Véres ​övezet 30 csillagozás

Európa Hitler és Sztálin szorításában
Timothy Snyder: Véres övezet

„Snyder ​úttörő jelentőségű és bátor könyve új szemmel láttatja a közelmúlt tömeggyilkosságait. Évtizedek óta a legfontosabb könyv, amely a témáról megjelent – a maga területén minden bizonnyal forrásértékű lesz.” Tony Judt, a Balsors ül e tájon és A háború után szerzője

Még ki se tört a második világháború, de Sztálin már tömegesen lövette agyon és éheztette halálra saját állampolgárait, és ezzel a háború alatt se hagyott fel. Az amerikai katonák, noha 1945-ben több koncentrációs tábort is felszabadítottak, nem jutottak el azokhoz a haláltáborokhoz, kivégzőhelyekhez és kiéheztetésre létesült táborokhoz, ahol Lengyelországtól Ukrajnáig, Litvániától Belorussziáig a polgári lakosságot milliószám éheztették halálra, verték agyon, lőtték le és gázosították el a Szovjetunió és a náci Németország hatóságai és katonái. Tizenkét év alatt egy olyan gyilkolási politikával, amelynek a harci cselekményekhez semmi köze nem volt, a két rezsim 14 millió embert gyilkolt… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2010

Park, 2022
600 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789633559321 · Fordította: Hegedűs Péter, Sándor Anikó
Park, Budapest, 2012
576 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789635309801 · Fordította: Szántó Judit

szláv · Sztálin · paraszt · partizánok · Anna Ahmatova · hadifogoly · lengyel

Japán · Németország · Szovjetunió · Dominikai Köztársaság · Románia · koncentrációs tábor · Lengyelország · Ukrajna

jethro>!

Timothy Snyder: Véres övezet Európa Hitler és Sztálin szorításában

Ebben a könyvben túl sok a halál. Az erőszakos halál. Tizennégy millió ember.
Ha bele gondolok, hogy a huszadik század két legnagyobb diktátora, Hitler és Sztálin saját kezűleg valószínűleg senki életét nem oltotta ki, mivel ehhez gyávák voltak, és mégis elérték, hogy nevükben sok millió ember vesztette életét, ebbe beleborzongok. Mekkora hatalma lehet egy embernek embertársai felett, hogy ilyen becstelenségre kényszerítsen másokat? És akik ezt elvégezték, mi motiválta őket, mi játszódhatott le a fejükben, miközben mások életét vették el? Nem két katona állt szemben egymással, puskával a kézben. Nem, ezeket az embereket kiéheztették, kivégezték, elgázosították. Nyugodjanak békében. Mind a tizennégy millióan. És Te, olvasó, olvasd ezt a könyvet, gondolkodj el rajta, és sarjaidat oly becsületre neveld, hogy ez ne történhessen meg még egyszer.

kfg>!

Timothy Snyder: Véres övezet Európa Hitler és Sztálin szorításában

ez egy egészen kiválóan megírt és ráadásul nagyon fontos könyv.

14 millió ember haláláról szól, akiket két totalitárius rezsim a szerző által véres övezetnek nevezett vidéken, a mai kelet-lengyelország, a lettország, észtország, litvánia, ukrajna és belorusszia területén tervszerű tömeggyilkosságok keretében elpusztított.

lényeges a „tervszerű tömeggyilkosság” kifejezés – ebben nincsenek benne azok a milliók, akik katonaként, a hadműveletekben pusztultak el. nincsenek benne azok a civil áldozatok, akik a hadműveletek „collateral damage-eként” pusztultak el és még nagyon sokan mások.

benne vannak viszont azok a milliók, akik sztálin kollektivizálása során éheztek halálra. azok a százezrek, akiket a nagy terror idején lőttek főbe. azoknak a lengyeleknek a tízezrei, akiket a németek és a szovjetek gyilkoltak le, hogy megsemmisítsék a lengyel elitet. benne vannak azok az ukrán és belorusz parasztok, több milliónyian, akiket a németek éheztettek halálra. benne vannak a németek által tervszerűen halálra éheztetett szovjet hadifoglyok milliói. benne vannak leningrád tervszerű kiéheztetésének áldozatai. és benne vannak a véres övezetben főbe lőtt zsidók milliói. és az elgázosított zsidók is, milliónyian.

