Sötét ​erők ébredése (Star Wars: Thrawn-trilógia 2.) 206 csillagozás

Timothy Zahn: Sötét erők ébredése Timothy Zahn: Sötét erők ébredése Timothy Zahn: Sötét erők ébredése Timothy Zahn: Sötét erők ébredése

ÚJ, ​EXKLUZÍV SOROZATUNKBAN A LEGENDÁK REGÉNYEK LEGJOBBJAIT, A RAJONGÓ ÉS A KRITIKUSOK ÁLTAL LEGINKÁBB MÉLTATOTT MŰVEKET VEHETIK KÉZBE AZ OLVASÓK

A végnapjait élő Birodalom ravasz és könyörtelen hadura, Thrawn főadmirális átvette a parancsnokságot a birodalmi flotta maradványai felett, és megkezdte hadjáratát az Új Köztársaság ellen. Az admirális arra készül, hogy a császár által elrejtett pusztító erejű fegyverek segítségével megfordítsa a háború menetét, elsöpörve az Új Köztársaságot és kiterjesztve uralmát az egész galaxisra.

Eközben Han Solo és Lando Calrissian versenyt futnak az idővel: bizonyítékot keresnek a Köztársaság Tanácsában ülő áruló ellen. Bizonyítékok helyett azonban egy szellemhajókból álló flottára akadnak, mely pusztulást hozhat barátaikra, és győzelemre segítheti ellenségeiket. A legfőbb veszélyt azonban mégsem ez, hanem a múlt ködéből előbukkanó őrült Jedi-mester jelenti, aki hatalmával magához hívja az ifjú Skywalkert, hogy elaltatva… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1992

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Valhalla Science Fiction

Szukits, Szeged, 2022
406 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634976936 · Fordította: Nemes István, Szegi György
Szukits, Szeged, 2017
402 oldal · puhatáblás · ISBN: 9634971091 · Fordította: Nemes István, Szegi György
Szukits, Szeged, 2006

Han Solo · Luke Skywalker · Leia Organa · Landonis Balthazar "Lando" Calrissian III · Talon Karrde · Jorus C'baoth

FélszipókásŐsmoly P>!

Kedvenc trilógiám második része
⬥ miközben tovább építi, gazdagítja az SW világát olyan meglepő képességekkel bíró lényekkel, mint a defel ( off ), illetve a noghrik társadalma, bolygójuk Darth Vaderhez kapcsolódó történelme, a Jedik kiirtása, a Sötét Jedik, és a titokzatos Kirajzás-terv
⬥ elmélyíti a szereplőket, jellemfejlődésen mennek keresztül, különféle kihívásokkal megméretteti őket, és érettebbé, felelősebbé válnak, az események alakítóivá (az előző részben ez még alig volt érezhető), a filmekből ismert alakokhoz Zahn érdemben tett hozzá úgy, hogy egyáltalán nem csavarta ki az eredeti ábrázolásukat…
⬥ bámulatos feszültségkeltéssel pörgeti fel a cselekményt: a fordulatok sűrűbben jönnek és nagyobb tétekkel játszanak – mégsem volt szükség újabb pusztító szuperfegyverre, hogy ütős történet legyen (bár ahogy egyesek megjegyzik, Thrawn maga volt a szuperfegyver: amiről volt tudomása, azt uralta; úgy tudtak némi előnyt szerezni vele szemben, ha valamiről nem tájékozódhatott időben). Már tényleg hangsúlyosak a háborús jelenetek, nemcsak pár távolból szemlélt űrhajóharcot mutat, hanem felvezeti a birodalmi haderő alakulását, a történet jelentős mértékben egy elveszett flotta utáni kutatásról szól (ezt nevezték Sötét Erőnek, de szerintem a magyar címváltozat szépen visszaadja, hogy más veszedelmek is ébrednek mellette), és nagy szerepet kap az egészben a politika (az előző rész végén bedobott bonyodalom és következményei). És persze nyilván ott van az űroperák grandiózussága, ahol a nagy dráma fókuszában a hősök különös ügyességgel/szerencsével keverednek ki a bajból…
⬥ erősségének a fentieken túl azt tartom, hogy a jelenetei nagyon érzékletesek és magukkal ragadóak, szinte rögtön belemerültem, emellett a több szálon futó történetvezetése elgondolkodtatott a tágabb összefüggéseken. (A szerző azóta született egyéb regényei, ill. az ezekre épült egyéb sorozatok pedig csak tovább csigáznak.)

