Hogyan ​boldoguljunk a digitális korban? 10 csillagozás

Tom Chatfield: Hogyan boldoguljunk a digitális korban? Tom Chatfield: Hogyan boldoguljunk a digitális korban?

Képesek vagyunk-e jól együtt élni a technológiával?

Bolygónk felnőtt lakosságának több mint fele a digitális világhoz csatlakozva tölti napjai nagy részét. A mobiltelefon, az internet, a közösségi média, az email, az sms és a blog nemcsak a munkánkban, hanem a magánéletünkben is állandó és fontos szerepet játszik. De valójában milyen hatásai vannak ennek a kapcsolattartási kényszernek? Tom Chatfield az elsők között vizsgálja a digitális élet elménkre gyakorolt pozitív és negatív hatásait. Újszerű és gyakorlatias megközelítése rávezet, hogyan boldogulhatunk a digitális évszázadban úgy, hogy közben ne veszítsük el emberi mivoltunkat.

Az erkölcsi és értékrendi zűrzavar korában az önsegítő könyveknek is megújulásra van szükségük. Az élet iskolája sorozat egyfajta újjászületés. Olyan kérdésekkel foglalkozik, amelyek mindannyiunkat foglalkoztatnak: a pénz, a józan ész, a munka, a technológia, és a vágy, hogy jobbá tegyük a világot.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Az élet iskolája HVG Könyvek

HVG Könyvek, Budapest, 2013
HVG Könyvek, Budapest, 2013
184 oldal · ISBN: 9789633044070 · Fordította: Bosnyák Edit

Tom Chatfield: Hogyan boldoguljunk a digitális korban?

Rövid könyv, de igazából húsz oldalban le lehetne írni a mondanivalóját. 2011-ben adták ki, még csak nyolc év telt el, de máris hiányos. Ebből látható, hogy rohan a világ. Az internet 1989-től létezik, csupán harminc éve, kevesebb, mint egy fél élet. Mégis, megváltoztatta a világot.

Mariann_Czenema P>!
Tom Chatfield: Hogyan boldoguljunk a digitális korban?

Egyetértek az előttem értékelőkkel: ez.nagyon.kevés. volt.
Nem is az a legnagyobb hibája, hogy elavult, az internettel kapcsolatban 24 óra alatt bármi képes elavulni, hanem hogy nincs benne koherens egység, nem látok benne gondolatívet. Olyan mintha több tucatnyi azonos címkéjű blogposztot olvastam volna el.

(selfnote:
nekem a „Megosztás, szakértelem és a tekintély vége” című fejezet, 89-91.oldala fontos!)

calmovato>!
Tom Chatfield: Hogyan boldoguljunk a digitális korban?

Eleinte jól indult. Nem volt egy világmegváltó kötet, de hát na, Az Élet iskolája sorozat címtől végül is túl sok jót nem vártam. Nagyjából a könyv végén azt gondoltam, hogy tényleg lehetne ezt azoknak ajánlani, akik Facebookon a tanulmányaikhoz azt írják be: Élet Iskolája ahol Isten a tanár.

De komolyra fordítva a szót:

Onnantól fogva, hogy egy szakember a saját hobbijait mentesíti a negatív hatások alól, holott tudjuk hogy milyen negatív következménye van a felsoroltaknak (pornográfia, videojátékok), na attól kezdve számomra hiteltelen az illető. Ne aggódjunk emberek, a pornográfia egy biztonságos játszótér a gyermekeknek is, a videojáték függőség meg jó hatással van az egészségre.

Tom, ezt inkább ne erőltessük.

Hogy mondjak pozitívat: Vannak jó gondolatok, (mondjuk ezeket 80%-ban másoktól emelte át), és könnyed az olvasmány. Azért lehetett ehhez is jegyzetelgetni.

Tom Chatfield: Hogyan boldoguljunk a digitális korban?

Nem mondott semmi olyat, ami alapjaiban megrengette volna hozzáállásomat digitális korunkhoz, de legalább szórakoztató volt, érdekes apróságokkal.

