Tokaji Zsolt (szerk.) · P. Szabó Sándor (szerk.)

A ​kínai hadtudomány klasszikusai 2 csillagozás

Tokaji Zsolt – P. Szabó Sándor (szerk.): A kínai hadtudomány klasszikusai

Amikor ​felmerült a gondolat, hogy a magyar nyelvű hadtudományi irodalom gazdagítása megérdemel némi erőfeszítést, csak a tervezett sorozat címében – Pro Militum Artibus – voltunk biztosak. A sorozat szerkesztőjeként olyan műveket kerestem, amelyek eddig nem, vagy nem egészében voltak elérhetőek magyarul, és amelyek a hadtudomány általános érvényű törvényszerűségein túlmutatva a katona és az állam, a hadvezetés mint a vezetés egyik érzékeny területe, valamint a haderő és a közigazgatás kapcsolatáról is mondanak valamit.
Kézenfekvő volt a javaslat, amely a kínai hadtudományi írások felé mutatott, hiszen a kínai hadtudomány legismertebb klasszikusa – Sunzi A hadviselés törvényei című műve – elképesztő pályát futott be. Ma már nincs olyan mértékadó vezetési kézikönyv, amely ne hivatkozna erre az írásra. Innen vettük a bátorságot, hogy kísérletet tegyünk – magyar nyelven először – a többi kínai klasszikus megjelentetésére is.
Bízunk benne, hogy az elvégzett munka eredménye… (tovább)

>!
Dialóg Campus, Budapest, 2018
602 oldal · ISBN: 9786155920158
>!
Dialóg Campus, Budapest, 2018
602 oldal · keménytáblás · ISBN: 9786155920141

Most olvassa 2

Várólistára tette 7

Kívánságlistára tette 5


Kiemelt értékelések

Schmöltz_Margit I>!
Tokaji Zsolt – P. Szabó Sándor (szerk.): A kínai hadtudomány klasszikusai

Ki gondolná, hogy a haditudomány emelkedhet filozófiai magasságokba? Az ellenség tisztelete, önmagunk megismerése, a tudás, a felkészültség dicsérete ez a könyv. Tanulhatunk belőle a kínai kultúra mibenlétéről, nem csupán a hadviselés művészetéről. Lenyűgöző élmény érezni, hogy a régi kínaiak milyen elszántan igyekeztek tudásuk legjavát ezekbe az írásokba sűríteni.


Népszerű idézetek

kangakusha>!

Aki halálra elszántan harcol, az életben maradhat, ám aki túlságosan is ragaszkodik az életéhez, az biztos, hogy odavész.

85. oldal (Wuzi)

kangakusha>!

A szerény lemondás és az összhang láttán az emberek maguktól válnak engedelmessé. Ha önös céljainkat háttérbe szorítjuk, az emberek versengni fognak a dicsőségért. Ha embereink lelkükben elégedettek, minden erejüket latba vetik.

119. oldal (A tábornagy metódusa)

kangakusha>!

Általában a hadsereg ne ostromoljon meg vétek nélküli városokat, s ne mészároljon le ártatlanokat! Ha legyilkolják az emberek szüleit, ha elorozzák értékeiket és vagyontárgyaikat, s ha rabszolgaságba vetik gyermekeiket, akkor nem különbek a haramiáknál. Épp ezért a hadsereg alkalmazása csak akkor indokolható, ha az a fölfordulás megszüntetésére és az igazságtalanság megakadályozására irányul. A hadsereg (ereje) azzal gyarapszik, ha a földművelőket nem szakítják el a földjeiktől és a munkájuktól, ha a kereskedőket nem szakítják ki az üzleteikből és boltjaikból, valamint ha a hivatalnokokat és főembereket nem emelik ki a hivatalaikból. S merthogy a hadászati tervezés egyetlen emberen múlik, a hadseregnek nem szükséges fegyverrel vért ontania ahhoz, hogy az égalatti megszeresse.

143. oldal (Wei Liaozi)

kangakusha>!

Merthogy a hadsereg természete olyan, hogy ha körbezárják, akkor védekezik; ha nincs más lehetősége, akkor kűzd; ha (a körülmények kényszerítik), akkor követi (a parancsokat).

60. oldal (Sunzi: A hadviselés törvényei)

kangakusha>!

Ha nem kínálkozik előny, ne mozdulj! Ha nem érhetsz el (semmit), ne használd (a hadsereged)! Ha nem fenyeget veszély, ne harcolj! Az uralkodónak sohasem szabad személyes haragja miatt mozgósítani a hadseregét. A hadvezérnek sohasem szabad személyes haragja miatt harcba bocsátkozni. Ha előnyödre szolgál, mozdulj, ha viszont nem, maradj veszteg! A harag még örömmé változhat, a bosszúság pedig még lehet elégedettség, de az elpusztított országot nem lehet többé föltámasztani, a halottakat pedig nem lehet többé életre kelteni.

63. oldal (Sunzi: A hadviselés törvényei)


Hasonló könyvek címkék alapján

Vu-ce: A háború útja
Szun-ce: A háború művészete
Taj Kung: A háború törvényei
Tai Gong: Tai Gong hat titkos tanítása
Szun-ce – Vu-ce – Szema-fa: A háború művészete / A hadviselés szabályai / A tábornagy metódusa
C. S. Lewis: Csűrcsavar levelei
Viktor E. Frankl: Mégis mondj igent az életre! / Logoterápia dióhéjban
Hermann Hesse: Narziss és Goldmund
Friedrich Dürrenmatt: A fizikusok
Novalis: Himnuszok az éjszakához