ha az ember sokat olvasott a huszadik századi történelemről, kollektivizálásról, holodomorról, csisztkáról, holokausztról, hadifogolytáborokról, nem nagyon éri meglepetés a bemutatott eseményekkel kapcsolatban. (miután azonban a kutatások jelenlegi állását elég lelkiismeretesen bemutatja, a könyvnek ez a része is igen informatív és olvasásra ajánlott.) újdonság viszont a megközelítés: miután a szerző fókuszában egy földrajzi terület áll, ez lehetőséget ad arra, hogy a korábbi megközelítésekkel szemben, amelyek vagy a német oldal, vagy a szovjet oldal cselekményeit beszélték el, itt a kettő párhuzamosan kerüljön bemutatásra. ennek fontos hozadéka, hogy ki lehet térni e cselekmények kölcsönhatására – másrészt viszont, hogy be lehessen mutatni e két egymásba kapcsolódó cselekménysor együttes hatását a bemutatott területre. és lehetőséget ad a szerzőnek a két totalitárius rezsim céljainak és működési módjainak összehasonlítására is.

lényegi jellemzője az érvelésnek a molotov-ribbentrop vonal középpontba állítása. a szerző – jogosnak tűnő – állítása szerint azok a területek szenvedtek legtöbbet, amelyek a szovjetunió 1939 előtti határa és a molotov-ribbentrop vonal között terültek el. (nem mellékesen persze ennek a vonalnak a hangsúlyozása ellene szól a „nagy honvédő háború” mindent eltakaró mítoszának is, amennyiben leleplezi, hogy 1939-től a szu elleni német támadásig sztálin bizony hitler szövetségese és agresszor volt.)

a könyv ezután részletesen – a nézőpontot a politikai elgondolások, az eseménytörténet, a számszerű adatok és a nevesített egyéni történetek között folyamatosan váltogatva – ismerteti ezeknek az éveknek a történetét. (egyvalami miatt gondolkodtam egyébként azon, hogy ne maximumra értékeljem a könyvet: rengeteg szám van benne, de csak és kizárólag a szövegbe ékelve. nekem bizony hiányoztak olykor az áttekinthetőbb, táblázatos összefoglalások.)

számomra különösen fontos volt az utolsó két fejezet. az egyik, amelyben a sztálini antiszemitizmusról számol be. persze, tudtam az orvosperekről, meg arról, hogy készült nagyobb zsidóellenes tisztogatás. de azt, hogy pontosan miként történt, hogy a zsidókat zsidókként ért speciális üldöztetés miként simult bele a szovjetunióban a nácizmus és a németek által okozott egyéb szenvedésbe, arra nem voltam figyelemmel. (és számomra elég izgalmas volt végigkövetni az „izrael mint náci viselkedésű ország” jelenleg is hangoztatott toposzának viszonylag korai kialakulását. ez bizony egy ízig-vérig sztálini toposz.)

és nem voltam figyelemmel arra sem, hogy milyen hatása volt a holokauszt emlékezetére az, hogy a holokauszt megsemmisítő tevékenysége a későbbi vasfüggöny mögött zajlott, ahol a zsidókat mint zsidókat ért speciális üldöztetésről nem volt szabad beszélni. (ma már talán furcsa, hogy volt idő, amikor a holokausztról nem beszéltünk – de ne felejtsük el, hogy magyarországon is elég későn lehetett róla beszélni. szimbolikus, hogy nagyjából egy időben jelent meg nemeskürty rekviem egy hadseregért c munkája, amiben a győztes szovjetek ellen a don-kanyarban harcoló, sokáig elhallgatott történetről szólt először, és száraz györgy történelem jelenidőben-je. a két dologról ugyanakkor, a hatvanas évek végén, hetvenes évek elején lehetett elkezdeni beszélni.)

