A ​Duna titkai 4 csillagozás

Timár György: A Duna titkai

A Duna titkai Európa egyik legnagyobb folyójának kalandos története. Az író az eredet(ek)től, a torkolat(ok) -ig utazik olvasójával, sorra fölidézve az izgalmas csatákat, merényleteket, pöröket, szerelmeket, mészárlásokat és legendákat, melyek a Dunához és partjaihoz fűződnek. Történelmi, földrajzi, irodalmi, kultúrhistóriai ismeretek valóságos tárházát nyújtja a könyv, de nem oktató, hanem tréfás, csevegő, olvasmányos hangon. Külön érdekessége, hogy a szöveget a tárgyalt rész eseményeit illusztráló bélyegek díszítik (a legszebbek színes mellékleteken is láthatók), így a bélyegek gyűjtőinek és kedvelőinek egyedülálló könyvcsemegének számít.

Móra, Budapest, 1988

Mollika >!
Timár György: A Duna titkai

Csillagos ötösre értékelem ezt a könyvet!
Igazán nagyon informatív és élvezetes az olvasása, nyelvezete.
A könyv végighalad a Duna folyása mentén, kezdve a forrásától, és kis anekdoták formájában mutatja be nemcsak magával a folyóval kapcsolatos ismereteket, hanem a Duna partján fekvő városokat, településeket, és a hozzájuk kapcsolódó történelmi eseményeket, személyeket.
Rengeteg dolgot tanultam ebből a könyvből, mind természeti, mind földrajzi, mind ipartechnikai, kultúrtörténeti, mind történelmi szinten.
A könyv illusztrálása pedig szintén nagyon érdekes, egyedi és különleges, hiszen régi bélyegek képei láthatóak szinte mindegyik kis anekdotához tartozóan, mindig abban a történetben felbukkanó épületről, személyről, szoborról vagy akár más témáról is.
Természetesen számomra a legélvezetesebb anekdoták a magyarországi településeknél voltak, hiszen azoknak többségében én is jártam, és ezeknél a leírásoknál a magyarországi történelem sok ismerős mozzanata köszönt vissza.
Aki szereti a történelmet, a földrajzot, az ismeretterjesztő írásokat, azoknak jó szívvel ajánlom ezt a művet.

GeoMaileR>!
Timár György: A Duna titkai

Ebben a könyvben a Duna-mente minden története benne van. Informatív, olvasmányos, szórakoztató. Jól tagolt, így odalapoz az ember, ahol éppen „hajózni, kikötni” van kedve. (Olyan, amilyennek Claudio Magris nagyjából ugyanakkor írt Duna című könyvét hittem, de abban csalódnom kellett. Ettől a könyvtől megkaptam, amit a másiktól vártam.) Háromezer kilométeren és némi túlzással kétezer éven át hajózunk végig a Duna forrásaitól a torkolati ágakig. A kor szelleme (1988) érződik a lapokon, de nem zavaró. Az ötlet, hogy bélyegekkel illusztrálják a helyszíneket, történéseket, az épített örökséget és neves embereket és újításokat, nagyon találó. Tetszik, hogy földrajzi értelemben haladunk végig a folyó mentén, és közben nagyon jól követheően illeszkedik az „utazáshoz” az időbeni korszakolás. A szabályozások előtti Duna egyes vad részeinek leírásai tovább színezik az olvasmányt. A metszőolló történetének ismertetése frappáns dolog. A magyar vonatkozások hangsúlyozása nem szorítja háttérbe a német, osztrák, szerb vagy bolgár vonatkozásokat. Hangulata összeurópai, mint maga a Duna.