József ​és Putifárné 3 csillagozás

Thurzó Gábor: József és Putifárné Thurzó Gábor: József és Putifárné

„Mert ami most történt, Zinka és énközöttem, ahhoz semmi köze nem volt az akaratomnak. Rávetette magát az ágyra, a sötétben nyújtotta felém fekete trikós karját, csak hosszú ujjai világítottak. És én – tétován, még mindig bódultan a zavartól, a meztelen fürdés szégyenétől – álltam mellette, egy kisdiák. Erre lehúzott magához. Dehogy magához húzott – őserdőbe rántott, egy dzsungelbe. És akár a dzsungelbe, ide sem sütött be fény.”

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Magvető Zsebkönyvtár Magvető

Magvető, Budapest, 1985
Magvető, Budapest, 1978
Magvető, Budapest, 1961
264 oldal

Jean-Paul Sartre · Graham Greene · William Faulkner

Thurzó Gábor: József és Putifárné

„Általában, mindig több a Putifárné, mint a Putifár. Csak a József, az mindig ugyanaz.”

Kamasz fiú, fiatalember, felnőtt férfi, ismét felnőtt férfi – különösebben sokat nem tudunk meg róla, de valamiért mégis mindig megtalálják a nők. Remekül indul az egész, de a második résztől kezdve akaratlanul is belassul, a vége felé már inkább altat (de még mindig elviselhető, csak hosszúra nyújtott – kissé aránytalan a részek elosztása), ráadásul a Szomszédok világára jellemző, ún. bölcsvégeket is megkapjuk az utolsó oldalakon, már csak Hidas Frigyes zenéje hiányzik a háttérből… Inkább lélektanilag érdekes és gondolatébresztő, méltatlanul hanyagolt regény. A csillagozás motivációul szolgál a jövő nemzedékének. spoiler

Szelén>!

Mit akarok a holnaptól, ha a tegnapot sem ismerem?

Cukormalac P>!

A francia hölgy Bernard Buffet-re terelte a szót, egy olasz fiatalemberrel megállapodtunk abban, hogy Graham Greene túlzottan célzatos, William Faulkner unalma mögött azért van valami, Sartre bohóckodó világnézet-váltásaival kezd idegesítő lenni…

Kapcsolódó szócikkek: Graham Greene · Jean-Paul Sartre · William Faulkner
Cukormalac P>!

Az a szörnyű, hogy belebújunk mindenféle szerepekbe, érzelmekbe, indulatokba, de még a tizedrészét sem ismerjük annak, amit el kell játszanunk.

Cukormalac P>!

Amikor eddig eljutottam, rettenetes görcsöt éreztem, olyan fájdalmat, amit csak a test bír el, mert az mindent elbír, az agy már nem.

Cukormalac P>!

Mert a halál küszöbén mindenről kiderül, hogy rászedés, csak megvesztegetés, hogy éljünk tovább, ne siessünk el hamar.

Ardnazil>!

– Nekem nincs sok tehetségem a boldogsághoz. Egy lámpaernyős óra Proust valamelyik kötete felett, néhány futó perc a Musée Luxembourg-ban Matice vagy Chagall képei előtt, Mozart d-moll zongoraversenye Gieseking ujjai nyomán a bécsi Grosses Konzerthausban… Ez nem sok – rám nézett ószövetségi tekintetével –, de elég egy egész életre.

68. oldal Magvető, 1978

Kapcsolódó szócikkek: Marcel Proust
Ardnazil>!

Nincs annál szörnyűbb gyötrelem, mint idegennek lenni ott, ahol mindenki otthonos.

214. oldal Magvető, 1978

Ardnazil>!

Hát persze, nemcsak az a miénk, amit mi alkottunk, miénk az is, amit megőriztünk, megvédtünk magunknak

225. oldal Magvető, 1978

Ardnazil>!

…az a mi tragédiánk, hogy míderbe szorít minket az illem, a társadalmi megszokás, az a kultúrmegegyezés, mely egyaránt megszabja az étkezés és a szerelem szabályait. Úgy enni a narancsot, hogy ragadósan csurogjon az ujjaink között. Ez lenne a jó. És mégsem ezt tesszük. A kultúránk megakadályoz abban, hogy az igazi életünket éljük.

266. oldal Magvető, 1978