Noha a megírásakor még nem volt előzménytrilógia, 66-os parancs meg purgálás, mégis öröm szembesülni vele, hogy mennyi minden szépen illeszkedik az azokból ismert történésekhez. Tehát annak ellenére, hogy George Lucas nem tartotta ezt a trilógiát hivatalos folytatásnak, rengeteget merített belőle (még az új trilógia is a titkos flottával) – illetve Timothy Zahn rendkívüli ötletességgel sarjasztott kész növényeket a klasszikus trilógia regényváltozataiban elhintett magvakból. Persze több dolgot meg is változtattak a mozik és azok után született regények (beleköpve a korábbi alkotók levesébe, azóta az lett a kánon, ez meg átminősült legendává, és miután az új elképzelések nem váltak be a rajongóknál, elkezdték visszahozni e trilógia elemeit, kezdve a kék zsenivel, aki 2023-ban már élőszereplős műben is feltűnik végre).

A fordítás azonban igencsak hagy kívánnivalót maga után, és sajnos a 2022-es díszkiadásban sem sikerült javítani ezen érdemben. A legtöbb elírást, szótévesztést, hajóneveket, klónháborúkra tett utalásokat helyesbítették, de az eredeti szövegből kihagyott részeket (volt elég sok ilyen!) nem pótolták, és sajnos benne maradt néhány roppant zavaró félrefordítás is (pl. Magas Kastély, csillagharcos meg aszteroid). Látszik, hogy szeretettel fordították, a megválasztott nyelvezet könnyen feldolgozható, a beleélést segítik a szép magyar és hangulatos mondatok (még a hozzáköltések is). Ám úgy vélem, sokkal-sokkal jobb lehetett volna, ha Timothy Zahn eredeti ábrázolása, leírásai érvényesülnek és nem Nemes István vagy más írók saját elképzelései. Volt pár olyan rész, ahol a magyar változat egész másképp szólt egy lényeges részlet kihagyása vagy átértelmezése miatt (link link link). Arról nem is beszélve, hogy az ellenőrző kör(ök)ön tett javaslatokat a szerkesztők nem vették mindig figyelembe (pl. a Kirajzás-terv helyett maradt a Kirepülés-terv).

Sima olvasásnál csak pár helyen éreztem furcsaságot (a nyilvánvaló félrefordításokon túl), tehát úgy alapból nem feltétlenül zökkent ki az élményből. Viszont tettem egy kísérletet, és átnéztem tüzetesebben, hogy vajon mennyire más az eredeti szöveg. 100 oldalon kb. 38 esetet találtam, ami javítást igényelt volna, vagyis átlag 3 oldalanként volt valami. (link) Ez elég lesújtó arány… Gyakran apróságok, nem vesznek el sokat a történetből, de kb. a kétharmaduk fontos lett volna. Egy csomó hangulati és világépítési elem elsikkadt így. Azok mellett, ahol épp az ellenkezőjére költöttek át mondatokat, a legjobban a vuki morgások durva leegyszerűsítése bánt, Zahn szépen kifejtette, hogy miként fejezi ki magát Csubakka, mire a fordító csak kb. annyit írt, hogy „morgott”. (link)

Hasznos lenne ezt a trilógiát az eredetivel összevetve újrafordítani, és nem aggódni azon, hogy „megsértik a patinát” a 90-es években született változaton. Nagy munka bizonyára, de megérné!

Szukits, Szeged, 2022
JBollok92>!
Timothy Zahn: Sötét erők ébredése

Már a fülszöveg alapján sejtettem, hogy ez a rész még jobb lesz, mint az előző, és igazam is lett. Még feszesebb, még pörgősebb volt a történet, semmi üresjárat, esemény esemény után. A szereplők jellemfejlődése is figyelemreméltó, érdekes, mindenkié, de különösen Mara és Luke esetében. Remélem, Az utolsó parancs hasonlóan jó lesz, vagy akár még jobb is.

Shinzo>!
Timothy Zahn: Sötét erők ébredése

Ez igen, nem semmi menet volt. Zahn aztán tudja, hogy kell feszültséget teremteni. Majdnem lerágtam az összes körmöm, mire a végére jutottam, annyira csavaros és izgalmas volt. Thrawn főadmirális igazán kitett magáért, brilliáns következtetései még talán a Nagy Detektívet is megszégyenítenék. A többiek is túlteljesítettek, Luke egészen megemberesedett, már nem az a naív kölyök, aki meggondolatlanul cselekszik és át lehet verni, Han egyre felelősségteljesebb, akárcsak Lando, Marát kétségek gyötrik, de már elindult helyes úton, és így tovább :) Amit esetleg még külön kiemelnék, a háttérben zajló, finoman adagolt, politikai csatározások… egyszóval az író minden fronton bevetette magát. Nagyon tetszett ez is, remélem a befejező rész méltón megkoronázza ezt a remek kis történetet.

