Pate ​szupertitkos blogja (Pate 1.) 20 csillagozás

Timo Parvela: Pate szupertitkos blogja

A barátom, Tuukka megcsinálta nekem ezt a hipertitkos weboldalt. Ide aztán tényleg írhatok bármit, ami csak eszembe jut, senki sem fogja megtudni. Szuper! Megírhatok mindent, amit csak akarok! El is kezdem.
A finn Timo Parvela népszerű Ella-sorozatából megismert Pate úgy dönt, hogy nyári élményeit titkos feljegyzésekben örökíti meg. Téma adódik bőven, hiszen Pate körül a leghétköznapibb dolgok is képesek váratlan fordulatot venni, ráadásul a nyári szünetben látogatóba érkezik a régen látott nagybácsi, akit Pate először madárnak hisz, később viszont néhány fagyi ellenében átmenetileg a pótapjává is fogad

Eredeti cím: Paten aikakirjat

Eredeti megjelenés éve: 2014

Cerkabella, Budapest, 2015
96 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789639820746 · Fordította: Kovács Ottilia · Illusztrálta: Pasi Pitkänen

Uzsonna>!
Timo Parvela: Pate szupertitkos blogja

Örülök, hogy beleolvashattam ebbe a szupertitkos blogba, jókat kacarásztam. Pate ártatlan stílusban mesél nyári kalandjairól, tán azt sem értené, mit nevetgélek itt össze-vissza. ;-)

Hintafa>!
Timo Parvela: Pate szupertitkos blogja

Itt az ideje folytatni önálló olvasóm könyves kalandozásairól szóló beszámolómat. Még (stílszerűen) nyáron kapta kézbe és szemtelenül rövid idő alatt elolvasta Timo Parvela Pate-sorozatának első részét is Pate szupertitkos blogját.Majd ugyanazzal a lendülettel „befalta” a második részt is. Juhhúúúúú! Ilyen az, ha egy üzlet beindul. A nagyszerű magyar fordítás Kovács Ottilia érdeme.

Az egész egy füzettel kezdődött. Pate kapta a nyári szünetre a tanító bácsijától. El is kezdett mindenféléket írni és rajzolni, mígnem átjött a barátja Tuukka és kidobta a szemétbe, mert a füzetek szörnyen antik cuccok. Helyette viszont gyártott egy SZUPERTITKOS blogot, ahová tényleg bármit írthat. Rögtön érkezik is 14 hozzászólás az osztálytársaktól. Ennyit a titokról. Ám ez nem veszi el hősünk kedvét, így barátai az online naplóban kísérhetik figyelemmel és segítő hozzászólásaikkal Pate nyári kalandjait. Már a harmadik oldalon elkezdődnek a kalamajkák, félreértésekből származó komikus helyzetek. Azt hiszem ez volt P első könyve, amin hangosan nevetgélt és egymás után olvasta fel nekünk a viccesebbnél-vicesebb részleteket.

Hamarosan látogatóba érkezik anya régen látott testvére, golyóstóll- és fogaskerékgyűjtő nagybácsi, akiről először Pate úgy gyanítja, hogy madárféle lehet, egy igazi edu. Ja nem, emu. De igazából EDU. Vendégszerető kislegényként előkészít mindent a madár fogadására. Először az ágyban egy fészket rak gallyakból, szénából, fűből. Majd alaposan befűt, hiszen az eduk meleg éghajlaton élnek. Az etetéséről is gondoskodik, a párnája alá bekészített salátával, kovászos uborkával, tojással és némi heringgel. Amikor a reptéren okozott kalamajka (pont ez menne simán?) után hazaszervezi a család EDUárd bácsit, már tudható, hogy most indul be az a képzeletbeli hullámvasút, melynek Pate mindent felülmúló segítőkészsége a motorja. Az események csúcspontja -természetesen a mit sem sejtő szülők nélkül- egy olyan tűzben teljesedik ki, amivel a tűzoltók sem tudnak mit kezdeni. Mindezzel kezdetét veszi Pate és Edu bácsi megtörhetetlen barátsága.

Timo Parvela nagylelkűen osztogatja sziporkázó humorát, a gyerekek számára is érhető helyzetkomikumokkal teletűzdelt történetekben. Szeretem, hogy nem teszi alacsonyra a lécet, nem gügyög, nem erőltetett, nem válik túl komolykodóvá. Nem tol elénk mindenáron okító a szöveget, pusztán azért mert gyerekkönyvet ír. Didaktikus szájbarágás nélkül, észrevételnül csempész be modern történeteibe olyan, már-már elcsépeltnek tűnő értékeket, mint a becsületesség, a kitartás, az igazmondás erényét, a külső vonások mögé tekintő elfogadást. Valójában persze gyerekkönyvet írni semmivel sem kerül kevesebb odafigyelésbe, vagy igényességbe, mint egy felnőtteknek szóló olvasmány. Sőt, sokkal nagyobb felelősség egy igényes olvasmány ennek a korosztálynak, hiszen egy jól megírt történet a kitartó, felnőttkori olvasásnak a magja.

Kedves olvasmányaink közé tartozik Astrid Lindgren halhatatlan csirekfogója Juharfalvi Emil. Olvasás után jutott eszembe, hogy Pate lehetne akár Emil modernkori változata is, hiszen a körülötte kialakuló zűrök is hasonlóan kedvesen ártatlanok. Parvela mondatai, történetfűzése ugyanazt a könnyed és vagány stílust tükrözi vissza, mint Lindgrené.

