Szigetbirtok ​Hongkong 1 csillagozás

Timothy Mo: Szigetbirtok Hongkong

Puskaporos ​a levegő az 1830-as években a „mennyei birodalom” kapujában, Kantonban. A városfalakon kívül, a Gyöngy-folyó rakpartján szoronganak a kínai piacra betörni vágyó külföldi kereskedőházak, amelyek már csak azért sem nyernek bebocsáttatást, mert elsősorban egy nemkívánatos, ám nagyon is kelendő portékát csempésznek be az országba: ópiumot. Az angolok találmánya ez a rendkívül nyereséges üzlet: Indiában olcsón felvásárolják az ópiumot, Kínában ezüstpénzért eladják, az ezüstpénzen pedig megvásárolják a teát, amelyet várva vár a hazai piac. És ez a kereskedelem nem állhat le: amint azt a regény amerikai hőse, az ópiumcsempészetet elítélő Walter Eastman megjegyzi, Anglia teaivó lakossága éppen annyira a kábítószer rabja, mint az illegális kereskedelem folytán az ópiumhoz hozzászoktatott kínaiak, s Angliában forradalom törne ki, ha a raktárakban nem állna rendelkezésre legalább egy esztendőre elegendő teakészlet.
De az ópium olyan jó üzlet, hogy végül az amerikai… (tovább)

Eredeti mű: Timothy Mo: An Insular Possession

Eredeti megjelenés éve: 1986

Aquila, Debrecen, 1999
822 oldal · keménytáblás · ISBN: 9639073997 · Fordította: Nemes László

Timothy Mo: Szigetbirtok Hongkong

Közepes, és csak azért közepes, mert ez egy monstrum. Nem értem, miért lenne mágikus realista (és egyáltalán hol olvastam én ezt?!). A teáról szól, annak kereskedelméről, a kínai és az angolszász kultúra viszonyáról, olyan történelmet mutatva meg, amit nekünk nem tanítanak az iskolában. Azt hiszem, történelem- és Jókai-rajongóknak ajánlom. És a pontos értékelés kedvéért egyszer újraolvasom.

he

Bennszülöttet és idegent egyaránt segíti és akadályozza a folyó, korlátoz és lehetőséget kínál, elszigetel és összeköt.

he

Ahhoz, hogy valaki rendszeres regényolvasó legyen, már egy alacsonyabb fokú olvasási készséggel, elegendő hajlandósággal és bőséges szabadidővel kell rendelkeznie (valamint lankadatlan kíváncsisággal és a léhaság iránti erős hajlammal – a szerk.).