és hogy mennyire torzította a holokauszt emlékezetét, hogy a metaforája auschwitz lett, az utolsó nagy halálgyár, amely azonban egyúttal koncentrációs tábor is volt. hogy a nyugati szövetségesek szabadítottak föl sok koncentrációs tábort, amelyben az ellátási nehézségek miatt sok csonttá soványodott alig élő emberi roncs volt – de nem volt a területükön kifejezett megsemmisítő tábor, mint majdanek, treblinka és auschwitz egy része. persze érthető, hogy auschwitz lett a szimbólum: mint az indusztrializált megsemmisítés utolsó nagy működő helye, hiszen a lengyelországon és a véres övezeten kívüli zsidók nagy részét itt gyilkolták meg – a magyarokat, a nyugat-európából deportáltakat. de az a tény, hogy auschwitz egyidejűleg volt büntetőtábor, kényszermunkatábor és megsemmisítőtábor, jelentősen hozzájárult ahhoz, hogy a köztudatban ezeknek az egyébként jellegükben igen különböző tábortípusoknak a különbsége elmosódjon és ezek egymásra csússzanak. és elfedi azt a tényt, hogy a véres övezetben honos zsidóságot bizony nem megsemmisítőtáborokban ölték meg, hanem kisebb részben teherautókban elgázosították, nagyobb részben pedig tömegsírokba lőtték. emberek millióit. nőket, gyerekeket. főbe lőttek. futószalagon, de mégiscsak emberek. nem megnyomtak egy gombot, amitől bement a gáz, hanem előttük estek össze az emberek, fröccsent a vér, loccsant az agyvelő. és ezt fontos megérteni – emberek millióit nem indusztrializált módon, hanem személyes részvétellel öltek meg.

és talán ez a legfontosabb következtetése ennek a könyvnek. hogy egyrészt nagyon fontos ennek a területnek mint földrajzi egységnek a történetét nézni, és nem csupán a nemzeti történeteket nézni, ahol az összefüggések áldozatul esnek a nemzeti mitológiának. hoz a könyv példákat arra, hogy miként manipulálják a számokat: hogy hol emelik meg a nem-zsidó áldozatok számát, hogy mégse legyen több a zsidó áldozatokénál. hogy hol számolják bele az ukrán és belorusz áldozatok számát a „szovjet” kalapba, hogy aztán némi átgyömöszölés után az „oroszok” véráldozataként bukkanjanak fel. és a többi, meg a többi. ezeket részben ismerjük, viszont fontos újra és újra beszélni róla.

mint ahogy arról is, hogy az elpusztított embereknek nem a halála fontos. hanem az élete. hogy nem tizennégymillió halott van, hanem tizennégymilliószor egy. tizennégymillió egyedi élet, amelyek mögött különböző sorsok, személyiségek állnak. és ugyanígy a tettesek oldalán is. hogy az életekről kell beszélnünk ahhoz, hogy megértsük, hogy mi és miként történhetett, nem számokról, amik már csak eredményt, önmitologizálást és önigazolást, illetve a felelősség el/áthelyezését eredményezhetik. az életek értelmezése adhatja azt, ami miatt a történelem tanulmányozása fontos: a megértést.

nagyon-nagyon-nagyon ajánlom mindenkinek. és egészen biztos, hogy nagyon hamar rátérek a szerző következő, nemrég megjelent kötetére (black earth: the holocaust as history and warning címűre.)

Timothy Snyder: Véres övezet Európa Hitler és Sztálin szorításában

Még nem olvastam olyan könyvet, amiben fejezetenként párhuzamosan dolgozzák fel a Szovjetunió és a Harmadik Birodalom történéseit. Ha ragaszkodom az objektív értékeléshez, azt kell mondanom, tényeket közlő, alapos történelmi munkát olvastam. Milyen politikai és gazdasági kérdések kerültek előtérbe ebben az időszakban. Hogyan próbálták diplomáciai úton elérni ezeket a bizonyos előnyöket. Fontosnak tartom az ideológiai vonatkozások részletes bemutatását is. A nagyhatalmak játéka a kisemberek életével. Mindezt úgy végrehajtva, hogy a kisember el is hiszi, érte történik minden.
Szubjektív értékelés: Időközönként le kellett tennem a könyvet, szünetet kellett tartanom az olvasásban, mert a hatalom gyakorlására szánt eszközök sokszínűsége megdöbbentett, sőt a legtöbb ismerősnek tűnt.

