A ​polgármester úr 5 csillagozás

Tolnai Lajos: A polgármester úr Tolnai Lajos: A polgármester úr Tolnai Lajos: A polgármester úr

„A ​szubvenciós zsurnaliszta pocskolja a nemzet egyik részét, feneketlen, eszeveszett mocskolódással, mert aszerént fizetik és becsülik odafönt az intéző körök; az ellenzéki író mit tehet mást: dorongolja, szúrja, vádolja, gázolja a nemzet másik felét.

Irodalmunk elfeledett fenegyereke, Tolnai Lajos a boldog békeidőkben írta meg A polgármester úr című regényét. A Marosvásárhelyen csak Dr. Revolver Lajosnak gyúnyolt írólelkész-politikus-szerkesztő erdélyi és fővárosi korszakának határán született meg a mű, ami számos további ellenséget szerzett neki.
Hogy miről szól A polgármester úr? Helyi és országos politikáról, választásokról, sajtóról, akadémiáról, kultúrharcról, hódító nőkről, párbajozó férfiakról és a „két magyar hazáról”,
Magyar- és Erdélyországról. A kortárs olvasó felteszi a kérdést: mi változott az 1880-as évek óta?
Kiadásunkat Dávid Gyula irodalomtörténész előszava és személyes Tolnai-története, illetve A szép asszony kocsisa… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1885

>!
Reakció, Budapest, 2019
344 oldal · keménytáblás · ISBN: 9786156072009
>!
Kriterion, Bukarest, 1986
292 oldal · keménytáblás
>!
Szépirodalmi, Budapest, 1962
386 oldal · keménytáblás

Most olvassa 2

Várólistára tette 5

Kívánságlistára tette 10


Kiemelt értékelések

Kisanna>!
Tolnai Lajos: A polgármester úr

A regény nem túl hízelgő képet fest a 19. század végi politikai életről. Szegény naív polgármester nagyon megjárta, mikor kitartott amellett, hogy becsületes marad. Itt mindenki korrupt, hízelkedő, hálátlan és pénzéhes. Aki nem, azt tönkreteszik és kihasználják, mint a föszereplő családot. A befejezés kegyetlen.


Népszerű idézetek

nagybettina I>!

Ó, tetszik az a leggazabb embernek is, mikor valaki kimondja az igaz szót a föllebbvalók ellen.

Kisanna>!

Minden oly csinos, tiszta, kényelmes, s boldogságot, megelégedést lehelt e szép hajlékban. A tágas, egymásba folyó szobák; a nagy bronzlámpákból kisugárzó világosság, a fehér, mocsoktalan padozat, a magas ablakokat elfedő kézimunka-függönyök. Minden bútor épségben, töretlenül a maga helyén; a díványok macskák nélkül, az asztalok alja apró kutyák raja nélkül.
Minden, minden azt hirdette itt, hogy a boldogság nem mese még ezen a világon, s hogy itt sokáig nagyon boldog emberek fognak élni. Csillogó, fehér porcelántányérokon hideg sült, friss retek, sajt, méz. Nagy, drága metszett üvegkorsóban víz, s egy kis aranyozott csészén néhány szivar s mellette egy öreg cseh, ki nyitott fejében hordta a gyufát.

2. fejezet IV.


Hasonló könyvek címkék alapján

Jókai Mór: Egy az Isten
Mikszáth Kálmán: A szelistyei asszonyok
Szabó Magda: Régimódi történet
Gárdonyi Géza: Dávidkáné
Jókai Mór: A börtön virága
Asbóth János: Álmok álmodója
Sánta Ferenc: Az ötödik pecsét
Móra Ferenc: Ének a búzamezőkről
Jókai Mór: Az elátkozott család
Wass Albert: Mire a fák megnőnek