Tőkei Ferenc (szerk.)

A ​rászedett kísértet 10 csillagozás

Régi kínai kísértethistóriák és más különös történetek
Tőkei Ferenc (szerk.): A rászedett kísértet

A kötet Kína prózairodalmának két, Európában kevéssé ismert korszakából nyújt ízelítőt. Az ismeretlen szerzők által a III-VI. században írt fantasztikus „kis elbeszélések” még nem novellák, de már túlmennek a mesén. Írástudók írják őket, bőségesen merítve a buddhista és taoista legendák, valamint a folklór nyersanyagából. Nyelvük az írott, klasszikus kínai nyelv, amely tömörségével szerencsés közvetítője a csírázó novella-formának.
A Tang-korból (618-907) szép számmal maradtak ránk szinte reneszánsz levegőt árasztó elbeszélések. Kötetünk három valódi gyöngyszemet kínál közülük: Sen Csi-csi: Zsen, a rókatündér, Li Csao-vej: A sárkánykirály lánya, Li Kung-co: A déli tartomány kormányzója című írásai a világirodalom legszebb novellái közé tartoznak.

Nippon Grafikai Stúdió, Budapest, 1995
142 oldal · ISBN: 9638535601 · Fordította: Csongor Barnabás, Kara György, Pikó Anna, Tőkei Ferenc

Tőkei Ferenc (szerk.): A rászedett kísértet

Tőkei Ferenc (szerk.): A rászedett kísértet Régi kínai kísértethistóriák és más különös történetek

Eme könyvet olvasva megismerkedhetünk a kínai folklórral és ujjongva megállapíthatjuk, hogy mi bizony élő, eleven emberek vagyunk és nem csupán „rászedett kísértetek". Talán nem meglepő, hogy ebben a kötetben csupa fantasztikus történetek sorakoznak egymás után. Hiszen mikor hallottunk olyat például, hogy „ezer napig be tudunk rúgni" egy pálinkától? Te kipróbálnád? Én valószínűleg. A leheletemtől három hónapig részegek lehetnének az emberek…Jól hangzik, nem? Fűzz meg te is egy kísértetet és tedd a szolgáddá, vagy legalábbis a barátoddá, ha másra nem futja…

Tigrincs P>!
Tőkei Ferenc (szerk.): A rászedett kísértet

Szeretek elbóklászni a könyvtárban a sorok között az elhagyatatottabb betűkhöz, mint pl a P vagy az R, és akkor találok néha kisméretű, más könyvek árnyékában elbújó, esetenként meghökkentő kincseket. Ez a könyv ilyen kis helyeske, Pokolbíró társával együtt kölcsönöztem és hazaérkezés után azonnal bele is kezdtem (péntek esti nagy bulik, ugye..).
Így év vége táján világbajnok listákat gyártok – teendők, tanulságok – ezért erről a könyvről is hogy, hogy nem, végül listává álltak össze a gondolataim.
1. A kísértetek is csak emberek, ahogy a cím is mutatja, néha nem feltétlenül túl okosak – nesze neked, ahalálpilllanatábanmegvilásodunk elmélet. Következtetés: még életünkben meg kell világosodni, és esetleg akkor ha több nem is, de legalább kevesebb eszünk sem lesz kísértetként.
2. A mély önismeretre idén is, ezután is – úgy érzem – egyre nagyobb szükségem van: időnként egy-egy bonyolultabb magyar szó kimondásával is meggyűlik a bajom, de most magamba néztem, és ebből a szövegből nem szeretnék nyilvános felolvasást tartani: “Az Égi-Jáde leány vagyok, Tungcsünből származom, családi nevem Cseng-kung, kisebbik nevem meg Cse-csiung.”
3. Bizonyos dolgokon már nem csodálkozom: “Tan, a diák, negyven éves volt már, de felesége nem volt”.
4. Egyes problémákra akadhatnak meglepő nézőpontú megoldások: “Amikor apja is meghalt, neki semmije sem volt, amivel eltemethette volna. Ezért eladta magát rabszolgának.” Azt hiszem, hogy ez valahol a hozzájárulás és az elköteleződés dilemmájára is reflektál.
5. Mindig fő az őszinteség: “(..)leküldtek, hogy a feleséged legyek, ezért jöttem hozzád. Nem erényed jutalmaképpen, hanem mert előző életünkben elrendeltetett, hogy találkoznunk kell, és hogy férj és feleség legyünk. Nincs ennek semmi haszna, de nincs semmi kára sem.” Biztató kezdet, innen csak jobb lehet minden idővel.
6. Némely dolgok, ha jó szokássá váltak, ne változtassunk rajtuk: “Férj és feleségként éltek együtt hét vagy nyolc esztendőt. Akkor azonban szülei asszonyt szereztek Hszüan Csaónak, s attól fogva a Jáde leány csak másnaponta jött el lakomázni hozzá, és csak minden második éjszaka hált együtt vele”.
7. Látszólag össze nem illő dolgok kitűnően megférnek egymás mellett, ha kellően nagyvonalúak és kreatívak vagyunk: ”Mi addig megabrakoljuk a lovakat, azután meg lábat mosunk.”

