Kedves ​Idám! 8 csillagozás

Tolnayné Kiss Mária: Kedves Idám! Tolnayné Kiss Mária: Kedves Idám!

Erzsébet Királyné, Ferenc József, Andrássy Gyula és Schratt Katalin levelei Ferenczy Idához (Erzsébet Királyné, Ferenc József)

Eredeti megjelenés éve: 1992

Akadémiai, Budapest, 1992

Tolnayné Kiss Mária: Kedves Idám!

Vicces dolog más emberek magánleveleit olvasgatni, főleg ha ilyen emberekről van szó. Sisi levelei pont olyan csapongóak és érzelmesek, mint ő maga, azon viszont meglepődtem Andrássynak milyen remek humora volt :)

mosolytó
Tolnayné Kiss Mária: Kedves Idám!

Sisinek milyen olvashatatlan az írása! Legalábbis nagyon rá kell koncentrálni, ellenben Ferenc József (az én drágám) és Andrássy meg nagyon szépen írt… :D Jó volt látni, és a levelek is nagyon tetszettek. :)

hajdumara
Tolnayné Kiss Mária: Kedves Idám!

Vajon ki írta fel Ferenczy Ida nevét arra a bizonyos listára? Vajon ha nem Ferenczy Ida lesz Erzsébet udvarhölgye, a kiegyezés ugyanúgy megy végbe? Vajon mekkora szerepe volt ennek a kecskeméti nőnek a magyar történelem alakulásában?

Ferenczy Ida a magyar történelem egy érdekes női alakja, aki nem csupán társalkodónő volt Erzsébet számára, hanem igaz barát is. A könyv a két nő egymás közötti, és másokkal, elsősorban Andrássy gróffal folytatott levelezését mutatja be, igazi kortörténeti különlegesség. Tetszett például Andrássy gróf beszámolója, útinaplója a Szuezi csatorna átadásáról, de az is, hogy az egymásnak írt levelek alapján milyen mély tisztelet és barátság fűzte össze Erzsébetet, Andrássy grófot és Ferenczy Idát.

doresz93

Sokszor gondoltam rád, és nagyon is hiánysz nekem, a hosszu fésülködés alatt, a séták közben, és ugy ezerszer a napban.

Erzsébet királyné levele Ferenczy Idához, 1865. július 12.

doresz93

Ön egészen elfelejtkezett rollam! ez nem szép – de megbocsájtok önnek mert megvagyok gyözödve hogy – szerelmes – ez pedig ollyan baj melly már sok okos emberen is megtörtént!

Andrássy Gyula levele Ferenczy Idához, 1867 vagy '68

Kedves barátném!
Valószinüleg a virágok között mellyeket önnek névnapjára küldöttek – az enyémek lesznek az utolsók – de a szerencse kivánatok öszinteségére nézve – legalább – az ki küldi nem lesz az utolsó. Ez azt jelenti hogy az én barátságom akkor is fog tartani mikor sok más elhervad.

Andrássy Gyula levele Ferenczy Idához, 1877 áprilisa