József ​és Putifárné 4 csillagozás

Thurzó Gábor: József és Putifárné Thurzó Gábor: József és Putifárné

„Mert ami most történt, Zinka és énközöttem, ahhoz semmi köze nem volt az akaratomnak. Rávetette magát az ágyra, a sötétben nyújtotta felém fekete trikós karját, csak hosszú ujjai világítottak. És én – tétován, még mindig bódultan a zavartól, a meztelen fürdés szégyenétől – álltam mellette, egy kisdiák. Erre lehúzott magához. Dehogy magához húzott – őserdőbe rántott, egy dzsungelbe. És akár a dzsungelbe, ide sem sütött be fény.”

Magvető, Budapest, 1985
Magvető, Budapest, 1978
Magvető, Budapest, 1961
264 oldal

Jean-Paul Sartre · Graham Greene · William Faulkner

Elsie
Thurzó Gábor: József és Putifárné

"(…) Hajnalban az elsőt leltem.
(…) Másodikat délben leltem.
(…) Harmadikat este leltem.
(…) Negyediket éjjel leltem.
Balázs Béla: Kékszakállú herceg vára

Itt pont fordítva van; a nők lelnek rá a Közöny Meursault-jára. És ebben a történetben nem József az érdekes, hanem a Putifárnék spoiler. És nincs ebben a történetben szó szerelemről, sőt, megkockáztatom, hogy szeretetről se minden esetben; Putifárnék magányosak, mindegyikőjük másféleképpen, Józsefnek csak annyi a szerepe ebben az egészben, hogy ott van. De nem csak szerelmi sztorikból áll az egész, hanem reflexiókról és reakciókról megalkuvásra és önigazolásra.

Thurzó Gábor: József és Putifárné

„Általában, mindig több a Putifárné, mint a Putifár. Csak a József, az mindig ugyanaz.”

Kamasz fiú, fiatalember, felnőtt férfi, ismét felnőtt férfi – különösebben sokat nem tudunk meg róla, de valamiért mégis mindig megtalálják a nők. Remekül indul az egész, de a második résztől kezdve akaratlanul is belassul, a vége felé már inkább altat (de még mindig elviselhető, csak hosszúra nyújtott – kissé aránytalan a részek elosztása), ráadásul a Szomszédok világára jellemző, ún. bölcsvégeket is megkapjuk az utolsó oldalakon, már csak Hidas Frigyes zenéje hiányzik a háttérből… Inkább lélektanilag érdekes és gondolatébresztő, méltatlanul hanyagolt regény. A csillagozás motivációul szolgál a jövő nemzedékének. spoiler

Elsie

Mit akarok a holnaptól, ha a tegnapot sem ismerem?

gabona

A francia hölgy Bernard Buffet-re terelte a szót, egy olasz fiatalemberrel megállapodtunk abban, hogy Graham Greene túlzottan célzatos, William Faulkner unalma mögött azért van valami, Sartre bohóckodó világnézet-váltásaival kezd idegesítő lenni…

Kapcsolódó szócikkek: Graham Greene · Jean-Paul Sartre · William Faulkner
gabona

Amikor eddig eljutottam, rettenetes görcsöt éreztem, olyan fájdalmat, amit csak a test bír el, mert az mindent elbír, az agy már nem.

gabona

Mert a halál küszöbén mindenről kiderül, hogy rászedés, csak megvesztegetés, hogy éljünk tovább, ne siessünk el hamar.

gabona

Én valahogyan úgy készültem fel az életre, hogy lehetőleg elkerülök minden meglepetést. Azt teszem, ami célszerű, csak abba egyezem bele, ami megfelel a természetemnek.

gabona

– Te még sohasem érezted – mondta igen egyszerűen –, hogy találkoztál önmagaddal?
Ezekre a meghökkentő kérdésekre – volt belőlük elég – csak komolytalanul tudtam válaszolni:
– Hogyne. Borotválkozás közben. A tükörben.
– Nem akkor! – És szinte felsírt. – Nem akkor!
– Le kéne feküdni – s indultam. Felszedtem a nyugszékekről a takarókat.
Valósággal vadul rántott maga elé:
– A tükörkép, az nem az igazi!

gabona

Hazafiúnak lenni – magyarázta Ivo Markevics – egy elnyomott, önállótlanságra szorított népnél, néha vadabb, nagyobb szenvedély lehet, mint az alkohol, morfium, nikotin.

gabona

Az a szörnyű, hogy belebújunk mindenféle szerepekbe, érzelmekbe, indulatokba, de még a tizedrészét sem ismerjük annak, amit el kell játszanunk.

myaurelia P

– Nekem nincs sok tehetségem a boldogsághoz. Egy lámpaernyős óra Proust valamelyik kötete felett, néhány futó perc a Musée Luxembourg-ban Matice vagy Chagall képei előtt, Mozart d-moll zongoraversenye Gieseking ujjai nyomán a bécsi Grosses Konzerthausban… Ez nem sok – rám nézett ószövetségi tekintetével –, de elég egy egész életre.

68. oldal Magvető, 1978

Kapcsolódó szócikkek: Marcel Proust
myaurelia P

Hát persze, nemcsak az a miénk, amit mi alkottunk, miénk az is, amit megőriztünk, megvédtünk magunknak

225. oldal Magvető, 1978