Kedves ​Idám! 10 csillagozás

Tolnayné Kiss Mária: Kedves Idám! Tolnayné Kiss Mária: Kedves Idám!

Erzsébet Királyné, Ferenc József, Andrássy Gyula és Schratt Katalin levelei Ferenczy Idához (Erzsébet Királyné, Ferenc József)

Eredeti megjelenés éve: 1992

Akadémiai, Budapest, 1992

TeresaM>!
Tolnayné Kiss Mária: Kedves Idám!

Egy érdekes szegletét ismerhetjük meg Sisi életének. A kötetben szereplő leveleket, táviratokat mind-mind Ferenczy Ida, Sisi magyar felolvasónője és barátnője őrizte meg. A levelek később kalandos életet éltek meg, mire a szerző kezébe kerültek. A levelek mellett hosszabb-rövidebb magyarázatok is szerepelnek a levelekben említett személyekkel kapcsolatban, vagy éppen a keletkezés körülményeiről. Történészként érdekes volt az eredeti leveleket olvasni.

Tolnayné Kiss Mária: Kedves Idám!

Vicces dolog más emberek magánleveleit olvasgatni, főleg ha ilyen emberekről van szó. Sisi levelei pont olyan csapongóak és érzelmesek, mint ő maga, azon viszont meglepődtem Andrássynak milyen remek humora volt :)

mosolytó>!
Tolnayné Kiss Mária: Kedves Idám!

Sisinek milyen olvashatatlan az írása! Legalábbis nagyon rá kell koncentrálni, ellenben Ferenc József (az én drágám) és Andrássy meg nagyon szépen írt… :D Jó volt látni, és a levelek is nagyon tetszettek. :)

hajdumara>!
Tolnayné Kiss Mária: Kedves Idám!

Vajon ki írta fel Ferenczy Ida nevét arra a bizonyos listára? Vajon ha nem Ferenczy Ida lesz Erzsébet udvarhölgye, a kiegyezés ugyanúgy megy végbe? Vajon mekkora szerepe volt ennek a kecskeméti nőnek a magyar történelem alakulásában?

Ferenczy Ida a magyar történelem egy érdekes női alakja, aki nem csupán társalkodónő volt Erzsébet számára, hanem igaz barát is. A könyv a két nő egymás közötti, és másokkal, elsősorban Andrássy gróffal folytatott levelezését mutatja be, igazi kortörténeti különlegesség. Tetszett például Andrássy gróf beszámolója, útinaplója a Szuezi csatorna átadásáról, de az is, hogy az egymásnak írt levelek alapján milyen mély tisztelet és barátság fűzte össze Erzsébetet, Andrássy grófot és Ferenczy Idát.

doresz93>!

Sokszor gondoltam rád, és nagyon is hiánysz nekem, a hosszu fésülködés alatt, a séták közben, és ugy ezerszer a napban.

Erzsébet királyné levele Ferenczy Idához, 1865. július 12.

doresz93>!

Ön egészen elfelejtkezett rollam! ez nem szép – de megbocsájtok önnek mert megvagyok gyözödve hogy – szerelmes – ez pedig ollyan baj melly már sok okos emberen is megtörtént!

Andrássy Gyula levele Ferenczy Idához, 1867 vagy '68

Kedves barátném!
Valószinüleg a virágok között mellyeket önnek névnapjára küldöttek – az enyémek lesznek az utolsók – de a szerencse kivánatok öszinteségére nézve – legalább – az ki küldi nem lesz az utolsó. Ez azt jelenti hogy az én barátságom akkor is fog tartani mikor sok más elhervad.

Andrássy Gyula levele Ferenczy Idához, 1877 áprilisa