Hit ​és kételkedés 13 csillagozás

Meggyőző érvek Isten mellett
Timothy Keller: Hit és kételkedés

Miért engedi Isten a szenvedést? Miért van pokol? Hogyhogy csak egy igaz vallás létezik? Hogyan követhetett el az egyház ennyi igazságtalanságot? Cáfolja-e az evolúció a teremtéstörténetet? Megbízható-e a Biblia?

A sokezer főt számláló New York-i gyülekezet világhírű lelkésze, Timothy Keller számos előítéletet eloszlat, majd meggyőző válaszokat ad a hívőkben és nem hívőkben egyaránt felmerülő kételyekre. Keller viták felidézésével, szépirodalmi példákkal, valamint nehezen kikerülhető filozófiai és teológiai érvekkel támasztja alá azt a meggyőződését, hogy bár a hit túlmutat az ész határain, ez nem jelenti azt, hogy ésszerűtlen volna hinni a kinyilatkoztatás Istenében.

Harmat / Koinónia, Kolozsvár-Budapest, 2013
302 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789731650562 · Fordította: Daray Erzsébet
Harmat, Budapest, 2012
300 oldal · ISBN: 9789632880778 · Fordította: Daray Erzsébet

Timothy Keller: Hit és kételkedés Meggyőző érvek Isten mellett

Bevallom őszintén, kifejezetten negatív előítélettel álltam neki Timothy Keller, amerikai presbiterinánus lelkész apologetikai ízű könyvének, amit az Újragondoló blog hatására szereztem be. A tartalomjegyzéket áttekintve erős gyanúm támadt, hogy a közhelyszerű és unalomig lerágott istenérvekkel találkozom majd, kezdve az antropikus szemlélettől a szenvedésre vonatkozó, vagy éppen az egyház létjogosultságát igazoló okoskodásokig.

Keller durván rácáfolt a prekoncepcióimra. Sőt, kezdeti cinizmusomat kifejezetten erős pozitív hangok váltották fel a fejemben, amin magam is meglepődtem. Bár a „Hit és Kételkedés” nem az érzelmekről szól, mégis azt kell mondjam, kifejezetten építette hitbeli meggyőződésemet Istenben, ami felszabadultságot és örömet is jelentett számomra. Hát mi a fene történik itt?

Azt hiszem, mindennek egyértelmű oka, hogy egy velejéig őszinte, érveléstechnikájában pedig intellektuálisan tisztességes munka ez a könyv. Keller erős és meglátásom szerint jó érveket sorakoztat fel az egyébként már agyontárgyalt kérdéseket illetően, és nagyon respektálható módon azt is belátja, ezek az érvek mettől meddig terjednek. Vajon miért pont a kereszténység az igazi vallás? Miért engedi meg Isten a szenvedést? A tudomány megcáfolta a hitet? Hogyan küldhet Isten embereket a pokolra? Mire jó és mire nem az antropikus érv? Bár a kötet ilyen és hasonló területeket jár körbe, melyekről azt hiszem sokan úgy vélik, már nem nagyon lehet új gondolatokat elmondani, döbbenetes módon ez mégis sikerül a szerzőnek. Sajnos az utolsó néhány fejezet számomra kissé szájbarágós módon igyekszik az olvasót meggyőzni, ettől függetlenül nem volt szívem egy teljes pontot levonni csupán ezért: ha nincs a kissé propagandaszerű befejezés, az év legkellemesebb műve lehetett volna Keller munkája. Akinek kérdései vannak a hitével kapcsolatban és értelmes, emberi és továbbgondolásra méltó válaszokat akar, remek alapanyagot vehet magához a könyvet olvasva.

b_mate>!

Timothy Keller: Hit és kételkedés Meggyőző érvek Isten mellett

Remek könyv. Sok jó gondolat van benne, és a reformátori teológia súlypontjainak korszerű összefoglalását adja. Az első fele egyfajta logikus érveléssel száll szembe a tévhitekkel, ami tanulságos, de a második fele lett különösen jó, szerintem.

rekasch>!

