A ​káosz ébredése (Star Wars: Thrawn: Chiss Birodalom 1.) 76 csillagozás

Timothy Zahn: A káosz ébredése

ISMERD ​MEG THRAWN KORAI ÉVEIT A CHISS BIRODALOMBAN!
EGY ÚJ STAR WARS-TRILÓGIA ELSŐ KÖTETE TIMOTHY ZAHNTÓL

A galaxis peremén túl terülnek el a zűrzavaros, feltérképezetlen és szinte járhatatlan Ismeretlen Régiók, amelyek rengeteg titkot és ugyanannyi veszélyt rejtenek. Az örvénylő káosz szívében fészkel a Chiss Birodalom, egy rejtélyes faj, és az őket vezető Kilenc Uralkodócsalád otthona.
A chissek világa a nyugalom és a stabilitás szigete, ám a fővárosuk ellen intézett vakmerő támadás következtében a béke darabokra hullik. A támadók kilétére semmiféle nyom nem utal, így az összezavarodott chissek egyik legragyogóbb tehetségű fiatal tisztjüket küldik a láthatatlan ellenség felkutatására. A közrendi származású katonát Thrawnnak hívják.
A Chiss Expanziós Védőflotta erejének támogatásával és bajtársa, Ar’alani admirális segítségével, Thrawn elkezdi összerakni a mozaikdarabkákból a keresett válaszokat. Ám miközben – az első parancs értelmében – egyre… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2020

Szukits, Szeged, 2020
452 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634976073 · Fordította: Draveczki-Ury Ádám

Mitth'raw'nuruodo (Thrawn) · Mitth'ali'astov (Thalias)

Timothy Zahn: A káosz ébredése

Zahn ismét megcsinálta. Úgy írt egy mondhatni idegen világban játszódó regényt, hogy mégis megmaradt a Star Wars hangulat, pedig jóformán csak a chissek az adottak a korábbi történetekből.
A regény története két szálon halad. Egyrészt ott van a chissek fővárosa, a Csilla (igen, tényleg magyar neve van!) ellen indított támadás utáni nyomozás, ahol Thrawn egyre inkább egy nagyobb, hosszabb távú terv nyomaira bukkan. Természetesen a Chiss Birodalom érdekében sok mindenre kész e terv szabotálására, ám kérdés, hogy ezt a Kilenc Uralkodócsalád mennyire nézi jó szemmel? Thrawn már az előző kánon trilógiában sem brillírozott a politika színterén – ifjabb változatára ez fokozottan igaz.
A fő történetbe beleszőve visszaemlékezéseket is kapunk a még ifjabb Thrawn ill. Ziara/Ar'alni karrierjének kezdetébe és kisebb-nagyobb buktatókkal megspékelt felemelkedésükbe, míg el nem jutnak nagyjából a regény elején lévő helyzetük közelébe.
Mint említettem, a regény nagy része ezúttal ismeretlen terepen játszódik, az általunk csak Ismeretlen Régióknak ismert területen, amit a chissek viszont Khaosznak neveznek. Számtalan új, idegen faj bukkan itt fel, bár a leírásuk nincs túlzásba víve – ez valószínűleg szándékos, egy későbbi esetleges adaptáció esetén rugalmasabb a helyzet –, de a társadalmukba azért kisebb-nagyobb betekintést kapunk. A legnagyobb szerepet természetesen a chissek társadalmának bemutatása teszi ki, ők miként látják a többi fajt. Különösen tetszett az a rész, amikor Thrawn először jár az ismert Galaxisban, érdekes volt az ő szemén keresztül látni a dolgokat. Itt egy rövid rész erejéig visszaköszön Thrawn és Anakin találkozása (ill. közös akciója, bár ez érthető módon nincs részletezve) a Thrawn: Szövetségek regényből, ami egy szép összekapcsolás mellett segített időben is elhelyezni a regényt.
Összességében én elégedett voltam ezzel a regénnyel és kíváncsian várom a trilógia további két részét.

