In ​stillen Nächten 4 csillagozás

Till Lindemann: In stillen Nächten

Bekannt ​ist Till Lindemann vor allem als Sänger (und Texter) der Band »Rammstein«. Weniger bekannt ist, dass er unabhängig davon seit über 20 Jahren Lyrik schreibt – Gedichte, von denen zwar einige zu Songs geworden sind, die aber als Gedichte ihr ganz eigenes Leben haben. Höchst erstaunlich klingen diese oft fast beiläufig daherkommenden, dabei aber rhythmisch und musikalisch genauestens gebauten Texte, in denen ein abgründiges, reizbares, verletzliches lyrisches Ich in eine intime Zwiesprache mit dem Leser tritt. Darunter sind Gedichte, die – wie Alexander Gorkow in seinem Vorwort schreibt – »klingen wie in kalten Nächten aus dem Eis gekratzt«, aber auch solche voller Wehmut, Sehnsucht und Gefühlsinnigkeit. Herausgegeben wird der Band von Alexander Gorkow, der 2012 für eine Reportage über die US-Tour-nee von »Rammstein« im Magazin der Süddeutschen Zeitung den deutschen Reporterpreis erhielt. Das Buch enthält neben den Ge-dichten als Illustrationen eine Reihe von… (tovább)

160 oldal · ISBN: 9783462045246

Till Lindemann: In stillen Nächten

Rájöttem arra, amit valójában eddig is tudtam: elképesztően imádom ezt az embert. A versei olyanok, mint a dalszövegei, van, amelyik gyönyörű, van, amelyik egyszerűen csak beteg, de a maga nemében mindegyik zseniális.
Kész, én eldöntöttem, esküvői meghívómra, sírkövemre, mindenhova Lindemann idézetet akarok.

Till Lindemann: In stillen Nächten

Mint zenekarának kedvelője, mondhatjuk, hogy elfogult vagyok a művész úrral szemben.
Nem teljesen ezt vártam, de összességében abszolút megérte beszerezni ezt a takaros kis könyvecskét.
Hogy mit is vártam? Magam sem tudom, talán az lepett meg leginkább, hogy ezek a versek kevésbé témaspecifikusak, sokkal változatosabbak, mint arra számítottam. Bár nem is biztos, hogy a vers itt a megfelelő kifejezés, hiszen a szerző ars poeticája nemritkán a „hagyományos” értelemben vett ritmus és rímképletek megerőszakolását, megsemmisítését is magába foglalja, ezért inkább javarészt költemény-küllemű művészi kinyilatkoztatásoknak nevezném a könyv tartalmát.
A témák tekintetében igen széles a paletta, a megkerülhetetlen szerelmi csalódások mellett helyet kapnak a napszakok, évszakok, gyermekkori félelmek, traumák, társadalomkritika, stb. Aztán persze megjelennek a „keményebb” topikok is, prostituáltakkal kapcsolatos tapasztalatok(?), pszichózis, degeneráció, csonkítás, és néhol nyomdafestéket nem tűrő dolgok is, időnként talán kendőzetlenebbül is, mint a dalszövegekben. Ugyanakkor olyan darabokkal is találkoztam, melyeket korábban egyáltalán nem néztem volna ki a szerzőből.
Persze az értelmezés az olvasón múlik, nem vagyok benne biztos, hogy első nekifutásra a kötet mélységének 30-35%-ánál többet sikerült volna befogadnom. Előfordult, hogy csak néhány perc után esett le, hogy mire is gondolhatott, sok darab szimbolikus értelmezést kíván. Öröm volt látni, hogy sokszor visszaköszöntek a dalszövegekben fellelhető, csak Lindemannra jellemző szókapcsolatok, mint amolyan félreérthetetlen szellemi ujjlenyomat.
Külön meg kell említenem a könyv illusztrációit. Meglehetősen groteszk, obszcén, explicit, szexuálisan túlfűtött, monokróm fekete alkotások ezek, ahol a fehér szín csak a határok, kontúrok jelölésére szolgál, és kimondottan passzolnak a szöveg atmoszférájához.
El lehet, és el is kell merülni ebben a könyvben, óva intek mindenkit attól, hogy egy ültében elolvassa, sokkal inkább ott a helye a kávézó/teázó/dohányzóasztalon, ahol az olvasó egyenként, hosszan ízlelgetheti a szerző agyszüleményeit. Megéri.

Zeitlos

Ich bin ein trefflich Schusterjung
ich könnt die ganze Welt besohlen
doch leider hat die Lebenslust

ist schon ein Gedicht
und wird leben

Ritze

Ritze Ritze Schnitze Schnitze
mit dem Messer geht's mir besser
mit dem Messer geht's mir gut
aus dem Fleische springt das Blut
schön geöffnet wird die Haut
fällt das Purpur auf die Braut
greint sie wie ein nasses Tier
wünsch mir eine andere hier
weine leise weine laut
die nächste Narbe wartet schon
mußte warten viele Stunden
in Freude so den Leib geschunden

Wichtig

Dreimal täglich soll man essen
Post und pinkeln nicht vergessen
Weihnachten Pakete schicken

wie eine Blume
vor der Stirn

Kindheit

Harz tropft aus verletzter Rinde
dennoch bleibt der Baum am leben
doch
der Schorf von frühen Wunden
bleibt gerne auf der Seele kleben