A ​Tisza-család krónikája 2 csillagozás

Tisza Kálmán: A Tisza-család krónikája

A borosjenői Tisza-család Magyarország egyik legrégebbi nemesi családja, amely két miniszterelnököt és további nagy formátumú személyiségeket adott az országnak. A Tisza-család krónikája végigveszi a család történetét a homályba vesző kezdetektől, a XIX-XX. század két miniszterelnöke, Tisza Kálmán és Tisza István életének történetén át a közelmúlt viharait átélt örökösökig.
A visszatekintésből nem csupán egy nemesi család története tárul föl előttünk, hanem országunk történelme is, továbbá a történelem emberi aspektusai, országvesztéssel, az identitás örökös keresésével, kitelepítésekkel és a megmaradás győzelmével – nem száraz történelemleckeként, hanem az egyes szereplők szemén keresztül személyessé váló, húsba vágó élménybeszámolóként.

>!
Scolar, Budapest, 2019
280 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789635090556

Várólistára tette 3


Kiemelt értékelések

szp79>!
Tisza Kálmán: A Tisza-család krónikája

A krónika szerzője kortársunk, Marosvásárhelyen él, érdekes, egyáltalán nem száraz, nem unalmas munkát ad kezünkbe. A könyv eleje röviden, átláthatóan vázolja a 17. század zavaros éveinek, „Erdély romlásának” időszakát, amikor elkezdődött a Tisza-dinasztia emelkedésének története. Meglepő látni, hogy egy családtörténetben milyen rövid időszak az a 150 év, amelyben a törökkel harcoló, máskor megegyezést kereső diplomata ősöktől eljutunk a kastélyépítő geszti nemzedékig. A könyv részletesen tárgyalja Tisza István tragédiáját, bemutatja a kommunista üldöztetést, a mai nemzedék tagjait azonban csak felsorolás szintjén említi, nekem hiányzott volna azért egy-két részletes portré a ma élő leszármazottakról.

2 hozzászólás

Hasonló könyvek címkék alapján

Erdély bűvöletében
Balázs Lajos: Amikor az ember nincs es ezen a világon
Puskás Attila: Rovargyűjtők könyve
Gyurkó István: A halak élete
Robotos Imre: Álruhás vallomások – Karácsony Benő arcai
Molnár Vince: Humángenetika a gyakorlatban
Kósa-Kiss Attila: Rejtőző sasbérc / Csillagvilág
Kántor Lajos (szerk.): A költő (régi és új) életei
Baráth Magdolna – Feitl István: Kérdések és válaszok a Rákosi-korról 1949–1956
Csíki Tamás: Városi zsidóság Északkelet- és Kelet-Magyarországon