Vakító ​fény (Shadowrun 15.) 16 csillagozás

Aki hiányzik:
Mitch Truman, egy multimédia mamutcég igazgatójának fia. Feltehetően a szerelme kedvéért szökött el otthonról, de ha az ügynek köze van a mágiához, az ok sötétebb is lehet…

Aki gazdag:
Dan Truman, a Truman Technologies multimédia óriáscég igazgatója. Nem érdekli, mennyibe kerül ő vissza akarja kapni a fiát. A legjobb szakembereket béreli fel, még akkor is, ha az indítékaik gyanúsak…

Aki ért hozzá:
Kyle Teller már végzett ilyen munkát. Mágus, aki ismeri a szakma fortélyait. Úgy véli, könnyű lesz megtalálni az elveszett fiút. Miért is lenne nehéz?

Elégséges-e a pénz és a szakértelem, hogy legyőzze a Chicago városa alatt növekvő rettenetes ellenséget? Le lehet-e egyáltalán győzni a rovarsámánokat és rovarszellemeket? Minderre választ kapsz, ha elolvasod ezt az izgalmas regényt.

Eredeti megjelenés éve: 1994

Beholder, Budapest, 1998
274 oldal · puhatáblás · ISBN: 9639047120 · Fordította: Serflek Szabolcs

vicomte P>!
Tom Dowd: Vakító fény

Apokaliptikus történet még a SR hőskorából (az angol eredeti 94-ben, a magyar fordítás 98-ban jelent meg) .
Aki a fő témát nem találja ki a borítóból, az biztos, hogy abszolút nem ismeri a szerepjáték világának történelmét, és nem olvasta előtte az LX-IR-t sem.
A könyv nagy erénye, hogy a nyilvánvaló témaválasztás ellenére fenn tudja tartani a feszültséget, sőt nem csak fokoznia sikerül, hanem drámai szintre emelnie is.
Ami zavart, hogy több ponton is durván kiütköznek a game-literature elemek: elsősorban a kissé szájbarágós mágia és világleírásban (miért éreznek egyes szerzők, vagy szerkesztők késztetést arra, hogy gyártó és típus szerint sorolják fel a fegyverek, autókat, és úgy írják körül a mágia működését, ahogy az a szabálykönyvben szerepel?), de a sztori felvezetése is olyan sablonosan idézi fel a tucat SR kalandmodulokat, hogy az már fájdalmas.
Az irodalmi megvalósítás egyszerű, egyszereplős narrációt kapunk, és csak néha közelítünk rá a főszereplő mágusra, többnyire viszonylag a távoli nézőpontból szemléljük a tetteit. Van ugyan érzelmi ráhangolódást, bevonódást segíteni hivatott szál is, de sajnos nem túl erőteljes, ami könnyen olvasható, akció dús, de nem karakter, hanem sztori szinten megmaradó történetet eredményez.
Összességében kellemes könyv lenne ez, ha nem lenne a magyar fordítás.
Az újraolvasáskor gyakran bosszankodtam, egy-egy mondaton, amiből kimaradtak, vagy rosszul lettek toldalékolva szavak, illetve idétlen volt a szóhasználat. Sőt, időnként egy-egy mondatot először fejben vissza kellett fordítanom angolra, hogy kitaláljam, hogy mit akart leírni az író.
Emiatt kénytelen voltam levonni az egyébként szívem szerinti négy csillagból egy felet.

Noro P>!
Tom Dowd: Vakító fény

Szerepjátékban ritka, hogy egy nagy világmegmentős történetből jó regény szülessen. A Vakító fény az elenpélda. Dowd, aki egyébként a Shadowrun egyik megalkotója, a jelek szerint írni is tud.
Különdíj jár neki Holdat Keresőért, a legkarakteresebb szellem kategóriában.
Ha valamit fel lehet róni neki, az az, hogy nem ír utószót, nem vezeti le a történetet szépen a nyugvópontig, hanem a nagy finálé után az első adandó alkalommal, egy színpadias jelenettel rövidre zárja a könyvet.

Szelén>!

-Félrehúznád az asztalt és a szőnyeget alatta, ha megkérlek? Ott akarom ugyanis felépíteni a kört.
A szellem égnek fordította tekintetét, majd így szólt:
-Természetesen minden éteri lény leghőbb vágya, hogy bútort tologasson a fizikai világban.
-Remek. Tudtam, hogy örülni fogsz neki.

Shadowrun sorozat · Összehasonlítás