Park, 2022
kaporszakall >!

Timothy Snyder: Véres övezet Európa Hitler és Sztálin szorításában

@kfg értékeléséhez – mellyel teljesen egyetértek – keveset lehet hozzátenni, azt itt alább megteszem:

(Talán nem pont ezt a kötetet kellett volna karácsonyra elkezdeni, de amikor végre találtam a könyvtárban egy példányt, lecsaptam rá.)

A kötet nagy erénye, hogy rávilágít Hitler és Sztálin kölcsönhatására; s hogy az egymás lépéseire adott válaszlépések miként alakították a közéjük martalékul szorult népek sorsát. Mutatja azt, hogy egyikük stratégiája sem volt statikus, és a pusztítás mindig az érintett döntéshozó által az adott pillanatban ’leglogikusabbnak’ tartott lépés függvényében erősödött vagy gyengült.

Fontos jellemzője a könyvnek, hogy nem csupán a holokausztra, mint a legismertebb népirtásra koncentrál, hanem bemutatja a két tűz közé szorult szláv népek, lengyelek, beloruszok, ukránok szenvedését, és megemlíti a – főleg Sztálin által üldözött – baltiak, finnek, kaukázusi törzsek megpróbáltatásait is.

Lényeges kérdésfeltevés a kötet végén, hogy értelmeznünk kell nem csupán az áldozatok, hanem az elkövetők tetteit is. A térség lakosságának jelentős része ugyanis nem áldozat lett, hanem tettestárs. S az egyik szituáció tettestársából hamar lehetett egy megváltozott helyzetben áldozat.

Végül nagyon fontos szempont – bár a szerző nem hangsúlyozza eléggé – hogy mindez a pusztítás a demokratikus államszervezet és civil intézmények hiányában mehetett végbe.

Minden külön értesítés helyett…

Hanging_Moss_9102>!

Timothy Snyder: Véres övezet Európa Hitler és Sztálin szorításában

Milyen jól tette a kiadó, hogy újra kiadták ezt a könyvet és elérhetővé tették. Ezért az összegért azért elvártam volna, hogy ne puha fedelű legyen, de a tartalom felülírja ezt a hiányérzetet.
Holokauszt, Holodomor, Nagy Terror, Gulag, Stalag,Dulag, Katyn. Címszavakban erről szól ez a könyv. Timothy Snyder bejárta a vidéket, az ún. „Véres övezet”-et, ez sokat dob a hitelességen. Ez a könyv illeszkedik Baberowski sztálinizmusról szóló könyvéhez, illetve most már Anne Applebaum Vörös éhínségéhez is. A Véres övezet gyakorlatilag a két rendszer (nemzetiszocialista és kommunista) határvidéke volt, a 14 milliós szám (amely mögött mind egy-egy személyiség van, ahogy Snyder kihangsúlyozza ezt) pedig alapvetően igencsak konzervatív becslés, ahogy Snyder is jelezte. Biztosan fogok még a szerzőtől olvasni.

soksokx_Csilla>!

Timothy Snyder: Véres övezet Európa Hitler és Sztálin szorításában

E könyv legnagyobb erénye az ami a legnagyobb „hátránya” is ( a hátrány szót erős idézőjelben használom), hogy egy földrajzi terület történetéről ír és így egyben tárgyalja ki a szovjet és német terrort ami itt tombolt. Valóban ez az első és talán mindmáig egyetlen olyan könyv ami így tesz. Külön a szovjet és külön a német megszállásról, borzalmakról több könyvet olvastam már, bár a szovjetek rémtetteiről kevesebb szól, de így egyben összesűrítve egy könyvben…Kiborító, lélekölő. Oldalakon át sorakoznak a borzalmak. Ebben az évben már csak csillámpónis kiskutyákról és kiscicákról akarok olvasni.

robertbardos P>!