Szukits, Szeged, 2020
452 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634976073 · Fordította: Draveczki-Ury Ádám
Vác_nembéli_István_fia_istván>!
Timothy Zahn: A káosz ébredése

Az év utolsó olvasása és milyen olvasás volt.
Thrawn egy katonai, taktikai zseni egyelőre a politikához nem ért de majd bele tanul.
Thrawn karakterének a behozása a Star Wars világába az egyik legjobb ötlett volt.
Thrawn múltja és jelenne egymás mellett haladt, közben megismerkedünk a Chiss birodalommal ami igen izgalmas.
A többi szereplő is jó eltalált, a gonosz a főellenség a jóságos YIV is hasonló zseni mint Thrawn .
Várom a következő részt .

ftamas>!
Timothy Zahn: A káosz ébredése

Zahn regényeit érdemes elolvasni. Szórakoztatóak, érdekesek és izgalmasak. Itt az író kedvenc karakterének, Thrawnnak van egy különleges képessége. Műemlékekből, művészeti tárgyakból meg tudja állapítani, az egyes fajok jellemző viselkedési normáját. Ez amúgy egy teljesen abszurd ötlet. Ember legyen a talpán aki megállapítja Jim Carrey festményeiből Bud Spencer, vagy Terence Hill jellemét… Amúgy meg az is abszurd, hogy Zahn karaktere a kultúrából merít, de pont a kultúra az amit nem mutat be, ugyanis, a főhős Chiss, a történet a Chiss birodalomban játszódik, mégis, ha nem lenne leírva a fajnév, akkor nem vennénk észre, hogy nem emberek a főszereplők.
Az eddigi regényekben megszoktuk, hogy Thrawn tökéletes. Most megtudjuk, hogy már kadétnak is az volt. Olyan szinten mindent mindig tud, hogy az már fárasztó. Jobb lenne egy teljesen új karaktert kezdeni, de gondolom, az nem fizetne annyira.
Szóval Zahn regényeit érdemes elolvasni. Általában. Ezt viszont csak átlagos lett.

Dshai>!
Timothy Zahn: A káosz ébredése

A Star Wars világában játszódó regények közül messze kiemelkednek Timothy Zahn művei. Thrawn karakteréről mindig szívesen olvasok. Ez a könyv is egy jól megalkotott történet, ami végig leköti a figyelmet.
Ebben alaposan megismerhetjük Thrawn fiatalkorát, illetve a Chiss birodalmat. Néhány chiss karakter viszi a cselekményt előre: Thrawn, Thalias, Ar'alani, Che'ri. Rajtuk kívül egyetlen nem chissként Quiloriról lehet valamivel többet megtudni.
A könyv sok idegen fajt felvonultat, de komolyabb információ csak a chissekről van. Persze, ha alaposan megnézzük ezeket a fajokat, akkor ugyanaz derül ki, mint gyakorlatilag minden Star Wars műnél, hogy az idegen fajok tulajdonképpen furcsán kinéző emberek.
Jó volt végigkövetni Thrawn fejlődését, látni, hogy már fiatalon is milyen zseniális taktikus, illetve stratéga. Ugyanakkor, mennyire nem képes átlátni a politikát. A műből az is kiderül, hogy amikor egy faj tulajdonságaira következtet a műalkotásaiból, akkor ehhez nála a mindennapos használati tárgyak, szokások is számítanak. (Így azért érthetőbbek a következtetései. Ugyanakkor ha valaki ennyire meg tud érteni egy másik kultúrát, akkor kételkedem benne, hogy politikai téren ennyire vak tudna lenni, mint ami Thrawnra jellemző.)
A könyv élvezetes, jó volt több év után újra kirándulni a Star Wars univerzumba.

Rozsomak69>!
Timothy Zahn: A káosz ébredése

Zahn ismét nagyot alkotott és már itt az elején ajánlom a Thrawn rajongóknak. Itt egyúttal meg is kell jegyeznem, hogy ez inkább egy Zahn vagy egy Thrawn regény, mint egy Star Wars regény.

A cselekmény jellegzetesen az író stílusában bontakozik ki. Nem mindig lineárisan kapjuk kézhez a történéseket és nagyon jót tesz a regénynek az, hogy időnként kicsit visszaugrunk a múltba és sok utalás így kerül szépen lassan a helyére. Az egy remek huszárvágás volt a szerző részéről, hogy nem próbált belecsempészni gyermekkori részeket, mert őszintén szólva, mind a történettől távol állna, mind pedig csak oldalpazarlásnak tűnt volna számomra. A főszereplőt ügyesen a többi szereplő szemszögéből látjuk és értjük meg. Ezt igazából itt értettem meg vagy éreztem át eddig a legjobban. Egyébként a fordulatos cselekményben a meglepetéseket továbbra is jól építi fel az író és izgalmakból sincs hiány. Az űrcsaták leírásában pedig még mindig remekel a maga egyszerű, de nagyszerű stílusával. Szóval e tekintetben minden passzolt, még az sajátos kedves humor is, ami jellemzi Zahn-t. Egyébként a Chiss birodalomról és annak felépítéséről szóló részek is tetszetősek voltak. (A regény egyébként spoileres oda vissza az író Szövetségek c. regényével. De ezt nem fejteném ki bővebben, mert aki mind a kettőt olvasta az tudja mire gondolok, aki nem annak pedig határozottan javaslom, hogy járjon utána. ;) :) )

