Államérdek (Star Wars: Thrawn: Chiss Birodalom 2.) 47 csillagozás

Timothy Zahn: Államérdek

A THRAWN ​– CHISS BIRODALOM-TRILÓGIA MÁSODIK KÖTETÉBEN AZ ADMIRÁLIS ÉS SZÖVETSÉGESEI VERSENYT FUTNAK AZ IDŐVEL, HOGY MEGMENTSÉK A CHISS VILÁGOKAT A LÁTHATATLAN ELLENSÉGTŐL!

Vajon kihez köt a hűség, ha a flotta és a családod között kell választanod?

Legutóbbi diadala során Thrawn győzelemre vezette a chisseket, és dicsőséget hozott a Mitth családnak – a Chiss Birodalomra leselkedő igazi fenyegetést azonban nem sikerült elhárítani. Az ellenség ezúttal nem küld megfélemlítő üzeneteket, nem ad ultimátumokat, és nem vonultat fel hajókat a Khaosz peremén. Ehelyett kedvességgel és nagylelkűséggel csábít: ajándékokat és ellentételezés nélküli szolgáltatásokat kínál.

A birodalomban egymást követik a látszólag össze nem függő, nyugtalanító események, amelyek mintha a chissek végzetét vetítenék előre. Thrawn és az Expanziós Védőflotta ki akarja deríteni, mi folyik, és eközben hátborzongató igazság nyomára bukkannak. Ellenségük ugyanis nem a városaik… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2021

Szukits, Szeged, 2021
502 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634976561 · Fordította: Draveczki-Ury Ádám

Mitth'raw'nuruodo (Thrawn) · Mitth'ali'astov (Thalias)

Timothy Zahn: Államérdek

Eh, némileg csalódás az előző rész után, szerintem bőven lehetett volna húzni a terjedelemből.
A történet nagyjából ott folytatódik, ahol az előző rész véget ért, Ar'alani, Thrawn és Lakinda sorra győzik le a nikarduniaiakat. Aztán a csipet-csapat szétválik, Thrawn útja a Rapaccra vezet, ahonnan aztán egy hosszú és bonyolult küldetésre indul. Eközben a Csillán Thurfian továbbra is Thrawn ellen szervezkedik, az egyik határmenti bolygón pedig békés vándorok ültetnek fűszert és osztanak igencsak értékes ékszereket, miközben egy titokzatos ellenfél a Chiss Birodalom polgárháborúba taszításán ügyködik. (Aki olvasta már a korábban megjelent, de később játszódó Thrawn-trilógiát, az tudja jól kiről is van szó, noha a faj neve csak a regény végén hangzik el. Hát persze, hogy a spoiler kavarnak.)
Na a legnagyobb bökkenő a regénnyel az volt, hogy a fenti „békés vándorokra” ment el sok idő, a visszaemlékezéses fejezetek is az ő szervezkedésükről szóltak, miként hálóznak be két fiatal chisst. Őszintén szólva én nagyon feleslegesnek éreztem azokat a részeket, max. egy-kettő maradhatott volna, de a többi csak szócséplés, a tervük lényege úgyis kiderült a normál fejezetekből. A regény vége felé persze jött egy „áhá!” momentum, mikor összeállt a kép, onnét pörgött a cselekmény, hogy a befejezés után már nyúltam is volna a harmadik részért.
Remélem abban több Thrawn és taktikázás lesz és kevesebb politika. Azt hagyjuk meg a hanyatló Kisebb Űr halálpálcájának.

Szukits, Szeged, 2021
502 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634976561 · Fordította: Draveczki-Ury Ádám
Vác_nembéli_István_fia_istván>!

Mit is tudunk ?
Van árulás, cselszövés, harc politika.
Thrawn még mindig zseniális tud, lát, érez mindent nem lehet őt csak úgy megvezetni.

ftamas>!
Timothy Zahn: Államérdek

Az első részben elkezdett történet folytatódik. Thrawn még mindig mindent tud, de kevésbé zavaró mint az első részben és teljesen elfogadható a története. Ugyanakkor a történet három szálon fut és a másik kettő már nem sikerült olyan erősre. Az második szál politika lenne, de az nem csak Thrwnak, hanem Zahnnak sem erőssége.. A harmadik szál , pedig a kémkedésről és szabotázsról szól. Ami Ebben a két szálban közös, az az unalom, sokkal de sokkal több volt bennük.