Timothy Snyder: Véres övezet Európa Hitler és Sztálin szorításában

Ha egy könyvet kellene ajánlanom Európa XX. századi történelméből, akkor ez lenne az. Nem könnyű olvasmány, az elején többször letettem, hogy szünetet tartsak – hiába vagyok már túl számtalan háborús, történelmi íráson, Timothy Snyder által bemutatott szörnyűségeket nem lehet megszokni.

A szerző kiváló kutatómunkát végzett, rengeteg forrást idéz szó szerint, ennek köszönhetően a tömeggyilkosságok során megölt emberek számai mellett emberi sorsokat, életeket is megismerhetünk. Amit még nagyon kedvelek Snyder könyveiben (Fekete föld, A szabadság felszámolása), az a történelem-értelmezés, amelyik ledönti az emlékezet-tabukat és frissességet hoz az évtizedek során beszűkült gondolkodásmódba. Nem sokat kertel, amikor az Utószóban (amit a későbbi kiadáshoz írt) elutasítja a holokauszt német, szovjet/orosz, sőt az amerikai értelmezését is. Döbbenetes azt olvasni, hogy Hitler nagyra tartotta és utánozta az amerikai faji elkülönülés törvényeit és az Egyesült Amerikai Államokat tekintette modelljének. A két diktátor (Sztálin és Hitler) összehasonlítása pedig új dolgokat világít meg, hiszen sokszor egymást felerősítve vettek részt a Véres övezet elpusztításában.

Végül egy idézet a könyvből, amelyik az értékelés végére kívánkozik: „Minél többet tudunk a történelemről, annál kevésbé ejt minket zavarba a jelen, és annál világosabbnak tűnik a jövő.”

Timothy Snyder: Véres övezet Európa Hitler és Sztálin szorításában

Fuh, ez a könyv aztán tényleg „tocsog” a vérben. Tetszett, hogy a szerző mennyire tárgyilagosan ír mindenről, de mindezzel együtt olvasmányosan. A magyarázó térképek is hasznosak.
Az egyetlen apró negatívum számomra, hogy Snyder biztosra veszi, hogy ha Hitlerék nem támadják meg a Szovjetuniót ’41 nyarán, akkor nem lesz ekkora háború (értsd: Sztálinék nem fognak soha támadni). Én azért hallottam már ennek ellentmondó véleményt. Persze soha nem fogjuk megtudni, mi lett volna, ha.

Barbár>!

Timothy Snyder: Véres övezet Európa Hitler és Sztálin szorításában

Több szörnyűség olvasható benne, mint egy tucat krimiben. Ez a könyv az államilag elrendelt tömeggyilkosságok természetrajza a múlt század közepén Európa keleti felében. Megrendítő olvasmány, amelyből kiderül, hogy a közhiedelemmel ellentétben még csak nem is Auschwitz volt a legrosszabb. Egy-egy idézet az áldozatoktól – gyakran a haláluk előtti utolsó mondataik – segít elképzelni az elképzelhetetlent. A meggyilkoltak, a szándékosan éhhalálra ítéltek bár tömegesen, és hasonló módszerekkel lettek elpusztítva, de minden halál egy-egy ember életét oltotta ki, és mindenkinek volt neve, egyénisége. A szerző a történeteket, utolsó mondatokat az áldozatok, a tanúk nevével közli, ezzel is érzékelhetőbbé téve a tragédiákat. Nehogy újra megtörténhessen ilyesmi!
Tökéletes történelmi ismeretterjesztő munka, ami egyaránt hat az értelemre és az érzelmekre.

Megitsune>!

