28. legjobb vers könyv a molyok értékelése alapján
74. legjobb mese könyv a molyok értékelése alapján

Karácsonyi ​lidércnyomás 203 csillagozás

Tim Burton: Karácsonyi lidércnyomás

Kinek ​jutna eszébe Télapót és az egész karácsonyt csak úgy ukmukfukk elrabolni? Természetesen Tim Burtonnek, no meg az általa írt és illusztrált könyv főhősének, Csontvázy Izsáknak. Izsák a rémület őshazájában, Halloweenföldén éli frászhozással teli, izgalmasnak tűnő életét, amikor egyszeriben azt veszi észre, hogy már igencsak unja a vérfagyasztást, a velőtrázást és a hátborzongatást.

Elindul hát világgá, és egy elvarázsolt erdő közepén egy csudás világra lel. Egy szempillantás alatt rabul ejti a szeretet ünnepe, majd viszonzásul ő ejti rabul a szeretet ünnepét. Mindenki fedezékbe, kezdetét veszi az Izsák főszereplésével megtartott karácsony!

A Karácsonyi lidércnyomás filmváltozatát már sokan ismerhetik, de Tim Burton eredeti rémes-rímes meséjét most először fedezhetik fel maguknak a felnőttnek látszó gyermekek és a gyermeknek látszó felnőttek. Kötelező olvasmány a morbid és abszurd humor kedvelőinek.

Fontos tudni, hogy Burton most megjelenő verses… (tovább)

Eredeti mű: Tim Burton: The Nightmare Before Christmas

Eredeti megjelenés éve: 1993

Magvető, Budapest, 2009
40 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789631427394 · Fordította: Stern Gábor · Illusztrálta: Tim Burton

FairyDust P

Zseniális.
Imádom Tim Burton alkotásait. Kissé bizarr, nagyon fura, de határozottan jó. Az illusztrációk nagyon tetszenek. Ugyan kissé fura volt magyarul olvasni, az angol után, de a rímek nem lettek vészesen rosszak – kiemelkedőek se –, aki teheti inkább eredeti nyelven vegye kézbe, mert az az igazi. A mesét is láttam már jó párszor, visszatérő szokásom megnézni Halloween és karácsony közötti időszakban. A kedvenc zeném, mi más lenne mint: https://www.youtube.com/watch…, ne tudjátok hányszor ment repeatben a Spotifyomon. Mikor ezeket a sorokat írom, akkor is hallgatom, beteg vagyok mi? This is Halloween…Halloween…Halloween.
A fordítás miatt lelcsíptem fél csillagot, de úgy érzem ez az a mese amit mindenkinek egyszer el kellene olvasni/meg kellene nézni.

Gorkie P

Ez nagyon jó volt! :D
Tetszett a szöveg is nagyon, az illusztrációkat pedig imádtam. :)
Hiába tűnik félelmetesnek, nekem inkább aranyos volt Izsák és Zéró. Pláne a világító töklámpással az orrán. :D
Újraolvasós, nem is kérdés. :)
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Másodszor olvasva is fergeteges. Imádom. :D
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
10.24. Megunhatatlan. Kötelező darabbá vált számomra így Halloweent vagy Karácsony felé. :)

gabiica P
Tim Burton: Karácsonyi lidércnyomás

Ez eszméletlenül jó volt. Egyáltalán nem félelmetes, a történet magával ragadó, az illusztrációk egyszerűen meseszépek. Engem teljesen megnyert magának ez a helyes kis történet. Szerintem mindenkinek meg kellene ismernie ezt a mesét, annyira szuper! Izsák volt a nagy kedvenc.

AniTiger MP
Tim Burton: Karácsonyi lidércnyomás

A sztorit azóta imádom, hogy először láttam a „mesét”. Mondjuk Tim Burton szinte bármit csinál – szeretem. (OFF: Még azt is megbocsátottam neki, amit Vándorsólyom kisasszony különleges gyermekeivel csinált, sőt az Éjsötét árnyék khm.. furcsa… khm.. jeleneteit.)