Mira_Skywalker>!
Timothy Zahn: Államérdek

Újabb remek politikai-katonai regény Timothy Zahn tollából, amely bevezet minket a Chiss társadalom világába, egyúttal útvesztőibe. Az előző regényhez képest itt hangsúlyosabb volt a politikai szál és Thrawn sem kapott annyira kiemelt szerepet, ennek ellenére a történet izgalmas volt és lekötött. Sok új, érdekes szereplőt ismertünk meg a hősök és a gonoszok táborából is spoiler. Nagyon alaposan és részletesen megtervezett regény és igazi élmény volt, amikor az elején még homályos cselszövések a végén gyönyörűen összeálltak. Kezdem a trilógia befejező részét!

Rozsomak69>!
Timothy Zahn: Államérdek

Az értékelések alapján valami sokkal lenyűgözőbbet vártam, mint, amit kaptam. Ugyanakkor persze ez is remek munka, de talán jóindulatú voltam a fél csillag levonásával.

Először is ez a regény is tipikus Zahn. Felvonultatja az író minden olyan eszköztárát, amiért szeretni lehet. Szövevényes történet, cselvetések oda-vissza, izgalmak és hatalmi játszmák. Amiben egy kicsit most erősebb volt, mint egyébként az a világépítés, pontosabban a birodalomépítés. Mert itt most talán minden eddiginél jobban megismerhetjük a chiss birodalmat. Mi volt mégis vele a baj? Egyrészt a főszereplő kezelése, amire majd később kitérek bővebben is. Másrészt az a befejezés, ami engem nagyon zavart. Ez most komoly? Egy egész birodalmat érinti konfliktust így old fel a szerző? Persze megértem, hogy ott van a cliffhenger és azt is, hogy esetleg nem tudta tovább húzni vagy fel akarta vezetni a záró kötetet, de ez így akkor is kaotikussá és bizonyos tekintetben nevetségessé süllyedt. Főleg annak a fényében, hogy nagyjából minden fontosabb szereplő megérti, hogy egy az egész birodalmat fenyegető veszély bontakozik ki. Ami még meglehetősen zavaró, amit már az első kötet esetében is olvastam kritikaként, hogy a fajok többségén nem érzem, hogy itt idegenekről beszélünk. És ez itt most hatványozottan igaz. Elfogadom, hogy a chiss nép meglehetősen humanoid. De mégis hagy az ábrázolásuk egy kis hiányérzetet.

Most már leírom. Thrawn Kánon béli kezelése egyrészt nagyon tetszetős, másrészt borzalmas. Továbbra is tetszik az, ahogyan kezeli a szituációkat (amiket már néha tényleg unalmasan komoly extravaganciával old meg). Ugyanakkor bosszantó, hogy még a chiss társadalom ismeretében is nevetséges az, hogy folyamatosan hátráltatni akarják és nem igazán ismerik el az érdemeit (bár ez legalább nem klisés forgatókönyvek mentén történik). Ennél csak az a nevetségesebb, ahogy még az előző résznél is inkompetensebbnek állítja be a szerző a politikához (ezt az első kötetre vonatkozóan írt értékelésemben kifejtettem). Thalias, Samarko és Ar'alani hozták a kötelező támogató mellékkaraktert. Lakinda egy új és elgondolkoztató szereplője lett a történetnek, akinek kíváncsi vagyok a sorsára. Antagonisták terén viszont vegyes a helyzet. Haplif egy igazán érdekfeszítő kém volt és nagyon tetszett az, ahogyan ezt a kérdést kezelte az író és nem amolyan James Bond sablonok mentén. Thurfiannal tulajdonképpen még most sem egészen értem hová akar kilyukadni a szerző, mert olyan nagyon akar vele valamit, de nem értjük, hogy mit. Legalábbis nekem ez volt az érzésem. Jixtus viszont egy nyőrnyű főellenség. Az tipikus macskás James Bond-os főgonosz, akiből sosem látszik semmi és minden kudarcra ítélt tervre gyorsan bedobja, amolyan Eötvös Gábor módjára, hogy „Sebaj, van másik!”. Persze nem literálisan, de mégiscsak így.

