44. legjobb vers könyv a molyok értékelése alapján

Karácsonyi ​lidércnyomás 241 csillagozás

Tim Burton: Karácsonyi lidércnyomás

Kinek ​jutna eszébe Télapót és az egész karácsonyt csak úgy ukmukfukk elrabolni? Természetesen Tim Burtonnek, no meg az általa írt és illusztrált könyv főhősének, Csontvázy Izsáknak. Izsák a rémület őshazájában, Halloweenföldén éli frászhozással teli, izgalmasnak tűnő életét, amikor egyszeriben azt veszi észre, hogy már igencsak unja a vérfagyasztást, a velőtrázást és a hátborzongatást.

Elindul hát világgá, és egy elvarázsolt erdő közepén egy csudás világra lel. Egy szempillantás alatt rabul ejti a szeretet ünnepe, majd viszonzásul ő ejti rabul a szeretet ünnepét. Mindenki fedezékbe, kezdetét veszi az Izsák főszereplésével megtartott karácsony!

A Karácsonyi lidércnyomás filmváltozatát már sokan ismerhetik, de Tim Burton eredeti rémes-rímes meséjét most először fedezhetik fel maguknak a felnőttnek látszó gyermekek és a gyermeknek látszó felnőttek. Kötelező olvasmány a morbid és abszurd humor kedvelőinek.

Fontos tudni, hogy Burton most megjelenő verses… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1993

Magvető, Budapest, 2009
40 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789631427394 · Fordította: Stern Gábor · Illusztrálta: Tim Burton

FairyDust>!

Zseniális.
Imádom Tim Burton alkotásait. Kissé bizarr, nagyon fura, de határozottan jó. Az illusztrációk nagyon tetszenek. Ugyan kissé fura volt magyarul olvasni, az angol után, de a rímek nem lettek vészesen rosszak – kiemelkedőek se –, aki teheti inkább eredeti nyelven vegye kézbe, mert az az igazi. A mesét is láttam már jó párszor, visszatérő szokásom megnézni Halloween és karácsony közötti időszakban. A kedvenc zeném, mi más lenne mint: https://www.youtube.com/watch…, ne tudjátok hányszor ment repeatben a Spotifyomon. Mikor ezeket a sorokat írom, akkor is hallgatom, beteg vagyok mi? This is Halloween…Halloween…Halloween.
A fordítás miatt lelcsíptem fél csillagot, de úgy érzem ez az a mese amit mindenkinek egyszer el kellene olvasni/meg kellene nézni.

Szöszmösz_Gorkie P>!

Ez nagyon jó volt! :D
Tetszett a szöveg is nagyon, az illusztrációkat pedig imádtam. :)
Hiába tűnik félelmetesnek, nekem inkább aranyos volt Izsák és Zéró. Pláne a világító töklámpással az orrán. :D
Újraolvasós, nem is kérdés. :)
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Másodszor olvasva is fergeteges. Imádom. :D
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
10.24. Megunhatatlan. Kötelező darabbá vált számomra így Halloweent vagy Karácsony felé. :)

gabiica P>!
Tim Burton: Karácsonyi lidércnyomás

Ez eszméletlenül jó volt. Egyáltalán nem félelmetes, a történet magával ragadó, az illusztrációk egyszerűen meseszépek. Engem teljesen megnyert magának ez a helyes kis történet. Szerintem mindenkinek meg kellene ismernie ezt a mesét, annyira szuper! Izsák volt a nagy kedvenc.

AniTiger P>!
Tim Burton: Karácsonyi lidércnyomás

A sztorit azóta imádom, hogy először láttam a „mesét”. Mondjuk Tim Burton szinte bármit csinál – szeretem. (OFF: Még azt is megbocsátottam neki, amit Vándorsólyom kisasszony különleges gyermekeivel csinált, sőt az Éjsötét árnyék khm.. furcsa… khm.. jeleneteit.)

Az illusztrációk fantasztikusak, olyanok, mint a rajzolójuk: furcsák, elvontak és izgalmasak. Plusz jócskán morbidak is, ld.: Goodbye Kitty sírfelirat.
A történet is nagyon jó, bár csupán a fő vonalat tartja meg a meséhez képest, vagyis Jack (akit itt valami oknál fogva Csontvázy Izsáknak hívnak) szeretne cserélni a Télapóval és idén akar örömet vinni a világba. Etc, etc, etc… Totál kimarad spoiler Ez azért zavart, de egye fene, így még mindig 5 csillagos lenne, ha…

…Anyám, borogass, ezek a kínrímek néha fájtak. A fordító a Rímbörtönnel megnyert magának, ám most kételkedni kezdtem benne…

De akkor is… a kiadvány borzasztóan igényes, a történet timburtönösen elborult, összességében szerettem.

Magvető, Budapest, 2009
Kiss_Julianna>!
Tim Burton: Karácsonyi lidércnyomás

Egyszerüen nem tudom mit is írjak! A filmet nem ismerem, így nem tudtam mire is számítsak. Vegyes véleményem van. Tetszett is meg nem is. A rímeket érteni, értelmezni kell. Néha jókat mosolyogtam, de ezt egy gyerek nem biztos, hogy érti. Sőt, számára félelmetes is lehet. Mindezt félre téve, még neki futok egy újra olvasásnak.