Az illusztrációk fantasztikusak, olyanok, mint a rajzolójuk: furcsák, elvontak és izgalmasak. Plusz jócskán morbidak is, ld.: Goodbye Kitty sírfelirat.
A történet is nagyon jó, bár csupán a fő vonalat tartja meg a meséhez képest, vagyis Jack (akit itt valami oknál fogva Csontvázy Izsáknak hívnak) szeretne cserélni a Télapóval és idén akar örömet vinni a világba. Etc, etc, etc… Totál kimarad spoiler Ez azért zavart, de egye fene, így még mindig 5 csillagos lenne, ha…

…Anyám, borogass, ezek a kínrímek néha fájtak. A fordító a Rímbörtönnel megnyert magának, ám most kételkedni kezdtem benne…

De akkor is… a kiadvány borzasztóan igényes, a történet timburtönösen elborult, összességében szerettem.

Magvető, Budapest, 2009
Citrompor P
Tim Burton: Karácsonyi lidércnyomás

A karácsony előtti fejvesztett ajándékbeszerzési rohangálásom megidézte a Karácsonyi lidércnyomás hangulatát, ezért úgy döntöttem, hogy ennek a kis verses képeskönyvnek az újraolvasásával hangolódom az ünnepekre. :)
Filmen nagyon csípem Tim Burton munkáit és mint könyv a Rímbörtön is elnyerte pár éve a tetszésemet. Ezt a könyvet idén a Könyvfesztiválon sikerült jutányos áron beszereznem, amit egyből el is olvastam vásárlás után. Most aprólékosabban szemrevételeztem, nem siettem vele, elnézegettem a jópofa ceruzarajzos illusztrációkat, ízlelgettem a rímeket is. A sztori még mindig jópofa, kellően borzongató és kacagtató is egyben. Az illusztrációk ötletesek, eredetik, de azért filmen sokkal jobbak, mélyebb benyomást tesznek. A rímek néhol suták vagy kifacsartak, talán ez a fordítás miatt van így, ki tudja. Mindenesetre remélem, kedves figyelők, csilingelő csontvázak helyett a száncsengő dallama szólalt meg nálatok, s csizmátokba lábszárcsontot sem kaptatok! :)

Milli88 P
Tim Burton: Karácsonyi lidércnyomás

Aranyos kis történet. Izsák csak jót akart, és észre sem vette, hogy mekkora galibát is okozott. Zéró imádnivaló kis kutymorgó, főleg a töklámpás orrával. :)
Tökéletes karácsonyi ráhangolódás.

Madama_Butterfly
Tim Burton: Karácsonyi lidércnyomás

Tim Burton egy zseni – bármihez nyúl, az egyszerűen fantasztikus. Ez a mese alap, kicsiknek és nagyoknak egyaránt.
Ennyi…. :)

CsakSimánDorka P
Tim Burton: Karácsonyi lidércnyomás

Imádom Jacket Izsákot? Ez szörnyű! :D Általános iskolás korom óta rajongok a kis kelekótya csontvázért! :) Olyan aranyos, hogy csak jót akar, de szegénynek nem úgy jön össze, ahogy azt eltervezte. Az illusztrációk pedig fantasztikusak voltak *.*

Kozmikus_Tahó
Tim Burton: Karácsonyi lidércnyomás

Sokszor van úgy, hogy eltévedek magamban, bolyongok a gondolataim között, és amikor kigabalyodok a világomból, olyan helyen találom magam, amit nem is terveztem meglátogatni. Így kanyarodhattam be a kínai piacra is a napokban.
Eszméletem a maga ízléstelenségében tökéletes stand előtt tért vissza, ahol karácsonyi égősorokat, foszforeszkáló Máriát, mikulássapkás bólogató kutyát, Merry Xmas felirattal ellátott késkészletet és talán még anyám különböző testrészeit is árulták. Összességében mindazt, amire egy embernek szüksége lehet karácsony közeledtével.
Felnéztem az eladóra. Egy kartondobozon ült és a telefonját nyomkodva sandított fel rám. Valószínűleg nagyon bambán nézhettem a céltalanságom langyos vizében ázva, mert pár másodperces szemezés után lemondóan sóhajtott és megkérdezte:
– Mit akar vásárolni?
Kicsit megráztam a fejem; már éppen kiböktem volna, hogy csak nézelődöm, amikor megláttam a Karácsonyi lidércnyomás DVD-t a kis asztalkák tömkelegében.
Előre nyújtottam a kezem egy szofisztikált azt, ott mondat kíséretében, és gyors fizetés után megszereztem a zsákmányt.
Este pedig kellemes élmény volt ezt nézve elaludni, olyan jólesően gyermekkorszagú volt. Szerettem.