A párbeszédek rendben vannak. Az egyetlen bajom így a folytatás utánra az az, hogy néha túltolt az udvariaskodás, ami az indokolt helyeknél nem probléma, de néhányszor azért zavaró tud lenni. Főleg, amikor egy-egy közvetlen harci szituációban is teát szürcsölő angol lordok módjára beszélgetnek a szereplők.

Szóval összegzésként én élveztem és éltem ezt a könyvet. Folytatásnak legalább annyira jó, mint felvezetésnek volt. De a hibái fölött nem tudtam átsiklani. Ennek ellenére tetszett és olvastatta magát, tehát merem ajánlani a Zahn és Thrawn rajongóknak. Akinek pedig az első kötet tetszett, annak mindenképpen. Remélem azért a harmadik kötet dob majd valami nagyobbat és erősebbet.

Tamara_Várkonyi P>!
Timothy Zahn: Államérdek

Zahn, Zahn.. még mindig tudsz :)
Igaz, ez egy fokkal khm.. gyengécskébb lett, mint az első kötet, de még így is toronymagasan a legjobbak között van :)
Nekem mondjuk kifejezetten tetszett a sok politikai mahináció,
igaz néhol már éreztem, hogy sok lesz, mert elveszítem az összes fonalat..
De mondjuk ki, ettől szép a politika, mindig résen kell lenni.

A fél csillag levonás Thrawn hanyagolásáért jár, de összességében szerettem :)

Akos_Kirsch I>!
Timothy Zahn: Államérdek

Tetszett, bár Thrawn keveset szerepelt benne, sok volt a mellékszereplő és elég komótosan csordogált a cselekmény, viszont a végére szépen beindult. Zahn nagyon érzi a Chissek világát, az intrikák, a háttérben zajló manipulációk szépen vannak megkomponálva. Ennek ellenére lehetett volna kicsit izgalmasabb, dinamikusabb szerintem. Erős négy csillag a részemről, mindenképp megéri elolvasni! :)

Kada22>!
Timothy Zahn: Államérdek

Megadom az öt csillagot, de ez csak bizonyos szempontból jár neki. Kifejtem: ha az első részhez nézem, akkor egy gyengébb regényt kaptam, amiben sokkal inkább a Chiss Birodalom, mint Thrawn a főszereplő. Thrawn szinte nem is szerepelt ebben a könyvben. Néhány elszórt fejezetben és a végén jelenik csak meg. Ellenben el kell ismernem, hogy Zahn még így is egy rendkívül szórakoztató, fordulatos, ellenben lassan építkező regényt tett le az asztalra, ami még mindig kiemelkedik a SW könyvek sorában, így jogosan megérdemli a kapott pontszámot.
A megteremtett világ még mindig hihetetlenül részletgazdag, és ezúttal sokkal jobban belelátunk a Chiss Birodalom és a Khaosz működésébe. Az új karakterek esetében elég vegyes a felhozatal, annyira nem éreztem őket erősnek, mint Ar'alani vagy Thrawn esetében éreztem az előző részben. A regény szerkezetében az „Emlékek” részek kicsit kuszára sikeredtek, mert ezúttal nincs nagy időtáv a regény múltja és jelene közt. Ezért ezek a részek kicsit zavarosak az elején, de nagyjából féltávnál összeérnek ezek a szálak is, ahogy a regény végére minden szál. Az utolsó 100-150 oldal, elég pörgősre sikerült, itt Thrawn is tündököl, úgyhogy nem mondhatom, hogy keserű szájízzel álltam fel a regény mellől.
Összességében tehát, az első részhez képest gyengébb (vagy inkább talán a másabb a helyes szó), de még így is kiemelkedő mű született, és akinek az első tetszett, az nagyrészt itt is megtalálhatja a számítást, különösen, ha nem Thrawn, hanem az első részben megismert világ további bővítése érdekli. Ide kapcsolódóan egy félmondat a magyar cím kapcsán: szerintem találó és megfelelő lett.