A karaktereknél volt egy bajom. Pontosabban a főszereplővel és emiatt van a fél csillag levonás. Ez a Thrawn nem érti a politikát szál, már a másik (Kánon) Thrawn trilógiában is a karakter felesleges nerfelésének tűnt nekem a Legendákhoz képest. De komolyan. Ha valaki ismeri a karaktert vagy csak egyáltalán ebből a regényből ismeri meg, annak azonnal feltűnő lesz, hogy ha valaki ilyen szinten képes átlátni taktikai, kulturális, pszichológiai tényezőket, annak a politika sem okozhat olyan nagy fejtörést. Ez pedig bosszantó. Pedig kompetens és kifejezetten intelligens karakter a főszereplőnk, akiről mindig jó olvasni. Ziara mint támogató, de magában is a helyét maximálisan megálló katonatiszt nagyon jól illeszkedik Thrawn-hoz. Thalias egy határozottan nem megszokott karaktertípus az írótól, de nagyon tetszett és az is, ahogyan a motiváció és a személyisége az őt érő hatások során hogyan változnak. Antagonistában sajnos nem a legerősebb a szerző, de annyira nem vészes, hogy emiatt komolyabb kritika illetné.

A párbeszédek Zahn erősségei közé tartoznak és ez itt is jól működik. Thrawn szokásos kérdezz-felelek játékai legalább annyira megnyerőek, mint az egyes karakterek közötti eszmecserék. Sőt! A nyomásgyakorlásos részek kifejezetten erősek tudnak lenni. Ez pipa, mint mindig.

Összességében nagyon jó regénynek tartom a Káosz ébredését és merem ajánlani mindazoknak, akik szeretik a főszereplőt vagy az író stílusát. Igaz, hogy nem egy közvetlen SW történet, mert a főbb cselekményekhez -mindeddig- nem sok köze van, de azért csak abban az univerzumban játszódik és sci-fi-ként vagy katonai drámaként is jól megállja a helyét. Rá is repülök a folytatásra.

Timothy Zahn: A káosz ébredése

Katonai, stratégiai, politikai regény Thrawn főszereplésével Timothy Zahn tollából.
Előzőleg tartottam tőle, hogy esetleg untatni fog egy ilyen pusztán katonai regény, vagy hogy nem fogom tudni követni a stratégiai manővereket, de egyáltalán nem ez volt a helyzet, nagyon élveztem a regényt és a katonai fordulatokat.
Nagyon érdekes és komplex a Chiss Birodalom, ahogyan azt Zahn megalkotta de a legjobb persze magának a főszereplőnek a személye. Thrawn nem véletlenül nagyon népszerű Star Wars karakter, stratégiai éleslátása lenyűgöző és van valami különleges kisugárzása, személyes varázsa. Remekül megfogalmazásra kerül a benne rejlő kettősség, mivel csakugyan magában hordozza a végletességet: a legnagyobb siker és a legnagyobb bukás lehetőségét, hiszen tehetséges, de állandóan a határokat feszegeti és késélen táncol. Emiatt a kettősség miatt a regényben szereplő karakterek is kétféleképpen viszonyulnak hozzá: vagy esküdt ellenségeivé vagy elkötelezett híveivé válnak, akik mindent készek kockáztatni érte.
A történet teljesen nélkülözi a szerelmi szákat, ami nekem egyáltalán nem hiányzott, viszont azért szívesen láttam volna többet a szereplők érzéseiből, gondolataiból, bár Thalias és Che'ri esetében azért kaptunk kicsit ebből is. Viszont itt van Thrawn, akit nagyon szeretnék jobban megismerni, mint embert (mármint, mint chisst). Ő mindig olyan racionális, hidegfejű, kíméletlen stratéga, de vajon milyen belül? Érzéketlen? Vagy vannak érzései, csak zárkózott és bizalmatlan? Ezt nem tudom megállapítani, bár volt egy egészen rövid pillanat, ami alapján inkább az utóbbi felé hajlanék, de szívesen örültem volna több ilyen alkalomnak.
Szóval nagyon teszett a könyv, a fináléja és Thrawn személyes csatája Yiv-el különösen izgalmas volt, mindenképpen kíváncsi leszek a trilógia másik két részére is!

