Katwe ​királynője 3 csillagozás

Tim Crothers: Katwe királynője

Megdöbbentő ​és igaz történet Phiona Mutesiről, az ugandai nyomornegyedből származó sakktehetségről.
2005-ben történt, hogy miközben a kilencéves Phiona Mutesi élelmet keresett, a bátyja nyomába eredt, és egy poros verandán kötött ki. Itt találkozott Robert Katendével.
A misszionárius Katendének, az egykori háborús menekültnek egy valószerűtlen álom lebegett a szeme előtt: a sakkon keresztül akarta megadni a katwei nyomornegyedben élő gyerekek számára a jobb élet lehetőségét. Ez a játék arrafelé annyira ismeretlen, hogy még szavuk sincs rá. Robert letette a földre a sakktábláját, és elkezdett tanítani. A gyerekek eleinte csak az ingyenétel miatt jártak hozzá, de idővel sokan megszerették a játékot, melyben – a saját életükhöz hasonlóan – nagy akadályokat legyőzve kell küzdeni a túlélésért. A gyerekek közül egy lány kivételes tehetségnek bizonyult: Phiona.
Phiona tizenegy éves korára már országos junior bajnokságot nyert, tizenöt évesen pedig országos bajnok lett.… (tovább)

Eredeti cím: The Queen of Katwe

Eredeti megjelenés éve: 2012

Enjoy, Budapest, 2018
296 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634193920 · Fordította: Ballai Mária

Tim Crothers: Katwe királynője

Nagyon szívbemarkoló történet volt.
Bár nem követem a sakk bajnokság történéseit, a játékot ismerem, gyerekkoromban én is játszottam néha, bár sosem ment igazán jól.
A szerző interjúkon keresztül mutatja be Phiona életét a gyerekkorától kezdve a jelenig, így egy sokkal könnyedebb történetet kaptunk, amibe sokkal jobban bele tudja élni magát az ember. Sokkal több valóságalapot kölcsönzött a könyvnek ez a stílus, mintha csak el lett volna mesélve egy regényben az egész. Nagyon tetszett, hogy nem csak Phionával foglalkozik a könyv, hanem sok más szereplővel is.
Habár ez eleje kicsit kusza volt nekem, nem igazán tudtam hova tenni, hogy először leírta „A” szereplő életét, utána „B” szereplőét, majd még beletesz egy „C” és egy „D” szereplőt is…az egészet olyan zavarosnak éreztem, hogy nem tudtam mi lesz ebből, hová akar kilyukadni. De végül minden szál összekapcsolódott, mindenkinek megvolt a maga szerepe a történetben és egy szép, kerek egész történettel lettünk gazdagabbak. Egy végtelenül szomorú, megrázó és hihetetlen világgal ismerkedhettünk meg, amiről mindenki tudja, hogy létezik, mégis ilyen részletesen leírva mélyen megrázó volt.
Szomorú, hogy ennyire kevés emberhez jutott el itthon ez a könyv (talán a sakk téma miatt keveseket érdekel), pedig megéri elolvasni. Csak ajánlani tudom.

Cill>!
Tim Crothers: Katwe királynője

Nem tudtam ezt a könyvet nem lepintozni, mert regényre számítottam, de nagyon nem azt kaptam. Tulajdonképpen inkább valami többé-kevésbé jól összerendezett interjúgyűjtemény-szerűséggel van dolgunk, ami alapján a szerző a lehető leghitelesebben akarja rekonstruálni az eseményeket, és ez sajnos az olvasmányosság kárára megy. Ráadásul gyakran a nyelvezet is elég butyuta, ami újságcikkbe még elmenne, de könyvterjedelemben már nem ideális.
Azonban ezek ellenére örülök, hogy elolvastam, mert tényleg egy csodaszámba menő történetet ismerhettem meg. Igazából nem is Phiona sorsa ragadott meg, hanem maga a mozgalom, hogy miket el lehet érni a sport segítségével, és a tenni akaró és tudó, becsületes emberek közreműködésével. Jó, hogy vannak ilyen emberek, mint Katende és társai, és remélem, az összes bemutatott gyerek sorsa jobbra fordult. És jó, hogy megszületett ez a könyv, mert ahogy utánanéztem, a bevétele is részben Phionánál landolt, ezzel is segítve őt. És úgy érzem, ennyi csodában már az Istennek is nagy szerep jutott.

Boglárka_Madar>!

Ha te nem hiszel magadban, hogyan várod el másoktól, hogy higgyenek benned?

Boglárka_Madar>!

„Van egy álmom, ami fontosabb az összes többinél” – tárja fel a lelkét Phiona. „Azt képzelem, hogy egy olyan otthonban élünk, ahol magunk mögött tudhatjuk az összes szenvedést és küzdelmet, amin keresztül kellett mennünk.”

krisztiii88>!

-Hogyhogy ez a sok ember megtapasztalt egy ilyen nyomorúságos helyet, és nem távozik innen?
-Mert ez a hely olyan emberekkel van tele, akiknek nincs hova menniük.

krisztiii88>!

Katwéban a túlélés a bátorságon, eltökéltségen, a leleményességen és a szerencsén múlik.

Boglárka_Madar>!

Megnyeri a döntő játszmát, de fogalma sincs arról, hogy ez mit jelent.