Timothy Zahn: Államérdek

Csatlakozom az előttem szólóhoz, elkeserítően elmászott a fókusz Thrawnról. Eleinte a békés megnyugvásba ringattam magam, hogy majd jön még, és valóban többet is szerepelt a végefelé, de nem eleget. Thrawnt a népnek! off
A történet és a szálak igazgatása szokás szerint zseniális, n könyv után Timothy Zahn nagyon szépen megtanult a lehető legfinomabban és legprecízebben bánni a karakterekkel. Úgy felnőtt a feladathoz, és a politikai rész vezényeléséhez, mint ahogy Thrawn haláláig nem igazán. :D
Thaliast továbbra is nagyon kedvelem, különösen Che'rivel együtt, dinamikus és nagyon élvezhető kapcsolatban vannak.
Az is tetszett, hogy a főkonfliktus most nem úgy nézett ki, hogy jön valaki, aki lebombáz mindent a környéken, hanem a megfelelő illető szépen bentről intézte el, hogy összeomoljanak a dolgok. off

Razor P>!

Azoknak, akik felismerik, hogy az államérdek csak ritkán érdeke mindenkinek.

7. oldal, Ajánlás

Razor P>!

A taktikai kijelzőn megjelent a terv, és még jobban összevonta a szemöldökét. Minden őrült ötlet közül…
– Hűha – mormogta Apros. – Állt már elő Thrawn ezredes olyan haditervvel, ami nem súrolta az elmebaj határait?
– Nem tudok róla – morogta Lakinda.

173. oldal, Kilencedik fejezet

Kapcsolódó szócikkek: Mitth'raw'nuruodo (Thrawn)
Razor P>!

– Hát jó – Che'ri habozott. – Milyenek?
– A paccok? – Thalias vállat vont. – Idegenek. Leginkább nyerítésre emlékeztet a hangjuk, de azért elég jól meg lehet érteni őket. Taarjául beszélnek, amit sosem kedveltem.
– Nyerítenek, mint a málhásbikák?

40. oldal, Második fejezet

Kapcsolódó szócikkek: Mitth'ali'astov (Thalias)
Kada22>!

Samakro megengedett magának egy apró mosolyt – Abban a hitben éltem, hogy egyedül ön képes megúszni az ilyen esélytelen helyzeteket.
– Soha semmilyen helyzet sem esélytelen – mondta higgadtan Thrawn. – Legfeljebb nem nekünk kedvez.

Kapcsolódó szócikkek: Mitth'raw'nuruodo (Thrawn)
Narissza>!

– Roppant kiszámítható, amikor azt gondolja, a hasznára fordíthat valamit.
– Ebben igencsak hasonlít… nos, majdnem mindenki másra.

Narissza>!

– Emellett egy látogatás során önök is lehetőséget kapnak, hogy megbizonyosodjanak róla, helytállóak-e a chissekről szóló legendáik.
– Miből gondolja, hogy vannak a chissekről szóló legendáink?
Thrawn elmosolyodott.
– Ugyan már, kapitány. A Khaosz közeli területein mindenkinek vannak a chissekről szóló legendáik.

Narissza>!

– Genetika. Vérvonalak. Idegesítő rokonok. Ennyi a család, és nem több.
– Tévedsz – mondta Lakphro. – A barátság, a lojalitás, a támogatás és a párbeszéd is hozzátartozik. – Felvonta a szemöldökét. – Különösen a kommunikáció.

Narissza>!

A titkok finom kis falatkák, egyedül is tökéletesen ki lehet élvezni a zamatukat.

Narissza>!

– Nem is tudom – mondta Thalias, és bizonytalanul ismét Thrawnra nézett. – Sem diplomata, sem tanácsadó nem vagyok, és idegenekről beszélünk. […]
– Magának jó érzéke van az ilyesmihez – nyugtatta meg Thrawn.
És az elmúlt néhány hónapban egy tízéves lánnyal kellett megbirkóznia, tette hozzá magában csendesen Samakro. Az ekkora gyerekek legalább annyira idegenszerűek, mint bárki más a Khaosz legmélyéről.

AdamMyFriend>!

– Ha engem kérdez, a művészet világában csupán alig ellenőrzött anarchia uralkodik – mondta Lakuviv.

337. oldal, 17. fejezet (Szukits, 2021)

Star Wars: Thrawn: Chiss Birodalom sorozat · Összehasonlítás