Orpheusz ​alászállt 20 csillagozás

Az alvilágon át vezet az út az ősi tudáshoz
Tom Harper: Orpheusz alászállt

Lily Barnes régész megbízást kap egy görög milliárdostól, hogy végezzen ásatásokat Dél-Olaszországban. Az egykori Szibarisz város helyszínén előkerül egy aranylemez, amelyre ismeretlen kéz karcolta fel ismeretlen időkben a holtaknak szóló útmutatást a túlvilág felé. Ezután Lilynek nyoma vész. Férje, a zenész Jonah, a modern Orpheusz, nem hajlandó beletörődni a felesége eltűnésébe, hanem az Alvilágba is hajlandó leszállni…

Eredeti megjelenés éve: 2013

Ventus Libro, Budapest, 2014
416 oldal · ISBN: 9786155240836 · Fordította: Sóvágó Katalin
Ventus Libro, Budapest, 2014
416 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786155240607 · Fordította: Sóvágó Katalin

Tom Harper: Orpheusz alászállt Az alvilágon át vezet az út az ősi tudáshoz

Ha a gimis töritanárom látná, hogy egy nap alatt kivégzek egy történelmi regényt, nem hinne a szemének… annak idején nem sikerült elérnie, hogy szeressem a tantárgyát. Tom Harpernek viszont sikerült. Ez a negyedik könyvem tőle, és változatlanul imádom! Ahogy csűri-csavarja a múltat a jelennel, finoman, ravaszul, aprólékosan összekötve a szálakat, végig izgalomban tartva az olvasót… zseniális!

Mrs_Curran_Lennart P>!

Tom Harper: Orpheusz alászállt Az alvilágon át vezet az út az ősi tudáshoz

A könyv két részből áll. Az egyik része az ie. 300-as években játszódik és Platon a főszereplője. Ez a rész öt csillagot érdemel, annyira élveztem. Szegény Jonah Platon mellett csak egy kétségbeesett férj, aki Olaszország, Athén és London között utazgat, a feleségét keresve. Ez háromcsillagos volt, így átlagolva kapott az egész négyet. Persze egy kicsit másra számítottam a fülszöveget olvasva. Semmi misztikus szál nincs a történetben, egyszerű krimi és történelem keveréke.

Lisie87>!

Tom Harper: Orpheusz alászállt Az alvilágon át vezet az út az ősi tudáshoz

Olyan egynek elmegy élmény volt, egyik szál sem kötött le nagyon, viszont nem volt annyira rossz élmény az olvasása.

koppy>!

Tom Harper: Orpheusz alászállt Az alvilágon át vezet az út az ősi tudáshoz

A kettős idősík Tom Harper történeteinek az erőssége. És persze az, hogy mindig a legizgalmasabb résznél tud váltani köztük, így szinte olvastatja magát a könyv. Platón szálánál alaposan el lehet gondolkodni a világról (végül is filozófia…), de eközben az egekig magasztalt idős filozófus helyett egy fiatal, emberi vágyaktól küszködő alakot kapunk, akivel sokkal jobban lehet azonosulni. Jonah szemszöge pedig tele van izgalommal, akcióval és kérdésekkel. Alapjáraton nem vagyok egy nagy krimi rajongó, de az ilyen könyvekkel le lehet venni a lábamról.

Káosz>!

Tom Harper: Orpheusz alászállt Az alvilágon át vezet az út az ősi tudáshoz

Néha egy kicsit túl zavaros , de érdemes elolvasni.

Akos_Kirsch I>!

Tom Harper: Orpheusz alászállt Az alvilágon át vezet az út az ősi tudáshoz

Èrdekes könyv volt. A filozófia erősen jelen van benne, ami a törtènet szempontjábòl magától adódik, ès termèszetes rèszèvè válik. Tetszett a kèt idősìk, ahogy mùlt ès jelen szorosan összefüggött, bár azèrt akadtak üresjáratok itt-ott, de kevès. Izgalmas nyomozás az igazság ès egy eltűnt nő után általam igen kedvelt vidèkeken. Meglepett, de tetszett.

silona>!

Tom Harper: Orpheusz alászállt Az alvilágon át vezet az út az ősi tudáshoz

Kicsit soknak találtam benne a filozófiát, helyenként nem is igazán értettem, hogy hogy jön ez most ide vagy miért kellett idekeverni, de nyilván bennem van a hiba. Az alaptörténet tetszett, bár kicsit el lett nyújtva. Alvás előttre, várakozás közbenre kiváló olvasmány.

kzsuzsu>!