Kada22>!
Timothy Zahn: A káosz ébredése

Váó! Ez volt az első Thrawn könyv, ami ténylegesen, minden idegszálamat lekötötte az első mondattól az utolsóig. Ez a könyv mestermű. Nem csak nagyon jó sztorit írt Zahn, de szerethető karakterekkel töltötte fel azt a világot, amiről eddig alig tudtunk valamit. Az Ismeretlen Régiók még sosem voltak annyira élőek, mint most. Ez nekem nagyon nagy öröm, tekintve, hogy ennyire összetetten még talán semmi sem bővítette a kánont. Új fajok, bolygók, helyszínek, technikák, technológiák, kifejezések, mindezt úgy, hogy bár messze járunk az ismert galaxistól spoiler, mégis egy ízig vérig SW regényt olvastam közben. A fő cselekményszál fordulatos, meglepetésekkel teli, Thrawn hozza a szokásos formáját, de még sosem volt számomra annyira szerethető, mint most. Ar’alani szintén nagyon jó karakterré nőtte ki magát, de nagyon megkedveltem Thalias és Che’ri karakterét is.
Fantasztikus volt megismerni a Chiss Birodalom felépítését, a különböző családokat, a köztük húzódó politikai rivalizálást, a birodalom viszonyát/helyzetét a Khaoszon belül.
Fú, nem is tudok mindenre reagálni, teljesen a könyv hatása alatt vagyok.
A 2. Thrawn (Szövetségek) könyv cselekményével is van egy enyhe összekapcsolás, amitől meg megint csak kész voltam, az ilyenekkel engem könnyű megnyerni. :D
Engem egyáltalán nem zavart (mert nagyon is érdekelt a világ, amibe Zahn behúzott), de a világépítés mellett azért nem egy rettenetesen pörgős cselekményt kell elképzelni. Lassan adagolja a dolgokat, de a végén minden értelmet nyer.
A fő cselekményszálat visszaemlékezések tarkítják, amik megint csak telitalálat. Nálam legalábbis. Jó volt még jobban megismerni Thrawn múltját.

Összességében nagyon tetszett, nagyon jó volt, várom a folytatást.

Akos_Kirsch I>!
Timothy Zahn: A káosz ébredése

Timothy Zahn egy újszerű, a Star Wars világában egyedi történetet alkotott, ami akár egy teljesen különálló univerzum is lehetne. Tetszett, ahogy felépítette a Chiss társadalmat és az azon belüli hierarchiát. Maga a sztori izgalmas és érdekes volt, nagyon olvastatta magát, az utolsó oldal pedig feltette az i-re a pontot! :)
Kifejezetten kedvemre való volt, hogy a könyv háromnegyedénél a történet összefonódott rövid időre a Thrawn trilógia Szövetségesek című kötetével. Minden Star Wars és sci-fi rajongónak bátran ajánlom elolvasásra, garantáltan nem fog csalódni!

Hippoforaccus>!
Timothy Zahn: A káosz ébredése

A legelején lenne egy kérdésem a fordítással kapcsolatban; Miért lett A káosz ébredése a cím, ha a kötetben chaos maradt, avagy miért maradt chaos, ha a címet káoszra fordították?

Két idősíkon fut a könyv, amiből nekem a visszaemlékezéses történet jobban tetszik, ahol Thrawn kadét-, és kezdő katonakoráról tudhatunk meg többet.
A jelen szál se rossz, de számomra sok benne a politikai ármánykodás.

Szencsike P>!
Timothy Zahn: A káosz ébredése

A sok machinálásban elvesztem mint Thrawn a politika útvesztőiben, ám igencsak élvezetes olvasmány volt Thrawn és Chissek világáról.

273. oldal, Tizenharmadik fejezet

Razor P>!