Folytatás itt: http://hintafa.blog.hu/2016/12/22/timo_parvela_pate_szu…

Timo Parvela: Pate szupertitkos blogja

Könnyed, humoros sztori, tetszett az író bolondos történetvezetése. Feldobta a napomat, pedig aznap, amikor olvastam, ez eléggé esélytelennek tűnt. Ráadásul romantikus! Nem gondoltam, hogy egy bájos, szerelmes sztorit (is) rejt a könyvecske – igazából csak megtetszett a borító és a cím párosa. :)))

Sicc>!
Timo Parvela: Pate szupertitkos blogja

Hát ezen nagyon jókat mulattam!:D:D:D
Pedig volt egy pont, amikor féltem, hogy túl erőltetett lesz a dolog, de bízhattam volna Parvelában! (és @AniTiger -ben, akinek ezúton is köszi az ajánlást!:)
Irtó jó illusztrációk, vicces szituk az „ártatlan” gyermeki gondolkodásból adódóan…;) hahaha:D Bírtam ezt a Pate fiút!
(és a blogjának a hozzászólásait is:D Pukkancs <3 :D)

Mariann_Czenema P>!
Timo Parvela: Pate szupertitkos blogja

Van ember, aki ezt nem öt csillagra értékeli? :D
Pate a finn Dennis, a komisz, kiakasztana, ha a fiam lenne, viszont szórakoztató olvasni a blogját.
Az író nagyon ügyesen eljátszik azzal a mindennapi helyzettel, h egy gyerek még mennyire nem érti az átvitt értelmet. Egy csomó félreértés forràsa Pate jóindulata, amit sajnos nehéz a felnőttek bonyolult világához passzítani.

BertaPalikSzilvi P>!
Timo Parvela: Pate szupertitkos blogja

Pate neve ismerős lehet az Ella és barátai könyvekből.
Ebben a történetben egy blogban mesél a nyári kalandairól,és vele aztán mindig történik valami.
Vendégségbe érkezik hozzájuk Edu bácsi,akiről Pate eleinte azthiszi, hogy egy olyan nagy madár amiről a tanító bácsi is mesélt.A reptéren még csapdát is szeretne állítani, hogy el tudja kapni,ha esetleg elfutnak,de az őr persze nem engedi.
Ha ez nem lenne elég,Pate kénytelen a nagybácsival tölteni az idejét míg a szülei az ügyeiket intézik.
Így kerül sor az ebihal akcióra a parkban,vagy a kalamajkára az úszóiskolában.
Humoros,könnyed, szórakoztató.Jókat nevettünk rajta,várjuk hogy a következő részt olvassuk.
A Fekete – fehér képek aranyosak.

CyberMacs>!
Timo Parvela: Pate szupertitkos blogja

A könyv nem igazán nevezhető blognak (talán 3-4 alkalommal nézett ki tényleg blog szerűen), inkább Pate naplója. Pate pedig.. egy gyerek, aki végül is nem akar rosszat, de így sikerül (nem egyszer a többiek is segítenek ebben).

Felnőttként a könyv nagyon szórakoztató. Gyerekként a sok utalást talán pont annyira érthető, ahogy a főszereplő is érzi magát a könyvben. Így mondhatjuk azt is, hogy a könyv valójában arról szól, hogy gyerekként mennyire nem lehet átlátni és érteni a felnőttek világát.
Cserébe a gyerekek pedig kaptak sok-sok vicces rajzot! :)

karatetigris>!
Timo Parvela: Pate szupertitkos blogja

Nekem nagyon tetszett, mert nagyon humoros volt! Aki unatkozik, annak ajánlom, mert feldobja a kedvét.

Ratoncita P>!
Timo Parvela: Pate szupertitkos blogja

Timo Parvela nagy kedvencem. A kisiskolásoknak szánt művei közül a Pate sorozat számomra sokkal humorosabb, mint az Ella. Nekem a Pate focikönyve a könnyezve nevetős, de ezt is szívesen bármikor újra elolvasnám. Az illusztrációk is menők. Szuper sorozat kisiskolásoknak.

AniTiger P>!

A felnőttekről nem könnyű megmondani, hány évesek, mert mind olyan idősnek néznek ki, mintha gyerekkorukban dinoszaurusz lett volna a háziállatuk.

40. oldal, Az úszóiskolában

Kapcsolódó szócikkek: felnőtt
Hintafa>!

Jól megy a iskola. Mondta is a tanító bácsi, hogy Pate még messzire juthat, csak legyen ereje elég sokáig futni.

11. oldal, 3. fejezet - A hír (Cerkabella, 2015)

AniTiger P>!

Elkezdődött az úszóiskola. Én ugyan már tudok úszni, de nyár végére egyenesen az úszás mestere leszek. Vagy nagymestere. Esetleg őrmestere. Netán úszómester?

38. oldal, Az úszóiskolában

AniTiger P>!

Edu bácsi: Az idő fontos. Mindig túl kevés van belőle, ezért is annyira értékes, és emiatt nem szabad pazarolni.

36. oldal, A fogaskerék

Kapcsolódó szócikkek: idő
AniTiger P>!

Anyu és apu egész nap furcsán méregetett. Ez nem jelent sok jót. Készülnek valamire. De én is! Azt tervezem, hogy megszököm. Elmenekülök valahová, mielőtt megint egy olyan nyári táborban kötök ki, ahol még jéghokizni sem lehet. Már össze is készítettem a menekülőtáskám. Betettem három képregényt, egy joysticket, egy kis puffasztott rizst és egy pakli jéghokis kártyát.

9. oldal, A hír

Pate sorozat · Összehasonlítás