Szent ​Márk oroszlánja (A velenceiek 1.) 8 csillagozás

Thomas Quinn: Szent Márk oroszlánja

A ​Ziani-ház és a Soranzo-ház azóta áll szemben egymással, mióta több mint negyven évvel korábban a nagyatyák közös vállalkozása összeomlott. Akkor úgy döntöttek, nem a bíróságon rendezik nézeteltéréseiket. A két család versengeni kezdett befektetéseiben, a kereskedelemben és az intrikákban, próbálva maga mögé utasítani és végső soron megsemmisíteni a másikat. A bosszú súlyos öröksége apáról fiúra szállt…

Egy kis velencei flotta hasítja a viharos novemberi tengert, erősítést szállítva az ottomán törökök ostromát nyögő, híres Konstantinápoly védőinek. A terv azonban veszélybe kerül, amikor fellángol az évszázados ellentét két velencei nemes között a vezérhajó fedélzetén: Giovanni Soranzo, a bátor tengerészkapitány bosszút forral Antonio Ziani, a büszke haditengerészeti tiszt ellen. A két férfi túléli Konstantinápoly bukását, majd vállvetve kényszerülnek hősies küzdelmet vívni szeretett városuk megmentéséért.
1452-t írunk, és miközben Itália a reneszánsz… (tovább)

Eredeti cím: The Lion of St. Mark

Eredeti megjelenés éve: 2005

Gold Book, Budapest, 2009
358 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634261476 · Fordította: Borsos Attila

Miyako71 P>!
Thomas Quinn: Szent Márk oroszlánja

Nagy várakozásokkal kezdtem olvasni a könyvet. Történelem, kaland, egy gyönyörű város, ahol imádok tekeregni a kis utcácskákban… ez csak jó lehet. Nos, tévedtem.
Velence csak díszletként szolgál valamihez, amit történetnek nevez a szerző. Próbálkozik a város bemutatásával, de csak silány, harmadrangú idegenvezetőhöz sem illő sikerrel. A leírások egyáltalán nem képesek visszaadni a város nagyszerűségét. Viszont az ismétlésektől megcsömörlik az olvasó.
Történelem… nagy vonalakban persze épít a történelemre, emellett arra is, hogy az olvasó eléggé képben is van a fontosabb történelmi eseményekkel. Itt jegyezném meg, hogy a legkomolyabb problémám a könyvvel, hogy sokszor feleslegesnek tartott részeket nagyon alaposan és részletesen kifejti a szerző, viszont esetenként a bővebb magyarázatot igénylő történelmi, politikai háttér ismeretét elvárja az olvasótól, vagy rábízza a fantáziájára vagy csak simán nem érdekli, megérti-e az olvasó a leírtakat.
Kaland… na az van. Amennyiben a háborús ténykedéseket kalandnak fogjuk fel. Szerintem egyébként ez a legjobban sikerült része a könyvnek, itt legalább azt kaptam, amit vártam. Persze itt sem vagyok tökéletesen elégedett. Tele van a történet következetlenségekkel. A végére ott tartottam, hogy ha a szerző leírta, „bevehetetlen falak”, akkor biztosra vehettem, hogy az említett város garantáltan elesik a harcokban. A szereplők félnek, aztán mégis hősiesek, vagy éppen fordítva. 180 fokos fordulatokat vesznek érzelmek, de a miértről még csak morzsányi információkat sem kapunk. Éveket ugrunk a történetben és semmilyen utalást nem kapunk, hogy azalatt az évek alatt mi történt (lehet, hogy semmi fontos, de akkor miért így van megírva a történet?).
Még valami: a történelem melletti fő vonalat jelentő, családok közötti viszályt már sokan, ennél sokkal jobban megírták spoiler, szóval ezt se tudom díjazni.
Mindent összevetve, jó alapanyagból gyönge közepest hoz össze a szerző. A könyv az elejétől a végéig azért javul valamit, így kíváncsian várom a második részt.

jehuka P>!
Thomas Quinn: Szent Márk oroszlánja

Igazi fejtörést okoz nekem ez a könyv.
Először is, hihetetlenül érdekes, tele információval a korról, Velencéről, a velenceiekről és a törökökkel vívott küzdelmeikről. Jól kitalált a sztori is: két velencei család generációk óta tartó, éppen elmérgesedő ellentéte. A karakterek is jól kitaláltak, rengeteg lehetőség rejlik bennük, fejlődőképesek. Ugyanakkor sajnos nincs túl jól megírva. Sok helyen – főleg a könyv első felében – nagyon száraz. Kevés a cselekmény, a párbeszéd, sok a puszta leírás. A történések is leginkább leíró módban jelennek meg, mint tényleges cselekményként. Ezzel többször elveszti az olvasmányosságát. Mindazonáltal akit érdekel a történelem és a kor, annak tudom ajánlani :)

MaRo>!
Thomas Quinn: Szent Márk oroszlánja

Elég rég vásároltam a könyvet így nem emlékeztem mire is számítsak, kicsit aggódtam is, hogy mennyire fogok vele szenvedni azonban egyáltalán nem így volt.
A könyv remek, olykor olykor ismeretlen szavakra bukkantam és valós történelmi eseményeket részben fiktív szereplőkkel mesél el a szerző.
Mindemellett betekintést nyer a középkori Velencébe és annak köztársaságába amiről a magyar történelemkönyvek nem sok említést tesznek emlékeim szerint legalábbis ami ezt a korszakot illeti politikai és geopolitikai szinten.

Nem tudtam megunni és viszonylag hamar a végére is értem.
Minden bizonnyal ma-holnap kézhez veszem a folytatást is! :)

Acsai>!
Thomas Quinn: Szent Márk oroszlánja

Elég száraz regény. Ráadásul a „két család viszálya” már annyira, de annyira elkoptatott! A szerző sokat tud a városról, de valahogy ez sem elevenedik meg előttünk.

Bur3sz>!

Azaz ember, akit felemészt a gyűlölet, nem él… napról napra csak haldoklik.

A velenceiek sorozat · Összehasonlítás