Timothy Keller: Hit és kételkedés Meggyőző érvek Isten mellett

Nem vallásosként nekem és a barátomnak vallásosként is nagyon tetszett, mindenkinek érdemes lenne elolvasnia. Olyan kérdésekről szól, amelyek mindannyiunkat érdekelnek, de néha nehéz rákérdezni. :)

Timothy Keller: Hit és kételkedés Meggyőző érvek Isten mellett

Nagyoooon tetszett! Logikus érvelés, érdekes, elgondolkodtató gondolatok, jól megszerkesztettség, remek idézetek! Élvezettel, és érdeklődve olvastam, megerősítette a hitem!

KoFa>!

Végső soron kétféle ember létezik. Azok, akik azt mondják Istennek: „Legyen meg a te akaratod!” , és azok, akiknek végül Isten mondja azt: „Legyen meg a te akaratod!” Akik a pokolban vannak, azért vannak ott, mert így döntöttek. E nélkül a saját döntés nélkül nem is létezne pokol.

KoFa>!

A bűn lényege az, hogy helyettesíteni próbáljuk Istent, míg a megváltás lényege az, hogy Isten helyettesít minket.

KoFa>!

Amikor egy orosz űrhajós először repült fel az űrbe, és hazatérésekor jelentette, hogy nem találkozott Istennel, C. S. Lewis megjegyezte. hogy ez olyan, mintha Hamlet felment volna kastélya padlására, hogy Shakespeare után kutasson.

KoFa>!

A világegyetem Isten dicsőségének kirobbanása.

KoFa>!

Ahogy a mondás tartja: „Az egyház a bűnösök kórháza, és nem a szentek múzeuma.”

Sytka>!

Miért tudott a kereszténység, sokkal inkább, mint más vallások, számos radikálisan különböző kultúrát áthatni? Vannak persze olyan alapvető tanítások (Apostoli Hitvallás, az Úr imádsága, a Tízparancsolat), amelyeket a kereszténység összes formája elfogad. De lehetőség van ezeknek az abszolútumoknak a szabad kifejezésére, illetve arra, hogy kultúránként eltérő formát öltsenek… …A közfelfogással ellentétben tehát a kereszténység nem a helyi kultúrákat tönkretevő nyugati vallás. Sőt, a kereszténység kulturálisan sokkal változatosabb formákat öltött, mint más vallások. Felfedezhetjük benne a héber, a görög és az európai kultúra mélyrétegeit, és az elkövetkező száz évben Afrika, Latin-Amerika és Ázsia is hatással lesz rá.

KoFa>!

A lelkész így válaszolt: „Mi van akkor, ha Isten nem tökéletes bizonyítékot, hanem tökéletes személyt ajándékozott nekünk?”

Sytka>!

…A leggyakoribb visszavágás az, amelyet Richard Dawkins fogalmaz meg. Elképzelhető, mondja, hogy trilliónyi világegyetem létezik… …Az, amelyben mi élünk, egy a sok ilyen közül, ezért vagyunk itt. Ismét elmondhatjuk, hogy a finomhangoltság elve mint bizonyíték nem állja meg a helyét, vagyis racionális érveléssel kikerülhető… Ha viszont (az univerzum finomhangoltságában) Isten nyomát látjuk, akkor ennek a gondolatmenetnek van ereje. Alvin Plantinga a következőképpen szemlélteti ezt. Azt javasolja, hogy képzeljünk el egy embert, akinek egy pókerjátszma alatt hússzor kijön a négy ász. Miközben a társa már a pisztolyához nyúl, a játékos megjegyzi: „Tudom, hogy gyanús, ami történik! De mi van akkor, ha végtelen számú univerzum létezik, és az összes lehetséges pókerjárás közül ebben az egy világegyetemben valósult meg az, ami a kezemben van? Mi éppen egy olyan világegyetemben élünk, ahol nekem, csalás nélkül, mindig négy ász jön ki!” Ennek az érvelésnek semmi hatása nem volna a többi pókerjátékosra. Elvileg elképzelhető, hogy valaki hússzor egymás után négy ászt osszon magának. Nem tudnánk rábizonyítani, hogy csalt, de ésszerűtlen volna feltételezni, hogy nem.

Kapcsolódó szócikkek: Richard Dawkins
KoFa>!

A szeretet a legfelszabadítóbb szabadságvesztés.

KoFa>!

Nem arról van szó, hogy Isten a pokolra küld. Mindnyájunkban növekszik valami, amit ha csírájában el nem fojtanak, pokollá alakul.