A kalandok folytatódnak!
Az előző részben megkezdett noghri-szál itt bomlik ki és számomra a regény fénypontjai lettek a róluk szóló fejezetek. Érdekes, mert erdetileg ők voltak a „rosszfiúk” akik rendre el akarták rabolni hőseinket, de most, hogy bemutatásra kerültek a körülményeik, az egész már sokkal összetettebb, sőt, végül határozottan megérthetőkké és szerethetőkké válnak, miután kiderül, hogy voltaképpen spoiler. Ősi, harcos társadalomban élnek, de büszkék és becsületesek. Szerencsés, aki szövetségeseinek tudhatja őket.
A szereplőkről annyit, hogy Zahn kétségkívül Han karakterét találja el a legjobban de Leia is nagyon szerethető, Marának pedig még nagy utat kell bejárnia, hogy esetleg őt is megkedveljem. Ami pedig Luke-ot illeti… nem titok, hogy ő a kedvenc SW szereplőm, de Zahn szerintem nem igazán találja el a karakterét, vagy legalábbis nem azt, akit én látok Luke-ban. Túl passzív és tehetetlen, mégpedig állandóan, rendszeresen bajba kerül, meg kell menteni, és sokszor csak tehetetlenül sodródik az eseményekkel. Egy Jedinek ennél jobban irányítania kellene az életét és ura lenni a helyzeteknek. Az rendben van, hogy nem minden áron viszi keresztül az akaratát és nem akar mindent uralni, mint az apja, de azért akkor is lehetne benne valami Anakin tettrekészségéből és talpraesettségéből!
off

risingsun>!
Timothy Zahn: Sötét erők ébredése

Azt kell mondjam ez még mindig nagyon jó. Érezhető volt mát az elő résznél is, de itt meg aztán pláne, hogy Zahn eleve trilógiában gondolkodott. A szálakat ott veszi fel, ahol az előzőekben lerakta, illetve a kötet végén semmit sem varr el teljesen. Változatlanul és továbbra is a klasszikus trilógia szereplői a főszereplők, hozzájuk nagyon szorosan és jól kapcsolódva, mondhatni köztük elvegyülve, jelennek meg az új szereplők. A szoros kapcsolódást a klasszikus trilógiához a visszautalások erősítik, segítséget nyújtva az azokat rég olvasó (köztük nekem is) olvasóknak az adott cselekmény elhelyezésében.

Még mindig nagy zűr van a Galaxisban. Az Új Köztársaság nem tud talpra állni, megerősödni a belső ellenétek, széthúzások miatt. Hiába itt-ott egy kis győzelem, a háborúnak még koránt sincs vége. A Birodalom a ravasz és kiváló stratégia érzékkel rendelkező Thrawn főadmirálissal az élen megállíthatatlannak tűnik… spoiler
Kaland, akció, pár meglepő, izgalmas fordulat és egyre növekvő várakozás, hogy mi fog kisülni ebből? A győzelem, a béke úgy tűnik egyre messzebb és csupán elérhetetlen álom. A helyzet inkább kilátástalannak tűnik. Kicsit olyan érzésem volt, mint a Birodalom visszavág végén, megmenekültünk, győztünk, de milyen áron?

Remek folytatás és középső rész is egyben a Sötét erők ébredése. Kíváncsian várom a sorozat zártó kötet!

Valhalla Páholy, Budapest, 1992
402 oldal · puhatáblás · ISBN: 9637632069 · Fordította: Nemes István, Szegi György
zamil>!
Timothy Zahn: Sötét erők ébredése

Régi adósságom, hogy elolvassam a Thrawn-trilógiát már sokat hallottam róla. Tényleg szórakoztató, teljesen el tudtam képzelni, mint az alap trilógia folytatását. Jól sikerült az írónak megragadni a hangulatot, és a Han Solo fanyar humorát. Sokszor képszerűen jelentek meg az események, régi ismerősökkel találkoztam újra.
Maga történet is mondhatjuk izgalmas az új admirális érdekes, vérbeli birodalmi karakter.
Talán csak az örült Jorus C'baoth jedi mester lógott ki számomra.
Nehéz külön bontani a három könyvet, mert szorosan egy történet, célszerű együtt is kezelni őket.

