A ​házasságról 14 csillagozás

Illúziók és félelmek helyett kiteljesedés
Timothy Keller – Kathy Keller: A házasságról

Hagyjunk fel minden idealista elképzeléssel (leendő) párunkkal kapcsolatban? Tényleg nem létezik a „tökéletes lelki társ”? Hogyan állíthatnánk le magunkban az úgynevezett „hibakereső automatát”, vagyis azt a belső hangot, berregő kis masinát az agyunkban, amely pillanatok alatt képes kimutatni a másik hibáit? Megéri-e a szexualitásról, valamint az anyagi jólét megvalósításáról a jellemre irányítani a figyelmet, az egyéni boldogság helyett a közösségépítést helyezni a középpontba? – Ezekre a kérdésekre ad választ, és számos párkapcsolati probléma gyökerére mutat rá Tim és Kathy Keller új könyvében.

A könyv a 2015-ös Házasság Hetében jelent meg!

Eredeti megjelenés éve: 2011

Harmat, Budapest, 2018
288 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789632882529 · Fordította: J. Füstös Erika
Harmat, Budapest, 2015
288 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789632882529 · Fordította: J. Füstös Erika

Timothy Keller – Kathy Keller: A házasságról

Timothy Keller – Kathy Keller: A házasságról Illúziók és félelmek helyett kiteljesedés

Azon gondolkodtam, vajon nem minden keresztény könyv életvezetési tanácsadás is egyben? :) Ha igen Kellerék írása nagyon jól sikerült darab a témában. Gyakorlati példákon keresztül vezeti be, magyarázza és „tanítja” a szeretetet a Biblia írásai szerint.
Leszámol rengeteg, a kereszténységet ért negatív előítélettel női-férfi szerepek, másság elfogadása, önkép helyes felállítása-értelmezése szerint.
A hívő ember számára (is) rengeteg megerősítést, támogatást és kapaszkodót nyújt egy „vagyok-aki-vagyok” énközpontúságot és idealizált, nem létező tökéletes nőket és férfiakat vágyképpé emelt világban.

B_Panka>!
Timothy Keller – Kathy Keller: A házasságról

Hasznos könyv házasulandóknak, házasságban élőknek és egyedülállóknak egyaránt. A könyv alapja főként egyedülállóknak tartott előadássorozat, s ez érződik is rajta. Nagyon intellektuális, egyben Bibliatanulmánynak is elmegy, de gyakorlati tanácsokkal is ellát. Az általam eddig elolvasott házasságról szóló könyvek közül eddig ez volt számomra a legelméletibb, emiatt sokszor lankadt a figyelmem, hiszen vártam már, hogy jusson már el a végkövetkeztetésre. Ettől függetlenül beláttam, hogy jók ezek az elméleti részek is.

Nemes_Péter>!
Timothy Keller – Kathy Keller: A házasságról

Hasznos és tanulságos könyv volt számunkra a házasság elején (nászajándékba kaptuk). A vége felé kicsit lankadt már az érdeklődésünk, de ez a rész viszont kiváló lehet egyedülálló keresztények számára. Összességében sok jó gyakorlati tanácsot kaptunk a könyvön keresztül is. Ajánljuk olvasásra!

Ilonceeka>!
Timothy Keller – Kathy Keller: A házasságról

Mélyreható, elgondolkodtató, fókuszt átállító olvasmány.

Voorhees>!
Timothy Keller – Kathy Keller: A házasságról

Ez lenne az a könyv, amit minden házas, házasulandó, egyedülálló és megrögzött szingli részére kötelezővé tennék, függetlenül attól, hívő-e vagy sem, keresztény vagy más vallású. Ez a rövid írás ugyanis olyan lebilincselően mesél a házasság intézményéről és az ahhoz kapcsolódó gondokról, lehetőségekről, megoldásokról, amely stílus könnyen befogadhatóvá és emészthetővé teszi.

A házasság a férfi és nő között fennálló legrégibb természetes kapcsolat, melyet Isten rendelt és erősített meg. A szerző körbejárja a Szentírás házassággal kapcsolatos részeit, maga a könyv leginkább Pál apostol Efézusi levelében leírtakra alapoz. Szeretettel, ítélkezés és részrehajlás nélkül tárgyalja a házastársi egyenjogúság, az egyedülállók, a személyiségben bekövetkező változások, a jellemfejlődés, a szexualitás témakörét, sok egyebet is érintve.

Aki azt gondolja, hogy a Biblia egyértelműen házasság párti, és elítéli az egyedülálló életmódot, hogy tiltja vagy tabuként kezeli a szexualitást, hogy a férfit a házasságban a nő fölé helyezi, az hatalmasat téved. A könyv ezekben a régi vitatémákban is egyértelmű útmutatást ad.

Nem állítom, hogy Keller minden gondolatával egyetértettem. A „házastársam a legjobb barátom” szemlélet egyértelműen és tipikusan amerikai, ettől függetlenül azért nem haszontalan, ha házastársunkkal mindent megoszthatunk, akkor is, ha igényeljük barátaink társaságát.

