Caesar 4 csillagozás

Thornton Wilder: Caesar Thornton Wilder: Caesar Thornton Wilder: Caesar

Róma történetének talán legizgalmasabb korszakát mutatja be Thornton Wilder, a Kr. e. 45-46. évet, Caesar uralmának utolsó idejét, fiktív és hiteles dokumentumok, levelek, naplójegyzetek, bizalmas feljegyzések, titkos jelentések alapján, regénynél érdekesebben, négy könyvben megjelenítve. Intrikák, cselszövések, hatalmi harcok, vad szerelmek, nagy mulatozások és fényes ünnepségek időszaka. Ekkor érkezik Rómába Kleopátra, aki azonnal kiváltja Caesar második feleségének féltékenységét. A háttérben már szerveződik az összeesküvés, amely Caesar meggyilkolásához vezet.

Eredeti cím: The Ides of March

Eredeti megjelenés éve: 1948

Róla szól: Julius Caesar

Fortuna, Budapest, 1997
202 oldal · puhatáblás · ISBN: 963779087X · Fordította: Németh László
Révai, Budapest, 1948
194 oldal · keménytáblás · Fordította: Németh László

Thornton Wilder: Caesar

Nagyon tetszett a könyv!!! Hogy levelekből tudunk meg mindent, a könyv felépítése, s hogy nem időrendben halad, és hogy a levelek, részek 80-90%-ában rengeteg nézőpontot, bölcsességet ismerhetünk meg, mindenféle témában (szerelem, uralkodás, isten/nem isten, barátság, stb.).

csillagka P

Otthonukban a társalgás bővelkedett hangos hallgatásban, azaz olyan témákban, amelyekről nem beszélünk.

Caesar naplója. Levél Lucius Mamillus Turrinusnak, Capri szigetére.

forElle

„Caesar lelke. A fordítottja a legtöbb emberének. Örül, ha kötelezettséget vállal. Mi, emberek, mindennap kapunk egy csomó kihívást; igent vagy nemet kell mondanunk döntésekre, melyekből a közvetkezmények lánca nő ki. Némelyikünk megfontolja, más visszautasítja a döntést, ami maga is döntés; néhányan szédülve ugrunk a döntésbe, összeszorítva állkapcsunkat és behunyva szemünket, ami a kétségbeesés döntésféléje.
Caesar átöleli a döntést. Mintha csak akkor érezné működni az eszét, ha súlyos
következmények közé zárja be magát."

csillagka P

Örököltem a babonának és az esztelenségnek ezt a terhét. Számtalan embert kormányzok, de be kell ismernem, hogy engem meg a madarak és mennykőcsapások kormányoznak.

I - B. Caesar nalólevele Lucius Mamilius Turrinusnak Capri szegetére.

lennora

A mi kis körünkben azt mondjuk: jó, rossz; de amiből a világ hasznot húz: a felajzottság.

Harmadik könyv XLIX-A. Ceasar naplója. Levél Lucius Mamilius Turrinusnak Capri szigetére.

lennora

Mindenki rossz lesz, ha folyton azt mondják neki, hogy rossz.

Harmadik könyv LII. Pompeia Clodiának.

lennora

A szerelem mint nevelő, egyike a világ nagy erőinek, de léte vékony szálon függ, s tökéletes összhangot éppoly ritkán ér el, mint az érzékek szerelme.

Harmadik könyv LIII. Cytheris Lucius Mamilius Turrinusnak, Capri szigetére.

lennora

Minden sértés akkor lesz az a számunkra, ha tudomást veszünk róla.

Harmadik könyv LIV: Clodia bátyjának

lennora

A mindennapi csak azoknak az ajkán elviselhetetlen, akik nem tulajdonítanak fontosságot neki. De életünk a mindennapiba merül. A jelentős dolgok a mindennapi számtalan részletébe burkolva kerülnek elénk; a mindennapi dolgoknak az a méltóságuk, hogy vannak, és mindenütt jelen vannak.

Negyedik könyv, LIX-B. Ceasar naplója. Levél Lucius Mamilius Turrinusnak Carpriba

lennora

Mindnyájan a lehulló téglák kegyelméből élünk.

Negyedik könyv, LXI. Ceasar naplója. Levél Lucius Mamilius Turrinushoz

lennora

Egy dolog van, amelyre vonatkozóan mindenki egyformán tudatlan, és ez a jövő.

Negyedik könyv, LVIII. Ceasar Rómából Brutusnak Massiliába