Róma ​története a Város alapításától (I-XX. könyv) (Róma története a Város alapításától 1.) 3 csillagozás

Titus Livius: Róma története a Város alapításától (I-XX. könyv)

Titus Livius 142 könyvből álló történeti művében Róma alapításától egészen saját koráig, a császárkor elejéig írta meg a Római Birodalom történetét. Akár a többi ókori történeti mű, ez is a szépirodalom körébe tartozik, és jóllehet fontos hagyományokat dolgoz fel a maga szempontjai szerint, valójában többet mond el saját koráról, az Augustus-korról, mint a régmúlt időkről. A monumentális műből már az ókorban kivonatok, összegzések készültek. Részben ez az oka annak, hogy mi már csak az I-X. és XXI-XLV. könyveket olvashatjuk teljes formájukban. Ezeket, az elveszett könyvek kivonataival és töredékeivel kiegészítve, Kis Ferencné és Muraközy Gyula fordításának átdolgozott, nyelvileg és stilisztikailag felfrissített változatában veheti most kézbe az érdeklődő olvasó, kibővített és modernizált jegyzetapparátussal.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Károli Könyvek - Műfordítás, forrás L'Harmattan

654 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634142706 · Fordította: Kis Ferencné, Muraközy Gyula, Kopeczky Rita

Lucius Papirius Cursor · Marcus Atilius Regulus · rómaiak · Servius Tullius · Titus Quinctius Capitolinus Barbatus

Róma

Lélle P>!

A rómaiak hatalma örökké fennmarad, ha a belső lázongásokban egymásnak nem esnek; ezt az egyetlen halálos mérget, ezt az egy kórságot találták fel a gazdag államok ellen, hogy a nagy birodalmak se legyenek halhatatlanok.

140. oldal, II. könyv (Károli Gáspár Református Egyetem / L'Harmattan, 2018)

Kapcsolódó szócikkek: állam · gazdagság · hatalom · rómaiak
Lélle P>!

[…] aludjanak egyet haragjukra; az idő nem veszi el erejüket, hanem bölcs belátással gyarapítja […]

154. oldal, II. könyv (Károli Gáspár Református Egyetem / L'Harmattan, 2018)

Kapcsolódó szócikkek: alvás · belátás · bölcs · erő · harag · idő · Titus Quinctius Capitolinus Barbatus
Lélle P>!

A római néppel bölcs belátás alapján megkötött békét ugyanis belső zavargások miatt nem élvezhették sokáig. Ennek oka és kezdete a hagyomány szerint a pártok küzdelme volt, amely már több népet tett tönkre és fog tönkretenni, mint akár a külső háborúk, akár az éhínség, a ragály vagy bármi egyéb, amit az emberek, mint az államot érő legsúlyosabb csapásokat, az istenek haragjának tulajdonítanak.

248. oldal, IV. könyv (Károli Gáspár Református Egyetem / L'Harmattan, 2018)

Kapcsolódó szócikkek: állam · éhínség · fertőző betegség · háború · nép · párt · rómaiak
Lélle P>!

[…] ki-ki tegye azt, amit méltónak tart önmagához […]

618. oldal, X. könyv (Károli Gáspár Református Egyetem / L'Harmattan, 2018)

Kapcsolódó szócikkek: Marcus Atilius Regulus · méltóság
Lélle P>!

[…] mindig arra gondolj, hogy ki vagy, és ne arra, honnan származol.

70. oldal, I. könyv (Károli Gáspár Református Egyetem / L'Harmattan, 2018)

Kapcsolódó szócikkek: Servius Tullius · származás
Lélle P>!

Így került Nequinum a római nép hatalmába. Az umbriaiak féken tartására coloniát alapítottak itt, amelyet az ottani folyó nevéről Narniának neveztek el.*

* Narnia folyója a Nar. Az átnevezés hátterében az állhatott, hogy az eredeti Nequinum névből a római fül a rossz óment hordozó nequam ('haszontalan') vagy nequeo ('képtelen vagyok') szavakat vélte kihallani.

589. oldal, X. könyv (Károli Gáspár Református Egyetem / L'Harmattan, 2018)

Kapcsolódó szócikkek: colonia · előjel / ómen · folyó · név · névadás · rómaiak · umberek
Lélle P>!

Leginkább ez az, ami üdvös és gyümölcsöző a történelem megismerésében: az ember mintha valamely messze látszó emlékművön szemlélhetné minden példa tanulságait; ki-ki innen válassza ki magának és hazájának, mit kövessen, és mi az, amit kerüljön […]

20. oldal, Előszó (Károli Gáspár Református Egyetem / L'Harmattan, 2018)

Kapcsolódó szócikkek: emlékmű · megismerés · tanulság · történelem
Lélle P>!

De az ember, ha sorsa elől menekül, rendszerint végzetébe rohan.

495. oldal, VIII. könyv (Károli Gáspár Református Egyetem / L'Harmattan, 2018)

Kapcsolódó szócikkek: emberek · menekülés · sors · végzet
Lélle P>!

A rómaiak, akiket – kevesebben lévén – érzékenyebben érintett a csapás, már-már visszavonultak volna, ha a consul ki nem eszel egy üdvös hazugságot: elkiáltotta magát, hogy a másik szárnyon menekül az ellenség, és ezzel föllelkesítette katonáit. Rohamot indítottak, és miközben azt gondolták, hogy győznek, győztek is.

160. oldal, II. könyv (Károli Gáspár Református Egyetem / L'Harmattan, 2018)

Lélle P>!

Éppen mert a végtelenségig bírta a testi megerőltetést, nem volt, akinek a parancsnoksága alatt nehezebb lett volna akár gyalogosként, akár lovasként szolgálni. Egyszer, amikor a lovasok arra merték kérni, hogy derekas vitézkedésükért könnyítsen valamit a szolgálaton, azt válaszolta: „Nehogy azt mondjátok, hogy nem engedek el nektek semmit: nos, nem kell megpaskolnotok a lovatok hátát, ha leszálltatok róla.”

535. oldal, IX. könyv (Károli Gáspár Református Egyetem / L'Harmattan, 2018)

Kapcsolódó szócikkek: · Lucius Papirius Cursor · parancsolás · szolgálat

Róma története a Város alapításától sorozat · Összehasonlítás