Timothy Snyder: Véres övezet Európa Hitler és Sztálin szorításában

Szakszerűen mutatja be azt a korszakot és Kelet-Európa azon területét – Ukrajna, Belorusszia, Lengyelország, Balti államok –, amikor és ahol két olyan politikai rendszer ütközött össze, amely könyörtelen, szó szerinti emberirtásba fogott ilyen vagy olyan címszavak alatt. A könyv megpróbálja korrigálni Auschwitz jelentését, illetve tényének jelentőségét, hisz ez a megnevezés nyugaton homályosítja a keleten végbement többi tömeggyilkosságot és azok helyszíneit, illetve a népirtási politika folyamatait.

Anton_Gorogyeckij P>!

A Vörös Hadsereg katonái számára létesített német hadifogolytáborokban a halálozási arány a háború folyamán 57,5 százalékos volt; a Barbarossa-hadműveletet követő első nyolc hónapban azonban minden bizonnyal ennél is magasabbra szökött. A nyugati szövetségesek katonái számára létesített német hadifogolytáborokban nem egészen 5 százalék volt a halálozási arány. 1941 őszén egyetlen napon halt meg annyi szovjet hadifogoly, mint ahány brit és amerikai hadifogoly az egész második világháború alatt.

216-217. oldal (Park, 2012)

Angele>!

A bolsevikok, akik egyszerre voltak egy soknemzetiségű állam alattvalói és urai, a nemzeti kérdés területén képesek voltak árnyalt gondolkodásra és tapintatra. Amellett a forradalom vezérkarának orosz származása sem volt egyértelmű. Lenin, akit orosznak tartottak, és oroszként is gondolnak vissza rá, svéd, német, zsidó és kalmük ősöket is számon tarthatott családfáján; Trockij zsidó volt, Sztálin pedig grúz.

odivne>!

A tömeges éhínség Sztálin első, 1928 és 1932 között végrehajtott ötéves tervének volt a gyümölcse. Ezekben az években Sztálin a kommunista párt hatalmi csúcsára került, áterőltette az iparosítás és kollektivizálás politikáját, és önmagát egy eltiport nép félelmetes atyjának láttatta. A piacból tervet csinált, a parasztgazdákból rabszolgákat, Szibéria és Kazahsztán pusztáiból koncentrációs táborok láncolatát. Politikája keretében tízezreket végeztetett ki, százezreket hajszolt agyon, milliókat sodort az éhhalál küszöbére.

Anton_Gorogyeckij P>!

Ebben a stádiumban a szovjet terror nemcsak jóval nagyobb méretű, de összehasonlíthatatlanul véresebb is volt. Hitler Németországában ekkor még távolról sem fogható semmi a 00447-es parancs végrehajtásához, amely másfél év alatt majdnem 400 000 halálos áldozatot szedett. 1937-ben és 1938-ban a náci Németországban 267 embert ítéltek halálra – vessük ezt össze azzal a 378 326 halálos ítélettel, amelyet csak a kulákok elleni szovjet hadműveletben mondtak ki. Ha most is figyelembe vesszük a lakosságszámban mutatkozó különbséget, egy szovjet állampolgár esélyei, hogy a kulákakcióban kivégzik, mintegy hétszázszor nagyobbak voltak, mint a német állampolgáréi, hogy a náci Németországban bármilyen bűntettért halálra ítéljék.

115. oldal (Park, 2012)

Timothy Snyder: Véres övezet Európa Hitler és Sztálin szorításában

Kapcsolódó szócikkek: 1937 · 1938 · Adolf Hitler · kivégzés · kommunizmus · kulák · nemzetiszocializmus · terror
Barbár>!

Amikor Sztálin 1924-ben „a szocializmus egy országon belüli győzelméről” beszélt, ezt úgy értette, hogy a Szovjetunió a munkások paradicsomának felépítése során nem sok segítségre számíthat a világ proletárjaitól, akik elmulasztottak egyesülni.

Kapcsolódó szócikkek: 1924 · szocializmus · Sztálin
shadowhunter1975 P>!

A sztálini bűncselekmények, melyeket a hidegháború idején egyoldalúan eltúloztak, hamar kikoptak az amerikai emlékezetből. És megszületett egy amerikai történet, melyben az Egyesült Államok azért küzdött a második világháborúban, hogy megakadályozza a holokausztot. Ebből persze semmi sem volt igaz.

