Leonard ​Cohen: Hallelujah 8 csillagozás

Tim Footman: Leonard Cohen: Hallelujah

Leonard ​Cohen sokoldalú férfi – jelenleg hetvenes évei közepén jár –, és sokkal több, mint az a zseniális dalszerző és előadó, aki neve hallatán a leginkább eszünkbe jut. Rendkívül nagy hatású zenéje, versei és fellépései a mai napig elnyerik a kritikusok tetszését. Cohen emellett elismert regényíró, a száraz, de veszettül vicces komédia mestere – mindig képes előhúzni egy szórakoztató anekdotát –, és belső lényének felfedezője, aki a kilencvenes évek során öt évet töltött egy buddhista kolostorban napi tizenkét óra meditációval. Mindezek – még sok mással együtt – a kortárs zene egyik legizgalmasabb történetévé teszik az övét.
Ez a hiteles, gyakran fanyarul szórakoztató könyv Cohen teljes történetét elmeséli, 1934-es születésétől kezdve 2009-es, dicsőséges koncertturnéjáig. Cohen legfontosabb alkotótársaival készült új, exkluzív interjúanyagaival, valamint a számos, eddig ismeretlen részletet napvilágra hozó friss kutatások eredményeivel a „Leonard Cohen: Hallelujah”… (tovább)

Új életrajz

Showtime, Budapest, 2010
286 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789638748140 · Fordította: Kiss Borbála Réka

olvasgató>!
Tim Footman: Leonard Cohen: Hallelujah

A nem túl acélos főszövegen sokat ront a három függelék. A diszkográfia hasznos a végén.

Tim Footman: Leonard Cohen: Hallelujah

Ilyen különleges életrajzzal még nem találkoztam: szegecses ostorral írt szeretet és tisztelet – vagy csak én képzelem… Komoly művészeti (irodalmi és zenei) elemzés, távolságtartó életrajzi adatok, rengeteg idézet.

Frank_Waters I>!

[L. Cohen] Érdeklődni kezdett a hipnotizálás iránt, és miután elolvasott egy XIX. századi könyvet a témában, maga is megpróbálkozott vele, igen eredményesen. Sikerült a személyzet egyik tagját transzba vinnie, majd nekiállt levetkőztetni a lányt, ám a transzállapotból jóval nehezebben sikerült felébresztenie.

Első fejezet

Frank_Waters I>!

Azért írtam leveleket a nőknek, hogy megkaphassam őket. Megmutatták másoknak is, és hamarosan versként kezdték emlegetni. Amikor a nőknél nem jött be, Istenhez fohászkodtam.

Első fejezet

Kapcsolódó szócikkek: Isten · nők
pertita>!

Nem csak a törvény szava számít; a kéz is, mely a bűntetést kiszabja.

119. oldal, SHOWTIME, 2010.

pertita>!

Leonard számára az a legfontosabb, hogy játssza valaki ezeket a számokat, hogy az emberek meg tudják hallgatni őket, úgyhogy ha a McGarrigle nővére előadása vagy Nick Cave verziója tetszik jobban, esetleg az, hogy Billy Joel csinálja, szuper. A lényeg, hogy eljusson az emberekhez. És szerintem ez Leonard egyik legnagyszerűbb tulajdonsága, ez a nagylelkűség, mely nem szűnik az idő múlásával, így ha ő már nem énekelhet vagy készíthet lemezeket, akkor is tudja, hogy a zenéje tovább szól. Kicsit olyan, mint egy könyvtár – az ember tudja, hogy az író halála után még mindig elmehetnek az emberek, levehetnek egy könyvet a polcról és élvezhetik. Leonard szeretné, ha más hangokon is megszólalna a zenéje.

133. oldal, SHOWTIME, 2010.

pertita>!

Minden a konnotációkon, az odaértett jelentéseken, a finom árnyalatokon áll vagy bukik – hogy a dal tud-e közvetlenül hatni a hallgató tudatalattijára; és talán még azon is, hogy az ember képes-e átadni-e magát Istennek, a szerelemnek, vagy annak az erőnek, amely az ő életében a spiritualitást jelenti, valamint azon, hogy képes-e meghajolni a nyelv rejtett, szavakkal kifejezhetetlen hatalma előtt.

215. oldal, SHOWTIME, 2010.

Kapcsolódó szócikkek: spiritualitás

Hogy énem benned testesült
A szent galamb fölénk repült
S volt minden sóhajunk egy alleluja.

pertita>!

És a háború csodálatos. Sosem fogják teljesen eltörölni. Azon kevés alkalmak egyike, amikor az ember a legjobbat adhatja magából. Annyira takarékos a gesztusok és a mozdulatok terén, minden egyes mozdulat precíz, minden erőfeszítés maximális. Senki sem kamuzik. mindenki felelős a fivéréért. A közösség és rokonság, testvériség, elhivatottság érzése. Lehetősége nyílik az embernek olyasvalamit is átélni, amit a modern nagyvárosi életben sosem tudna. Igazán lenyűgöző.

94. oldal, SHOWTIME, 2010.

pertita>!

Az egyházi vagy spirituális szertartások laikus résztvevői számára egy adott szertartás jelentése sokszor implicit, érzelmi síkon működik, és ezt a jelentést talán nem is kell fennhangon megfogalmazni az egyszerű földi halandók számára. Ráadásul ez néha tudatos döntés eredménye – hogy a vallás misztériumait megóvják az alsóbb osztályok tudatlan tagjaitól.

216. oldal, SHOWTIME, 2010.

pertita>!

Ugyanakkor Cohen tiszteleg a metadalszerzés hagyománya előtt is: amikor egy dal arról szól, milyen érzés dalt szerezni – amikor a szerző minden trükköt félretéve csak annyit mond: Hé, mi lenne, ha csak a dalt figyelnéd?

219-220. oldal, SHOWTIME, 2010.

gjudit8>!

A fiatal költő két legfontosabb tulajdonsága az arrogancia és a tapasztalatlanság.
Irving Layton