Egy ​év az Antarktiszon 5 csillagozás

Titkos Ervin: Egy év az Antarktiszon

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

Eredeti megjelenés éve: 1966

Móra, Budapest, 1966
102 oldal · keménytáblás

Titkos Ervin: Egy év az Antarktiszon

A negy csillagot azert kapja, mert egy rovid, velos kis tortenet, ami az Antarktiszon dolgozok eletet mutatja be, s ilyen konyv nem sok van, inkabb expedicios torteneteket olvashatunk. Ugyanakkor valahogy hianyerzetem volt a konyv olvasasa kozben: szinte soha nem sikerult atereznem a hideget, a maganyt, a csalad hianyat, a megszokottsag es a sotetseg es bezarkozas okozta idegallapotot, s a halalesetek tragikumat. Valahogy a fogalmazasmod (talan a gyakori rovid, „pattogos” mondatok daralo-stilusa) okoztak, de nem lett olyan hangulatos – a sivar kornyezet ellenere – a tortenet, pedig a lehetoseg megvolt. Es majdnem levontam egy csillagot, amiert azert ellop par pingvintojast, hogy kifurva a tojashejakat a gyerekenek adja!!!
(Amugy meg baromi irigy vagyok az irora, hogy elmehetett oda… sohajtas…)

Habók P>!
Titkos Ervin: Egy év az Antarktiszon

Rövid, tömör beszámoló egy év munkájáról. Sok érdekes (akkor még érdekesebb lett volna) információt kaptam a a kutatóállomás felépítéséről, munkájáról, az időjárásról, az elemekkel vívott kemény küzdelemről. Amit hiányoltam belő, az az emberi oldal. Persze, egy két szó róluk is esett, de ennyi nekem kevés. Ez így majdnem olyan, mint egy főnöknek készült jelentés.

encus625 P>!
Titkos Ervin: Egy év az Antarktiszon

Olvastam már a szerző antarktiszi egy évéről ebben a könyvben. Nagy valószínűséggel ugyanaz az írás van mindkettőben. Az rémlett, hogy Titkos Ervin része volt az egyik legolvasmányosabb a 6 részből.
A kutatóállomás mindennapjait, érdekességeket és a munkájuk leírását kapjuk meg 100 oldalon. Van a könyvben pár fotó is. Érződik rajta, hogy nem lehet teljesen őszinte az olvasóval, kozmetikázottnak tűnnek egyes részek. Kemény, kihívásokkal teli egy év volt ez mindenkinek, családnak itthon, kutatónak ott a sarkvidéken.

Móra, Budapest, 1966
102 oldal · keménytáblás
Dia20646 P>!
Titkos Ervin: Egy év az Antarktiszon

Nekem nagyon tetszett ez a könyv. Egy rövid beszámoló az egyéves antarktiszi tartózkodásról a kutatóállomáson. Szívesebben olvastam volna részletesebben, hogyan teltek a napok, főleg a téli időszakban, amikor szinte csak a sötétségből álltak a napok és hogyan bírták átvészelni a rettenetes hideget.
Ez egy nagyon embert próbáló területe a földgömbnek. Nagyon fel kell készülni és ismerni azt, hogy egy kis időjárásváltozás – legyen akár melegedés, vagy lehűlés – mekkora változást tud hozni akár néhány óra alatt is. Az emberélet is könnyen veszélybe kerülhet. Egy gyorsan kialakuló hóvihar annyira megrövidítheti a látótávolságot, hogy akár néhány méteres távolságra lévő épületek között is el lehet tévedni.
Bár régi kiadású és kevésbé beszerezhető könyv, de akinek lehetősége van rá (pl. könyvtárból) érdemes elolvasnia, hiszen nagyon ritkán egy lehet ilyen témájú könyv tartalmát megismerni.

Ewila>!
Titkos Ervin: Egy év az Antarktiszon

Ezt a több mint 50 éve írt könyvet még ma is élmény olvasni. Hisz a mai modern kor embere is ugyanolyan nehezen birkózik meg a természeti elemekkel,- mint a hó és a nagy hideg., mint a könyv megírása idején.

Ibanez P>!

A magunkfajta, kényelemhez, civilizációhoz szokott embereknek túlságosan hihetetlennek tűnik, hogy valaki a villanyvilágításból visszakívánkozik a mécses mellé.

Ibanez P>!

A levegő rendkívül tiszta az Antarktiszon. Gyakran tapasztalták, hogy a leggondosabban készített konzervek is megromlottak az Egyenlítőn való átszállítás közben, az Antarktiszon viszont évek múlva is friss állapotban találták meg az elraktározott fókahúst. A légkör tisztasága és az állandó hideg levegő meggátolja a rothadást.
A tiszta levegőn akadálytalanul hatol át a napsugár – ezért indul meg nyár elején az olvadás. Érdekes azonban, hggy ez az olvadás nem okoz víztócsákat, mert az elolvadt jégből származó víz azonnal elpárolog. Ilyenkor a hóréteg szivacsossá válik, és mélyre süllyed benne a láb.

Ibanez P>!

Szpicskin közben odahozott nekem egy jégkristályt, és felszólított, hogy kóstoljam meg. Csodálkozva tettem eleget kérésének.
– Sós? – kérdezte.
– Nem!
– Pedig ez tengervíz. Tudod, miért nem sós? – Gondolkodtam, de nem jutott eszembe megfelelő magyarázat. Hiszen a tenger vize tudvalevőleg sós, miért ne lenne az az Antarktisz közelében is? Igen ám – okosított ki Szpicskin –, de a sós víz nem fagy meg, hanem a jégkristály képződésekor a só kicsapódik. A só tehát csomókban van a jégkristály között.

(megjegyzés: szerintem „jégkristály körül”-t akart írni)

Ibanez P>!

Az ismerkedésen túl, az antarktiszi élet apróbb-nagyobb nehézségeit leküzdve a közeledő telet vártuk.

Ibanez P>!

Míg a közepes légnyomás a Földön mindenütt 760 Hgmm, az Antarktisz partvidékén csak 740-743 körüli értéket ér el. A kontinens belsejében a levegő lehűlése miatt a légkör alsó rétegei összezsugorodnak, és ennek következtében a levegő lefelé áramlik; a felszín közelében tehát a légnyomás emelkedik. A magas légnyomás és a levegő leszálló mozgása az anticiklonok sajátossága. … A kontinens belsejében levő magas nyomású anticiklonokból szinte zuhatagként ömlik az erősen lehűlt levegő az alacsony légnyomású parti gyűrűbe. A fagyos levegőnek ezt a lefolyását katabatikus szélnek vagy hideglefolyásnak nevezik.

Ibanez P>!

Az Északi-sarkvidék és az Antarktisz között meglehetősen nagy a különbség. Az Északi-sark tulajdonképpen nem más, mint a Jeges-tenger szigetvilága és a tenger felszínén úszó jég. A Déli-sarkvidék viszont kontinens, melynek óriási fennsíkját és hatalmas hegyláncait 30-2500 méter vastag jégtakaró borítja. A jég páncél hatalmas kupolára emlékeztet, s ennek a kupolának a magassága a kontinens belsejében 3100–3200 méterre emelkedik. Maga a Déli-pólus a kupola tetejének egy horpadásában, 2765 méter magasan helyezkedik el.