Csillagközi ​kérdezz-felelek 26 csillagozás

157 észbontó tudnivaló az űrből
Tim Peake: Csillagközi kérdezz-felelek

Gondoltál ​már arra, hogy űrhajós legyél?
Az Apollo küldetések sikerei után napjainkban az űrkutatás új aranykorának küszöbén állunk. A következő évtizedekben minden bizonnyal gyarmatosítani fogjuk a Holdat, otthagyjuk a lábnyomunkat a Marson, és messzebbre fogunk utazni a naprendszerünkben, mint valaha. Ezek az álmok immár karnyújtásnyira vannak tőlünk, és mindannyian részesei lehetünk ennek a kivételes utazásnak.
Mióta visszatértem a Nemzetközi Űrállomásról, rengeteg érdeklődő levelet kapok az emberektől, akik egyre többet szeretnének megtudni az űrbéli életről, a küldetésem minden apró részletéről. „Milyen érzés 28 000 km/órás sebességgel keringeni a Föld körül?” "Hogyan lehet felkészülni a súlytalanságra?" „Milyen hatással van a világűr az emberi testre?” "Mi történik, ha meteorit csapódik az űrállomásnak?"
Ebben a könyvben részletesen megválaszolom ezeket a kérdéseket, kiegészítve őket a saját, űrhajósként szerzett tapasztalataimmal – a kiképzéstől a… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2017

Partvonal, Budapest, 2019
296 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786155783401 · Fordította: Mezősi Péter · Illusztrálta: Ed Grace

Scott Kelly · Timothy Nigel Peake · Timothy Lennart Kopra

Hold · Mars · Kazahsztán · űr

Tim Peake: Csillagközi kérdezz-felelek 157 észbontó tudnivaló az űrből

Ezzel a könyvvel kicsit megőrjítettem a családomat, lehet, már a könyökükön jött ki, amikor úgy kezdtem egy mondatot, hogy „A csillagközi kérdezz-felelekben olvastam…” , de azért mindig érdeklődve hallgatták.
Régen volt már ilyen tudományos jellegű könyv, amelyik ennyire tetszett. Tudományos, de közben nagyon szórakoztató.
A Csillagközi kérdezz-felelek címe szerint egy válaszolgatós könyv ugyan, de mégis úgy érzem, hogy olyan, mintha egy izgalmas, érdekfeszítő és vicces könyvet olvastam volna az asztronauták életéről, az ISS úgynevezett kulisszatitkairól, már amennyiben egy űrállomás esetében ezt el lehet mondani.
Bővebben: http://konyvutca.blogspot.com/2019/04/tim-peake-csillag…

kratas P>!

Tim Peake: Csillagközi kérdezz-felelek 157 észbontó tudnivaló az űrből

Érdekes volt, tanulságos, de egyetlen pillanatig sem száraz. Ha hasonló stílusban tanulhattam volna fizikát, még meg is szerettem volna (bocs anyu).
És tényleg mindent megtudtam arról, hogy milyen 6 hónap az ürben, mi történik felszállás előtt és leszállás után, szóval szuper könyv volt.

Lisie87 P>!

Tim Peake: Csillagközi kérdezz-felelek 157 észbontó tudnivaló az űrből

Érdekes volt, tele hasznos és érdekes információkkal. Sok dolog eszembe sem jutott volna, hogy mivel jár egy asztronauta kiképzés, illetve élet az ISS-en. Sosem akartam űrhajós lenni ( bár nagyon szeretem az űrben játszódó könyveket), és ez a könyv megerősített benne, hogy ne is akarjak ( illetve nem is lenne rá esélyem)! :D

WerWolf>!