Mr_Catharsis91>!
Tom Chatfield: Hogyan boldoguljunk a digitális korban?

Volt benne 1-2 újdonság, de a könyv végén fellelhető ajánlott irodalom-nak örültem meg, a könyvet ugyanis kissé felületesnek tartottam. Mindent megkarcolgatott, de nem ment elég mélyre. Legalábbis számomra…

Rocketdog>!

Kétféle nézőpontból olvastam:
1) Mit ad a könyv azoknak, akik benne élnek a digitális korban? Válasz: szinte semmit, mert triviális tényeket összegez. Cserébe van a könyv végén egy hosszú lista ajánlott olvasmányokból. Az talán érdekes lehet.
2) Ajánlanám-e szülőknek, nagyszülőknek okulásként, akik inkább értetlenül, vagy bizalmatlanul állnak a jelenlegi technológiához? Válasz: nem, mert ez nem egy oktatókönyv. Semmit nem fog megérteni belőle az, aki nem ebben él.

Morpheus>!

Szemben a gépekkel az emberek nem rendelkeznek azzal a képességgel, hogy problémamentesen osszák meg figyelmüket több összetett feladat között.

Morpheus>!

Amennyiben szeretnénk a legtöbbet kihozni a körülöttünk lévő világból és a kapcsolatainkból, fel kell ismernünk két, egymástól gyökeresen eltérő létforma virágzását egymás mellett: egy bekapcsolt és egy kikapcsolt állapotot. Nincs értelme egyik vagy a másik mellett lándzsát törni, hiszen mind gyakorlati, mind pedig elméleti szempontból mindkettő számtalan lehetőséget rejt magában.

Mariann_Czenema P>!

Minden technológia megváltoztat bennünket, amit használatba vesszünk.

21. oldal, A múlttól a jelenig

Amapola P>!

Ezeknek az eszközökenek a vonzereje többek között a kényelemben és biztonságban rejlik. Megfizethető árnak tűnik cserébe az ellenőrzés bizonyos fokú feladása, egészen addig, amíg a vásárló valóban tisztában van vele, milyen árat is fizetett. Ez a fajta tudatosság azonban nagyon nehezen hozzáférhető mind a hardverek, mind a szoftverek esetében.

Amapola P>!

Valójában ez a motorja a legtöbb digitális üzleti modellnek is: ahelyett, hogy előbb válogatnánk, azután pedig publikálnánk, először publikálunk, majd reagáliunk arra, ahogyan a világ szelektált.

Amapola P>!

Manapság mindannyian műsorszórók és kommentátorok vagyunk – valamint naplóírók, rádiós műsorvezetők, kritikusok, támaszok, kukkolók, saját magunk teljes állású publicistái.

Amapola P>!

A témához kapcsolódó érdekes fogalmak egyike a „playbour”, amely a „play” (játék) és a „labour” (munka) szavak összevonásából keletkezett, és azt a gazdasági jelenséget írja le, amelynek során valódi munkával szerzünk meg olyan javakat, amelyek kizárólag a virtuális világban léteznek.

Amapola P>!

A World of Warcraft karakterem pontosan annyira valóságos, mint a bankszámlámon lévő pénz értéke – vagy inkább úgy fogalmazok, hogy az is csupán hit és közmegegyezés kérdése.

Amapola P>!

A tökéletesség egy bizonyos fajtáját megvalósíthatjuk az olyan játékokban, mint az Angry Birds, ugyanis elegendő idő és elszántság esetén a több száz millió felhasználó közül mindenki képes a maximális pontszámot elérni. A valódi világban ilyesmi azonban nem létezik, és nem is létezhet. Amennyiben kezdjük elvárni ezt … komoly bajban vagyunk.

Kapcsolódó szócikkek: Angry Birds
Amapola P>!

Igazán örömteli segíteni az embereknek abban, hogy megkapják, amire vágynak – még akkor is, ha sejtjük, ez nem mindig az, amire valójában szükségük volna.