Ella ​Lappföldön (Ella és barátai 3.) 30 csillagozás

Timo Parvela: Ella Lappföldön

A hazájában és külföldön egyaránt elismert finn író, Timo Parvela népszerű Ella-sorozatának harmadik kötetében Ella osztálya jutalomkirándulásra készül, mégpedig külföldre. Mindenki lelkes, leginkább maga a tanító bácsi, aki mindig arról álmodozott, hogy egyszer majd megpillanthatja a teliholdat a vadon fölött. Ám igencsak meglepődnek, amikor külföld helyett Lappföldre érkeznek, mivel tévedésből egy belföldi járatra szálltak. A havas északon olyan segítség érkezik, amire a legkevésbé számítanak. A mulatságos félreértések nyomán az osztálykirándulás egyre hajmeresztőbb kalandok sorozatává változik…

Eredeti cím: Ella Lapissa

Pongrác, Budapest, 2013
136 oldal · keménytáblás · ISBN: 9786155131387 · Fordította: Kovács Ottilia · Illusztrálta: Almási Zétény

akire>!
Timo Parvela: Ella Lappföldön

Fiam tegnap felmászott a dobterem egy magas székére, és a plafonra szerelt ventilátor dobozát kezdte püfölni az ütőivel. Rászóltam, hogy próbáljuk tisztességesen elhagyni a zeneórát, mire a középkorú tanára bocsánatot kért, hogy sajnos ő mutatta meg neki, hogy az is egy ütős hangszer. (…és itt esik le anyuka álla, aki szembesül avval, hogy sokkal normálisabbnak tartja a plafonon doboló gyermekserkentőt, mint például azokat, akik napmintnap öltönyt húzva tök komolyan osztják az észt:)) Timo Parvela másodikosokat oktató tanító bácsija éppúgy (vagy még inkább) küzd az élettel, mint cserfes tanítványai. Mirjam Oldenhave Danny bácsija (https://moly.hu/konyvek/mirjam-oldenhave-danny-ba-es-az-eleven-osztaly) említhető velük még egy lapon. Én drukkolok nekik, s ámulva követem őket akár Lappföldre is!

Cs_N_Kinga P>!
Timo Parvela: Ella Lappföldön

Hát ezt most nem értettem. Mi van? Ez a történet végtelenül bárgyú, vagy nem annak a korosztálynak íródott, akinek én gondoltam. Vártam és vártam és vártam és semmi. Jó lehet én is hibás vagyok, talán nem a harmadik résszel kellett volna a sorozatot kezdeni, vagy nem egy Bambi és egy Frakk után a kezembe venni, de akkor is. Ez nem az én könyvem volt most. Még szerencse hogy rövid volt.

Kisanna >!
Timo Parvela: Ella Lappföldön

Végre egy gyerekkönyv, amit a felnőttek is ugyanolyan örömmel olvashatnak, mint az iskolás korosztály. Imádtam a gyerekszereplőket, haláli dumájuk van,és mindegyik teljesen más karakter. A tanító bácsi is nagyon aranyos és vicces figura. A könyv mondanivalója is átjön, anélkül, hogy szájbarágós lenne.

Emmi_Lotta I>!
Timo Parvela: Ella Lappföldön

Gyakran előfordul, hogy egy sorozat darabjaiból az első a legjobb, minden további kötet már a rókáról való többedik bőr lehúzásának tűnik. Timo Parvela Ella-sorozata nem ilyen. A finn Lappföldön játszódó történet méltó folytatása az előző két résznek, sőt szórakoztatóbb, mint azok.

Pongrác, Budapest, 2013
ppeva P>!
Timo Parvela: Ella Lappföldön

Azért olvastam, mert ezt kaptam születésnapomra! :) Vissza is mentem kicsit gyereknek. Hogy ez nem lehetséges?
No, éppen azért! Hát nem fantasztikus?

Citrompor>!
Timo Parvela: Ella Lappföldön

Nekem kicsit erőltetetten indult Elláék története. Majd mégiscsak magával ragadott a történet, mert páratlan a humora. A csetlő-botló, mindenben összeesküvést sejtő kisdiákok könnyen megnyerik az embert maguknak. A sok vicces kaland mögött a háttérben némileg komolyabb cselekményszálat is felfedezni véltem (felnőtté válás – hivatás választása – szülői örökség). Mikulás és kis Miku parádésat alakítottak. Karácsony környékén biztosan előveszem majd újra. Ez alkalommal nem volt hangosan nyerítés olvasás közben, de azért a nevetés még így is garantált.

Ratoncita P>!
Timo Parvela: Ella Lappföldön

A sorozat első két része számomra viccesebb volt, de ez is aranyos kis olvasmány, még ha itt-ott kicsit erőltetettnek is hatott.

Második olvasásra is szórakoztató volt.

meseanyu P>!
Timo Parvela: Ella Lappföldön

Az első továbbra is a legjobb, de ez a rész is határozottan szórakoztató volt.

kregina>!
Timo Parvela: Ella Lappföldön

Túlságosan abszurd történet, időnként humoros szituációkkal. Elolvastam, és már el is felejtettem. Nem én vagyok a célközönség, de ez számomra sosem volt akadály. Ezzel a mesével valahogy nem találtunk egymásra.

Bencuska>!
Timo Parvela: Ella Lappföldön

Érdekesen indul és beszippant.Jókat nevettünk a kislányommal olvasás közben.

Anó P>!

Izgatottan vártuk vissza a tanító bácsi feleségét.
– Van egy jó és egy rossz hírem – kezdte.
– Halljuk először a jót! – kérte a tanító bácsi.
– Elintéztem a jegyeinket visszafelé.
– Hurrá! – örvendezett a tanító bácsi.
– Jaj, de kár! – kiáltottuk mi.
– De a repülőnk csak egy hét múlva indul – folytatta a tanító bácsi felesége.
– Jaj, de kár! – kiáltott fel a tanító bácsi.
– Hurrá! – örvendeztünk mi.

Anó P>!

Természetesen nekünk is voltak álmaink.
– Én arra vágyom, hogy egyszer a tengerben úszhassak! – jelentette be Hanna.
– Én húsz nyelven szeretnék tudni! – közölte Tuukka.
– Nekem az az álmom, hogy egyszer teveháton lovagoljak! – folytatta Tiina.
– Én napsütésre és meleg homokra vágyom! – mondtam én.
– Én haza szeretnék menni! – siránkozott Samppa.
– Néha én is szoktam álmodni – sóhajtotta Pate.
– Én sosem szoktam álmodozni. És ha valaki mást mer állítani, azt jól orrba vágom – jelentette ki Pukkancs.

Citrompor>!

– Nem lehet minden tökéletes. Annak kell örülni, ami van, és nem azon búslakodni, ami nincs – Jelentette ki a tanító bácsi.
– Nagyon beüthetted a fejed – vélekedett a felesége.

Ella és barátai sorozat · Összehasonlítás