Népmesék? Históriák? Anekdoták? Elég sok kérdésünket megválaszolja az utószó, nem kis segítséget nyújtva a megértéshez, a mögé nézéshez. Például, a nők helyzetéről rengeteget lehetne filozofálni. Vagy háttéranyagot szerezni rókatündérségből. Idegenszerűen, furcsán varázslatosak, ha az ember veszi a fáradtságot és nyitottan végigolvassa. Kedvencem lett A déli tartomány kormányzója.

Annamarie P>!
Tőkei Ferenc (szerk.): A rászedett kísértet

Szerintem elengedhetetlen része kellene hogy legyen ez a könyv a keleti olvasmányainknak. Úgy is mondhatnám, hogy az előszobája.
Ezeket a történeteket olvasva sokkal jobban megértettem a korábbi kínai vagy keleti könyvekben megjelenő motívumokat. Nem igazán szórakoztató jellegük miatt kellene olvasni, sokkal inkább irodalomtörténeti értékeik miatt. A régebbi mesékben jól érzékelhetők a csodás elemek keveredése a valósággal, a túlzások, az állat és embervilág keveredése, az élet és halál mezsgyéjének átjárhatósága. Emellett a szájhagyományozás elemeit is észrevehetjük. A történetekben szereplő versek, énekek önállóan is létezhettek. Kiforrottságuk, kerekségük erre utal.
Szerintem érdemes lenne 10-15 történetet akkor is elolvasni a könyvből, ha az egészre nem is jut energiánk.

Tőkei Ferenc (szerk.): A rászedett kísértet

Fura kis könyv. Abban az értelemben, hogy mit neveznek ők kísértethistóriáknak. Olyan jófajta borzongatós, amikyenek nálunk ezek a történetek, alig található, és inkább csak a 3-4. századi prenovellák közt.
Amiket találhatunk itt, az leginkább a mi Hamupipőkénk Tündérkeresztanyja típusú történetek, vagy a szerelmesek haláluk után is együtt maradnak összefonódva fává típusú legendák, az álomban történő csodás dolgok, vagy leginkább mesék, sárkánnyal ezzel-azzal.
Szóval nem azt kaptam, amit vártam, de ettől függetlenül jó kis történetek ezek.
Az egyik kedvencem az ezernapos pálinkáról szóló, amiből egy csészényi ezer napra szó szerint holt részeggé tesz, és milyen szép ám utána az eszmélés!:)
Egyébként kiemelném a kötet utószavát. Nagyon rendben lévő kis összefoglalás magáról a műfajról, honnan jött és hova tart, éshogy mit érdemes benne meglátni.

Katherine_Grey>!
Tőkei Ferenc (szerk.): A rászedett kísértet

Izgalmas, borzongató és rövid klasszikus középkori kínai kísértethistóriák. Démonok, szellemek, félholtak, csavaros, szerelmes vagy anekdotikus történetek. Kiváló úti olvasmány picike mérete miatt. Csak aztán furcsa „felébredni” belőle, ha elértük az úticélt – mert elvarázsol egy másik világba.

Lunemorte P>!

— Az ilyen taoista meg buddhista vallásos népeket nehéz ám kihozni a sodrukból.

A tapasztalatlan lélek története

Lunemorte P>!

A nanjangi Cung Ting-po, még ifjúkorában, éjszaka egyszer egy kísértettel találkozott. Kérdezte, ki az?
— Kísértet — mondta az, majd visszakérdezett: — És te, barátom, kiféle vagy?
— Én is kísértet volnék — füllentette Ting-po.

A rászedett kísértet

Testünkben távol, lelkünkben közel,
Engem többé soha el ne felejts!

Vu királyának leánya

Lunemorte P>!

— Én nem vagyok olyan, mint az emberek, engem tűz fényében meg nem láthatsz.

Tan, a diák

Lunemorte P>!

Ti Hszi, aki csungsani ember volt, tudott „ezernapos” pálinkát főzni, amelyből ha ivott valaki, ezer napig részeg volt tőle.

A holt részeg

Lunemorte P>!

Te bizonyára érted a módját, hogy lélek létére hogyan lakhasson jól az ember.

A tapasztalatlan lélek története

Tigrincs P>!

Bár híre-neve fönn csapong az égen,
S országok dőlnek egy szavára romba,
Végtére mind a hatalom s a pompa
Egy hangyaboly csupán a bölcs szemében.

121. oldal - A déli tartomány kormányzója (Nippon)

Lunemorte P>!

A halhatatlanok nem szállnak le a földre hiába,
Csak ha úgy alakul, hogy segíteniük kell valakin.

Az égi Jáde-leány

Bár híre-neve fönn csapong az égen,
S országok dőlnek egy szavára romba,
Végtére mind a hatalom s a pompa
Egy hangyaboly csupán a bölcs szemében.