Az ​élőholtak ébredése (Dylan Dog 1-2.) 18 csillagozás

Tiziano Sclavi: Dylan Dog – Az élőholtak ébredése Tiziano Sclavi: Dylan Dog – Az élőholtak ébredése

Fantasztikus ​rémálmok, ijesztő izgalmak, természetfeletti szörnyek, no meg egy csipetnyi humor és irónia, ezekből az elemekből áll össze az utóbbi évek legnépszerűbb olasz képregényének a receptje.
A Tiziano Sclavi által 1986-ban megalkotott Dylan Dog egy londoni magánnyomozó, akit a szokványos ügyek untatnak, így kizárólag az olyan bizarr eseteket vállalja be, amelyeket mások – beleértve természetesen a rendőrséget – nevetségesen hihetetlennek tartanak.
Dylan nőtlen és nőcsábász, a lakása tele van riasztó műtárgyakkal, a kapucsengője vérfagyasztó sikítást hallat. Asszisztense, Groucho, a híres amerikai komikus színésznek képzeli magát, és ezért kötelezőnek érzi, hogy állandóan vicceket meséljen. A sorozat harmadik rendszeres szereplője Bloch felügyelő, aki még rendőr korából ismeri Dylant, és minden kételkedése dacára megtanulta, hogy lehet abban valami, amit a fiatalember mond a különleges esetekről.
Dylan ugyanakkor korántsem tévedhetetlen, sokszor csak a… (tovább)

Frike Comics, Budapest, 2017
192 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786158067744 · Fordította: Bauerfeind Zoltán · Illusztrálta: Gustavo Trigo, Angelo Stano
Fumax, Budapest, 2014
200 oldal · ISBN: 9789639861626 · Fordította: Bauerfeind Zoltán · Illusztrálta: Angelo Stano, Gustavo Trigo

fekiyeti79 P
Tiziano Sclavi: Dylan Dog – Az élőholtak ébredése

Mindkét történet az, ami a címe, így túl nagy meglepetés nem éri az olvasót. És bár óriási kliséhalmaz mindkettő, mégis érdekes, izgalmas, fordulatos kalandokban lehet része a horror, illetve a krimi szerelmeseinek:

Az élőholtak ébredése
George A. Romero klasszikus filmjeit idéző* zombiterror, abszolút méltó a „nagy elődhöz”. Sajnos nekem a rajzolás nagyon nem jött be, de szerencsére a cselekmény ellensúlyozta ezt a kis… fogyatékosságot.

* Szó szerint értendő, hiszen mi lehetne jobb „első-randi-helyszín”, mint egy mozi, ahol épp horror-maraton van, és többek közt a mester egyik filmjét is játsszák (a képsorokból ítélve – azt hiszem – a Holtak hajnalát). :)

Hasfelmetsző Jack
Szintén egy klasszikus, „Dylan Dogosan” tálalva: Egy szeánszon megidézik a hírhedt sorozatgyilkos szellemét, ami után rejtélyes halálesetek történnek a londoni éjszakában… Vajon tényleg Jack tért vissza hamvaiból, vagy csupán valaki úgy akarja beállítani, mintha ő követné el a bűntényeket?…
Ennek a történetnek a rajzai már igazán tetszetősek, sokat dobnak az élvezeti faktoron. :)

Dylan Dog vérbeli nyomozó és szoknyapecér.
Groucho, Dylan asszisztense inkább idegesítő, mint vicces. Ennek ellenére humorból sincs hiány, ahogy vérből, hullákból, élő hullákból, még több vérből és cs*csökből női domborulatokból sem.

Sajnos a fent említett rajzok nálam egy csillag mínuszba kerültek, de Romero zombijait imádom, Hasfelmetsző Jack örök, úgyhogy engem meggyőzött. Kíváncsi lettem a további részekre!

makitra P
Tiziano Sclavi: Dylan Dog – Az élőholtak ébredése

Ez jópofa szórakozás volt.

Dylan Dog, aki nevét a leggyengébb pulphősök után kaphatta, Sherlock Holmes után szabadon és nagy elődökön kicsit gúnyolódva folytatja nyomozását. Nála a természetfeletti valóban létezik, még akkor is, ha a hétköznapi motivációk sincsenek elfelejtve. Mindig ott van a romlott ember, de valami megmagyarázhatatlan is. Női butyikon utazva, néha klarinétozva, de véreb nyomozónk mindig megtalálja az elkövetőt.

A történetek és a hősök ugyan ponyvaízűek, ezért mindig van némi fedetlen mell és fenék, némi vér, de pont annyi egyedi íz is, ami kihúzza a középszerből. Zseniális a Groucho Marx imitátor segéd és ezzel együtt a már-már posztmodernbe hajazó utalások is. Legalábbis nagyon élveztem.

Nekem mindkét történet rajzolása bejött, az elsőben kifejezetten tetszettek az árnyalatok, míg a második karcossága gyermekkorom Fülesben megjelent képregényeit idézte. A ritmus, a kivágások néhol filmszerűek, jól illeszkedenek a történetek pörgésébe.

Kifejezetten kíváncsi vagyok, hogy marad-e a későbbiekben a kicsit egysíkúbb karakterábrázolás, vagy Dylan kap egy-két réteget (egyes helyen úgy éreztem, már-már elhintenek valamit), szóval biztosan folytatni fogom.

vadooc
Tiziano Sclavi: Dylan Dog – Az élőholtak ébredése

Nekem az első sztori sokkal jobban tetszett. A második kiszámítható volt.
Groucho poénjai tetszenek, ő a kedvenc karakterem. :) Bár tudom, hogy általában inkább idegesíti az olvasókat, de én szeretem.

Chris
Tiziano Sclavi: Dylan Dog – Az élőholtak ébredése

Remek kikapcsolódás. Érződik rajta a ’80-as évek hangulata, hogy milyen igényei voltak akkoriban egy átlagolvasónak. Mai szemmel nézve nem tűnnek túl félelmetesnek a történetek, de azért túlzottan fiataloknak nem javallott az olvasása (mégis csak kibeleznek embereket benne, meg Dylan úton-útfélen lefekszik a nőkkel). Nem lett nagy kedvenc, de a folytatásra vevő leszek, ha megjelenik.

Vladi
Tiziano Sclavi: Dylan Dog – Az élőholtak ébredése

Egy darabka képregénytörténelem, amelyben ízelítőt kapuk az olasz zombifilmek és giallók hangulatából, egy jó adag iróniával és humorral megfűszerezve, nyakon öntve rengeteg popkulturális utalással.

cyrussmith

Na, és azt tudja, hogy miben fürdetik a juhokat? Hát barikádban.

cyrussmith

Tudja, mivel kezdte pályáját a hóhér? Hát gyerekfejjel.

cyrussmith

Tudja, hogy a nők bolondulnak utánam? Múlt éjjel egy leányzó órákig dörömbölt az ajtómon, de én nem engedtem…kimenni.

cyrussmith

– Ó, nálam sosincs pénz, ez elvi kérdés. Groucho?
– Van öt fontom, de csak a testemen keresztül szerezheted meg. Bár akkor már inkább Sybil szerezze meg.

Dylan Dog sorozat · Összehasonlítás