A ​király embere (A viking 3.) 38 csillagozás

Tim Severin: A viking – A király embere

Az Odin gyermeke és a Vérszerződés lélegzetelállító folytatása – a nagy ívű viking kaland méltó lezárása. Konstantinápoly, 1035: Thorgils a varég testőrség tagja lett, és megismeri a világ leggazdagabb városának ragyogását, egyben azonban a császári világ gyilkos intrikáit is. Harald Sigurdsson hadifőnök vezetése alatt csalétekké válik egy rajtaütésben, melynek célja, hogy csapdába ejtse a Földközi-tenger hajózási útvonalait rettegésben tartó arab kalózokat.
Amikor Harald végre elfoglalja Norvégia trónját, Thorgilst titokban elküldi Normandiai Vilmoshoz, hogy összehangolják az Anglia elfoglalására készített terveiket. De vajon tényleg megbízhat-e szövetségesében?
A szerző biztos szakértelemmel vezeti olvasóit a mitológiai elemekkel és felejthetetlen viking sagákkal átszőtt középkori világban, míg véget nem ér Thorgils Leifsson utazása.

Eredeti megjelenés éve: 2005

Gold Book, Debrecen, 2007

RosszQtya>!
Tim Severin: A viking – A király embere

Én kevésbé éreztem erősnek a befejező kötetet. Nekem kissé túl sok volt a bizánci rész, ami teljesen elvette a „viking fílinget” A másik, amivel nem voltam megbékülve, az az idő múlása.
Időközönként felkaptam a fejem, hogy: hopsz, megint eltelt jó pár év, de én ezt nem érzékeltem olvasás közben. Persze, ezek azért nem eget rengető problémák, valószínű, másnak fel sem tűnnek. Mindhárom könyvet elolvasva, nekem a középső maradt a kedvencem.

ZsúésKrisz_Olvas>!
Tim Severin: A viking – A király embere

„Ez a fikcióval átszőtt történelmi alapokra épített regényfolyam kiváló az unalmas délutánokra, és bár én elfogult vagyok, mivel ez az első vikinges sorozatom, mégis bátran merem ajánlani bárkinek, akit érdekelnek a hasonló témák.”

Tim Severin: A viking – A király embere

Összességében tetszett ez a rész is, bár kissé visszatért a „tuszkoljunk bele minél több információt” érzés, amit az első résznél kifogásoltam is. Bizonyos részeket pl. a Szentföldön tett látogatást teljesen funkciótlannak éreztem. Mintha a szerző ezt gondolná: nem baj, hogy nincs semmi értelme, de van egy csomó infóm róla, utazzon csak oda Thorgils…
Szerencsére zömmel azért olvasmányos és izgalmas maradt a történet. Különösen a bizánci részek és az Anglia elleni hadjárat tetszettek. Mindent egybevetve jó kis sorozat volt.

Mucimag>!
Tim Severin: A viking – A király embere

A trilógiából ezt a kötetet szeretem legkevésbé. Persze főleg azért, mert a történelmi utazás véget ér. Thorgils ebben a könyvben is sokfelé jár, misztikus képessége háttérbe szorul, és valahogy túl sok rossz dolog történik vele. Ettől függetlenül nagyon szeretem a Viking-regényeket :)

monica>!

Ez tehát a Fehér Krisztus hitének legnagyobb hatalma: olyan hit, mely zsarnokokhoz illő, akik megzabolázzák az emberek függetlenségét.

monica>!

Arra gondoltam magamban, mennyire sajnálatos, hogy a keresztények meggyőződése szerint övék az egyedüli igaz hit. Ha csak kicsit is elnézőbbek, elismerhették volna, hogy a többi vallásnak is vannak érdemei. A régi hit követői készségesen megengedték a többi embernek, hogy kövessék saját isteneiket, és nem törekedtek arra, hogy rájuk erőltessék nézeteiket.
De a konstantinápolyi keresztények legalább nem voltak annyira vakbuzgóak, mint északi testvéreik, akik szorgalmasan irtottak mindent, ami nézeteik szerint pogány szertartásnak minősül.

jehuka P>!

– Ha elfogadom az ajánlatot, milyen földeket adsz Harald Sigurdsonnak, Norvégia királyának?
Keményen, mint az arculcsapás, jött a könyörtelen válasz:
– Hétlábnyit kap Anglia földjéből. Eleget ahhoz, hogy eltemessék. Vagy talán többet, mert magasabb, mint a többi ember.

jehuka P>!

Akkor rájöttem: a Fehér Krisztus imádata azoknak felel meg, akik másokon akarnak uralkodni. Nem az alázatosak hite, hanem a kényuraké és a zsarnokoké. Ha egy ember azt állítja, a Fehér Krisztus kiválasztottja, akkor mindenkinek, aki azt a hitet követi, úgy kell kezelnie őt, mintha magát az istent tisztelné benne. Ezért hajtanak alázatosan térdet előtte. Gyakran még az ujjukat is összefonják, mintha imádkoznának.

monica>!

Nászunk természetesen nem keresztény szertartás szerinti esküvő volt, pappal vagy imádságokkal. Fiatalkoromba egyszer már házasodtam ilyenképpen Izlandon…
Folkmar egyszerű nyilatkozatot tett az istenek felé, majd Frey és Freyja képmása előtt állva acélt és kovát fogott, és összeütvén őket szikraesőt csiholt. Azt jelképezte ezzel, hogy minden egyes anyagban, kőben és fémben, férfiban és asszonyban ott lakozik egy-egy éltető elem, amelyek ha összekerülnek, életet fakasztanak.

monica>!

Ha a hatalomról van szó, az igazán törekvőeknek semmi sem szent.