– Jól van – mondta Ar'alani. – Irány a Naporar! A lehető legnagyobb sebességgel.
– Igenis, hölgyem – mondta Wutroow.
– És miután elindultunk – tette hozzá Ar'alani, miközben visszaadta az adattáblát –, utasítsa a fegyverkezelőket, hogy kezdjék el töviről hegyire átvizsgálni a rendszereinket!
– Arra számít, hogy harcba torkollik ez az egész út?
– Thrawnról beszélünk – emlékeztette Ar'alani. – Vagyis igen, úgy gondolom, szinte biztosra vehetjük.

105. oldal, Negyedik fejezet

Razor P>!

– Koholmány az egész – fújtatott mellette Kiwu'tro'owmis ezredes, ahogy rövidebb lábával megpróbálta tartani Ar'alani hosszabb lépéseinek tempóját. – Teljes koholmány. Koholmány a végtelenségig, faktoriálisan.
– Az elég komoly koholmány – mondta Ar'alani magában mosolyogva. Amellett, hogy kiváló elsőtiszt volt, Wutroow ahhoz is nagyszerű érzékkel rendelkezett, hogy oldja a feszültséget, és rámutasson bizonyos helyzetek abszurd voltára.
– Én pedig ellenállok mindegyiknek – mondta Wutroow. – Apró fémdarabokra robbantottuk a paataatusiakat, és soha senki nem írt még alá olyan csúszómászó, behízelgő békemegállapodást a történelemben, mint ők. És ezek a nemesek még mindig elégedetlenkednek?
– Még mindig – helyeselt Ar'alani. – De nem miattunk elégedetlenkednek. Egyszerűen csak mi vagyunk a jelen helyzetben a haragjuk legalkalmasabb célpontjai.
– Thrawn – dohogta Wutroow.
– Thrawn – bólintott Ar'alani.
– Ebben az esetben koholmány a végtelenségig duplán, faktoriálisan – mondta Wutroow erélyesen. – Thrawnnak jó oka olt figyelmen kívül hagyni az utasítását. Emellett pedig be is jött a terve.

79-80. oldal, Harmadik fejezet

Mira_Skywalker>!

– A szándék és a motivációk nem számítanak – mondta Thrawn. – Az ítéletet kizárólag a tettek határozzák meg.

271. oldal, Tizenharmadik fejezet (Szukits 2020)

Mira_Skywalker>!

Minden mentális állapot közül a bizonytalanság a legrémísztőbb.

41. oldal, Emlékek ll. (Szukits 2020)

Mira_Skywalker>!

De miközben mindnyájunk előtt számos különböző út nyílik, módunkban áll választani közülük – folytatta Thrawn. – Neked is megvan az erőd eldönteni, melyik út számodra a legmegfelelőbb.

41. oldal, Emlékek ll. (Szukits 2020)

Nightmayor>!

– Ugyanakkor mindnyájan bánunk egyet s mást, mint ahogy soha meg nem valósuló reményeket is táplálunk. Ha elégedetten akarunk élni, el kell fogadnunk a megmásíthatatlant, és jó irányba kell változtatnunk mindazon, amin lehet.

Jillian>!

Igen lelkesen beszélt az estéről, így Ziara zenére, vacsorára, esetleg valamilyen akrobata- vagy színielőadásra számított, mindenképp némi ital kíséretében.
Ehelyett…
[…]
– Ez egy művészeti galéria – mondta színtelen hangon. – Egy művészeti galériába hoztál.
– Persze – mondta Thrawn, és tanácstalanul nézett vissza rá. – Miért, mit hittél, hova megyünk?
– Azt mondtad, szellemi felüdülésben, drámában és a felfedezés izgalmában lesz részem – idézte fel Ziara.
– És mind itt is vannak – mutatott végig egy folyosón Thrawn.

Tamara_Várkonyi P>!

Már önmagában ez arról árulkodott, hogy a nagykövet egy idióta. Igazán hitvány hülyének azonban akkor bizonyult, amikor Che'ri füle hallatára adott hangot a véleményének.

Tamara_Várkonyi P>!

Egyértelműen a birodalmon belüli, jobban behatárolható utazási paraméterekhez szokott, és a jelek szerint nem sikerült megértenie, hogy a Khaosz elnevezés nem kizárólag azért gyökeresedett meg, mert valakinek megtetszett a csengése.

Star Wars: Thrawn: Chiss Birodalom sorozat · Összehasonlítás