Tim Peake: Csillagközi kérdezz-felelek 157 észbontó tudnivaló az űrből

Ismeretterjesztő kötet kicsiknek és nagyoknak. Azaz 157 kérdés és válasz az űrrel, a Nemzetközi Űrállomással, az asztronauták kiképzésével és mindennapjaikkal kapcsolatban.
Tim Peake nem hivatalos hangvétellel és tudományos kifejezésekkel válaszol a neki feltett kérdésekre, hanem hétköznapi, egyszerű magyarázatokkal szolgál a könnyebb megértés érdekében (bár a fiatalabbak mellé néha nem ért egy szülő, aki bizonyos kifejezéseket elmagyaráz).
Gazdagon illusztrált a kötet, mely néha vicces, néha művészi, olykor pedig a könnyebb megértést szolgálja.
Tim Peake az ESA asztronautája, aki brit színekben a 186 napos Principia küldetés keretében látogatta meg a Nemzetközi Űrállomást (ISS) és tett űrsétát az állomáson kívül. Egy asztronauta munkaköri leírásában nem csak a kutatási-, karbantartási tevékenységek tartoznak bele, hanem a PR támogatása is, azaz az ESA és az ISS, valamint az ott folyó munkák népszerűsítése is. A közösségi oldalakon feltett kérdések megválaszolása és az ismeretek terjesztése késztette arra, hogy ezeket a válaszokat, ismereteket összegyűjtse és egy kötetben közreadja.
A kötet hat nagyobb részre van tagolva (Kilövés, Kiképzés, Élet és munka az ISS-en, Űrséta, A Föld és a világűr, Visszatérés a Földre), melyek teljes képet adnak egy asztronauta “életpályájáról”, ami az ISS fedélzetére vezet, és onnan vissza a Földre. Bár ismerhetjük a kilövés, a dokkolás és a visszatérés technikai részleteit, hiszen manapság minden megtalálható a neten, mégis teljesen más egy olyan személy nézőpontjából látni az egészet, aki át is élte ezeket, nem csak külső szemlélőként jegyezte le az adatokat.
Érdekes módon engem nem a 400 km magasban keringő ISS-en történő dolgok kötöttek le leginkább, hiszen ezekről sokat lehet hallani, hanem a kiképzés folyamata, illetve a kilövés és a visszatérés. Ezzel nem azt akarom mondani, hogy semmi újdonságot nem tudott mondani Peake az ISS-ről, csak valahogy nem ezek ragadtak meg az emlékezetemben. Talán legjobban a Szojuz központi számítógépéről közölt adatok értek meglepetésként. Az ember azt hihetné, hogy az űrprogram a fejlett technológiákra támaszkodik, hogy minél biztonságosabb és pontosabb méréseket, repülést és dokkolást biztosítsanak. Erre kiderül, hogy 2010-ig a Szojuzokban egy 200kHz-es proci jelentette a központi számítógépet 3×2 kbyte RAM-mal és 3×16 kbyte ROM-mal (70 kg)…
Peake nem csak a saját tapasztalatait osztotta meg a kötetben, hanem a kollégái és elődei történeteit is közreadta. Azt eddig is tudtuk, hogy veszélyesek az űrséták, hiszen elég egy apró hiba és az ember az életével fizethet. A példák rávilágítanak arra is, hogy az asztronauta kinn a világűrben, az ISS-en kívül szinte csak magára és a rögzítőkötélre számíthat. Több baleset is volt, ami kis híján halállal végződött, de szerencsére mindegyikük megúszta kisebb sérülésekkel.
És persze választ kapunk arra a kérdésre is, hogy hogyan működik a nullgravitációs WC és hová „mennek ki” az asztronauták a kilövés és a dokkolás közötti több órás időszakban. :)

Bővebbe: http://www.letya.hu/2019/04/tim-peake-csillagkozi-kerde…

Coralie>!

Tim Peake: Csillagközi kérdezz-felelek 157 észbontó tudnivaló az űrből

Szuper könyv, nagy élmény volt olvasni! Csak azt sajnálom, hogy általános iskolás koromban még nem létezett*, mert tuti, hogy rongyosra forgattam volna. Akkoriban ugyanis a „mi leszel, ha nagy leszel” kérdésre biztos valami olyasmit válaszoltam volna, hogy űrkutató. :D Bár azóta már Hold távolságra került tőlem ez a pálya, még mindig elvarázsol minden, ami a témához kapcsolódik. Tim Peake remekül összeszedte a kérdéseket, amelyek mindenkit foglalkoztatnak, aki érdeklődik az űrhajózás iránt. Abszolút nem száraz, úgy mutatja be a tudományos részt is, hogy bárki megértheti. Személyes tapasztalatai és őszinte (humorral is fűszerezett) gondolatai által betekintést nyerhetünk az űrhajósok hétköznapjaiba, így egy kicsit mi is (akik sosem fogunk eljutni oda) megtapasztalhatjuk, hogy milyen érzés lehet hónapokig kívülről látni világunkat, lebegni és megbirkózni a szokatlan környezettel, az embert próbáló kilövéssel, vagy épp az űrséta során kimerészkedni a fekete űr rideg világába. Igazi hiánypótló, amely kicsiknek és nagyoknak is egyaránt hasznos és élvezetes olvasmány!

TiszlaviczMarcsi IP>!

