A ​vég nekem a kezdet 4 csillagozás

Apáról fiúra – az élet nevű nagy utazás története
Tiziano Terzani: A vég nekem a kezdet Tiziano Terzani: A vég nekem a kezdet

Egy ​zen szerzetes a cellája csendjében üldögélve kézbe vesz egy ecsetet, és minden figyelmét összeszedve, földi létének utolsó mozdulatával rajzol egy szabályos kört. A nagybeteg Tiziano Terzani, tudván, hogy közeleg a vég, Folco fiával beszélget az életéről, újságírói pályájáról, a hidegháború alatt forrongó és átalakuló világ gyújtópontjain átélt kalandjairól, spirituális megvilágosodásáról. A könyv, amelynek szövegén átüt Terzani utánozhatatlan beszédstílusa, egy olyan ember derűjéről árulkodik, aki többé már nem harcol, csupán boldogan felidézi kalandokban és szerelmekben gazdag életét. „Azt kérded, végül mit hagyok hátra? Egy könyvet, amely talán valakinek segíthet abban, hogy tisztábban lássa a világot, hogy jobban élvezze, és tágabb összefüggéseiben szemlélje a saját életét, azzal a látásmóddal, amely bennem oly erősen él.” Orsignában, a tibeti stílusban berendezett kunyhójától pár lépésnyire, egy fa tövében elmélyülten mesél arról, hogy beutazván a nagyvilágot, miként… (tovább)

Eredeti cím: La fine è il mio inizio

Eredeti megjelenés éve: 2006

Libretto, Budapest, 2009
478 oldal · ISBN: 9789630676823 · Fordította: Kertész Csilla

Hanoi

Tiziano Terzani: A vég nekem a kezdet

Tiziano Terzani: A vég nekem a kezdet Apáról fiúra – az élet nevű nagy utazás története

Igazán jó könyv, szomorú, hogy ilyen kevesen ismerik. Persze, ki hallgatja végig manapság egy öreg visszaemlékezéseit, ki ül le a haldokló mellé, türelemmel és valódi érdeklődéssel fordulva felé?… Mi tagadás, én is kicsit tartottam tőle, hogy netán egy olasz Müller Péter Nagy Kinyilatkoztatásaival fogok szembesülni, de szerencsésen csalódnom kellett. Terzani csodálatos életet élt mielőtt elhagyta volna a testét, róla tényleg elmondható, hogy az élete egy nagy utazás volt – és nem ám ostoba turista módjára járta a világot! Ő úgy utazott Kínába, hogy megtanult kínaiul, kínai ruhákba öltözött, elvegyült az utca forgatagában, – nem elégedett meg a felszínes élményekkel, bárhová is ment. (Erről egyébként Csonka Gábor jutott eszembe.) Újságírónak pedig mindenkor független, szabad, mindennel szemben álló maradt, nem olyan szervilis alákérdező, mint amilyeneket manapság látni sajnos. Még ki is jelenti magáról a kisöreg, hogy ő anarchista, ami nekem nagyon tetszett, haha. (Ezzel az attitűdjével meg Puzsér Róbertre hasonlít nagyon.)
Féltem, hogy hosszú lesz a könyv, de úgy fogytak a lapok, mint a csokoládé, és bizony igencsak megkedveltem Terzanit a végére, kíváncsi lennék a többi művére is – remélem, lefordítják és kiadják majd azokat is! Mélyen humánus, társadalom- és önkritikus embert ismerhettem meg benne, csupa jó gondolattal és érzéssel ajándékozott meg, amit ezúton is köszönök. Élete és halála is példaadó számomra.

Tiziano Terzani: A vég nekem a kezdet

Egy tényleg sokat látott, a fél világot bejárt ember visszaemlékezései. Gondolatébresztő, ott van.

Carmilla >!

…nincs jövő. A jövő egy üres doboz, amelyet az illúzióiddal töltesz meg.

A pénz (325. oldal)

Kapcsolódó szócikkek: jövő
Carmilla >!

Én sosem állítottam azt, hogy objektív vagyok, mert nem is vagyok az. Ugyanis senki sem az, még azok sem, akik megjátsszák, mindössze mesterkéltek és hamisak. Hogyan is lehetnél objektív? Sosem vagy az. Kuroszava nagyon találóan bemutatta a Rashomon című filmjében, hogy ugyanaz a történet hat különböző ember szemszögéből nem más, mint hat különböző történet.

Újságírók (126. oldal)

Kapcsolódó szócikkek: Akira Kuroszava
Carmilla >!

Sajnos az egész rendszer úgy van kitalálva, hogy az ember észrevétlenül, már kisgyerek korától kezdve olyan mentalitáshoz szokik, amely meggátolja, hogy saját gondolatai legyenek. Az a helyzet, hogy többé már diktátorokra sincsen szükség, hiszen ott az iskola, a televízió diktatúrája, amely tökéletesen beidomítja a hallgatóságát. Kapcsold ki a televíziót, a szabadság lesz a jutalmad!

403. oldal, Gandhi

Kapcsolódó szócikkek: diktátor · iskola · szabadság · televízió
Carmilla >!

Azt szeretném, ha az üzenetem a másság himnusza lenne, azé a lehetőségé, hogy az légy, aki lenni szeretnél.

A fiataloknak (460. oldal)

Carmilla >!

Akkoriban elképzelhetetlennek tűnt a számomra, hogy Európa olyanná váljon, mint Japán, hogy nálunk is egyszerű fogaskerékké alacsonyítsák le az embereket. Viszont ma, tizenöt év távlatából megdöbbent, hogy mindazt, amit Japánban elítéltem, most itt, a saját hazámban is meg kell tapasztalnom.

265. oldal - Japán

Kapcsolódó szócikkek: Európa
Carmilla >!

Hány embert vet ki magából a rendszer, hányat rekeszt ki, mert nem felel meg az elvárásoknak? De ha ezek az emberek legalább élhetnének máshogyan! Azonban nem létezik más út, kizárólag a fogyasztásra ösztönöz minden.

Gandhi (404. oldal)

Carmilla >!

Mindenki ugyanúgy öltözködik, mindenki ugyanazt mondja. Vagy ugyanannak a dolognak az ellenkezőjét, ami gyakorlatilag megint csak ugyanazt jelenti.

A bomba (418. oldal)

Carmilla >!

Ki beszél ma a halálról? Mostanság ezt szóba hozni ugyanolyan tabu, mint egykor a szexet. A tizenkilencedik században az asztalnál nem társalogtak a szexről. Ma már megteszik, de a halálról hallani sem akar senki.

Búcsú (457. oldal)

Kapcsolódó szócikkek: halál
RandomSky>!

(…) minden háborúban az első lépés az ellenség elembertelenítése. Az ellenség nem olyan ember, mint te, tehát nem illetik meg ugyanazok a jogok sem.

Kapcsolódó szócikkek: háború
RandomSky>!

…nincs jövő. A jövő egy üres doboz, amelyet az illúzióiddal töltesz meg. Mindazt, amit nem tettél meg, de szerettél volna, belepakolod a jövőbe. A múlt is csupán emlék, egy lezárt doboz, amelybe beletetted a számodra kedves dolgokat, és kidobáltad belőle azt, amit nem akarsz ott látni. Alapjában véve a múlt sem létezik.
Az egyetlen valóság az, hogy most itt ülünk, a mezőn.
Itt és most. Itt vagyunk.
Most vagyunk itt.