A ​tudományos forradalmak szerkezete 22 csillagozás

Thomas S. Kuhn: A tudományos forradalmak szerkezete Thomas S. Kuhn: A tudományos forradalmak szerkezete Thomas S. Kuhn: A tudományos forradalmak szerkezete

Kuhn e művével mindazt lerombolta, amit a tudományfilozófia elmúlt évszázada oly gondosan felépített, nevezetesen a tudománynak azt a mítoszát, mely szerint a tudományos megismerés az utóbbi háromszáz évben töretlenül és egyenes vonalban fejlődik, s a vitathatatlan értékmentés, a páratlan igazságok tárházává válik. Kuhn sokat vitatott vagy éppen magasztalt nézetei nyomán új határterület jött létre a szűkebben vett tudományfilozófia és a tudománytörténet között: a „tudományos közösségek” és a „tudományos paradigmák” fogalmának bevezetésével a tudományfejlődés-elmélet, a maga rohamosan bővülő, óriási szakirodalmával.

Osiris, Budapest, 2002
322 oldal · ISBN: 9632813502 · Fordította: Bíró Dániel

tudós · művész

hegemonikon
Thomas S. Kuhn: A tudományos forradalmak szerkezete

nagyon érdekes és valószerű elmélet, csak túl szájbarágós és ismétlő ez a tanulmány.
én legalábbis le tudnám írni egy oldalon az egész – egyébként nagyon figyelemreméltó – mondanivalóját, érvekkel együtt :-)

Lovely P
Thomas S. Kuhn: A tudományos forradalmak szerkezete

A négy csillag inkább nekem szól, a hozzá nem értő olvasónak. Mennyivel könnyebb lett volna megérteni, ha a saját tudományterületemen példálózik!
De pont ezért zseniális, hogy a végtelennek tűnő ismerethalmazból egy ilyen rendszert épített ki. Talán akik ennyire átlátják a dolgok közötti összefüggéseket, azok közelebb juthatnak az élet értelmének megtalálásához.

inka
Thomas S. Kuhn: A tudományos forradalmak szerkezete

Az első olyan könyv volt, amit egy egyetemi tanárom ajánlott – és mégis tetszett. Terjesztettem is, így éjszakai sörözések emlékezetes témája lett.

yaanno
Thomas S. Kuhn: A tudományos forradalmak szerkezete

rendkivul vitatott konyv viszont tele van olyan erdekes metaforakkal amik inspiraljak es persze felre is vezetik a gondolkodast csak ajanlani tudom mindenkinek aki raunt a nemetes kodbe veszo elmelkedesekre a szellemrol bar ide is befurakodtak egy picit

csobi SP
Thomas S. Kuhn: A tudományos forradalmak szerkezete

Már kétszer is sikerült „profitálnom” belőle, legutóbb éppen ma. Úgy gondoltam, hogy feltöltöm, mert – még ha ilyen formában is – de megérdemli, hogy kapjon egy kis kuckót itt a molyon. Akit pedig nem riaszt el a fülszöveg az nyugodtan vesse bele magát, megéri.

Top
Thomas S. Kuhn: A tudományos forradalmak szerkezete

Soha többet Kuhn, soha többet Rényi. (igazából lesz vele órám következő félévben ^^")

macs

Az alkotó tudósnak – éppúgy, mint a művésznek – tudnia kell élni egy eresztékeiből kizökkent világban is

VIII. A válságra adott válasz

Kapcsolódó szócikkek: művész · tudós
macs

Röntgen kutatásainak példájánál maradva, melyik pontnál kellene azt mondanunk, hogy éppen akkor fedezte föl a röntgensugarakat? Semmi esetre sem az első pillanatnál, amikor csak egy fölvillanó ernyőt észlelt. Legalább még egy kutató látott ilyen fölvillanást, de – és ezt később igencsak bánta – egyáltalán semmit sem fedezett föl.

VI. Az anomáliák és a tudományos felfedezések létrejötte

macs

„(…)Nem is olyan, mint egy kártya. Már azt sem tudom milyen a színe, pikk-e vagy kőr. Már abban sem vagyok biztos, hogy milyen a pikk. Istenem!”

VI. Az anomáliák és a tudományos felfedezések létrejötte

macs

Wolfgang Pauli pedig, néhány hónappal azelőtt, hogy megjelent Heisenbergnek egy új kvantumelméleti kialakulását jelző írása a mátrixmechanikáról, ezt írta egy barátjának: „A fizika pillanatnyilag megint szörnyen zavaros. Nekem mindenesetre túl nehéz. Bár lettem volna inkább filmkomikus, vagy valami hasonló, és soha ne is hallottam volna a fizikáról.”

VIII. A válságra adott válasz