Tim Burton itt még tényleg tudta, mit csinál. Mind filmben, mind könyvben.
Most már szerintem nem tudja, bár az is lehet, hogy én nem tudom, hogy ő valójában még mindig tudja. A lényeg az, hogy valamelyikünk nem tudja. De, hogy melyikünk, azt szerintem egyikünk sem tudja biztosra.

Paan

A karácsonyi lidércnyomásból minden házba jutott
Békét nem hozott senkinek, sőt, ki tudott: futott.
És amit a kicsik ajándék gyanánt kapnak ma,
holtbiztos, hogy nem tennék az ablakba.
És a csöppségek hiába aludtak eddig édesdeden,
álmukba befészkelte magát sok csontváz és véres tetem.
A frissen hullott hó felett jót a Hold sem remél,
a városra borult, mint rémisztő szemfedél.
Nyögésnek hangzott, ahogy Télapó köszöntötte a karácsonyt,
a csilingelő csengettyűk, mint két csattogó lábszárcsont.
Dörzsölték a kölykök a szemüket: mi ez a horror show?
Csontváz a rénszarvas, a szánja meg koporsó?!
Akiket a bakon ülő csontváz látványa fogadott,
rögtön tudták, nem Mikulás hajtja a kísértetfogatot.
Izsák majd kiugrott a bőréből, ahogy házról házra járt,
meg volt győződve róla, ajándéka várva-várt,
s ami játékot a kicsiknek hoz, az biztosan ritka –
épp csak hiányolja ravatal, netalán egy kripta.

Nincs oldalszámozás

Kapcsolódó szócikkek: Jack Skellington

Hozott még polipvonatot,
a sín a nyakadra föltekeredett,
és hozott még fejszét forgató szörnyetegeket.
Egy koszorúnak álcázott emberevő virágot,
s egy vámpír plüssmacit, mi mindent csak kirágott.

Paan

Izsákék azt gondolták, haláli ünnepet rendeznek megint.
Ó jaj, csak ne gondolták volna szó szerint!

Nincs oldalszámozás

Citrompor P

Nyögésnek hangzott, ahogy Télapó köszöntötte a karácsonyt,
a csilingelő csengettyűk, mint két csattogó lábszárcsont.
Dörzsölték a kölykök a szemüket: mi ez a horror show?
Csontváz a rénszarvas, a szánja meg koporsó?!

Kek P

Elvitt cukrokat, játékokat a polcról,
és Télapó fényképét, hol a manókkal pózol.
Elvitt díszeket, s egy hozzávaló fácskát,
s a Karácsonyfalva feliratból a mézeskalács „K”-t.

A frissen hullott hó felett jót a Hold sem remél,
a városra borult, mint rémisztő szemfedél.

Molymacska P

– Télapó úr, azzal nagy bűnt követett el,
hogy folyton télapó volt, sohasem szünetekkel.
De most majd én tűnök fel szánnal a karácsony egén,
mert idén helyet cserélünk, maga meg én.
Én kívánok majd kellemes karácsonyi ünnepet,
magának kívánják, hogy bárcsak szűnne meg.

Agymanó

Izsák elindult világgá – a magány hajtotta felerészt.
Másrészt meg a csüggedés, mi oly sokakat felemészt.

Ligeia

Aztán jött Juli, ám szüleit ő sem ezért vegzálta:
babát kapott, de azt a gonosz megszállta.

Kek P

Ekkor előtűnt, ahogy sírjából támad fel a holt,
egy kísértet, ki nyüszített, vonyított és csaholt.
Szellemkutya volt ő, kin a töklámpás jó dizájn,
az világított a sötétben a kis csámpás nóziján.
Zérónak hívták Izsák kutyáját, a hiába hűséges ebet:
gazdája nem vette semmibe – lelkén ez ejtett sebet.