Drámák 5 csillagozás

Thornton Wilder: Drámák

Thornton ​Wilder (1897-1975) puritán protestáns amerikai családból származott. Szűk látókörű protestáns középiskolából került a szabadabb szellemű Yale Egyetemre, majd tanári diplomájának megszerzése után egy esztendőt Rómában töltött. Hazakerülve egy kisvárosban tanított francia nyelvet és irodalmat. Ifjúkorának első irodalmi kísérletei „háromperces” drámák, valójában párbeszédekbe foglalt parafrázisai egy-egy metafizikai vagy morális eszmének. Első jelentékeny műve a Kabala című regény (1926); hírnevét azonban a Szent Lajos király hídja című regényével alapozta meg (1927). További regények után gyors egymásutánban hat egyfelvonásost írt, amelyek A hosszú karácsonyi ebéd című kötetben jelentek meg (1931). Mind a mai napig is legismertebb, leggyakrabban idézett drámája A mi kis városunk (1938), amelyben új formával jelentkezik: a rendező minduntalan megakasztja a cselekményt, magyaráz, kommentál, időnként be-beugrik egy-egy kis szerepbe. A… (tovább)

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Dráma (régi sorozat)

Európa, Budapest, 1981
406 oldal · keménytáblás · ISBN: 9630726181 · Fordította: Katona Tamás, Benedek András, Mágori Erzsébet, Benedek Marcell, Bányay Geyza, Révbíró Tamás

Márta_Péterffy P>!
Thornton Wilder: Drámák

Sajnos csalódás, nehéz olvasni, némelyik kifejezetten érdektelen.
Amúgy én szeretek drámát is olvasni, nem csak színházban kedvelem. A szerző híres regényét régebben olvastam, tetszett.
Nem valószínű, hogy újra elővennék már bármilyen művet tőle.
Az érdekes azért, hogy a drámák, az előadásmód valamikor korszerűnek számított, ehhez képest ún. klasszikusok, mint Shakespeare, Moliere számomra ma is élvezetesek, még régi fordításban is.

/Szerintem valami tévedés folytán jelöltem itt 5 csillagot, korábban-lehet, elnéztem/

csend_zenésze>!
Thornton Wilder: Drámák

Izgalmas, önreflexív, sok kérdést feltevő, kusza és bonyolult. Pedig milyen rövidke.

Sli P>!

A földön élő emberek kilencvenkilenc százaléka bolond, és mi, többiek komoly fertőzés veszélyének vagyunk kitéve.

227. oldal, A házasságszerző – Első felvonás (Európa, 1981)

Kapcsolódó szócikkek: bolond