Caesar 7 csillagozás

Thornton Wilder: Caesar Thornton Wilder: Caesar Thornton Wilder: Caesar

Róma történetének talán legizgalmasabb korszakát mutatja be Thornton Wilder, a Kr. e. 45-46. évet, Caesar uralmának utolsó idejét, fiktív és hiteles dokumentumok, levelek, naplójegyzetek, bizalmas feljegyzések, titkos jelentések alapján, regénynél érdekesebben, négy könyvben megjelenítve. Intrikák, cselszövések, hatalmi harcok, vad szerelmek, nagy mulatozások és fényes ünnepségek időszaka. Ekkor érkezik Rómába Kleopátra, aki azonnal kiváltja Caesar második feleségének féltékenységét. A háttérben már szerveződik az összeesküvés, amely Caesar meggyilkolásához vezet.

Eredeti megjelenés éve: 1948

Róla szól: Julius Caesar

Fortuna, Budapest, 1997
202 oldal · puhatáblás · ISBN: 963779087X · Fordította: Németh László
Révai, Budapest, 1948
194 oldal · keménytáblás · Fordította: Németh László

johnjsherwood I>!
Thornton Wilder: Caesar

Zseniális kezdés után határozott visszaesés, utána viszont stabilan hozza a négyest: a választott formátum, azt kell mondjam, gyorsan kiüresedik, a levél-naplószöveg-kémjelentés stb. mint stíl vagy előadásmód nem igazán tesz hozzá a történethez, a humorral is feldobott nyitás után pöttyet még átverésnek is érződik – mégsem éreztem hiányt vagy dühöt, csak megállapítottam, hogy oké, végül is így is érdekes és szórakoztató, szóval ki vagyok én, hogy megkérdőjelezzem a dolgot. Úgyhogy szerettem. Mert amúgy tele van plasztikus szereplőkkel (nem karakterek: valahogy nem válnak olyan élettelivé, alighanem az erős jellemek tényleges drámai, színen látható ütközése hiányzik, amit ugye kvázi-levélregényben lehetetlen megcsinálni), érdekes valós adalékokkal és kitalált történelmi ténylehetőségekkel, végül pedig elgondolkodtató is valamelyest, és mindezzel szerintem az író elérte a kitűzött célt. Úgyhogy nem ötös, de nagyon stabil négyes, amit még bátran merek ajánlani.

Thornton Wilder: Caesar

Nagyon tetszett a könyv!!! Hogy levelekből tudunk meg mindent, a könyv felépítése, s hogy nem időrendben halad, és hogy a levelek, részek 80-90%-ában rengeteg nézőpontot, bölcsességet ismerhetünk meg, mindenféle témában (szerelem, uralkodás, isten/nem isten, barátság, stb.).

Elek_A_Trotechnikus>!
Thornton Wilder: Caesar

Nem igazán tetszett a felépítése, bár érdekes megoldás, az biztos.

csillagka>!

Otthonukban a társalgás bővelkedett hangos hallgatásban, azaz olyan témákban, amelyekről nem beszélünk.

Caesar naplója. Levél Lucius Mamillus Turrinusnak, Capri szigetére.

forElle>!

„Caesar lelke. A fordítottja a legtöbb emberének. Örül, ha kötelezettséget vállal. Mi, emberek, mindennap kapunk egy csomó kihívást; igent vagy nemet kell mondanunk döntésekre, melyekből a közvetkezmények lánca nő ki. Némelyikünk megfontolja, más visszautasítja a döntést, ami maga is döntés; néhányan szédülve ugrunk a döntésbe, összeszorítva állkapcsunkat és behunyva szemünket, ami a kétségbeesés döntésféléje.
Caesar átöleli a döntést. Mintha csak akkor érezné működni az eszét, ha súlyos
következmények közé zárja be magát."

csillagka>!

Örököltem a babonának és az esztelenségnek ezt a terhét. Számtalan embert kormányzok, de be kell ismernem, hogy engem meg a madarak és mennykőcsapások kormányoznak.

I - B. Caesar nalólevele Lucius Mamilius Turrinusnak Capri szegetére.

pelz P>!

Ha nem lennék Caesar, Caesar gyilkosa lennék.

lennora>!

Az ember teljesítményei jelentősebbek, ha tekintetbe vesszük, milyen korlátok közt kell dolgoznia.

Harmadik könyv XLIX-A. Ceasar naplója. Levél Lucius Mamilius Turrinusnak Capri szigetére.

lennora>!

…: csak azok képesek dicsérni a napot, akik nemlétüket is megragadják.

lennora>!

A mi kis körünkben azt mondjuk: jó, rossz; de amiből a világ hasznot húz: a felajzottság.

lennora>!

Mindenki rossz lesz, ha folyton azt mondják neki, hogy rossz.

Harmadik könyv LII. Pompeia Clodiának.

lennora>!

A szerelem mint nevelő, egyike a világ nagy erőinek, de léte vékony szálon függ, s tökéletes összhangot éppoly ritkán ér el, mint az érzékek szerelme.

Harmadik könyv LIII. Cytheris Lucius Mamilius Turrinusnak, Capri szigetére.

lennora>!

Minden sértés akkor lesz az a számunkra, ha tudomást veszünk róla.

Harmadik könyv LIV: Clodia bátyjának