A könyv érintőlegesen sem tárgyalja a homoszexualitást, abban nem foglal állást. Csakis a bibliai megközelítésű házasság témájával foglalkozik, szerencsésen. A Bibliát magyarázó részek néha kissé bonyolultnak tűntek számomra, vagy csak nem rendelkezem elég háttértudással. Ugyanakkor ez a kis „tudásbázis” rengeteg értékes gondolatot tartalmaz. Különösen aktuális ebben a korban, mikor a válások száma néha meghaladja a házasságkötésekét. Az emberekből kiveszőben van a másik szolgálatának a magasztos érzése, mindent egoista és önközpontú módon szemlélnek. A könyv hatására kicsit ezen is elgondolkodhatunk, magunkba nézhetünk és vizsgálatot tarthatunk.

Véda P>!

A házasságban elkerülhetetlen az önmegtagadás. Lehetetlen zökkenőmentesen együtt élni azzal az emberrel, akinek a vágyait az életben elszenvedett sérelmei miatt szüntelenül előnyben kell részesítenünk.

Kapcsolódó szócikkek: házasság
Véda P>!

Szeretet nélkül az igazság rombolja az egységet, igazság nélkül a szeretet megteremti ugyan az egység illúzióját, ám a közös úton megtorpanunk a növekedésben. A megoldást a kegyelem jelenti. Ha megtapasztaljuk Jézus kegyelmét, kialakulhat bennünk az a két képesség, amelyek a házasságban a legfontosabbak: a megbocsátás és a megbánás képessége. Egyedül akkor maradhat fenn az összhang az igazság és a szeretet között, ha megfelelően gyakoroljuk a megbocsátást és a megbánást.

Kapcsolódó szócikkek: igazság · kegyelem · megbánás · megbocsátás · szeretet
Véda P>!

A kisebbségi komplexussal küzdő és a magukat felsőbbrendűnek gondoló emberek egyaránt önközpontúak: mindnyájan arra figyelnek, hogy milyen benyomást keltenek, és hogyan reagálnak rájuk mások.

Véda P>!

Akkor van igazán esélyünk jó házasságra, ha mindketten elhatározzuk: „A saját önzésemet tekintem a házasságunk legfőbb problémájának.”

Véda P>!

Ma a férfiak és a nők egyformán olyan, érzelmi és szexuális téren kielégítő házasságra vágynak, amelyben nem kell feladniuk egyéniségüket. Szórakoztató, intellektuálisan izgalmas, vonzó társat képzelnek el maguknak, akivel közös az érdeklődési körük, és aki kész támogatni egyéni céljaikat és jelenlegi életmódjukat.
Ha olyan partnerre vágyunk, aki nem várja el, hogy megváltozzunk, akkor ennek az embernek óhatatlanul egészséges személyiségnek kell lennie, nem lehet „problémás alak”. Nem kéri, nem várja el, hogy mások legyünk, tehát ideális lény: boldog, egészséges, érdekes, elégedett az élettel. Nem ismerünk még egy olyan társadalmat a történelemből, amelyiknek ennyire idealista elképzelései lettek volna a tökéletes társról.

Kapcsolódó szócikkek: házasság
Véda P>!

Hajlandónak kell lennünk lemondani valamiről, mielőtt igazán megkaphatjuk.

Véda P>!

Ha naponta imádkozunk egymásért és együtt is, az már önmagában egy szeretetnyelv, amely az összes többi szeretetnyelvet egybeforrasztja. Az imádkozás velejárója a gyengédség, az egymás előtti megnyílás.

Kapcsolódó szócikkek: ima · szeretetnyelv
Véda P>!

A szolgálat azt is jelenti, hogy tiszteletet fejezünk ki a másik iránt. Más szóval biztosítjuk őt arról, hogy mindig, minden körülmények között ki fogunk állni mellette, a család és a barátok jelenlétében is lojálisak maradunk hozzá.

Véda P>!

Az ember mindig utolsóként veszi észre saját önközpontúságát, amely az elszenvedett sérelmek és fájdalmak hatására még makacsabban meggyökerezik benne.

Véda P>!

A nyugati világban ma azért házasodnak az emberek, mert vonzalmat éreznek választottjuk iránt, és csodálatos embernek tartják. Ám egy-két éven belül (vagy gyakran már egy-két hónap múlva) bekövetkezik három fejlemény. Először is, ráébredünk, hogy milyen önző is ez a csodálatos ember. Másodszor szembesülünk azzal, hogy a csodálatos embernek is hasonló tapasztalatai vannak, csak éppen ő rólunk gondolja, önzőek vagyunk! Harmadszor, miközben részben igazat adunk neki, megállapítjuk, hogy ő mégiscsak önzőbb nálunk. […] Sérelmeink tudatában elbagatellizáljuk saját önzésünket.

Kapcsolódó szócikkek: önzőség