Tim Peake: Csillagközi kérdezz-felelek 157 észbontó tudnivaló az űrből

Szuper könyv, rengeteg tudományos ténnyel, érdekességgel, ráadásul érthetően és humorosan tálalva, amit a laikus ember is megért és befogad.
Nagyon jó volt olvasni, egy kicsit engedtem a csábításnak, és eljátszottam a gondolattal, hogy én is lehetek űrhajós… :)
Az űrkutatás jövőjére vonatkozó rész viszont félelmetes – félelmetes, hogy a sci-fi már gyakorlatilag valóság!

timionthebranch P>!

Tim Peake: Csillagközi kérdezz-felelek 157 észbontó tudnivaló az űrből

Meglepett, hogy mennyire tetszett ez a könyv, mert a borító alapján úgy tűnt nálam fiatalabb a célközönség. Olvasás után azt mondom bátran ajánlanám felnőtteknek (és érdeklődő kamaszoknak), mert nagyon rendszerezett, logikus felépítésű, rengeteg jól átgondolt ábra van benne és a sok információ mellett sikerült mégis egyfajta könnyed hangvételt megtartani. Személyes élmények mellett általános tájékoztatás a mai űrkutatás helyzetéről.

P_A_Doorman P>!

Tim Peake: Csillagközi kérdezz-felelek 157 észbontó tudnivaló az űrből

Tudom még csak június van, de úgy érzem az év eddigi legjobb olvasásélményemet éltem meg ezzel a könyvel. Bátran ajánlom bárkinek, akit egy kicsit is érdekel az űrkutatás!
Részletesebb írásomat itt olvashatjátok:

Könyvek_szava>!

Tim Peake: Csillagközi kérdezz-felelek 157 észbontó tudnivaló az űrből

Nagyon hasznos könyvnek mondható. Igazi asztronauták lehetünk mi is, mialatt számos érdekességet megtudhatunk az űrutazásról, és űrkutatásról. Tim Peake fantasztikus ötlete, hogy azoknak az olvasóknak akik nincsenek tisztában, miket élhet át egy asztronauta, kérdés-felelet formában mindent bemutat amire csak kíváncsiak vagyunk. Kis tudomány nem árt senkinek. :) @Athenaeum köszönöm!
Itt bővebben:

timcsigirl>!

Tim Peake: Csillagközi kérdezz-felelek 157 észbontó tudnivaló az űrből

A könyv kérdés-válasz formátumban vesz sorra mindent ami kapcsolódhat az űrhöz és az űrhajózáshoz, űrutazáshoz. Az űrhajós kiképzéstől az űrbeli életen át egészen a hazatérésig és az űrutazás hosszú távú hatásaiig sok-sok információval leszünk gazdagabbak. Jó volt olvasni, amikor az író személyes tapasztalatait, élményeit és szórakoztató történeteket osztott meg, érezhető az írásán az, mennyire imádja a munkáját. Őszintén leírja a gusztustalan, félelmetes, vagy éppen lenyűgöző és varázslatos részleteket is. Jól elmagyaráz olyan fogalmakat, jelenségeket, melyeket nem egyszerű megérteni. Előfordult, hogy annyira részletesen megválaszolt 1-1 kérdést, hogy elfelejtettem miről is szólt a kérdés eredetileg. :)

Bea_Könyvutca P>!

Megdöbbent, amikor megkérdezik tőlem, hogy tud-e unalmas lenni az élet az ISS-en… Pont ellenkezőleg, kiélvezzük azt a pár csendes pillanatot, amit magunkra tudunk fordítani. Lehet, hogy furcsán fog hangzani, de én mindig élveztem esténként a fogmosást, mert a tisztálkodási területünk közel volt a Kupolához, így oda tudtam lebegni egészen közel ahhoz a hatalmas ablakhoz, és pár csendes pillanatig élveztem a kilátást. Tetszett a dolgok ilyetén összekapcsolódása, hogy épp a lehető leghétköznapibb dolgot csinálom, mialatt 25-ször gyorsabban mozgok a hangsebességnél, és egy egész kontinenst látok elhaladni magam alatt.

Bea_Könyvutca P>!

Reggel általában 1 centivel magasabbak vagyunk, de a nap során a gravitáció megteszi a hatását, és visszazsugorít minket az eredeti méretünkre.

Kapcsolódó szócikkek: magasság
Bea_Könyvutca P>!