Razor P>!
Timothy Zahn: Sötét erők ébredése

A Sötét erők ébredéséről már igencsak megkoptak az emlékeim a főbb sztorielemeket leszámítva, így második olvasásra is szinte ismeretlenként olvastam. Az első részhez hasonlóan a történet továbbra is fordulatos, bővelkedik a Star Wars-ra jellemző humoros, kalandos és akciódús eseményekben egyaránt. A Galaxis tovább bővül új fajokkal (mint pl. a szellem) és bolygókkal (a noghrik otthona), illetve a történelem is kapott pár múltbéli eseményt. (Bár ezek egy részét az előzmények már eltolták/felrúgták.)

Valhalla Páholy, Budapest, 1992
LoneWolf>!
Timothy Zahn: Sötét erők ébredése

Jóval gyorsabban rágtam át, mint az előző könyvet, mégis sokkal többet szenvedtem vele, ami eme hazai kiadás borzalmainak köszönhető. A lektor ugyanis valószínűleg átkozottul figyelmetlen lehetett, vagy szimplán beleolvasott pár oldalba, aztán le is tudta az egész munkát, hisz szinte minden 3. oldalon találkoztam elütésekkel, hiányzó ékezetekkel, furcsa, vagy hibás fordításokkal, de az első részben viszonylag jól magyarosított dolgok egy része megváltozott ebben a kötetben. („Kirajzás-terv”„Kirepülés-terv”, stb.)
A történetre és az úgymond lényegesebb elemekre rátérve, helyenként erősebbnek éreztem, máshol mégis gyengébbnek bizonyult elődjénél, így például Leia bujkálása és a noghris szál engem untatott, (spoiler) ahogyan C'baoth is leginkább csak idegesített, hisz nagyon átlátszó volt a viselkedése, ahogy Fey'lya-nak is. (Utóbbi kapcsán azért előkerült az SW fanok mumusa, avagy másik nevén a politika, de ez még mindig élvezhetőbben lett tálalva, mint az előzmények szenátusi ülései.) A trilógia legnagyobb erőssége számomra eddig egyértelműen Mara Jade, (Mondjuk itt már Talon Karrde-t is sikerült picit megkedvelnem.) kinek története egyre érdekesebb számomra, ugyanakkor sajnálom, hogy Thrawn kissé mellékszereplőnek érződik olykor a saját kis sztorijában. (Valószínűleg ezért sem örülök C'baoth jelenlétének, hisz a „jedi” maszlagja belerondít az egészbe. spoiler) A Katana flotta egyébként a Skywalker Korának sith hajóit juttatta eszembe, melynek ötletét gyanúsan innen meríthették, de meglepett az is, hogy hiába jóval az előzmény trilógia megjelenése előtt íródott, lényegében már központi elemként vannak benne jelen a Klónháborús dolgok, aminek még úgy is örülök, hogy ez már hivatalosan nem képezi a kánon részét. Összességében amúgy bejött ez is, az említett pontokat leszámítva, ráadásul a végére durván felpörgött, nem beszélve az utolsó fordulatról, mégis azt érzem, hogy közben vesztett a lendületéből, amit remélhetőleg a zárásban orvosolt Zahn.
Mindenesetre kíváncsian vágok bele a Thrawn-trilógia utolsó részébe…

A_S1M0N P>!
Timothy Zahn: Sötét erők ébredése

Ez jobban tetszett, mint az első kötet (pedig az sem volt rossz), most indultak be igazán az események!
Az Új Köztársaság dolgát a belharcok is nehezítik, de a Birodalom elleni csatákat azért így is megnyerik, még ha nagy áldozatok árán is.
Thrawn támadása rendkívül ötletes volt, de csak részsikert könyvelhetett el ismét, ám a háborúnak még messze nincs vége…
C'baoth mester és Luke találkozása érdekes volt, valamint utóbbi vívódása is, mert legyen bármennyire is őrült az öreg, azért szerintem tudott értelmes dolgokat is mondani. Az viszont kissé csalódás volt számomra, hogy spoiler, azt gondoltam, hogy komolyabb spoiler, így viszont nem tudom, mi is lett volna a terve az ifjú Jedivel.
Ettől függetlenül továbbra is veszélyes ellenfél, aki spoiler, nem várt akadályt képezve, bár egyelőre komolyabb problémát nem okozva.
A főadmirális ebben a kötetben nekem kissé csalódás volt, csak a kötet vége felé villantott valami komolyabbat, így most az egykori lázadók cselekményszálai tetszettek jobban.
Talon Karrde továbbra is szimpatikus, nagyrészt jól keveri a lapokat, a spoiler nagyon tetszett, kevés szerepet kap, de amikor felbukkan, annak megvan az oka.
A filmekből ismert karakterek továbbra is hozzák a tőlük megszokott dolgokat, de érződik rajtuk a fejlődés, így tudnak magukról újat is mutatni.