479. oldal, Utószó a puha fedelű második kiadáshoz

odivne>!

Sztálin politikai tehetsége részben abban állt, hogy egyenlőségjelet tudott tenni a külföldi fenyegetések és a belpolitikai kudarcok közé, mintha a kettő azonos volna, ő pedig egyikért sem tartozott felelősséggel. Ez a képessége felmentette az alól, hogy a politikai baklövésekért őt hibáztasssák, és lehetővé tette, hogy a kiszemelt belső ellenségeit külföldi hatalmak ügynökeiként tüntesse fel.

odivne>!

Hitler szempontjából a Reichstag felgyújtásának időzítése nem is lehetett volna szerencsésebb. Mint kormányfő, lépéseket tehetett politikai ellenfelei ellen; mint választási jelölt, a maga hasznára fordíthatta a félelmet. 1933. február 28-án rendeletben függesztette fel a német állampolgárok jogait, lehetővé téve „megelőzéi célú letartóztatásukat”.

Anton_Gorogyeckij P>!

Miután a szovjet csapatok visszafoglalták a Kaukázust, Sztálin és Berija bekapcsolta a gépezetet. Egyetlen napon, 1943. november 19-én a szovjetek a teljes karacsáj lakosságot, 69 267 embert Kazahsztánba és Kirgizisztánba deportálták. Két nap alatt, 1943. december 28-án és 29-én 91 919 kalmüköt indítottak útnak Szibéria felé. Groznijban maga Berija jelent meg, hogy felügyelje a csecsen és ingus népek 1944. február 20-ra időzített deportálását: 120 000 főből álló speciális erők élén 478 479 személyt kutatott fel és telepített ki egyetlen hét alatt. A végrehajtásban jó hasznát vette a háború idején kapott amerikai Studebaker teherautóknak. A cél az volt, hogy egyetlen csecsen vagy ingus se maradjon hátra; így hát a szállításra alkalmatlanokat agyonlőtték. Egész falvakat gyújtottak fel mindenfelé; némely helyen emberekkel zsúfolt pajtákra is csóvát dobtak. 1944. március 8-án és 9-én, két nap alatt a balkár lakosságot költöztették el; összesen 37 107 fő került Kazahsztánba. 1944 áprilisában, közvetlenül azután, hogy a Vörös Hadsereg behatolt a Krím félszigetre, Berija az összes krími tatár áttelepítésére tett javaslatot, amire Sztálin rábólintott. Három nap alatt, 1944. május 18-a és 20-a között 180 014 embert deportáltak, többségüket Üzbegisztánba. Később, de még 1944-ben Berija a mesket törököket is deportáltatta Grúziából – itt 91 095 főnek dőlt el a sorsa.

381-382. oldal (Park, 2012)

Timothy Snyder: Véres övezet Európa Hitler és Sztálin szorításában

Kapcsolódó szócikkek: 1943 · 1944 · Groznij · Kazahsztán · Kirgizisztán · Sztálin · Üzbegisztán
Anton_Gorogyeckij P>!

Az 1933-ban létesített dachaui és lichtenbergi táborokhoz csatlakozott Sachsenhausen (1936), Buchenwald (1937) és Flossenbürg (1938). A Gulaghoz képest ez az öt intézmény meglehetősen szerény volt. Míg a szovjet koncentrációs táborokban és különleges telepeken több mint egymillió szovjet polgár robotolt, a németországi koncentrációs táborokban mintegy húszezer német polgárt őriztek. Ha a lakosságszámban mutatkozó különbséget is tekintetbe vesszük, a szovjet koncentrációs táborok rendszere mintegy huszonötször volt nagyobb, mint ebben a korszakban a németeké.

115. oldal (Park, 2012)

Timothy Snyder: Véres övezet Európa Hitler és Sztálin szorításában

Kapcsolódó szócikkek: gulág · koncentrációs tábor