amiért annyira segíteni akart nekik. Tényleg túlzás volt a nagy médiadráma, de totál kiakasztott az író, amikor azt mondta, hogy hagyni kellett volna őket a francba. Most ennyi erővel ha látunk egy elütött kutyát, akkor hajtsunk át rajta? Szerintem ha látunk egy bajba jutott állatot, akkor igenis segítsünk neki.
Ja, meg az is idegesített, ahogy mindig az olajcégeket mentegette a környezetvédőkkel szemben. Úgy összességében idegesített az író, mondjuk ki. Alapos, meg minden, de nem hiszem, hogy erőltetnie kéne ezt a könyv dolgot.

ancsu1771>!
Tom Rose: Mindenki szereti a bálnákat

Másodjára futottam neki ennek a könyvnek, ugyanis úgy 5 évvel ezelőtt a felénél elakadtam, nem tudtam végigolvasni. Akkor nagyon nehéz és száraz olvasmánynak éreztem, pedig kalandregény hangulatra számítottam. Sokkalinkább tényfeltáró újságírói jellege van, ahogy más is írta előttem, nem klasszikus regény felépítése van. Ha az ember így indul neki, máris élvezhetőbbé válik.
Néha nehéz átállni egyik témáról a másikra, egy teljes fejezetet szentel az író az spoiler . Az ehhez hasonló témák ki tudják zökkenteni az embert, de értem a szerző szándékát, mint újságíró, minden aspektust meg szeretett volna jeleníteni.
Inkább szól a történet a média erejéről, mint a bálnák megmentéséről, ettől is lesz egyedien érdekes könyv.
Ajánlott mű, de nem mindenkinek fog tetszeni.

fdzsi>!
Tom Rose: Mindenki szereti a bálnákat

A fülszöveg nem sok jót sejtetett, igazi hollywoodi történet, amit a könyv által inspirált film előzetese is tovább erősített. Az író, aki személyesen is jelen volt az eseményeknél, szerencsére azért sok más nézőpontot is megmutat azon túl, hogy mindenki mennyire szereti a bálnákat. Mi motiválta az egyes szereplőket, hogy részt vegyenek a mentésben, ami tulajdonképpen irracionális volt. Betekintést ad, hogyan is működik a média és a környezetvédelem, mennyiben különbözik az inuitok élete attól, amit a nagy többség gondol róla. A regény újságírós stílusban megírt történet, de végül az előzetes félelmek nem igazolódtak, nem egyoldalú, csöpögős a sztori.

Slinn>!
Tom Rose: Mindenki szereti a bálnákat

Nem az, amire számítottam, de nagy élmény volt olvasni. A sztori jól szerkesztett, lendületes, de főként leíró jellegű, nem egy kalandregény : ) Tetszett, hogy nem szájbarágós, vélemény és értékítélet sem nagyon van benne, különleges olvasmány volt.

Belle_Maundrell >!

Aggódni és jajveszékelni, siránkozni és sajnálkozni mindig sokkal könnyebb, mint tenni, végrehajtani valami érdemleges tettet.

87. oldal, 3. Az eszkimók: 25 000 év fagypont alatt

Belle_Maundrell >!

Alaszkában senki és semmi sem olyan jóindulatú, amilyennek látszik.

177. oldal, 6. A Greenpeace nősténytigrise

Kapcsolódó szócikkek: Alaszka
Belle_Maundrell >!

Ha azt mondod, hogy majd legközelebb cselekszel, akkor jobban teszed, ha most befogod a szád!

178. oldal, 6. A Greenpeace nősténytigrise

Belle_Maundrell >!

A híresztelésekkel ellentétben a republikánusok is szeretik a bálnákat!

185. oldal, 7. Billy Bob utolsó bástyája

Kapcsolódó szócikkek: bálna
Belle_Maundrell >!

A történelem során az ember mindig ugyanúgy reagált az ismeretlenre: félelemmel.

231. oldal, 9. A bálnamentő vadász

Belle_Maundrell >!

A bálnák új reményt adtak a feszülten figyelő világnak.

340. oldal, 16. Bálnamentés régi módszerrel

Kapcsolódó szócikkek: bálna
kte P>!

A bálnák megmentése érdekében összefogtak a környezetvédők és az olajbányászok, az inuitok és a fehér emberek; összefogott Alaszka és az Alsóbb 48, az Amerikai Egyesült Államok és a Szovjetunió. Ez volt az az esemény, amelynek során találkozhatott két, egymástól hétezer mérföldre élő ember. Emberek ismerkedtek meg; némelyek később összeházasodtak.

36-37. oldal, 1. A vadászat

Kapcsolódó szócikkek: Alaszka · Amerikai Egyesült Államok · bálna · Szovjetunió
kte P>!

A sarkvidéken általában nem érdemes bajlódni az autókkal. Speciális fűtőrendszer nélkül még a járó motor is megfagyhat. A brutális hideg néhány hét alatt tönkreteszi a kardántengelyt. Ha valaki a világban ezen a részén télen is használni akarja a kocsiját, akkor cselekszik a legbölcsebben, ha folyamatosan járatja a motort. Folyamatosan, mondjuk hat hónapon keresztül.

113. oldal, 4. Itt jön a média!

Belle_Maundrell >!

A szerelemben és a bálnavadászatban mindent lehet!

353. oldal, 17. Színre lépnek a jegesmedvék

Kapcsolódó szócikkek: bálnavadászat
Belle_Maundrell >!

A lélekjelenlét, amely egészen idáig a legfőbb tulajdonságának látszott, hirtelen eltűnt. Elfagyhatott a sarkvidéki hidegben.

391. oldal, 20. Jönnek az oroszok