Timrava (1867 – 1951) – eredeti nevén Božena Slančíková – a szlovák kritikai realizmus kiemelkedő alakja. Elbeszéléseiben és kisregényeiben a századforduló szlovák falujáról rajzol karakterisztikus, valósághű képet. Hősei: urak, értelmiségiek, parasztok.
Hősök 1 csillagozás

Várólistára tette 1
Kívánságlistára tette 3

Kiemelt értékelések


Ezzel az ajtónyitogatós olvasásommal megint jól jártam. :)
Móriczi világ, realista-naturalista stílusban, női szemmel. Az írásmód tetszik (jó megfigyelőképességen alapuló, okos, többszólamú szövegek), az ábrázolt világ annyira nem, konkrétan semmi pénzért nem élnék benne, de ez nem a szerző hibája.
Klasszikus szlovák irodalmat kerestem, és ideálisnak tűnt a korszak: a XIX-XX. század fordulója, a világháborúval bezárólag. Az az idő, amikor (amennyire tudom) ott, ahol Božena Slančíková született és élt, leginkább egyéni választáson múlt, hogy egy értelmiségi melyik nemzetiséghez fog tartozni, mert a génállományuk fele-fele arányt mutatott, nyelvet meg minimum kettőt beszéltek anyanyelvi szinten.
Részletek a blogon:
https://gyujtogeto-alkoto.blog.hu/2020/03/02/timrava_hosok
Népszerű idézetek




De csak hallgatnak. Mindnek az arcán lustaság terpeszkedik. Mind olyanok, mintha megpállottak volna ebben a fülledt levegőben, álmos az agyuk, a szívük, nincs bennük vér, csak savó… Csupán a béna Ančának dolgozik a szelleme. Két nap óta olyan, mint a pulykakakas. Csikorgó méreggel varrja az ékes, díszes női ruhadarabokat, méreggel és gyűlölettel, mert ő ilyesmit soha nem viselt.
74. oldal, Ťapákék




Olyanok vagytok mindnyájan, akár a pincevirág… nincs semmi színetek. Nincs bennetek vér sem, hanem tej, vagy még inkább savó!
66. oldal, Ťapákék




– No, Širický, mindnyájan elmegyünk, ugye? – mondja még tréfás hangon Baláň, de a tekintete puskagolyó gyanánt vágódik a fiatalember arcára. A többiek is rászegezik a szemüket, mert ki tudná megmondani, mi lakozik benne, nem hazaáruló-e.
Širický abbahagyja az írást, feláll és nyilatkozik.
– Uraim – kezdi emelt hangon. A szeme tüzel, arca pírban ég, mint a többieké. – Bármely pillanatban kész vagyok életemet feláldozni hazámért, s bízom benne, lesz hozzám oly kegyes a sors, hogy ezt megengedi nekem! Éljen a háború! Vesszen az ellenség! Meg kell semmisíteni, szét kell zúzni, letiporni, porba taposni! – Sötét szeme lánggal ég, a melle dagad, a szíve izzik, de az agya mást mond: Vigyen el az ördög… Úgy válaszoltam, amint kívántátok!
119-120. oldal, Hősök




Mert nem gyilkolni indulnak, fel sem merül bennük, hogy majd öldökölni fognak – azért mennek, hogy meghaljanak, elveszítsék életüket. Amióta az eszüket tudják, amióta emberszámba veszik őket, hozzászoktak, hogy mindig csak adnak, sohasem kapnak…
121. oldal, Hősök
Hasonló könyvek címkék alapján
- Simon Róbert (szerk.): Mai perzsa elbeszélők 84% ·
Összehasonlítás - Palotai Boris: Pokróc az ablakon ·
Összehasonlítás - Fraňo Kráľ: Csenkóné gyermekei / Jano ·
Összehasonlítás - Lev Tolsztoj: Iljics Iván halála és egyéb elbeszélések ·
Összehasonlítás - Szabó Pál: Emberek ·
Összehasonlítás - Reviczky Gyula: Apai örökség ·
Összehasonlítás - Władisław Stanisław Reymont: Népítélet ·
Összehasonlítás - Lev Tolsztoj: Családi boldogság / Szergij atya 92% ·
Összehasonlítás - Jaroslav Hašek: Švejk 87% ·
Összehasonlítás - Liviu Rebreanu: Akasztottak erdeje 86% ·
Összehasonlítás