Citrompor P>!
Tim Burton: Karácsonyi lidércnyomás

A karácsony előtti fejvesztett ajándékbeszerzési rohangálásom megidézte a Karácsonyi lidércnyomás hangulatát, ezért úgy döntöttem, hogy ennek a kis verses képeskönyvnek az újraolvasásával hangolódom az ünnepekre. :)
Filmen nagyon csípem Tim Burton munkáit és mint könyv a Rímbörtön is elnyerte pár éve a tetszésemet. Ezt a könyvet idén a Könyvfesztiválon sikerült jutányos áron beszereznem, amit egyből el is olvastam vásárlás után. Most aprólékosabban szemrevételeztem, nem siettem vele, elnézegettem a jópofa ceruzarajzos illusztrációkat, ízlelgettem a rímeket is. A sztori még mindig jópofa, kellően borzongató és kacagtató is egyben. Az illusztrációk ötletesek, eredetik, de azért filmen sokkal jobbak, mélyebb benyomást tesznek. A rímek néhol suták vagy kifacsartak, talán ez a fordítás miatt van így, ki tudja. Mindenesetre remélem, kedves figyelők, csilingelő csontvázak helyett a száncsengő dallama szólalt meg nálatok, s csizmátokba lábszárcsontot sem kaptatok! :)

Milli88 P>!
Tim Burton: Karácsonyi lidércnyomás

Aranyos kis történet. Izsák csak jót akart, és észre sem vette, hogy mekkora galibát is okozott. Zéró imádnivaló kis kutymorgó, főleg a töklámpás orrával. :)
Tökéletes karácsonyi ráhangolódás.

Madama_Butterfly>!
Tim Burton: Karácsonyi lidércnyomás

Tim Burton egy zseni – bármihez nyúl, az egyszerűen fantasztikus. Ez a mese alap, kicsiknek és nagyoknak egyaránt.
Ennyi…. :)

CsakSimánDorka P>!
Tim Burton: Karácsonyi lidércnyomás

Imádom Jacket Izsákot? Ez szörnyű! :D Általános iskolás korom óta rajongok a kis kelekótya csontvázért! :) Olyan aranyos, hogy csak jót akar, de szegénynek nem úgy jön össze, ahogy azt eltervezte. Az illusztrációk pedig fantasztikusak voltak *.*

Paan>!

A karácsonyi lidércnyomásból minden házba jutott
Békét nem hozott senkinek, sőt, ki tudott: futott.
És amit a kicsik ajándék gyanánt kapnak ma,
holtbiztos, hogy nem tennék az ablakba.
És a csöppségek hiába aludtak eddig édesdeden,
álmukba befészkelte magát sok csontváz és véres tetem.
A frissen hullott hó felett jót a Hold sem remél,
a városra borult, mint rémisztő szemfedél.
Nyögésnek hangzott, ahogy Télapó köszöntötte a karácsonyt,
a csilingelő csengettyűk, mint két csattogó lábszárcsont.
Dörzsölték a kölykök a szemüket: mi ez a horror show?
Csontváz a rénszarvas, a szánja meg koporsó?!
Akiket a bakon ülő csontváz látványa fogadott,
rögtön tudták, nem Mikulás hajtja a kísértetfogatot.
Izsák majd kiugrott a bőréből, ahogy házról házra járt,
meg volt győződve róla, ajándéka várva-várt,
s ami játékot a kicsiknek hoz, az biztosan ritka –
épp csak hiányolja ravatal, netalán egy kripta.

Nincs oldalszámozás

Kapcsolódó szócikkek: Jack Skellington
Paan>!

Izsákék azt gondolták, haláli ünnepet rendeznek megint.
Ó jaj, csak ne gondolták volna szó szerint!

Nincs oldalszámozás

Hozott még polipvonatot,
a sín a nyakadra föltekeredett,
és hozott még fejszét forgató szörnyetegeket.
Egy koszorúnak álcázott emberevő virágot,
s egy vámpír plüssmacit, mi mindent csak kirágott.

Citrompor P>!

Nyögésnek hangzott, ahogy Télapó köszöntötte a karácsonyt,
a csilingelő csengettyűk, mint két csattogó lábszárcsont.
Dörzsölték a kölykök a szemüket: mi ez a horror show?
Csontváz a rénszarvas, a szánja meg koporsó?!

Molymacska P>!

– Télapó úr, azzal nagy bűnt követett el,
hogy folyton télapó volt, sohasem szünetekkel.
De most majd én tűnök fel szánnal a karácsony egén,
mert idén helyet cserélünk, maga meg én.
Én kívánok majd kellemes karácsonyi ünnepet,
magának kívánják, hogy bárcsak szűnne meg.

Kek P>!

Elvitt cukrokat, játékokat a polcról,
és Télapó fényképét, hol a manókkal pózol.
Elvitt díszeket, s egy hozzávaló fácskát,
s a Karácsonyfalva feliratból a mézeskalács „K”-t.

A frissen hullott hó felett jót a Hold sem remél,
a városra borult, mint rémisztő szemfedél.

Agymanó>!

Izsák elindult világgá – a magány hajtotta felerészt.
Másrészt meg a csüggedés, mi oly sokakat felemészt.

ライジーア>!

Aztán jött Juli, ám szüleit ő sem ezért vegzálta:
babát kapott, de azt a gonosz megszállta.

Kek P>!

Ekkor előtűnt, ahogy sírjából támad fel a holt,
egy kísértet, ki nyüszített, vonyított és csaholt.
Szellemkutya volt ő, kin a töklámpás jó dizájn,
az világított a sötétben a kis csámpás nóziján.
Zérónak hívták Izsák kutyáját, a hiába hűséges ebet:
gazdája nem vette semmibe – lelkén ez ejtett sebet.