Miként tesz szert az űrállomás vízre és oxigénre?
Az ISS vizének kb. 70-80 százaléka újrahasznosított (igen, a vizeletünk mellett megisszuk a reciklált izzadságunkat és a kilélegzett nedvességet is!). Az ilyen szintű újrahasznosítás igencsak lenyűgöző, sikerességét pedig egy vizelet- és vízfeldolgozó szerkezetnek köszönheti, mely kiszűr és eltávolít minden szennyező anyagot, és olyan ivóvizet állít elő, ami tisztább annál, amit mi legtöbben a Földön iszunk.

Bea_Könyvutca P>!

Oroszul tanulni kemény munka. Én legalábbis keménynek találtam, és tudom, hogy számos angol anyanyelvű kollégám egyetértene velem. Scott Kelly NASA-űrhajós és ISS-parancsnok azt monda nekem, hogy csak ez első tíz év orosztanulás nehéz, és nem viccelt. Ugyanakkor az orosz nyelv tisztességes ismerete nélkülözhetetlen, főleg mivel a Szojuz űrhajón minden oroszul van. Nincs angol fordítás. Minden repülési dokumentációnk, az eszközök, a műszerfalak, minden – az összes oroszul van, és a moszkvai irányítóközponttal is csak oroszul beszélünk. A Szojuzon belül sem beszélünk angolul, hacsak nem kötetlen beszélgetésről van szó a legénység között.

Kapcsolódó szócikkek: orosz nyelv · Scott Kelly · Szojuz
Bea_Könyvutca P>!

Mi volt a kiképzés legrosszabb része?

Nos, először is szerintem a helyén kell kezelni a dolgokat – tehát ha van egy rossz napod asztronautaként egy űrbéli küldetésre való kiképzés alatt… azért az még mindig egy elég jó nap!

Kapcsolódó szócikkek: kiképzés
Bea_Könyvutca P>!

Ahogy Chris Hadfield kanadai asztronauta mondta: „Az űrhajós, aki nem figyel oda az apró dolgokra: halott űrhajós.”

Kapcsolódó szócikkek: Chris Hadfield
TiszlaviczMarcsi IP>!

A Gravitáció című filmben Sandra Bullock csak egy forrónadrágot és egy ujjatlan atlétát visel a szkafandere alatt – helyes ez így?
Nem! A szkafanderünk alatt van egy pelus, egy jégeralsó, egy hosszú ujjú felső, aztán pedig az LCVG – nem éppen olyan szexi, mint a forrógatya egy ujjatlan pólóval, de sokkal praktikusabb.

Kapcsolódó szócikkek: Gravitáció · pelenka · Sandra Bullock · szkafander
[névtelen]>!

Ahogy Frank Borman, a NASA űrhajósa, és az Apolló 8 parancsnoka mondta: 'Egy kiváló pilóta a kiváló ítélőképességét arra használja, hogy elkerülje azokat a szituációkat, amelyekben ezt a kiváló képességét kéne használnia.'

Kapcsolódó szócikkek: Apollo-8 · Frank Borman
Bea_Könyvutca P>!

A Nemzetközi Űrállomáson beszélt két hivatalos nyelv az orosz és az angol. Ha kicsit lazábbra vesszük a figurát, akkor azt mondom, az űrhajósok között van egy harmadik, közös nyelv is, az „orgol” („Runglish”). Ezt a kifejezést először 2000-ben használták, amikor az első legénységek elkezdtek az új, Föld körül keringő laboratóriumban élni és dolgozni. Szergej Krikaljov orosz kozmonauta szavaival: „Viccből azt szoktuk mondani, hogy mi »orgolul« kommunikálunk, az orosz és angol nyelvek keverékén, így amikor nem jutnak eszünkbe szavak az egyik nyelvből, akkor a másikból helyettesítjük, mert a csapat összes tagja jól beszéli mindkét nyelvet.

Bea_Könyvutca P>!

Itt most egy kicsit meg kéne állnom, hogy kifejtsem, mit is jelentenek a „speciális orvosi eljárások”. Talán nem meglepő, hogy a legtöbb űrhajós felnőttinkontinencia-nadrágot, más szóval pelenkát, vagy ahogy a NASA nevezi, MAG-ot (Maxi-mum Absorbency Garment, vagyis maximális nedvszívó képességű ruhadarab) visel felszálláskor. Ez nem az ellen az izgalom ellen véd, ami akkor jelentkezik, amikor valakit kilőnek az űrbe egy 300 tonnás petárda tetején ücsörögve, hanem azzal az egyszerű ténnyel hozható összefüggésbe, hogy nagyjából tíz órát kell eltölteni a szkafanderben a felszállás napján – és ez még a legerősebb hólyagnak is hosszú idő!