Szigetbirtok ​Hongkong 1 csillagozás

Timothy Mo: Szigetbirtok Hongkong

Puskaporos ​a levegő az 1830-as években a „mennyei birodalom” kapujában, Kantonban. A városfalakon kívül, a Gyöngy-folyó rakpartján szoronganak a kínai piacra betörni vágyó külföldi kereskedőházak, amelyek már csak azért sem nyernek bebocsáttatást, mert elsősorban egy nemkívánatos, ám nagyon is kelendő portékát csempésznek be az országba: ópiumot. Az angolok találmánya ez a rendkívül nyereséges üzlet: Indiában olcsón felvásárolják az ópiumot, Kínában ezüstpénzért eladják, az ezüstpénzen pedig megvásárolják a teát, amelyet várva vár a hazai piac. És ez a kereskedelem nem állhat le: amint azt a regény amerikai hőse, az ópiumcsempészetet elítélő Walter Eastman megjegyzi, Anglia teaivó lakossága éppen annyira a kábítószer rabja, mint az illegális kereskedelem folytán az ópiumhoz hozzászoktatott kínaiak, s Angliában forradalom törne ki, ha a raktárakban nem állna rendelkezésre legalább egy esztendőre elegendő teakészlet.
De az ópium olyan jó üzlet, hogy végül az amerikai… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1986

Aquila, Debrecen, 1999
822 oldal · keménytáblás · ISBN: 9639073997 · Fordította: Nemes László

Timothy Mo: Szigetbirtok Hongkong

Közepes, és csak azért közepes, mert ez egy monstrum. Nem értem, miért lenne mágikus realista (és egyáltalán hol olvastam én ezt?!). A teáról szól, annak kereskedelméről, a kínai és az angolszász kultúra viszonyáról, olyan történelmet mutatva meg, amit nekünk nem tanítanak az iskolában. Azt hiszem, történelem- és Jókai-rajongóknak ajánlom. És a pontos értékelés kedvéért egyszer újraolvasom.

he>!

Bennszülöttet és idegent egyaránt segíti és akadályozza a folyó, korlátoz és lehetőséget kínál, elszigetel és összeköt.

he>!

Ahhoz, hogy valaki rendszeres regényolvasó legyen, már egy alacsonyabb fokú olvasási készséggel, elegendő hajlandósággal és bőséges szabadidővel kell rendelkeznie (valamint lankadatlan kíváncsisággal és a léhaság iránti erős hajlammal – a szerk.).