Tom Harper: Orpheusz alászállt Az alvilágon át vezet az út az ősi tudáshoz

Tetszett, hogy két idősíkban futott a történet. Mindkét vonalon a keresés állt a középpontban. Az ókori szál azonban nekem kicsit döcögős volt, meglehetősen filozofikusra sikeredett, a jelenkori szál pedig nem volt túl izgalmas. Azért volt néhány ókori eszmefuttatás, ami érdekes és elgondolkodtató volt. Érdekes, hogy az ókori szálnál Platón E/1-ben mesél, a jelenkori szálnál pedig E/3-ban szól a történet Jonah-ról és Lily-ről. Többet vártam a fülszöveg alapján.

Lanore P>!

Rakhatnám egymásra a szavakat, mint a téglát, de azokból fal lenne, nem ablak.

Lanore P>!

Rossz helyen keresgélt. Egy meteor telibe találta a világát, és ő úgy próbálta megérteni, hogy a törmeléket bámulta a lába előtt. Magasabbra kell néznie.

Arianrhod P>!

De nem mindenki szerette Püthagoraszt. A bölcsek kormánya szükségszerűen elitista; az oktalanok és a buták kirekesztettnek érzik magukat, ami miatt hajlamosak megsértődni. És butákból soha sincs hiány.

Arianrhod P>!

– Egyszer Krétán találkoztam egy krotóni emberrel. Ő mesélte, hogy Püthagorasz leereszkedett az alvilágba, mint Orpheusz, de nem egy asszonnyal tért vissza, hanem bölcsességgel.

Arianrhod P>!

A mindenség mozgás, és minden, ami mozog, hangot ad. Ha minden hangot hallhatnánk, sokkal harmonikusabb lehetne a világ.

Kapcsolódó szócikkek: hang
Arianrhod P>!

A sír feketén ásította a nyitva maradt kérdést. – A halottak püthagoreusok voltak?
– Egy olyan valláshoz tartoznak, amely régibb Püthagorasznál. – Arkhütasz letépett két virágot, és a sír bejáratához helyezte, bocsánatkérés gyanánt. – Püthagorasz nem volt elég. Agathón tovább akart menni, tudni akarta, mi volt Püthagorasz előtt. Püthagorasz eszméinek forrását kereste.
– Mi lenne az?

Arianrhod P>!

– Hadd mondjak neked valamit Erószról – szólt Diotima. – Erósz nem gyöngéd vagy szép vagy jó, ahogy a drámaköltő mondja. Nem isten, még csak nem is halhatatlan. Az egyik pillanatban lobog benne az élet; a következőben holtan fekszik egy barlangban; azután ismét életre kel.
Erósz a kapualjban megbúvó szegény ember, durva és elvadult; mezítláb jár, a ruhájához föld tapad. Szofista, összeesküvő és varázsló. Az Ínség és a Bőség gyermeke, a Ravaszság unokája. Éhes, félelmetes és fortélyos. És tudod-e, mire éhezik leginkább?
– Nem.
– A halhatatlanságra.

koppy>!

A régészet az az eszköz, amellyel átnyúlhatsz a dimenziókon, és megérinthetsz valamit, amely egy másik valóságból származik.

Kapcsolódó szócikkek: régészet
Arianrhod P>!

Firenzében ismét evett, Róma közelében aludt pár órát egy kamionpihenőben, és akkor reggelizett Nápoly mellett, amikor a felkelő nap megérintette a Vezúv csúcsát. Azon túl ismét át kellett vágnia a hegyeken, mielőtt elkezdődött a szédítő alászállás Sibariba.

Kapcsolódó szócikkek: Firenze · Nápoly · Vezúv
Arianrhod P>!

– Az alvilág szája. – Röhögött, és meghúzta a borát. Amikor a szél pattintott egy laza kötéllel, Euphémosz szó szerint ugrott egyet.
A kapitány ismét röhögött. – A Tainarón-fok. – magyarázta. – Ahol Orpheusz lement.
Belefúrtam a tekintetemet a homályba. Persze tudtam, hogy az ott természetesen csak egy földdarab, a kék párában elmosódó hegyoldal. De akkor is megbabonázott. Ez az a hely, suttogta a Vágy hangja. A barlang, ahol Orpheusz lement Hádészhoz, és lantjával bűvölte el az isteneket, hogy engedjék szabadon a feleségét

Kapcsolódó szócikkek: bor