A könyv végén lévő spoiler nagyon tetszett, főleg amikor kiderült, hogy Thrawn a spoiler, valamint azok a pillanatok, amikor spoiler.

Kíváncsian várom a befejezést! :)

salidigger>!
Timothy Zahn: Sötét erők ébredése

Továbbra is remekül szórakozom és beszippant a hamisítatlan SW hangulat! Thrawn főadmirális pedig végérvényesen az egyik kedvenc karakterem lett. Egy igazi űrsherlock (vagy űrmoriarty…:D ). Persze néha elfogynak az író ötletei, olyankor a főhőseinkkel van az erő (és a véletlen…), de azt a fénykarddal fent feneségit, nekem ez a canon, a mostani meg…hagyjuk. :)

Mira_Skywalker>!

Egy Jedi nem lehet annyira elfoglalt a galaktikus méretű ügyekkel, hogy ne törődjön többé az egyes emberekkel.

183. oldal - Tizennegyedik Fejezet (Szukits 2017)

Kapcsolódó szócikkek: Luke Skywalker
Mira_Skywalker>!

– Honnan tudsz ennyi mindent a flottáról?
– Mint mondtam, rengeteget tanulmányoztam a történetét – súgta vissza Lando. – Ha mindenáron tudni akarod, egy üzletben átvertek egy odavezető térképpel… még amikor használt hajókkal kereskedtem. Gondoltam, ha eleget meg tudok róla ahhoz, hogy szakértőnek tűnjek, talán el tudom sózni a térképet valaki másnak, és így visszakapom a pénzemet.
– És sikerült?
– Tényleg tudni akarod?
– Azt hiszem, nem.

196. oldal - 16. Fejezet (Szukits 2017)

Mira_Skywalker>!

– De nem félsz a magasságtól, ugye?
– A magasságtól nem, csak attól, hogy lezuhanok onnan.

288-289. oldal - 22. Fejezet (Szukits 2017)

Kapcsolódó szócikkek: Luke Skywalker · Talon Karrde
Mira_Skywalker>!

Az eszközök majdnem annyira fontosak, mint a célok.

273. oldal - 21. Fejezet (Szukits 2017)

Kapcsolódó szócikkek: Luke Skywalker
Anton_Gorogyeckij P>!

A koncentrálás és a fegyelem különbözteti meg a harcost a vagdalkozó paraszttól.

81. oldal (Szukits, 2005)

Mira_Skywalker>!

– Ezt a hadsereget nevezték Sötét Haderőnek? Mintegy kétszáz nehéz csatahajóból álló flotta, amely tíz évvel a Clone elleni háború kitörése előtt nyomtalanul eltűnt.

66. oldal - Ötödik Fejezet (Szukits 2017)

Barnabás_The_Good_Girlboi>!

– Mi ez, valami hülye Jedi-szöveg? Luke is mindig ilyeneket mond, mielőtt bajba keveri magát.

62. oldal, 4. fejezet

Kapcsolódó szócikkek: Han Solo · Leia Organa · Luke Skywalker
FélszipókásŐsmoly P>!

Talon Karrde nem holmi egyszerű csempész; sőt, alapvetően nem is az. Őt nem érdekli a vagyon, a pénz, csak az információk. A galaxis valamennyi kincsénél jobban keresi a tudást… és ez a tudás; amit nekünk nem sikerült megtalálnunk, itt van valahol, ő pedig nem hagyja el egykönnyen.

15. oldal (Szukits, 2022)

Kapcsolódó szócikkek: Talon Karrde
Anton_Gorogyeckij P>!

Talán C'baoth úgy gondolta, hogy nincs szüksége afféle primitív fegyverekre, mint a turbólézer, hogy megvédje magát.

266. oldal (Szukits, 2005)

Dominik_Blasir>!

– Azt azért nem mondanám, hogy primitívek, C'baoth Mester – érvelt bizonytalanul Luke. – Modern technológiákat használnak, viszonylag hatékony kormányrendszerük van…
– Csak a civilizáció külsőségei, minden tartalom nélkül – vetette közbe C'baoth megvetően. – A gépek használata és a modern társadalmi szerkezet még nem jelentik azt, hogy az adott kultúra fejlett lenne, Skywalker Jedi.

Huszadik fejezet

Kapcsolódó szócikkek: Jorus C'baoth